RolnikInfo.pl
ARiMR - wsparcie na zalesienie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARiMR: "Weź pieniądze i posadź las"

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dziś rozpoczyna się nabór wniosków o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych". Wnioski można składać do 2 sierpnia bieżącego roku. Kto może skorzystać z pomocy i ile wynosi wsparcie?

Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020. Nabór wniosków trwa od 1 czerwca do 2 sierpnia (poniedziałek) bieżącego roku. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia, a także w przypadku gdy grunty stanowią własność małżonka. Jednym z warunków uzyskania pomocy jest posiadanie numeru identyfikacyjnego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów.

Co więcej, ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale i jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Od 2021 roku zwiększona została powierzchnia maksymalna, do której można ubiegać się pomoc w ramach "Wsparcia na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" - wynosi 40 ha. 

- Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Jego kopię, z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem, należy bezwzględnie dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia - infomuje ARiMR.

Wnioski należy składać do biur powiatowych ARiMR

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR wnioski o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" należy składać do biur powiatowych Agencji. Wnioski można składać osobiście, przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową, bądź za pośrednictwem platformy ePUAP. Jak wspomniane zostało wyżej, nabór kończy się 2 sierpnia bieżącego roku. 

Wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie wraz z instrukcją można znaleźć na stronie ARiMR >tutaj<. 

Trzy formy pomocy w ramach wsparcia 

Jeżeli chodzi o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" przyznawane jest w trzech formach. Pierwszą z nich jest wsparcie na zalesienie, czyli płatność za poniesione koszty wykonania zalesienia oraz ewentualnych poprawek w drugim roku, które wypłacane jest jeden raz, a wysokość, która zależy od między innymi gatunków drzew, czy ukształtowania terenu wynosi od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha. Drugą formą pomocy jest premia pielęgnacyjna, wypłacana każdego roku przez pięć lat za poniesione koszty prac pielęgnacyjnych i wynosi w zależności od ukształtowania terenu, charakterystyki gruntów, wynosi od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha. Natomiast trzecia forma pomocy - premia zalesieniowa, czyli płatność wypłacana każdego roku przez 12 lat za utracone dochody z działalności rolniczej wynosi 1 215 zł/ha.

Więcej informacji na temat wsparcia na zalesienie można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: ARiMR

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >