102 mln zł na kontach rolników w 15 dni. Benefit tylko dla części osób
W wyniku zainicjowanej pomocy wojennej dla rolników dotkniętych konsekwencjami wojny na Ukrainie, od 5 do 20 października 2023 kwota przekraczająca 102 mln złotych została przelana na konta 37,8 tys. beneficjentów.
Pomoc pod określonymi warunkami
W ramach programu, rolnicy, aby zakwalifikować się do wsparcia, musieli spełnić szereg kryteriów wyznaczonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi (ARiMR).
Między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. rolnicy ubiegający się o pomoc musieli zakupić materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany określonych gatunków roślin uprawnych. Jednakże, zaledwie nieliczni, którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, mogli skorzystać z tego programu, pod warunkiem, że w tym roku nie ubiegali się wcześniej o dopłatę do materiału siewnego, a jeśli takowy wniosek złożyli, musieli go wycofać.
Sprawiedliwy sposób obliczania pomocy dla rolników
Wysokość wsparcia dla producentów rolnych była obliczana jako iloczyn zapowiedzianej przez AriMR stawki pomocy oraz deklarowanej powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha, obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym.
Dla gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami pastewnymi przyznano 200 zł/ha, dla roślin strączkowych 300 zł/ha, dla obsianych soją 500 zł/ha, a dla gruntów ornych obsadzonych ziemniakami aż 1200 zł/ha.
Wypłaty pieniędzy z ARiMR są w toku
Wypłaty dodatków pomocowych dla rolników trwają, a w kolejnych dniach na kontach kolejnych z nich będą trafiały środki z ARiMR.
W świetle trwających wyzwań i niepewności związanej z sytuacją wojenną w Ukrainie, polscy rolnicy oczekują dalszego wsparcia i zrozumienia ze strony władz, które pomogą im przetrwać trudne czasy.
źródło: ARiMR