RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:34

Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował

paliwo traktor
Marek BAZAK/East News

Kolejne zmiany, które zapowiadane są w ramach Nowego Ładu, dotyczą m.in. prawnego rozróżnienia małych gospodarstw i ferm przemysłowych, rozwoju urzędowych usług w sieci, a także rozbudowania infrastruktury gazowej na terenach wiejskich. 

Więcej pieniędzy do kieszeni rolników

W ostatnich miesiącach decyzje rządu zazwyczaj wzbudzały w rolnikach złość i frustrację. Po ogłoszeniu założeń Nowego Polskiego Ładu, który w sporej mierze uwzględnia potrzeby wsi, rolnicy mogą czuć się zaskoczeni skalą zmian, jakie przewidują dla nich politycy. 

Jedną z istotnych zmian, które dotkną rolników, jest zmiana kwoty zwrotu za akcyzę na paliwo do celów produkcji rolniczej. Dotychczasowa wartość 100 złotych za hektar zostanie zwiększona do 110 złotych za hektar.

Rząd twierdzi, że tego typu podejściem chce pomóc w przezwyciężeniu destrukcyjnych skutków pandemii koronawirusa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Faktem jest, iż rolnictwo w ostatnim roku nie przeżywało swoich najlepszych chwil, a nastroje w społeczeństwie są - delikatnie mówiąc - nienajlepsze.

Inne założenia Nowego Ładu

Zmiana kwoty zwrotu za akcyzę jest niejedyną nowością, która będzie miała miejsce na polskiej wsi. Według założeń Nowego Ładu stworzony zostanie tzw. Kodeks rolny, dzięki któremu prawnemu rozdzieleniu ulegną małe gospodarstwa rodzinne i wielkie fermy przemysłowe.

Dodatkowo rolnicy produkujący żywność w mniejszych gospodarstwach będą mogli liczyć na uproszczone procedury w urzędach - na przykład w kwestii rejestracji pojazdów.

Ponadto pojawi się długo wyczekiwana przez rolników możliwość przekazania gospodarstwa bez zbywania (lub zrzekania się) go.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało także położenie większego nacisku na cyfryzację wsi, jej gazyfikację (tj. rozwój infrastruktury gazowej) i budowę domów do powierzchni 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: agroprofil.pl