Wielkie drzewo na posesji sąsiada nie tylko zachwyca swoim majestatem. Potrafi również skutecznie wyprowadzić z równowagi, jeśli gałęzie lub korzenie pojawiają się niechciane na terenie naszej posesji. Błysk piły kusi, jednak nie warto reagować instynktownie. Są procedury, którymi należy się kierować, chcąc pozbyć się niechcianych elementów roślin.
Niebezpieczne stworzenia, które mogą przenosić poważne choroby, mogą bytować tuż obok nas. W ogrodzie często sadzimy rośliny, które stanowią dla nich raj. Warto z nich zrezygnować, jeśli chcemy komfortowo spędzać czas na świeżym powietrzu. Istnieje również wiele potencjalnych odstraszaczy, które wypędzą stworzenia z naszego terenu.
Większość posiadaczy ogrodów decyduje się na tuje, aby stworzyć zielony i gęsto kryjący żywopłot. Dla tych, którzy chcą się wyróżnić, lub po prostu nie przepadają za tymi roślinami, mamy dobrą wiadomość — istnieje idealna alternatywa, która będzie się prezentować pięknie i efektownie w przydomowym ogródku. Te iglaki będą wyjątkową ozdobą.
Wiosna to długo wyczekiwana pora dla rolników oraz pasjonatów robót w przydomowym lub działkowym ogródku. Niestety marzenie o obfitych plonach i starannie wypielęgnowanych grządkach pełnych warzyw, owoców i kwiatów może zniweczyć obecność nieproszonych gości. Oprócz kretów i karczowników musimy pozbyć się także innych gryzoni, które nie zapadają w sen zimowy. Jeśli nie przepędzimy ich zimą, do wiosny mogą całkowicie zniszczyć naszą działkę.
Karczowniki potrafią w krótkim czasie doprowadzić ogród do ruiny. To sprytne i żarłoczne gryzonie, które żywią się korzeniami roślin i tworzą rozbudowany system podziemnych tuneli. Czy istnieje skuteczny sposób, aby się ich pozbyć i ochronić swoje rośliny? Sprawdź najlepsze metody walki z tym szkodnikiem!
Polskę znowu atakują mrozy, wiec na obudzenie się wiosny trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. To jednak nie oznacza, że ogrodnicy nie mają nic do roboty. Luty to dobry moment na prace przygotowawcze pod przyszłe uprawy, można już myśleć o opryskach i przycinaniu drzewek. To też czas na wysiew niektórych warzyw, ziół czy kwiatów.
Obecność ślimaków, zwłaszcza tych pozbawionych skorupki, potrafi być prawdziwym utrapieniem dla ogrodników, ponieważ niszczą uprawy i stanowią poważne zagrożenie dla roślinności. Aby skutecznie ograniczyć szkody wyrządzane przez te żarłoczne stworzenia, konieczne jest podjęcie wielu działań jednocześnie. Jakie gatunki roślin mogą okazać się naszymi sojusznikami w walce z nimi? Tworząc z nich zaporę, pożegnasz wszystkie ślimaki.
Zbliża się wiosna, więc niedługo działkowicze będą mogli zakasać rękawy i ruszyć w teren. Polski Związek Działkowców nakłada na użytkowników ROD prawa i obowiązki, ale widocznie jest ich wciąż za mało. Zmiany w przepisach zostały już wpisane w nowy Statut PZD.
Przełom lutego i marca to dobry czas na pierwsze prace ogrodnicze. Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, więc działkowicze i ogrodnicy tylko czekają na odpowiedni moment, aby rozpocząć wysiew. Warzywo, które wydawało się zapomniane, może być popularne w tym roku. Jest bardzo zdrowe, więc warto się nim zainteresować.
W drugiej połowie lutego można zacząć już myśleć o stosowaniu środków zapobiegawczych przed szkodnikami i chorobami roślin. W tym miesiącu warto pamiętać o możliwości zastosowania ważnych kroków, które mogą mieć duże znaczenie później. Podpowiadamy, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.
W ogrodnictwie nie brakuje roślin, które zachwycają smakiem, wyglądem i łatwością uprawy, a mimo to wciąż pozostają w cieniu bardziej popularnych gatunków. Istnieje jednak jedna szczególna roślina, która spełnia wszystkie te kryteria, a dodatkowo wyróżnia się niezwykłymi właściwościami zdrowotnymi. Choć w Polsce nie jest jeszcze powszechnie uprawiana, w innych krajach cieszy się coraz większym uznaniem. Co sprawia, że warto zwrócić na nią uwagę?
Istnieje kilka prostych zasad podczas siania trawy, które pozwolą cieszyć się wspaniałymi efektami w postaci zdrowego, gęstego trawnika, stanowiącego wizytówkę każdego zadbanego ogrodu. Na co warto zwrócić uwagę i kiedy najlepiej przystąpić do pracy, aby uzyskać najlepsze rezultaty?
Osoby początkujące w uprawie roślin powinny zachować szczególną ostrożność podczas wyboru gatunków do swojego ogrodu. Posadzenie niektórych z nich może wiązać się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale i wysokimi karami finansowymi. Mowa m.in. o szeroko rozpowszechnionej roślinie w Polsce, cenionej przez rolników, działkowców i ogrodników, gdyż świetnie sprawdza się w naszym klimacie.
