RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

grzybobranie
pixabay.com / fot. jarmoluk (CC0)

Spędzanie czasu na łonie natury i wypatrywanie kolejnych grzybów przy dźwiękach lasu z pewnością odpręża umysł. Warto jednak pamiętać, że pomimo beztroski w pewnym miejscach obowiązują surowe przepisy, jak ma to m.in. miejsce na terenie przygranicznym z Rosją.

Straż graniczna w północno wschodniej części naszego kraju, tuż przy granicy z Federacją Rosyjską odnotowuje sporą liczbę nielegalnych prób przekraczania granicy przez mieszkańców Polski podczas grzybobrania.

Karą za tego typu czyn - również popełniony w sposób nieświadomy - może być grzywna w wysokości 500 złotych lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Grzybobranie przy granicy z Rosją

Od czasu wstąpienia do Unii Europejskie w powszechnej świadomości - zwłaszcza w przypadku młodych ludzi - nie funkcjonuje utrwalone pojęcie zamkniętych granic międzypaństwowych.

Dobitnym tego przykładem mogą być doniesienia od funkcjonariuszy straży granicznej z terenów graniczących z obwodem kaliningradzkim dotyczące osób, które wybierają się na leśne spacery w okolicy.

W ostatnim czasie niepokoi oni bowiem wzrost nielegalnych zachowań na granicy, których dopuszczają się nieświadomi niczego grzybiarze.

W poszukiwaniu grzybów, zaabsorbowani obserwacją terenu spacerowicze nie zdają sobie często bowiem sprawy, że wkraczają na pas drogi granicznej o szerokości piętnastu metrów.

Za wjazd lub wejście na wspomniany teren grozi grzywna do 500 złotych lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Zdjęcie przy słupie granicznym

Niektóre osoby zdają sobie jednak sprawę z tego, że samowolne przekraczanie granicy z Federacją Rosyjską jest nielegalne - mimo to w akcie brawury decydują się na wtargnięcie na zakazany teren, by zrobić sobie pamiątkową fotografię przy słupie granicznym.

Jak informuje portal o2.pl, od stycznia 2021 roku straż graniczna odnotowała 40 przypadków przekraczania granicy z Rosją lub wchodzenia na pas drogi granicznej. Dużą część z nich stanowią nieświadomi niczego grzybiarze.

Warto jednak pamiętać, że granica między państwami nie jest tajemniczym obszarem ukrytym przed oczami ludzi, lecz jest w odpowiedni sposób oznakowana - warto zatem czytać tablice informacyjne i obserwować, czy podczas grzybobrania nie łamiemy obowiązujących przepisów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: o2.pl

Tagi: Kurki Grzyby