Komunikat MRiRW ws. pryszczycy i grypy ptaków. Czy polscy rolnicy mają się czego obawiać?

Zagrożenie ze strony pryszczycy oraz grypy ptaków wciąż wisi nad polskimi rolnikami i hodowcami. Resort rolnictwa na bieżąco informuje o wprowadzanych działaniach prewencyjnych oraz sytuacji epidemiologicznej w kraju. W piątek 23 maja MRiRW opublikowało kolejny komunikat dotyczący postanowień Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Nowy komunikat ministerstwa rolnictwa
Pryszczyca stanowi poważne zagrożenie dla hodowli zwierząt parzystokopytnych, i prowadzi do znacznych strat ekonomicznych. W związku z pojawieniem się tej wysoce zaraźliwej choroby w krajach sąsiednich w Polsce wprowadzono szereg środków zaradczych, które mają minimalizować ryzyko transmisji wirusa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu monitorowania sytuacji i reagowania na problemowe sytuacje powołało Zespół Zarządzania Kryzysowego.
W przypadku pryszczycy nie wystarczą jednak działania podejmowane na szczeblu krajowym, należy również monitorować sytuację w innych państwach, które również zmagają się z tą chorobą. Niedawno udało się, przynajmniej częściowo, zażegnać poważny kryzys, który wytworzył się na linii Polska-Węgry. Teraz ministerstwo poinformowało o swoich dalszych działaniach. Rolnicy jeszcze nie mogą odetchnąć z ulgą, wciąż jest kilka spraw, którym należy poświęcić uwagę. Co jest teraz kluczową kwestią dla resortu?

ZOBACZ TEŻ: Poważne kłopoty polskich hodowców. Węgry nie odpuszczają, straty rosną

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW przekazał ważne informacje
Pryszczyca oraz grypa ptaków może narazić polskich rolników i hodowców na poważne straty. Wykrycie ogniska wirusa jest jednoznaczne z likwidacją całych stad, co pociąga za sobą ogromne koszty. Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynuje działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Zespół właśnie przekazał najważniejsze informacje z ostatniego posiedzenia.
Najbardziej istotne jest to, że Polska jest wolna od pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium kraju. Co więcej, od 2 maja nie ma również nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Sytuacja ustabilizowała się również na Słowacji i Węgrzech, co będzie teraz skutkować stopniowym znoszeniem obostrzeń obowiązujących na terytorium tych państw. Już teraz zaniechano kontroli granicznych na przejściach między Słowacją i Węgrami, na granicy między Austrią i Węgrami, a także na przejściach między Słowacją i Czechami. Nie oznacza to jednak, że resort rolnictwa rezygnuje z pozostałych działań prewencyjnych.
Nadal obowiązują w tych krajach środki prewencji przyjęte wobec zwierząt wrażliwych - dodatkowym nadzorem objęte są gospodarstwa, do których trafiają zwierzęta z Węgier i Słowacji, a środki transportu wożące zwierzęta parzystokopytne muszą mieć na każde żądanie zaświadczenie o myciu i dezynfekcji. Zwierzęta przywożone do uboju muszą być objęte dodatkowym badaniem klinicznym — informuje MRiRw.

Oprócz przedstawienia bieżącej sytuacji Zespół Zarządzania Kryzysowego przedstawił rekomendacje na najbliższe tygodnie. Choć pojawiło się sporo pozytywów, są również i złe wiadomości.
MRiRW informuje o następnych działaniach
W związku z obecną sytuacją Zespół Zarządzania Kryzysowego przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawdza, czy dalej zachodzi potrzeba dokonywania kontroli transportów na granicach Polski. Przypomnijmy, że w systemie całodobowych dyżurów służby realizują działania kontrolne na siedmiu wyznaczonych przejściach granicznych: Barwinek, Chyżne, Boguszowice – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa-Słone.
Do tych miejsc kierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. zwierzęta parzystokopytne oraz towary wrażliwe. Od 1 do 21 maja przywieziono do Polski ze Słowacji 178 transportów bydła przeznaczonego do uboju (łącznie 1702 sztuki) oraz 11 transportów owiec (589 sztuk). Z Węgier, w okresie od 12 do 21 maja, wjechało 57 transportów obejmujących łącznie 592 zwierzęta przeznaczone do uboju. Trzeba pamiętać, że w Polsce nadal obowiązuje całkowity zakaz przewozu żywych zwierząt do gospodarstw.
Resort rolnictwa odniósł się również do grypy ptaków i zauważył, że obecnie Polska oraz inne kraje, w których występuje wirus, są obecnie w trendzie wygaszania zakażeń. Jednakże taki stan może się długo nie utrzymać. Nowy sezon zachorowań może rozpocząć się jesienią i rozwinąć nowe ogniska na początek przyszłego roku.
Wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW można znaleźć na stronie rządowej, natomiast aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie publikuje również Główny Inspektorat Weterynarii.




































