RolnikInfo.pl
paliwo traktor

Marek BAZAK/East News

Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W minioną sobotę (15 maja 2021 roku) rolnicy usłyszeli całkiem sporo zapowiedzi nowości dotyczących wsi i rolnictwa - wszystko to za sprawą Nowego Polskiego Ładu. Politycy klasy rządzącej obiecali, że zmieni się kwota dopłat do paliwa na cele rolnicze - wzrośnie ona z dotychczasowych 100 złotych do 110 złotych za hektar.

Kolejne zmiany, które zapowiadane są w ramach Nowego Ładu, dotyczą m.in. prawnego rozróżnienia małych gospodarstw i ferm przemysłowych, rozwoju urzędowych usług w sieci, a także rozbudowania infrastruktury gazowej na terenach wiejskich. 

Więcej pieniędzy do kieszeni rolników

W ostatnich miesiącach decyzje rządu zazwyczaj wzbudzały w rolnikach złość i frustrację. Po ogłoszeniu założeń Nowego Polskiego Ładu, który w sporej mierze uwzględnia potrzeby wsi, rolnicy mogą czuć się zaskoczeni skalą zmian, jakie przewidują dla nich politycy. 

Jedną z istotnych zmian, które dotkną rolników, jest zmiana kwoty zwrotu za akcyzę na paliwo do celów produkcji rolniczej. Dotychczasowa wartość 100 złotych za hektar zostanie zwiększona do 110 złotych za hektar.

Rząd twierdzi, że tego typu podejściem chce pomóc w przezwyciężeniu destrukcyjnych skutków pandemii koronawirusa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Faktem jest, iż rolnictwo w ostatnim roku nie przeżywało swoich najlepszych chwil, a nastroje w społeczeństwie są - delikatnie mówiąc - nienajlepsze.

Inne założenia Nowego Ładu

Zmiana kwoty zwrotu za akcyzę jest niejedyną nowością, która będzie miała miejsce na polskiej wsi. Według założeń Nowego Ładu stworzony zostanie tzw. Kodeks rolny, dzięki któremu prawnemu rozdzieleniu ulegną małe gospodarstwa rodzinne i wielkie fermy przemysłowe.

Dodatkowo rolnicy produkujący żywność w mniejszych gospodarstwach będą mogli liczyć na uproszczone procedury w urzędach - na przykład w kwestii rejestracji pojazdów.

Ponadto pojawi się długo wyczekiwana przez rolników możliwość przekazania gospodarstwa bez zbywania (lub zrzekania się) go.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało także położenie większego nacisku na cyfryzację wsi, jej gazyfikację (tj. rozwój infrastruktury gazowej) i budowę domów do powierzchni 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: agroprofil.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >