Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Podlasie: zaniedbany pies w gospodarstwie odkryty przez dzielnicowego. Szybko udzielono pomocy
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

Podlasie: zaniedbany pies w gospodarstwie odkryty przez dzielnicowego. Szybko udzielono pomocy

pies znęcanie się
policja.pl

Sprawą zaniedbanego psa w jednym z gospodarstw szybko zajęły się odpowiednie służby. Obecnie pies Mikołajek znajduje się na terenie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. 

Dramat psa Mikołajka w jednym z gospodarstw na Podlasiu

Choć niegodziwe traktowanie zwierząt jest społecznie nieakceptowane, to nie zmienia to faktu, że skala znęcania się nad psami, kotami i innymi stworzeniami jest w naszym kraju porażająca.

Czy pies Mikołajek padł ofiarą ludzkiego lenistwa, bezmyślności czy też zwykłego okrucieństwa - tego obecnie nie wiemy. Wiadomo jednak, że pies znajdował się na terenie jednego z gospodarstw położonych w gminie Krasnopol na Podlasiu, gdzie pędził niezwykle smutny żywot.

W pierwszej kolejności zwierzakiem zainteresował się dzielnicowy gminy Krasnopol. Podczas wstępnego oglądu psa okazało się, że jest bardzo wychudzony i niedożywiony. Mikołajek był również przywiązany łańcuchem do pnia drzewa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Na miejsce przybył lekarz weterynarii z wolontariuszką, by udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy. Mikołajek został zabrany do Suwałk, do siedziby Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Na temat właściciela psa brak jakichkolwiek informacji - nie wiadomo, czy podczas interwencji służb w gospodarstwie obecni byli domownicy. 

Znęcanie się nad zwierzętami w Polsce

Co rozumiemy poprzez określenie znęcanie się nad zwierzętami? Nie są to tylko czynności takie jak stosowanie fizycznej przemocy, ale również ignorowanie potrzeb zdrowotnych i niezapewnianie odpowiedniej opieki medycznej.

Jako znęcanie się prawo rozumie również bezpodstawne drażnienie zwierząt, modyfikowanie ich ciał, niezapewnianie odpowiednich warunków podczas transportu, a także pozostawianie na zewnątrz w sytuacji niesprzyjających warunków pogodowych.

Zabronione jest również przetrzymywanie psa na uwięzi przez całą dobę - zwierzę musi mieć możliwość swobodnego poruszania się przynajmniej przez dwanaście godzin w ciągu dnia. Nie trzeba zaznaczać, że skazywanie zwierzęcia na głodówkę jest kolejnym przejawem znęcania się ze strony właściciela.  

 W Polsce problem tego typu przestępstw jest poważny, a statystyki pokazują jasno, że liczba wykrytych przypadków znęcania się nad zwierzętami wcale nie maleje. W 2019 roku policja odnotowała ponad 1,2 tysiąca przestępstw tego typu, w 2018 - również 1,2 tysiąca, w 2017 roku - 1,1 tysiąca, w 2016 - nieco ponad 900.

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. W sytuacji, gdy czyn charakteryzował się szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść nawet pięć lat więzienia. Inne sankcje, których może się spodziewać winny to karny zakaz posiadania zwierząt i wpłacenie określonej kwoty na ochronę zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: policja.pl