RolnikInfo.pl
dopłaty - konopia Finola

Iberion - materiały własne

"Dlaczego Polscy rolnicy są traktowani jak przestępcy?". Sprawa dopłat do konopi

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Pod koniec marca do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła interpelacja poselska w sprawie dopłat bezpośrednich do upraw konopi odmiany Finola. Przypomnijmy, uprawy te zostały wyłączone z systemu dopłat bezpośrednich w 2021 roku. Posłowie próbują się dowiedzieć, "dlaczego włoscy rolnicy korzystają z korzystniejszych rozwiązań dotyczących zawartości THC w konopiach włóknistych, a Polscy rolnicy, członkowie UE, są traktowani jak przestępcy?"

Jak wskazano w interpelacji poselskiej, rolnicy, którzy chcieli zająć się uprawą konopi Finola, jeszcze na początku lutego bieżącego roku zamówili nasiona. Niestety, już krótko potem okazało się, że uprawa konopi włóknistych odmiany Finola, nie będzie kwalifikować się do dopłat bezpośrednich. Zdaniem posłów Jarosława Sachajko, Pawła Szramki i Dobromira Sośnierza, rolnicy nie mogą rezygnować z upraw tej odmiany ze względu na to, że obecnie nie ma odmiany o podobnych parametrach.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Dlaczego włoscy rolnicy mogą?

W związku z problemem zgłaszanym przez rolników, posłowie zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniami, dotyczącymi uprawy konopi włóknistych odmiany Finola w latach 2018,2019 i 2020. Co więcej, politycy zainteresowani są tym, czy resort rolnictwa zrobił coś, by zwiększyć normy THC. Jako przykład podano Włochy, gdzie normy w konopiach włóknistych zostały zwiększone z 0,2% do 0,3%.

- Dlaczego włoscy rolnicy korzystają z korzystniejszych rozwiązań dotyczących zawartości THC w konopiach włóknistych, a Polscy rolnicy, członkowie UE, są traktowani jak przestępcy? - zapytano w piśmie do Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi. 

Na ten moment nie ma jeszcze odpowiedzi z MRiRW, poinformujemy, gdy wpłynie. 

Uprawa konopi odmiany Fifola bez dopłat od 2021 roku 

Od 2021 roku uprawa konopi odmiany Finola nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich oraz do płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak powiadomiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kontrole zawartości THC w uprawach konopi włóknistych, przeprowadzone w 2019 i 2020 roku pokazały, że w przypadku odmiany Finola, średnia zawartość THC była wyższa, niż tak która dopuszczona jest w Unii Europejskiej (0,2%). 

Jednocześnie powiadomiono, że nie zmienia się sytuacja w zakresie przepisów nasiennych odmiany Finola. Jak wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie ma żadnych podstaw, by rozpocząć prace nad wprowadzeniem zakazu obrotu materiałem siewnym

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ubiegłym roku do dopłaty zgłoszono ponad 3 tys. hektarów uprawy konopi.

Finola jest jedną z odmian konopi, która używana jest do produkcji oleju konopnego. Swoje zastosowanie ma między innymi w ziołolecznictwie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: ARiMR, Sejm.gov.pl, Wikipedia, MRiRW

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >