RolnikInfo.pl
portugalia

unsplash.com / fot. Koen van Gilst

Portugalia: mieszkańcy miast dostaną pieniądze za wyprowadzkę na wieś

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Mieszkańcy wsi, którzy zajmują się zawodowo rolnictwem, nie kryją, że sąsiedztwo osób przybyłych z miast nie zawsze jest dla nich łatwe. Mimo to Portugalia, chcąc przeciwdziałać postępującemu wyludnianiu się terenów wiejskich, chce płacić przez trzy lata co miesiąc 100 euro pracownikom publicznej administracji, którzy wyprowadzą się z miasta na prowincję.

Problem związany z wyludnianiem się wsi jest obecny również w Polsce - choć na temat zachęcania tzw. miastowych do przeprowadzki na wieś poprzez dopłaty nie ma żadnych planów, to niewykluczone, że model portugalski zainspiruje inne kraje do podobnego działania.

Mieszkańcy miast dostaną pieniądze za wyprowadzkę na wieś

Europejskie społeczeństwo zmaga się z wieloma poważnymi problemami społecznymi, wśród których jest m.in. niski odsetek urodzeń, starzejące się społeczeństwo, a także odpływ mieszkańców wsi do miast.

Portugalski rząd postanowił spróbować zmierzyć się z jednym z tych problemów w dość zaskakujący sposób - mieszkańcy miast (a dokładniej: zatrudnieni w sektorze administracji publicznej), którzy wyprowadzą się na wieś, przez trzy lata będą otrzymywać miesięczne płatności w wysokości 100 euro.

Jest to rozwiązanie, które pojawiło się niedawno w portugalskim dzienniku ustaw. Czy zabieg ten rzeczywiście przyczyni się do zatrzymania odpływu ludności ze wsi do miast?

byczek

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko pieniądze

Portugalscy politycy wskazują, że ich rozwiązanie ma jeszcze jeden aspekt: poprzez zachęcanie ludzi do osiedlenia się na wsi będzie możliwe wyrównanie odsetka zatrudnionych w miastach i poza nimi.

Co ciekawe, napływowi mieszkańcy na wsiach otrzymają dodatkowe dwa dni urlopu i gwarancję miejsca w szkole dla swoich dzieci.

System ten - zgodnie z zapowiedziami portugalskiego rządu - ma obowiązywać przez trzy lata. Warto jednak dodać, że nowe przepisy nie będą obejmowały osób zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia i oświacie.

Pytaniem pozostaje, czy w przypadku przenoszenia się pracowników administracji publicznej na wieś codzienna praca rolników nie zostanie do pewnego stopnia zaburzona przez sąsiedzkie konflikty wywołane ewentualnymi uciążliwościami zapachowymi i dźwiękowymi.

Kwestie te pozostają na obecną chwilę bez odpowiedzi - efekty tego eksperymentalnego systemu zachęt będzie można zweryfikować dopiero po upływie najbliższych trzech lat.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >