Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Krir

Krir

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:39 Co z odszkodowaniami za bobry? Jest odpowiedź z ministerstwa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie podjęcia działań, które miałby na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry. Co wynika z odpowiedzi resortu, czy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania?Jeszcze w połowie maja bieżącego roku zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej skierował do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki pismo w sprawie podjęcia wspomnianych wyżej działań.

KRIR - ubezpieczenia
19.03.2022 02:39 Skoro jest obowiązek, muszą być środki. KRIR zwraca się do premiera

W sprawie uruchomienia dodatkowych środków na dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych wczoraj do Mateusza Morawieckiego wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak wskazano, skoro rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw, dlatego też powinni móc skorzystać z ubezpieczeń.

Izba Rolnicza - wyrównanie obniżonego dochodu
19.03.2022 02:38 Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wyrównanie obniżonego dochodu dla producentów trzody chlewnej

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do prezesa Krajowej Rady Izby Rolniczych, Wiktora Szumlewicza o uruchomienie pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu, uzyskanej przez producentów świń. Chodzi o obszary, które zostały objęte restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Ministerstwo rolnictwa - interwencja
19.03.2022 02:38 Ministerstwo rolnictwa odpowiada na apel w sprawie interwencji na rynku trzody i drobiu

W przypadku rynku drobiu, jak zauważono w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych, mimo niesprzyjających warunków (tj., ptasiej grypy i koronawirusa) produkcja żywca drobiowego w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku wzrosła o 3,7% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. - W pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 r. wyeksportowano z Polski 1231,9 tys. ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost wolumenu eksportu o około 0,4%, w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w 53. tygodniu 2020 roku średnia cena skupu kurcząt typy brojler ukształtowała się na poziomie 3,09 zł/kg - w relacji tygodniowej była wyższa o 0,5%, a w skali roku obniżka wyniosła 6,0% - poinformowano w piśmie z MRiRW. Co więcej, w piśmie poinformowano, że Polska wielokrotnie występowała do Komisji Europejskiej w celu uruchomienia wsparcia rynkowego dla sektora drobiarskiego. Niestety, Komisja Europejska nie podjęła działań w tym kierunku. W odpowiedzi wskazano także, na to, że w Polsce wyznaczane były kolejne ogniska ptasiej grypy, co znacznie wpływa na ograniczanie możliwości eksportowych drobiu.

nawozy
19.03.2022 02:37 Nawozy coraz droższe i trudniej dostępne. Prezes Grupy Azoty podał przyczyny

Jak się okazuje, źródła zmian wynikają z wielu rozmaitych czynników, do których zaliczyć można ceny gazu, amoniaku, siarki, poszczególnych płodów rolnych, czy też stawki za nawozy w innych krajach europejskich. Źródła dynamiki na rynku nawozówNa samym wstępie warto przypomnieć, iż Grupa Azoty jest jednym z liderów branży nawozowo-chemicznej na naszym kontynencie. Działa w sektorze nawozów mineralnych i tworzyw inżynieryjnych. Dzięki swojej działalności Grupa Azoty wypracowała sobie pozycję drugiego co do wielkości producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Europie. Nic zatem dziwnego, że pytania o zmieniającą się sytuację na rynku nawozów Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała właśnie do Grupy Azoty. Szybujące ceny za nawozy wprowadziły bowiem niemały niepokój w środowisku rolniczym. Prezes zarządu Grupy Azoty wskazał na wiele różnorodnych przyczyn zmiany sytuacji na rynku nawozów w Polsce. Pierwszym czynnikiem są tutaj ceny surowców, które są potrzebne do wyprodukowania danego nawozu. Są to: gaz ziemny, amoniak, sól potasowa, fosforyty i siarka. Michał Kołodziejczak MOCNO o Gienku i Andrzeju z "Rolnicy. Podlasie" KRUS i Pudzie:Kolejnym elementem są ceny nawozów na innych rynkach europejskich - duże znaczenie mają stawki w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Ukrainie czy Rosji. Niemałą rolę odgrywają tutaj dalekie kraje, takie jak Chiny, Brazylia, Indie, Egipt i Maroko. Prezes Grupy Azoty wskazał na kolejną kwestię wpływającą na rosnące ceny nawozów w Polsce, jaką są zachowania importerów na krajowym rynku. Inną przyczyną dynamiki cen są również ceny tego, co produkują sami rolnicy, tj. pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

KRIR - nabór
19.03.2022 02:37 Pomoc dla rolników cieszyła się zainteresowaniem. Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o kolejny nabór

Pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało skierowane 10 marca bieżącego roku, czym zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych poparł wnioski z wojewódzkich izb rolniczych. We wniosku zwrócono się do MRiRW, by wznowiony został nabór wniosków do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką przeznaczonego dla dzieci rolników. Przypomnijmy, nabór wniosków prowadzony był przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia ubiegłego roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:[EMBED-3]

młody rolnik
19.03.2022 02:37 200 tys. dotacji dla młodego rolnika? Resort rolnictwa odpowiedział KRIR

Warto jednak podkreślić, że premie, jakie otrzymują młodzi rolnicy, są z roku na rok większe. MRiRW dodało, że zgodnie z WPR na lata 2023-2027 dotacje dla nich mogłyby wzrosnąć nawet do 200 tysięcy złotych. Czy dotacje dla młodych rolników będą wyższe?Na przestrzeni lat fundusze, które otrzymuje pojedynczy beneficjent programu dla młodych rolników, znacząco się zwiększyły: początkowo wynosiły 75 tysięcy złotych, później 100 tysięcy złotych, a obecnie osiągnęły pułap 150 tysięcy złotych. Czy rzeczywiście możliwe jest, by w ramach kolejnego Planu Strategicznego i Wspólnej Polityki Rolnej młodzi rolnicy mogli liczyć na 200 tysięcy złotych bezzwrotnych dotacji? Wiele wskazuje na to, że nie jest to wykluczone. Dociekania w tej sprawie prowadziła Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zapytała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o plany wobec młodego pokolenia osób pracujących w gospodarstwach rolnych.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Uzyskano odpowiedź, że kwota dla młodych rolników mogłaby wzrosnąć w ramach WPR na lata 2023-2027 do 200 tysięcy złotych. MRiRW wskazało, że wysokość premii dla młodych rolników zależy od wielu czynników, m.in. od wzrastających kosztów prowadzenia działalności rolniczej i wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

KRIR - czasowe zezwolenie
19.03.2022 02:36 Resort rolnictwa podjął ostateczną decyzję. "Nie" dla zezwolenia na stosowanie zapraw z neonikotynoidów

Jak wskazywał Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Grzegorza Pudy, wprowadzenie derogacji (uchylenia przepisów) na neonikotynoidy wpłynie na możliwość skuteczniejszej ochrony upraw rzepaku ozimego w przypadku szkodników i chorób grzybowych. - Ilość zapraw wydatkowana na pokrycie materiału siewnego rzepaku jest niewielka w porównaniu z ilością insektycydów i fungicydów, które trzeba zastosować nalistnie w celu ochrony upraw rzepaku przed patogenami i szkodnikami, jeśli nie zastosuje się zaprawionych nasion - informował Zarząd KRIR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w konsekwencji negatywnie oddziałuje to na środowiska i otoczenie.

KRIR - odrzucony wniosek
19.03.2022 02:36 Resort rolnictwa odrzucił wniosek KRIR w sprawie spółdzielni produkcyjnych

Jak Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazywał w piśmie do MRiRW, rolnicze spółdzielnie, które prowadzone są jako gospodarstwa wielorodzinne, powinny mieć możliwość dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w przypadku gdy na jednego członka przypada mniej niż 300 ha (wliczając w to dzierżawę). Co więcej, zdaniem KRIR, spółdzielnie produkcyjne prowadzone, jako gospodarstwa wielorodzinne powinny mieć możliwość skorzystania z pieniędzy przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zaznaczono, mowa także o funduszach przeznaczonych na modernizację gospodarstw. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

PROW
19.03.2022 02:36 Prezes IRWŁ zaapelował do KRIR o zmiany w kwestii działania "Dobrostan zwierząt" z PROW 2014-2020