To jeden z największych przeciwników i zmora posiadaczy ogrodów. Zjada rośliny w mgnieniu oka, uszkadza liście i pędy krzewów. Jak rozpoznać bytowanie tego szkodnika, jak zapobiegać i zwalczać? Warto w porę zauważyć niepokojące sygnały, ponieważ opanowanie inwazji tego owada jest wyjątkowo trudne.
Luty to miesiąc, który stanowi doskonały moment na przycinanie poszczególnych roślin. Zapewnia to ułatwienie stymulacji wzrostu, poprawia zdrowie i ogólną kondycję krzewów i drzewek. Co więcej, przyczynia się to do zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się chorób i szkodników, które wciąż mogą być aktywne, mimo niskich temperatur. Które rośliny najlepiej przycinać?
Ślimaki to prawdziwa zmora ogrodników na całym świecie. Te małe, żarłoczne stworzenia potrafią w krótkim czasie zniszczyć uprawy, podjadając liście, owoce i młode pędy roślin. Jak skutecznie ograniczyć ich populację, nie sięgając po chemiczne środki ochrony roślin? Istnieje wiele naturalnych metod, które mogą pomóc w walce z tymi intruzami.
Na polskich uprawach pojawił się nowy, wyjątkowo dokuczliwy gatunek szkodnika. Niezwykle łatwo pomylić z owadem, który już wcześniej siał spustoszenie na roślinach. Niestety, ciepła zima tylko sprzyja jego występowaniu. Jak objawia się jego żerowanie i jak go zwalczyć?
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa organizowane w Polsce przyciągają wielu przedstawicieli z branży z kraju oraz zagranicy. Tegoroczna odsłona TSW w Kielcach może pochwalić się dużym sukcesem. Świadczy o tym, chociażby liczba wystawców i odwiedzających wydarzenie.
Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ale i miłośnicy sadzenia roślin mogą nawet nie wiedzieć, co najlepiej poprawia wartość gleby. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kolejne wymyślne specyfiki. Wystarczy użyć tego, co z pewnością każdy ma w domu. Niesamowite efekty da tzw. “czarne złoto”. O co dokładnie chodzi?
Niezwykle rzadkie zjawisko znane jako czarcie kręgi nie pojawia się w polskich lasach i przydomowych ogródkach przypadkiem. W dawnych czasach przypisywano im znaczenie magiczne — wierzono, że były miejscem odbywania się sabatów czarownic i innych nadprzyrodzonych rytuałów. Do dziś niektórzy utrzymują, że mają one związek z tajemniczymi siłami. Co tak naprawdę oznacza krąg z grzybów?
Ślimaki mogą być poważnym problemem dla ogrodników, zwłaszcza gdy zagrażają starannie pielęgnowanym uprawom. Na szczęście istnieją skuteczne i ekologiczne metody, które pozwalają na ich eliminację. Oto sprawdzone sposoby na walkę z tymi szkodnikami w ogrodzie.
Nie ma chyba takiej osoby, której smak młodych ziemniaków nie kojarzy się z okresem wiosennym. Spragnieni wczesnych kartofli, możemy kupić je w najbliższym warzywniaku, albo... wyhodować je samemu. Potrzebujemy tylko kawałka ogrodu, bądź miejsca na balkonie. To proste, wystarczy trzymać się czterech złotych zasad uprawy ziemniaków.
Chrzan ponownie staje się popularny w Polsce. Kiedyś chrzan wykorzystywany był głównie jako roślina lecznicza, obecnie jest doskonałym dodatkiem do potraw oraz przetworów. Chrzan poznasz po charakterystycznym ostrym aromacie. Jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście. Marzy ci się uprawa chrzanu w ogrodzie? Podpowiemy, jak to zrobić.
Miłośnicy własnej uprawy pomidorów zapewne wiedzą jak i po co usuwa się nadmiar liści na krzaku. Jest to powszechna i popularna praktyka wśród ogrodników. Obrywanie liści ma przyspieszyć dojrzewanie owocu na krzaczku oraz zmniejszyć ryzyko występowanie chorób grzybowych. Żeby przeprowadzić poprawnie ten zabieg pielęgnacyjny, warto poznać kolejność, która ma ogromne znaczenie.
Koperek to zioło, które święci triumfy popularności nie tylko w kuchni. Od dekad stosuje się go także w celu łagodzenia niektórych problemów zdrowotnych. Warto mieć go w swoim ogródku, by nie przepłacać w sklepach spożywczych.
Zapewne spotkaliście się z sytuacją, w której wasz ogród nagle zaczął wyglądać jak pobojowisko. To sprawka kreta. Ten mały szkodnik uszkadza korzenie roślin ozdobnych i uprawnych, a jego kopce doprowadzają ogrodników do szewskiej pasji. Próbowaliście zakopywać kopce, aby pozbyć się zwierzęcia? To nie pomoże, kret wykopie nowe. Jak zatem uwolnić ogród od podziemnego bohatera czeskiej bajki? Podpowiadamy.
W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy. Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza.
Annę Bardowską poznaliśmy dzięki jej uczestnictwie w randkowym show "Rolnik szuka żony", w którym poznała swojego obecnego męża - Grzegorza. Dziś para wspólnie wychowuje dwójkę dzieci. Ania to zdolna kucharka, a swoimi wyczynami w kuchni dzieli się w mediach społecznościowych z fanami. Jednak od jakiegoś czasu przestała publikować posty. Co się dzieje u Bardowskich?