RolnikInfo.pl > Biznes > Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację

hotel
unsplash.com / fot. E. Eigege

Wielopiętrowe budynki mające dość niecodzienną nazwę hoteli dla świń są niczym innym jak inną odsłoną przemysłowych ferm trzody chlewnej. Liczące sobie nawet trzynaście kondygnacji budowle tworzone są w Chinach - ich konstrukcja ma pozwolić na zmniejszenie negatywnego wpływu hodowli na środowisko i zapobiegać ekspansji chorób zakaźnych.

To, że tzw. hotele dla świń powstają w Chinach, nie powinno nikogo dziwić - Państwo Środka jest bowiem największym producentem mięsa wieprzowego na całym świecie.

Hotele dla świń w Chinach

Jak przekazuje brytyjski portal Independent, chińskie władze zdecydowały się na tworzenie budynków hodowlanych nowego typu ze względu na potrzebę lepszej bioasekuracji przeciwko ASF i innym chorobom zakaźnym.

Konstrukcje mają mieć nawet trzynaście pięter. Jeden z tzw. hoteli dla świń powstał na południu Chin - mieszka w nim ponad dziesięć tysięcy zwierząt.

Warto dodać, że w opisywanym budynku jest również monitoring, a świniom podaje się specjalnie wyselekcjonowanie pożywienie.

Dodatkowo zwierzęta są pod stałym nadzorem weterynarza, a dostęp innych osób do nich jest ograniczony. Kontakt ze świniami ma niewiele osób - wszystko po to, by ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób do chlewni.

Wieprzowina w Państwie Środka

Chiny - nie od dziś - są prawdziwym gigantem w produkcji mięsa wieprzowego. Ze względu na problemy, jakie powoduje afrykański pomór świń, chińskie władze chcą dołożyć wszelkich starań, by dalszy chów zwierząt przebiegał bez komplikacji.

Jak podaje Independent, jeszcze dwa lata przed pandemią koronawirusa połowa populacji chińskich świń - 400 milionów sztuk - straciła życie w wyniku szalejącego ASF.

Chińska produkcja wieprzowiny zmieniła się w ostatnich latach w diametralny sposób - postawiono na inwestycje w ogromne zakłady hodowlane, rezygnując w wielkiej mierze z małych gospodarstw.

Dzięki prowadzonym działaniom ceny chińskiej wieprzowiny mocno spadły, stając się konkurencyjne wobec mięsa z innych krajów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: independent.co.uk