Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Gmina Iława: mężczyzna wrzucił żywe króliki do pieca. Był zły na pasierba
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 01.04.2021 02:00

Gmina Iława: mężczyzna wrzucił żywe króliki do pieca. Był zły na pasierba

króliki
unsplash.com / fot. Aswathy N

Jak się okazało, mężczyzna posunął się do tak okrutnego czynu, ponieważ był zły na pasierba. By zrobić mu na złość, spalił należące do niego króliki. 

Okrutny czyn nietrzeźwego mężczyzny

O karygodnym wydarzeniu poinformowała na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Policji w Iławie 30 marca 2021 roku. Jak wynika z komunikatu służb, w jednym z domostw położonych na terenie gminy Iława, nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę.

Chłopak, który zadzwonił na policję, zgłosił, że jego ojczym goni go z siekierą i grozi mu. Doszło również do tego, że mężczyzna - rozzłoszczony na swojego pasierba - pochwycił dwa z jego królików i wrzucił je do palącego się pieca.

36-letni agresor został zatrzymany przez policję i osadzony w areszcie. Przyznał się do zarzucanych mu czynów, tj. zabicia zwierząt ze szczególnym okrucieństwem.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Przewinienie tego typu kategorii podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Sprawa jest w toku. 

Karygodne zachowania ludzi wobec zwierząt

Nie tylko rolnicy, czyli osoby na co dzień zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt, ale również wszyscy inni ludzie z pewnością nie wyobrażają sobie logicznego wytłumaczenia dla sytuacji, która zaszła w gminie Iława.

Jak podają statystyki policyjne, problem związany ze skalą znęcania się ze zwierzętami w Polsce wzrasta na przestrzeni lat. W 2019 roku wykryto 1 272 przestępstw na tym tle, w 2018 roku - 1 244, w 2017 roku - 1 116 przypadków, a w 2016 - 937.

Znęcanie się nad zwierzętami to nie tylko tak drastyczne sytuacje, jak ta, do której doszło w gminie Iława, ale również niezapewnienie zwierzętom opieki medycznej, drażnienie ich, modyfikowanie ich ciał, nieodpowiedni transport (również w przypadku zwierząt rzeźnych), czy pozostawianie na zewnątrz przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Wedle obowiązujących przepisów za znęcanie się nad podopiecznymi grozi kara więzienia do trzech lat. Jeśli czyn miał znamiona szczególnego okrucieństwa, kara może zostać wydłużona do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dodatkowymi sankcjami, z którymi liczyć się musi winny, jest karny zakaz posiadania zwierząt (w ogóle lub określonego gatunku), a także wpłacenie kwoty od 1000 do 100 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: ilawa.policja.gov.pl, statystyka.policja.pl