RolnikInfo.pl
paliwo traktor

Marek BAZAK/East News

Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W minioną sobotę (15 maja 2021 roku) rolnicy usłyszeli całkiem sporo zapowiedzi nowości dotyczących wsi i rolnictwa - wszystko to za sprawą Nowego Polskiego Ładu. Politycy klasy rządzącej obiecali, że zmieni się kwota dopłat do paliwa na cele rolnicze - wzrośnie ona z dotychczasowych 100 złotych do 110 złotych za hektar.

Kolejne zmiany, które zapowiadane są w ramach Nowego Ładu, dotyczą m.in. prawnego rozróżnienia małych gospodarstw i ferm przemysłowych, rozwoju urzędowych usług w sieci, a także rozbudowania infrastruktury gazowej na terenach wiejskich. 

Więcej pieniędzy do kieszeni rolników

W ostatnich miesiącach decyzje rządu zazwyczaj wzbudzały w rolnikach złość i frustrację. Po ogłoszeniu założeń Nowego Polskiego Ładu, który w sporej mierze uwzględnia potrzeby wsi, rolnicy mogą czuć się zaskoczeni skalą zmian, jakie przewidują dla nich politycy. 

Jedną z istotnych zmian, które dotkną rolników, jest zmiana kwoty zwrotu za akcyzę na paliwo do celów produkcji rolniczej. Dotychczasowa wartość 100 złotych za hektar zostanie zwiększona do 110 złotych za hektar.

Rząd twierdzi, że tego typu podejściem chce pomóc w przezwyciężeniu destrukcyjnych skutków pandemii koronawirusa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Faktem jest, iż rolnictwo w ostatnim roku nie przeżywało swoich najlepszych chwil, a nastroje w społeczeństwie są - delikatnie mówiąc - nienajlepsze.

Inne założenia Nowego Ładu

Zmiana kwoty zwrotu za akcyzę jest niejedyną nowością, która będzie miała miejsce na polskiej wsi. Według założeń Nowego Ładu stworzony zostanie tzw. Kodeks rolny, dzięki któremu prawnemu rozdzieleniu ulegną małe gospodarstwa rodzinne i wielkie fermy przemysłowe.

Dodatkowo rolnicy produkujący żywność w mniejszych gospodarstwach będą mogli liczyć na uproszczone procedury w urzędach - na przykład w kwestii rejestracji pojazdów.

Ponadto pojawi się długo wyczekiwana przez rolników możliwość przekazania gospodarstwa bez zbywania (lub zrzekania się) go.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało także położenie większego nacisku na cyfryzację wsi, jej gazyfikację (tj. rozwój infrastruktury gazowej) i budowę domów do powierzchni 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: agroprofil.pl

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >