Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ministerstwo rolnictwa odpowiada na apel w sprawie interwencji na rynku trzody i drobiu
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:38

Ministerstwo rolnictwa odpowiada na apel w sprawie interwencji na rynku trzody i drobiu

Ministerstwo rolnictwa - interwencja
Chun-San/Pixabay

W przypadku rynku drobiu, jak zauważono w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych, mimo niesprzyjających warunków (tj., ptasiej grypy i koronawirusa) produkcja żywca drobiowego w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku wzrosła o 3,7% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. 

- W pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 r. wyeksportowano z Polski 1231,9 tys. ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost wolumenu eksportu o około 0,4%, w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w 53. tygodniu 2020 roku średnia cena skupu kurcząt typy brojler ukształtowała się na poziomie 3,09 zł/kg - w relacji tygodniowej była wyższa o 0,5%, a w skali roku obniżka wyniosła 6,0% - poinformowano w piśmie z MRiRW.

Co więcej, w piśmie poinformowano, że Polska wielokrotnie występowała do Komisji Europejskiej w celu uruchomienia wsparcia rynkowego dla sektora drobiarskiego. Niestety, Komisja Europejska nie podjęła działań w tym kierunku. W odpowiedzi wskazano także, na to, że w Polsce wyznaczane były kolejne ogniska ptasiej grypy, co znacznie wpływa na ograniczanie możliwości eksportowych drobiu. 

Odpowiedź ministerstwa rolnictwa w sprawie wieprzowiny 

Natomiast jeżeli chodzi o rynek wieprzowiny, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnich miesiącach podejmowało na forum Unii Europejskiej konkretne działania, które ukierunkowałyby Komisję Europejską na podjęcie interwencji na rynku wieprzowiny.

- W dniu 27 listopada 2020 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował do Komisarza ds. Rolnictwa Pana Janusza Wojciechowskiego pismo dotyczące rozwoju sytuacji na rynku wieprzowiny oraz ponowne zawnioskowanie o pilne uruchomienie interwencji rynkowej w postaci dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i przyznanie pomocy dla producentów świń - poniformowano. 

Jednak Wojciechowski w odpowiedzi na wezwanie MRiRW podtrzymał argumenty Komisji Europejskiej, co do mechanizmu przechowywania wieprzowiny, a także wskazał na możliwość pomocy w formule de minimis, oraz notyfikowanej pomocy państwa.

- Ponadto zapewnia (Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski - przyp. red), że podległe służby uważnie monitorują rozwój sytuacji na rynku we wszystkich państwach członkowskich UE, a Komisja jest gotowa podjąć działania, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała - informuje MRiRW.

Różnice między cenami skupu a cenami detalicznymi 

Jak przekazano w piśmie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już prawie 20 lat prowadzi badania w sprawie cen produktów rolnych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR). Co więcej, na bieżąco można znaleźć na stronie ministerstwa wyniki badań. 

- W ramach zwiększenia transparentności rynku rolno-żywnościowego został opracowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zbieranych danych, który umożliwi zbieranie danych o cenach zakupu wybranych towarów żywnościowych przez podmioty handlu detalicznego - można przeczytać w piśmie. 

Dzięki rozporządzeniu, na różnych etapach łańcucha żywnościowego będą zbierane informacje, które przysłużą się do analiz ceny podczas wszystkich etapów dystrybucji. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Małopolska Izba Rolnicza