RolnikInfo.pl
grzybobranie

pixabay.com / fot. jarmoluk (CC0)

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Spędzanie czasu na łonie natury i wypatrywanie kolejnych grzybów przy dźwiękach lasu z pewnością odpręża umysł. Warto jednak pamiętać, że pomimo beztroski w pewnym miejscach obowiązują surowe przepisy, jak ma to m.in. miejsce na terenie przygranicznym z Rosją.

Straż graniczna w północno wschodniej części naszego kraju, tuż przy granicy z Federacją Rosyjską odnotowuje sporą liczbę nielegalnych prób przekraczania granicy przez mieszkańców Polski podczas grzybobrania.

Karą za tego typu czyn - również popełniony w sposób nieświadomy - może być grzywna w wysokości 500 złotych lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Grzybobranie przy granicy z Rosją

Od czasu wstąpienia do Unii Europejskie w powszechnej świadomości - zwłaszcza w przypadku młodych ludzi - nie funkcjonuje utrwalone pojęcie zamkniętych granic międzypaństwowych.

Dobitnym tego przykładem mogą być doniesienia od funkcjonariuszy straży granicznej z terenów graniczących z obwodem kaliningradzkim dotyczące osób, które wybierają się na leśne spacery w okolicy.

W ostatnim czasie niepokoi oni bowiem wzrost nielegalnych zachowań na granicy, których dopuszczają się nieświadomi niczego grzybiarze.

W poszukiwaniu grzybów, zaabsorbowani obserwacją terenu spacerowicze nie zdają sobie często bowiem sprawy, że wkraczają na pas drogi granicznej o szerokości piętnastu metrów.

Za wjazd lub wejście na wspomniany teren grozi grzywna do 500 złotych lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Zdjęcie przy słupie granicznym

Niektóre osoby zdają sobie jednak sprawę z tego, że samowolne przekraczanie granicy z Federacją Rosyjską jest nielegalne - mimo to w akcie brawury decydują się na wtargnięcie na zakazany teren, by zrobić sobie pamiątkową fotografię przy słupie granicznym.

Jak informuje portal o2.pl, od stycznia 2021 roku straż graniczna odnotowała 40 przypadków przekraczania granicy z Rosją lub wchodzenia na pas drogi granicznej. Dużą część z nich stanowią nieświadomi niczego grzybiarze.

Warto jednak pamiętać, że granica między państwami nie jest tajemniczym obszarem ukrytym przed oczami ludzi, lecz jest w odpowiedni sposób oznakowana - warto zatem czytać tablice informacyjne i obserwować, czy podczas grzybobrania nie łamiemy obowiązujących przepisów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Z Agrounią protestować będzie druga grupa zawodowa. Strajk rusza 11.09

  • "Grzybowa mafia" szturmuje lasy. Masowy wywóz towaru na Zachód

  • Minister Puda obiecał rolnikom pomoc finansową. Chodzi o stan wyjątkowy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: o2.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >