Interwencyjnego skupu świń nie będzie. MRiRW odpowiedziało na prośbę LIR
Resort rolnictwa odpowiedział, iż nie posiada uprawnień do prowadzenia skupu interwencyjnego w przypadku świń hodowanych na obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń.
ASF i skup interwencyjny świń
Przypomnijmy: skup interwencyjny jest jednym z działań, które może podjąć państwo wobec producentów żywności na rzecz ratowania ich przed ponoszeniem strat finansowych. Stanowi to rodzaj interwencji, która polega na skupowaniu nadwyżek podaży nad popytem.
Członkowie Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencyjny skup świń, które hodowane są na terenach znajdujących się w strefie zagrożenia ASF. Niestety, resort pisemnie odpowiedział, iż nie posiada do tego typu działań wystarczających uprawnień.
MRiRW w liście zaznaczyło, że jeśli rolnik mieszkający na terenie niebieskiej strefy chce sprzedać swoje zwierzęta, powiatowy lekarz weterynarii bez problemu wyznacza rzeźnię do uboju świń z danego obszaru.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-4]
Obostrzenia, jakie są wprowadzone na terenie Polski, a także podział na trzy strefy, zostały nałożone przez Komisję Europejską i obowiązują wszystkie państwa członkowskie.
Strefy i ograniczenia
Sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń w Polsce jest bardzo dynamiczna. W ostatnim czasie Unia Europejska opublikowała decyzję wykonawczą w kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt, co oznacza, że obostrzenia zostaną w części regionów w Polsce złagodzone.
O decyzji wykonawczej Unii Europejskiej w kwestii ASF szczegółowo pisaliśmy w tekście Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej.
Strefa niebieska to inaczej obszar zagrożenia i jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Kolejny rodzaj stref ma kolor czerwony, co oznacza, że dany obszar jest objęty ograniczeniami. Kolorem żółtym na mapach zaznaczone są miejsca, w których władze wprowadziły obszar ochronny.
Strefy niebieskie są obecnie zlokalizowane w województwie lubuskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim.
Poniżej prezentujemy aktualną mapę ASF (na dzień 7.04.2021) dostępną na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii:
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
"Rolnik szuka żony": Internauci podsumowali uczestników. "Wymagania z kosmosu"
21 wsi i 750 gospodarstw zniknie. Wszystko z powodu budowy CPK
Tragiczne w skutkach zderzenie ciągnika rolniczego z motocyklem
Źródło: bip. wetgiw.gov.pl, lir.agro.pl