Portugalia: mieszkańcy miast dostaną pieniądze za wyprowadzkę na wieś
Mieszkańcy wsi, którzy zajmują się zawodowo rolnictwem, nie kryją, że sąsiedztwo osób przybyłych z miast nie zawsze jest dla nich łatwe. Mimo to Portugalia, chcąc przeciwdziałać postępującemu wyludnianiu się terenów wiejskich, chce płacić przez trzy lata co miesiąc 100 euro pracownikom publicznej administracji, którzy wyprowadzą się z miasta na prowincję.
Problem związany z wyludnianiem się wsi jest obecny również w Polsce - choć na temat zachęcania tzw. miastowych do przeprowadzki na wieś poprzez dopłaty nie ma żadnych planów, to niewykluczone, że model portugalski zainspiruje inne kraje do podobnego działania.
Mieszkańcy miast dostaną pieniądze za wyprowadzkę na wieś
Europejskie społeczeństwo zmaga się z wieloma poważnymi problemami społecznymi, wśród których jest m.in. niski odsetek urodzeń, starzejące się społeczeństwo, a także odpływ mieszkańców wsi do miast.
Portugalski rząd postanowił spróbować zmierzyć się z jednym z tych problemów w dość zaskakujący sposób - mieszkańcy miast (a dokładniej: zatrudnieni w sektorze administracji publicznej), którzy wyprowadzą się na wieś, przez trzy lata będą otrzymywać miesięczne płatności w wysokości 100 euro.
Jest to rozwiązanie, które pojawiło się niedawno w portugalskim dzienniku ustaw. Czy zabieg ten rzeczywiście przyczyni się do zatrzymania odpływu ludności ze wsi do miast?
Nie tylko pieniądze
Portugalscy politycy wskazują, że ich rozwiązanie ma jeszcze jeden aspekt: poprzez zachęcanie ludzi do osiedlenia się na wsi będzie możliwe wyrównanie odsetka zatrudnionych w miastach i poza nimi.
Co ciekawe, napływowi mieszkańcy na wsiach otrzymają dodatkowe dwa dni urlopu i gwarancję miejsca w szkole dla swoich dzieci.
System ten - zgodnie z zapowiedziami portugalskiego rządu - ma obowiązywać przez trzy lata. Warto jednak dodać, że nowe przepisy nie będą obejmowały osób zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia i oświacie.
Pytaniem pozostaje, czy w przypadku przenoszenia się pracowników administracji publicznej na wieś codzienna praca rolników nie zostanie do pewnego stopnia zaburzona przez sąsiedzkie konflikty wywołane ewentualnymi uciążliwościami zapachowymi i dźwiękowymi.
Kwestie te pozostają na obecną chwilę bez odpowiedzi - efekty tego eksperymentalnego systemu zachęt będzie można zweryfikować dopiero po upływie najbliższych trzech lat.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Pracownika na polu trafił piorun. Do ambulansu wieźli go na przyczepie
Pomagają za darmo, sąsiadka nasyła policję. Potworna zawiść na wsi
Złapani na gorącym uczynku. Wywozili ciągnik rolniczy na lawecie
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: agropolska.pl