Jak zauważył prezes IRWŁ, hodowcy zwierząt (poza trzodą chlewną, bydłem i owcami) nie mogą otrzymać dotacji w ramach działania Dobrostan zwierząt i poprawiać warunków życia swoich podopiecznych. Prezes IRWŁ do władz KRIR PROW na lata 2014-2020 jest przedsięwzięciem inicjowanym przez struktury unijne, a jego nadrzędnym celem ma być poprawa kondycji rolnictwa w Europie. W ramach PROW 2014-2020 (choć mamy rok 2021, to nie wszystkie fundusze z poprzednich lat zostały jeszcze rozdysponowane) rolnicy mogą liczyć na dopłaty m.in. na działanie takie jak Dobrostan zwierząt. Dzięki tej pomocy finansowej hodowcy zwierząt gospodarskich mogą od 2020 roku inwestować w nowe rozwiązania, które poprawią warunki bytowe i praktyki produkcyjne bydła mięsnego, mlecznego i trzody chlewnej. Od 2021 roku do grupy tej dołączyli również hodowcy owiec. Dlaczego MRiRW oceniło, by to właśnie te trzy grupy hodowców zwierząt otrzymywały specjalne dopłaty w ramach działania Dobrostan zwierząt? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Jak podaje resort, są to trzy największe grupy zwierząt gospodarskich, które hoduje się w Polsce. Jednocześnie bydło, trzoda chlewna i owce mają obecnie największe potrzeby w kierunku podwyższania standardów bytowania. Czy hodowcy pozostałych gatunków zwierząt mogą się czuć odtrąceni? Wiele wskazuje na to, że tak, ponieważ prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski na wniosek rolników skierował w tej sprawie pismo do prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza.

KRIR - uproszczenia
14.05.2021 02:00 Nie będzie uproszczeń dla rolników. Ministerstwo odpowiedziało na wniosek KRIR

Wniosek o uproszczenia procedur został skierowany do Ministerstwa Infrastruktury na prośbę Małopolskiej Izby Rolniczej. Jak wskazywano, powiat limanowski ze względu na położenie w rejonie podgórskim, gdzie występują spadki terenu, jakie można by było wykorzystać do spiętrzenia wody i budowy małych elektrowni wodnych. Zdaniem KRIR, takie elektrownie nie tylko są źródłem taniej energii, ale i wpływają pozytywnie na retencję wody i przeciwdziałają powodziom oraz suszom. Niestety, w związku z obowiązującymi przepisami nie jest łatwo utworzyć małą elektrownię wodną. - Inwestor musi wykonać wiele kosztownych badań środowiskowych związanych z gospodarką wodną, zdobyć pozwolenia wodnoprawne i na budowę, a także koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej - wskazuje Wiktor Szmulewicz w piśmie do ministerstwa. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Do tego należy doliczyć wysokie kosztu budowy i pamiętać o tym, że same działania administracyjne mogą trwać nawet do 4 lat. W związku z tym prezes KRIR zwrócił się do ministra infrastruktury, by dla rolników, którzy chcą wykorzystać naturalny potencjał regionu, uprościć procedury związane z założeniem małych elektrowni.

KRIR - koszenie trawy
12.05.2021 02:00 Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Jak przypomniała Krajowa Rada Izb Rolniczych, tegoroczna chłodna pogoda skutecznie uniemożliwiła odpowiednią pracę pszczół, loty, a także pobieranie pyłku oraz nektaru.- Apelujemy o niekoszenie trawników, które dostarczają pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem - apeluje KRIR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Dlaczego tak ważne jest, aby nie kosić trawników? Krajowa Rada Izb Rolniczych powiadomiła, że z powodu kwitnienia roślin miododajnych pszczoły mają mniej pokarmu, a jeśli pszczoły nie mają możliwości, żeby dostarczyć sobie pokarmu, należy im pomóc.

MRiRW - płatności dobrostanowe
28.04.2021 02:00 Ministerstwo rolnictwa ws. rozszerzenia płatności dobrostanowych

- Hodowcy pozostałych gatunków zwierząt nie mają takiej możliwości, Wobec powyższego wnioskujemy, aby rolnicy-hodowcy pozostałych gatunków zwierząt gospodarskich mogli również skorzystać z tego działania - wskazano we wniosku do MRiRW.

MRiRW - dopłaty bezpośrednie
06.04.2021 02:00 Dopłaty bezpośrednie 2021. MRiRW: 106,5 tys. rolników już złożyło wnioski

W połowie marca bieżącego rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. - Przypominamy, że od tego roku nie ma już możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego - przypomina dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co oznacza, że każdy ubiegający się o dopłaty, musi zalogować się w aplikacji eWniosekPlus.

Dopłaty - apel o wydłużenie terminu
05.04.2021 02:00 Płatności bezpośrednie. KRIR apeluje o wydłużenie terminu składania wniosków

Przypomnijmy, rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do 17 maja 2021 roku. Jednak, jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, możliwe jest złożenie wniosków po terminie, ale nie później niż do 11 czerwca 2021 roku.Rolnicy, którzy złożą wnioski po terminie, muszą się jednak liczyć z tym, że kwota płatności zostanie obniżona o 1% za każdy dzień zwłoki. Natomiast zgłoszenia zmiany we wnioskach złożyć można do 31 maja 2021 r.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

KRIR - projekt zmiany ustawy
04.04.2021 02:00 Apel KRIR ws. uprawnień organizacji ekologicznych. "Projekt ustawy nie jest dobry dla rolników"

Jeszcze 22 marca bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego oraz Przewodniczącego Senackiej Komisji Zdzisława Pupy w sprawie jednej ze zmian zamieszczonej w projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz niektórych innych ustaw, które w dniu 16 lutego 2021 roku zostały przejęte przez rząd, a 19 lutego bieżącego roku zostały skierowane do Sejmu. Mowa o artykule 86g, który brzmi: Art. 86g. 1. Organizacji ekologicznej powołującej się na swoje cele statutowe, jeżeli prowadzi ona działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycję, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w postępowaniu prowadzonym przez organ pierwszej instancji, lub stronie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach służy prawo do wniesienia odwołania od zezwolenia na inwestycję poprzedzonego decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa. W postępowaniu odwoławczym organizacja ekologiczna uczestniczy na prawach strony.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR
30.03.2021 02:00 Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się w oficjalnym piśmie do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie upraw pod tunelami. Grzegorz Leszczyński prezes PIR w korespondencji przytoczył problem, z którym zmaga się rolnik. Rolnik z województwa podlaskiego prowadzi dział specjalny produkcji rolnej. Jest to między innymi mikrozioła, rzodkiewka, czy kwiaty jadalne. Uprawy znajdują się w tunelach o łącznej powierzchni 25m2. Niestety, jedynymi odbiorcami produktów od rolnika były hotele i restauracje, które wciąż pozostają zamknięte. - Z powodu ich zamknięcia, rolnik od kilku miesięcy nie generuje w swoim gospodarstwie żadnego dochodu - wskazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Pieniądze - ubezpieczenia
28.03.2021 01:00 Rząd nie przeznaczy więcej na ubezpieczenia rolnicze. Pieniądze idą na walkę z pandemią

Zbigniew Ziejewski zwracając uwagę na obawy Krajowej Rady Izby Rolniczej w sprawie wysokości dopłat na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, zwrócił się do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa. Jak wskazywał zarząd KRIR, przeznaczone na tren cel środki, nie będą wystarczające, by zabezpieczyć potrzeby, które wynikają z zawieranych umów. Co więcej, po zapowiedziach rządu, pojawiły się obawy, że w tym roku nie zostanie przyznana pomoc na szkody powstałe w rolnictwie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. - Z informacji NIK o wynikach kontroli za 2018,2019 z wykonania budżetu państwa w częściach 32 - Rolnictwo, 33 - Rozwój wsi, 35 - Rynki rolne wynika, iż wydatki państwa w tym zakresie w poprzednich latach kształtowały się na poziomie 396 152,3 tys. zł w 2017 r., 449 914,8 tys. zł w 2018 r. oraz 459 615,5 tys. zł w 2019 r. - wskazał poseł w interpelacji. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]Biorąc pod uwagę nie tylko powyższe kwoty, ale i obecną sytuację rolników, Zbigniew Ziejewski chciał się dowiedzieć, czy Grzegorz Puda przewiduje zwiększenie środków na ubezpieczenia.

  • 1
  • 2