las
Facebook / Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich
Autor Magdalena Więckowska - 22 Kwietnia 2021

Leśnicy tracą cierpliwość. W lesie znaleziono stertę starych opon

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich zamieścił na swoim profilu na Facebooku wpis informujący o porzuconych oponach i odpadach na terenie leśnictwa Marianka. Służby szukają teraz osoby odpowiedzialnej za karogydny czyn.

Poza masywnymi oponami leśnicy znaleźli też starą papę rozbiórkową, folie oraz zużytą wełnę mineralną.

Leśnicy po raz kolejny znaleźli śmieci w lesie

- Las to miejsce, które bardzo chętnie wybieramy na odpoczynek, relaks, wycieczki -powiedział Paweł Mrowiński, rzecznik Nadleśnictwa Lubsko, w filmie opublikowanym na profilu Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich na Facebooku. - Zielony krajobraz, świeże powietrze przyciągają. Bliskość natury sprawia, że szybciej regenerujemy swoje siły.

Niestety, szkodliwe praktyki niektórych osób niszczą środowisko naturalne. Jednym z powracających problemów są znajdowane przez leśników śmieci, a w tym - zużyte opony. Tego typu odpady znaleziono na terenie leśnictwa Marianka, sto metrów od drogi prowadzącej od Bród do Zasiek.

Rzecznik Nadleśnictwa Lubsko stwierdził w filmie, że po pojawieniu się ustawy o odpadach, środowisko leśników liczyło na wyciszenie się kwestii porzucanych śmieci w lesie. Nic bardziej mylnego. Opony znajdowane w leśnictwie Marianka są jednym z wielu przykładów ludzkiej zuchwałości.

Diametralna zmiana pogody. IMGW zapowiada arktyczne powietrzeDiametralna zmiana pogody. IMGW zapowiada arktyczne powietrzeCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

- My, leśnicy, ciągle borykamy się z takimi obrazkami, jak ten za moimi plecami - powiedział rzecznik Nadleśnictwa Lubsko.

Z relacji wynika, że porzucono różnego rozmiaru opony pochodzące od samochodów ciężarowych, osobowych, jak i maszyn rolniczych. Dodatkowo wśród nich znaleziono wełnę mineralną, folie i papę rozbiórkową.

Problem odpadów w lesie

Paweł Mrowiński, wymieniając rodzaje odpadów pozostawionych w lesie, wyraził nadzieję, że ktoś z oglądających będzie mógł pomóc w odnalezieniu sprawcy.

- Jeśli ktoś z państwa ma takie informacje, to my, leśnicy Nadleśnictwa Lubsko, prosimy o kontakt.

Aktualnie za porzucanie śmieci na terenach leśnych grożą kary w wysokości 500 złotych. Leśnicy zaznaczają, że kwota taka nie odstrasza sprawców. W lipcu 2020 roku minister środowiska Michał Woś zapowiedział jednak, że kary za śmiecenie w lasach mają być podwyższone.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Nadleśnictwa Lubsko, w 2020 roku w tamtejszych lasach zebrano 403 m3 śmieci. Łączny koszt sprzątania po tzw. leśnych śmieciarzach wyniósł prawie 50 tysięcy złotych.

W skali całego kraju roczne wydatki na sprzątanie terenów leśnych wynoszą około 20 milionów złotych. Średnia ilość odpadów w całej Polsce to około 115 tys. m3.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: Facebook / Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl

Następny artykuł