Do wzięcia kilkaset złotych od hektara. Zbliża się kluczowy termin

Dla rolników, którzy zdecydowali się na udział w ekoschemacie "Grunty wyłączone z produkcji", zbliża się ważna data graniczna. Po 31 lipca możliwe będą działania, które do tej pory objęte były zakazem - a co więcej, te same grunty będzie można połączyć z innymi praktykami objętymi wsparciem.
Grunty wyłączone z produkcji - zasady i ograniczenia
Ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji" zadebiutował w 2024 roku, a w 2025 r. został rozszerzony. Od tego sezonu dopłaty przysługują również do ugorów z nowo utworzonymi elementami krajobrazu. Warunki uzyskania wsparcia i możliwość łączenia z innymi ekoschematami czynią to rozwiązanie coraz bardziej atrakcyjnym finansowo.
Płatność w ramach ekoschematu przysługuje maksymalnie do 4 proc. powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika na dzień 31 maja roku złożenia wniosku. To oznacza, że program nie obejmuje całego gospodarstwa, lecz jego ograniczoną część.
Do 31 lipca obowiązuje zakaz jakiejkolwiek działalności rolniczej, w tym: nie prowadzi się wypasu i koszenia, nie stosuje się nawozów i środków ochrony roślin. Po tej dacie przepisy pozwalają na łączenie tego schematu z innymi działaniami.
Polacy przebierają w sklepowych owocach. Niewielu wie, że grozi za to kara Tyle wynosi najniższa emerytura KRUS w Polsce. W ZUS o wiele gorzejCo po 31 lipca? Możliwe nowe kombinacje ekoschematów
Od sierpnia grunty wyłączone z produkcji można powiązać m.in. z praktykami w ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi". To dobra wiadomość dla rolników planujących dalsze działania agrotechniczne i chcących maksymalizować wsparcie.
Chodzi o następujące praktyki:
- międzyplony oz./wsiewki śródplonowe (po realizacji ekoschematu, po 31 lipca)
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (tylko gdy plan nawozowy dotyczy rośliny uprawianej w plonie głównym w kolejnym roku)
- zróżnicowana struktura upraw (o ile powierzchnia działek zgłoszonych w ramach tego ekoschematu nie stanowi powierzchni jednej z trzech upraw o największej powierzchni w ramach tej praktyki)
- wymieszanie obornika na GO w 12 godz. od jego aplikacji (po realizacji ekoschematu, po 31 lipca); stosowanie płynnych naw. naturalnych metody inne niż rozbryzgowa (po realizacji ekoschematu, po 31 lipca).
Dopłaty w 2025 roku - ile można zyskać?
Ministerstwo rolnictwa szacuje, że w bieżącej kampanii rolnicy mogą liczyć na dopłatę w wysokości ok. 126,52 euro za hektar, co przy obecnym kursie daje około 537 zł. Ostateczna wysokość zostanie potwierdzona jesienią po publikacji kursu przeliczeniowego przez Europejski Bank Centralny.
W ubiegłym roku "Grunty wyłączone z produkcji" cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem - złożono ok. 12,8 tys. wniosków. Płatność w ramach ekoschematu wynosiła: 422,34 zł/ha. Wzrost tegorocznej stawki może skłonić kolejnych rolników do udziału w programie.




































