Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Taki nawóz zastosuj pod truskawki w kwietniu. Zrobisz go sam, a obrodzą jak jeszcze nigdy
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 09.04.2025 14:51

Taki nawóz zastosuj pod truskawki w kwietniu. Zrobisz go sam, a obrodzą jak jeszcze nigdy

truskawki
Fot. MarcoFood – Getty Images

Truskawki należą do ulubionych owoców Polaków. Niejeden ogrodnik czuje sporą satysfakcję, kiedy uda mu się uzyskać obfite plony. Aby tak się stało, kluczowe jest wiosenne nawożenie. Soczyste i słodkie owoce pojawią się na krzakach, jeśli w odpowiednim czasie rośliny otrzymają dawkę składników odżywczych. Jakie nawozy najlepiej zastosować w kwietniu? 

Uprawa truskawek w tym sezonie może być trudna

Plantatorzy sygnalizują, że w tym roku może być problem z polskimi truskawkami. Wyjątkowo łagodna zima i ciepłe przedwiośnie przyspieszyły wegetacje, ale pojawiły się inne problemy. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, głównie suszę owoce najprawdopodobniej będą drogie i gorszej jakości. Sytuacja nie jest jeszcze najgorsza jeśli chodzi o truskawki szklarniowe, hodowane w tunelach i pod osłonami. Właściciele plantacji polowych, nieosłanianych są na łasce pogody. 

Osoby, które starają się wyhodować truskawki w przydomowych ogródkach lub na działkach, również nie będą miały lekko, jeśli przez dłuższy okres nie będzie padał deszcz. Jednakże oprócz wody, truskawki do zdrowego rozwoju i obfitego plonowania potrzebują również odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, a najlepszy moment na przeprowadzenie nawożenia nadarza się właśnie teraz. Ci, którzy stawiają na naturalną uprawę i nie chcą używać chemicznych preparatów, powinni zainteresować się domowymi sposobami, które również skutecznie odżywiają roślinę. 

Czym najlepiej nawozić truskawki? 

truskawki
Uprawa truskawek w Polsce będzie trudna z powodu suszy, fot. Lukas – Pexels
Patryk Wołosz
Polska zakazuje importu. Te kraje są na czarnej liście
Wsyp do wody, zagotuj i odstaw na dwa tygodnie. Po tym czasie zrób oprysk roślin, będą wdzięczne Podsyp tym czereśnie w kwietniu, a latem podwoisz zbiory. Owoce będą dorodne i słodkie

Wiosenne nawożenie truskawek

Truskawki są cenione przez konsumentów nie tylko za ich walory smakowe i szerokie zastosowanie w gastronomiczne, czy nawet kosmetyczne. Są znakomitym źródłem witaminy C i zawierają wiele innych substancji czynnych w postaci minerałów takich jak cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń czy żelazo. Oprócz tego to owoce niskokaloryczne i posiadają niski indeks glikemiczny, który wynosi 40. Samo zdrowie. 

Najlepsze truskawki to takie, które wyhodujemy sobie sami, bo wtedy mamy pełną kontrolę nad uprawą i zyskujemy pewność, że spożywamy zdrowe owoce, nieskażone pestycydami. Na jakość owoców najbardziej wpływa dostępność słońca oraz wody, jednakże odpowiednie nawożenie, również jest nie bez znaczenia. Truskawki nie mają wielkich wymagań w tym względzie, trzeba więc uważać, aby zaaplikować środki o odpowiedniej porze i ich nie przedawkować.

Truskawki najlepiej plonują w glebach lekkich, które trzymają wodę i zawierają próchnicę. Na jednym stanowisku uprawia się je maksymalne do 4-5 lat, później trzeba postarać się o nowe sadzonki. Podstawowe nawożenie wykonuje się już w momencie wsadzania truskawek do gruntu. Wiosną natomiast, nawóz powinno się zastosować na przełomie marca i kwietnia, w zależności od temperatury. Trzeba wyczekać na moment, w którym rośliny wypuszczą nowe liście, wtedy najbardziej będą potrzebować składników odżywczych. 

truskawki
Wiosenne nawożenie truskawek przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia, fot. TayaCho – Getty Images Signature

ZOBACZ TEŻ: Nie wyrzucaj, tylko zrób wywar i podlej maliny. Będą rosnąć jak szalone

Popularnością wśród ogrodników cieszy się naturalny biohumus, który ze względy na swój skład jest bezpieczny i nie istnieje ryzyko, że dawka będzie za duża. Można go stosować rozcieńczony z wodą do podlewania. Innym preparatem godnym polecenia jest mączka bazaltowa, nadaje się zarówno do przygotowania pod uprawę, jak i regularny nawóz. To substancja naturalna, bogata w krzemionkę, która użyźnia glebę i wzbogaca ją o fosfor, potas, magnez, miedź, bor czy żelazo, a oprócz tego chroni rośliny przed chorobami. Te preparaty znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych. Rekomendowane są również naturalne nawozy, które można wykonać samodzielnie. 

Naturalne nawozy do truskawek

Podczas wiosennego nawożenia truskawek najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, bogate w azot, potas i fosfor. Azot jest potrzebny do wzrostu liści i pędów, fosfor wspiera rozwój układu korzeniowego oraz pąków kwiatowych, natomiast potas poprawia jakość owoców oraz ich smak. Jednak bezwzględnie trzeba uważać na dawki — zbyt duże zahamują wzrost, uszkodzą korzenie i spalą liście. 

Przed samym sadzeniem dobrze sprawdzają się nawozy organiczne, takie jak obornik czy kompost. Warto w tym przypadku pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie można stosować świeżego obornika i trzeba go zaaplikować nie później jak 5-6 tygodni przed terminem sadzenia truskawek. Rozłożony przekopuje się z glebą na głębokości 10-20 cm w przypadku ziem lekkich oraz 5-15 cm na ziemiach cięższych. Obornik i kompost przed sadzeniem najlepiej dawkować od 30 do 35 litrów na 10 m² grządki.

Jeśli sadzenie mamy już za sobą, albo to jest kolejny rok truskawek na wyznaczonym stanowisku, wtedy warto jeszcze podziałać domowym preparatem. Wystarczy kilka składników i trochę cierpliwości, a nasze rośliny dużo na tym zyskają. 

Potrzebne składniki: 

  • 1 litr ciepłej wody;
  • 1 łyżka fusów po kawie; 
  • 1 łyżka popiołu drzewnego; 
  • 1 saszetka suchych drożdży (około 7 gramów); 
  • 1 łyżka cukru.

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać. Fusy od kawy dostarczą truskawkom azotu w łatwo przyswajalnej formie, popiół wzmocni plonowanie, a drożdże umocnią system korzeniowy i ułatwią roślinie pobieranie wody z gleby, natomiast cukier pełni funkcję aktywatora drożdży. Tak przygotowany preparat należy odstawić na 2-3 godziny. Roztwór stosuje się zmieszany z wodą w proporcji 1:10, czyli 100 ml preparatu na 1 litr wody. Ten nawóz służy do podlewania truskawek.