RolnikInfo.pl
arimr

unsplash.com / fot. freestocks

ARiMR informuje: wzrastają stawki dopłat do upraw metodami ekologicznymi

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak informuje ARiMR, stawki do dopłat za stosowanie metod ekologicznych w produkcji żywności, wzrastają i mają wynosić od 631 złotych do 2591 złotych za hektar. Co więcej, zobowiązania podjęte przez rolników w tzw. okresie przejściowym umożliwia im realiz

Okres przejściowy jest związany z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przed 14 marca 2021 roku zobowiązania w ramach działania Rolnictwo ekologiczne były podejmowane na 5 lat. 

Dopłaty na rolnictwo ekologiczne

Unia Europejska poprzez system dopłat chce zachęcić rolników we wszystkich krajach członkowskich do przekształcania upraw konwencjonalnych na ekologiczne. Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotacje na ten cel w ramach PROW 2014-2020 mają być wyższe niż dotychczas.

Stawki płatności podniesiono średnio o około 27%. Największy wzrost kwoty zauważalny jest w przypadku dotacji na ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji, który wyniesie aż 55%.

Jak informuje wiceprezes ARiMR Renata Mantur rolnicy mogą liczyć na kwoty od 631 złotych za hektar (np. w przypadku trwałych użytków zielonych) do 2591 zł (m.in. na uprawy sadownicze).

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

 Dotychczasowe zobowiązania w ramach tego typu dopłat były podejmowane na pięć lat. Ze względu na tzw. okres przejściowy związany z PROW, od 15 marca 2021 roku rolnicy mogą realizować zobowiązania na przestrzeni trzech lat.

Szczegóły dopłat

Jak twierdzi Dariusz Pomykała z CDR w Brwinowie (oddział w Radomiu) w rozmowie z Agro Biznesem, rolnicy powinni zgłosić chęć uczestnictwa w programie do specjalnej jednostki certyfikującej działalność w rolnictwie ekologicznym i przygotować do tego odpowiednią dokumentację.

Rolnicy nie będą jednak pozostawieni sami sobie w kwestii zmagań z biurokracją i planowaniem zmian w swoich gospodarstwach. Jak zapewnia ARiMR, na rolników czekają doradcy, którzy gotowi są pomagać rolnikom w przekształcaniu gospodarstw z konwencjonalnych na ekologiczne.

Chodzi tutaj m.in. o sporządzenie planu, uwzględniając zasady prawidłowej agrotechniki. Po spełnieniu warunków można ubiegać się o dopłaty do rolnictwa ekologicznego.

Specjaliści zachęcają rolników do podjęcia wyzwania - produkty z gospodarstw ekologicznych stają się bowiem coraz bardziej popularne wśród konsumentów. Dla ukazania skali rozwoju tej gałęzi gospodarki można dodać, że wartość rynku ekologicznego w Polsce sięga już 1 300 000 000 złotych.

Jak podaje ARiMR, dokumenty należy przesyłać przez aplikację eWniosekPlus do 17 maja 2021 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: tvp.pl, sodr.pl

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

Czytaj więcej >