Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > W którym kraju sytuacja z ptasią grypą jest najgorsza? Nie jest to wcale Polska
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

W którym kraju sytuacja z ptasią grypą jest najgorsza? Nie jest to wcale Polska

ptasia grypa
unsplash.com / fot. sydney Rae

Ptasia grypa jest wysoce zaraźliwa i przenoszą ją m.in. stada dzikich ptaków. W przypadku potwierdzenia wirusa na fermie, wybite musi być całe stado, co powoduje gigantyczne straty dla rolników. 

GIW w raporcie na temat Europy

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował raport dotyczący występowania ptasiej grypy w krajach UE, a także w Wielkiej Brytanii i Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że najbardziej dramatyczna sytuacja ma miejsce we Francji - w ciągu czternastu dni liczba ognisk wzrosła ponad dwa razy.

By ukazać skalę problemu we Francji na tle innych państw, wystarczy posłużyć się danymi dotyczącymi liczby ognisk w poszczególnych krajach: Francja - 367, Niemcy - 26, Polska - 16.

Dane były zaktualizowane na dzień 4 lutego 2021 roku, dwa dni później w Polsce zlokalizowane siedemnaste ognisko HPAI.

Jak widać, wirus ptasiej grypy jest w Polsce dotkliwy, lecz jest to zaledwie promil tego, z czym mają do czynienia francuscy hodowcy drobiu.

Skala wirusa rośnie w bardzo szybkim tempie - powyższe dane pochodzą z początku lutego, podczas gdy pod koniec stycznia w krajach UE, Wielkiej Brytanii i Ukrainie było "zaledwie" 172 przypadki ognisk HPAI w gospodarstwach rolnych.

Liczby nie są optymistyczne

Pod koniec stycznia liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa wynosiła osiem, podczas gdy dane na 4 lutego wskazują już na 150 przypadków ognisk

W Polsce ogniska ptasiej grypy zlokalizowano w dziewięciu województwach (lubelskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, świętokrzyskie).

W większości przypadków na terenie naszego kraju choroba była potwierdzana na fermach zajmujących się hodowlą indyków rzeźnych. Całkowita liczba ptaków poddanych ubojowi ze względu na wymogi sanitarne to 781 474.

We Francji ubojowi sanitarnemu poddano natomiast około 2 miliony ptaków z ferm i gospodarstw.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: topagrar.pl