czapla
unsplash.com / fot. Vincent van Zalinge
Autor Magdalena Więckowska - 11 Kwietnia 2021

Odszkodowania za straty wyrządzane przez dzikie zwierzęta. KRIR wydała opinię ws. projektu poselskiego

W 2020 roku powstał poselski projekt, mający na celu zmianę obowiązującej ustawy o ochronie przyrody - chodzi dokładnie o listę gatunków, za których szkody rolnicy mogą otrzymać finansową rekompensatę. W 2021 roku, po konsultacjach społecznych, KRIR wydała opinię na temat projektu.

Pomimo tego, że rolnicy zmagają się z niechcianymi wizytami wielu gatunków zwierząt na swoich polach i w sadach, to zgodnie z obecnym prawem mogą liczyć na odszkodowania tylko w przypadku szkód poczynionych przez wilki, bobry, niedźwiedzie, rysie i żubry, a także dziki, jelenie, daniele, sarny i łosie.

Projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt

W ostatnim czasie podniosła się dyskusja na temat możliwości uzyskiwania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zające, które masowo obgryzają młode drzewka w sadach. Jak się okazało, rekompensata w sytuacji destrukcyjnych działań zajęcy nie jest przewidziana przez obowiązujące prawo, o czym pisaliśmy w tekście Zające niszczą drzewa w sadach. KRIR apeluje o odszkodowania.

W momencie, gdy rolnik zauważy szkody na polu lub w sadzie poczynione przez niektóre dzikie zwierzęta, może ubiegać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego - przeczytać o tym możemy w artykule 126 ust. I pkt 1-5 ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku oraz w ustawie o prawie łowieckim z 1995 roku.

Ustawa o ochronie przyrody wskazuje na możliwość uzyskania rekompensaty finansowej w sytuacji zniszczeń poczynionych przez wilki, bobry, niedźwiedzie, rysie i żubry, a ustawa o prawie łowieckim jest podstawą prawną do otrzymania rekompensaty za szkody wyrządzone przez dziki, jelenie, daniele, sarny i łosie.

Anomalie pogodowe w przyszłym tygodniu? Aura może przysporzyć kłopotów rolnikomAnomalie pogodowe w przyszłym tygodniu? Aura może przysporzyć kłopotów rolnikomCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Pomysłodawca projektu zmiany ustawy - poseł Zbigniew Ziejewski - wskazuje, że należy w tym spisie uwzględnić ptactwo chronione, które niejednokrotnie wyjada ziarna lub młode rośliny z pól, zmuszając tym samym rolników do ponownego zasiewu.

Opinia KRIR na temat projektu poselskiego

Po okresie konsultacji Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazała, że rolnicy nie mogą ponosić kosztów utrzymania dzikiego ptactwa, a sam fakt, że mogą otrzymać oni pozwolenie na płoszenie zwierząt, nie jest wystarczającym orężem w walce o dobrostan rolnictwa. Wskazano tym samym na potrzebę wypłacania odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych w opinii do projektu wskazuje, by na omawianej liście gatunków pojawiła się również wydra, muflon i bóbr. Obecnie w projekcie ustawy czytamy bowiem o kormoranach, żurawiach, dzikich gęsiach, łabędziach i krukowatych w uprawach rolnych i stawach hodowlanych.

Wydźwięk opinii KRIR na temat pomysłu zmiany ustawy jest pozytywny - władze wyraziły aprobatę co do wskazanych gatunków dzikiego ptactwa o statusie chronionym, zaznaczając, że lista nie wyczerpuje wszystkich gatunków, które sprawiają kłopoty rolnikom.

Tekst projektu o zmianie ustawy o ochronie przyrody można przeczytać pod >tym< linkiem. W obecnej chwili nie wiadomo, jakie będą dalsze losy projektu poselskiego. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR, agrofakt.pl, tygodnik-rolniczy.pl, orka.sejm.gov.pl

Następny artykuł