RolnikInfo.pl
hotel

unsplash.com / fot. E. Eigege

Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wielopiętrowe budynki mające dość niecodzienną nazwę hoteli dla świń są niczym innym jak inną odsłoną przemysłowych ferm trzody chlewnej. Liczące sobie nawet trzynaście kondygnacji budowle tworzone są w Chinach - ich konstrukcja ma pozwolić na zmniejszenie negatywnego wpływu hodowli na środowisko i zapobiegać ekspansji chorób zakaźnych.

To, że tzw. hotele dla świń powstają w Chinach, nie powinno nikogo dziwić - Państwo Środka jest bowiem największym producentem mięsa wieprzowego na całym świecie.

Hotele dla świń w Chinach

Jak przekazuje brytyjski portal Independent, chińskie władze zdecydowały się na tworzenie budynków hodowlanych nowego typu ze względu na potrzebę lepszej bioasekuracji przeciwko ASF i innym chorobom zakaźnym.

Konstrukcje mają mieć nawet trzynaście pięter. Jeden z tzw. hoteli dla świń powstał na południu Chin - mieszka w nim ponad dziesięć tysięcy zwierząt.

Warto dodać, że w opisywanym budynku jest również monitoring, a świniom podaje się specjalnie wyselekcjonowanie pożywienie.

emilia

Emilia skrytykowała Agrounię. Mocna aluzja do Andrzeja i Gienka?

CZYTAJ DALEJ

Dodatkowo zwierzęta są pod stałym nadzorem weterynarza, a dostęp innych osób do nich jest ograniczony. Kontakt ze świniami ma niewiele osób - wszystko po to, by ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób do chlewni.

Wieprzowina w Państwie Środka

Chiny - nie od dziś - są prawdziwym gigantem w produkcji mięsa wieprzowego. Ze względu na problemy, jakie powoduje afrykański pomór świń, chińskie władze chcą dołożyć wszelkich starań, by dalszy chów zwierząt przebiegał bez komplikacji.

Jak podaje Independent, jeszcze dwa lata przed pandemią koronawirusa połowa populacji chińskich świń - 400 milionów sztuk - straciła życie w wyniku szalejącego ASF.

Chińska produkcja wieprzowiny zmieniła się w ostatnich latach w diametralny sposób - postawiono na inwestycje w ogromne zakłady hodowlane, rezygnując w wielkiej mierze z małych gospodarstw.

Dzięki prowadzonym działaniom ceny chińskiej wieprzowiny mocno spadły, stając się konkurencyjne wobec mięsa z innych krajów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

  • Wyprzedzał traktor na podwójnej ciągłej. Ciągnik przewrócił się na bok

  • Wzruszający prezent Emilki dla pogorzelców. "Podzielimy się tym, co mamy"

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: independent.co.uk

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzybiarz

Biznes

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Czytaj więcej >
świnie hodowla

Biznes

Opłacalność hodowli świń pod znakiem zapytania. Dane są pesymistyczne

Czytaj więcej >
świnie

Biznes

W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

Czytaj więcej >
świnie

Biznes

Materiał biologiczny świń zagrożony. Branża apeluje do ministra rolnictwa

Czytaj więcej >
gatunki inwazyjne

Biznes

Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne

Czytaj więcej >
budowa

Biznes

Materiały budowlane coraz droższe. Remonty i budowa stają się wyzwaniem

Czytaj więcej >