pies znęcanie się
policja.pl
Autor Magdalena Więckowska - 14 Kwietnia 2021

Podlasie: zaniedbany pies w gospodarstwie odkryty przez dzielnicowego. Szybko udzielono pomocy

Do dramatycznego odkrycia doszło w jednym z gospodarstw na terenie gminy Krasnopol - taką informację przekazała białostocka policja we wpisie na swojej stronie internetowej. Nie dość, że pies Mikołajek był przywiązany łańcuchem do drzewa, to dzielnicowy odkrył, iż zwierzę było bardzo niedożywione.

Sprawą zaniedbanego psa w jednym z gospodarstw szybko zajęły się odpowiednie służby. Obecnie pies Mikołajek znajduje się na terenie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Dramat psa Mikołajka w jednym z gospodarstw na Podlasiu

Choć niegodziwe traktowanie zwierząt jest społecznie nieakceptowane, to nie zmienia to faktu, że skala znęcania się nad psami, kotami i innymi stworzeniami jest w naszym kraju porażająca.

Czy pies Mikołajek padł ofiarą ludzkiego lenistwa, bezmyślności czy też zwykłego okrucieństwa - tego obecnie nie wiemy. Wiadomo jednak, że pies znajdował się na terenie jednego z gospodarstw położonych w gminie Krasnopol na Podlasiu, gdzie pędził niezwykle smutny żywot.

W pierwszej kolejności zwierzakiem zainteresował się dzielnicowy gminy Krasnopol. Podczas wstępnego oglądu psa okazało się, że jest bardzo wychudzony i niedożywiony. Mikołajek był również przywiązany łańcuchem do pnia drzewa.

Pracownicy ARiMR dostali w 2020 roku 55 mln premii. Rolnicy mogą czuć się pokrzywdzeniPracownicy ARiMR dostali w 2020 roku 55 mln premii. Rolnicy mogą czuć się pokrzywdzeniCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Na miejsce przybył lekarz weterynarii z wolontariuszką, by udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy. Mikołajek został zabrany do Suwałk, do siedziby Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Na temat właściciela psa brak jakichkolwiek informacji - nie wiadomo, czy podczas interwencji służb w gospodarstwie obecni byli domownicy.

Znęcanie się nad zwierzętami w Polsce

Co rozumiemy poprzez określenie znęcanie się nad zwierzętami? Nie są to tylko czynności takie jak stosowanie fizycznej przemocy, ale również ignorowanie potrzeb zdrowotnych i niezapewnianie odpowiedniej opieki medycznej.

Jako znęcanie się prawo rozumie również bezpodstawne drażnienie zwierząt, modyfikowanie ich ciał, niezapewnianie odpowiednich warunków podczas transportu, a także pozostawianie na zewnątrz w sytuacji niesprzyjających warunków pogodowych.

Zabronione jest również przetrzymywanie psa na uwięzi przez całą dobę - zwierzę musi mieć możliwość swobodnego poruszania się przynajmniej przez dwanaście godzin w ciągu dnia. Nie trzeba zaznaczać, że skazywanie zwierzęcia na głodówkę jest kolejnym przejawem znęcania się ze strony właściciela.

W Polsce problem tego typu przestępstw jest poważny, a statystyki pokazują jasno, że liczba wykrytych przypadków znęcania się nad zwierzętami wcale nie maleje. W 2019 roku policja odnotowała ponad 1,2 tysiąca przestępstw tego typu, w 2018 - również 1,2 tysiąca, w 2017 roku - 1,1 tysiąca, w 2016 - nieco ponad 900.

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. W sytuacji, gdy czyn charakteryzował się szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść nawet pięć lat więzienia. Inne sankcje, których może się spodziewać winny to karny zakaz posiadania zwierząt i wpłacenie określonej kwoty na ochronę zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: policja.pl

Następny artykuł