Rośliny – eukariotyczne i autotroficzne organizmy, wykorzystujące energię promieniowania słonecznego za sprawą barwników asymilacyjnych (zdarzają się wśród roślin także organizmy heterotroficzne – pasożytnicze, w tym też myko-heterotroficzne, ale mają one charakter wtórny).
Bez wątpienia to jedna z najurodziwszych roślin, jakie można spotkać w naszych ogrodach, jednak skrywa również mniej przyjemne oblicze. Jej efektowne, fioletowe kwiatostany zawierają bowiem związki szkodliwe dla zwierząt i ludzi, a zwłaszcza dzieci. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę, warto dobrze przemyśleć tę decyzję.
Masz dość podziemnych gości niszczących ogród? Istnieje skuteczna, naturalna metoda, która może rozwiązać ten problem raz na zawsze. Wystarczy zasadzić jedną niepozorną roślinę, by krety i nornice omijały go szerokim łukiem.
Kiedy trawa zaczyna intensywnie rosnąć, wielu właścicieli ogrodów sięga po kosiarkę, aby nadać trawnikowi schludny wygląd. Tymczasem, jak ostrzegają eksperci, może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego - i zaszkodzić nie tylko zieleni, ale konsekwencje mogą być dużo gorsze.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników pięknych roślin, którzy chcą przy okazji pozbyć się pająków z domu. Chociaż to pożyteczne i nieszkodliwe stworzenia, ze względu na swój specyficzny wygląd i szybkie ruchy budzą duży niepokój, szczególnie wśród najmłodszych. Posadź te piękne słoneczne kwiaty na parapecie, a pajęczaki znikną na dobre.
Tuje królują w polskich ogrodach. Warto jednak mieć na uwadze, że nie są jedynym wyborem, jeśli chodzi o stworzenie pięknego żywopłotu. Ta roślina wygląda zjawiskowo oraz zachwyca pięknym zapachem. Rośnie bardzo gęsto, więc idealnie sprawdzi się jako naturalna bariera oddzielająca nas od sąsiadów. Ma jeszcze jedną, ogromną zaletę - skutecznie odstrasza kleszcze i komary.
Niepozorna, choć potężna. Zachwyca zapachem, odstrasza szkodniki i ma owoce pełne cennych składników. Mimo że jej uroda trwa zaledwie kilka tygodni, zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie i warto dać jej szansę.
Słońce, woda i składniki odżywcze to podstawowe czynniki, które wpływają na prawidłowy rozwój roślin. Niedobór któregoś składnika może skutkować pogorszeniem wzrostu i kwitnienia lub chorobami. Projektując ogród, trzeba wziąć uwagę naturalne warunki i szukać takich kwiatów czy krzewów, które sobie z nimi najlepiej poradzą — gatunków jest mnóstwo, więc jest z czego wybierać. Nawet te zacienione miejsca nie muszą być nudne i puste.
Ogrodnictwo ma wiele zalet, o czym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawa roślin daje nie tylko satysfakcję, ale podnosi komfort życia, relaksuje, a odpowiednio zaprojektowany ogród może nawet zwiększyć wartość działki. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rośliny pod żadnym pozerem nie powinny się tam znaleźć, gdyż zabrania tego prawo.
Coraz więcej tegorocznych wczesnych odmian krajowych owoców i warzyw pojawia się na targach oraz w sklepach. Nagłe ochłodzenie może wpłynąć na podaż i wprowadzić nieco zamieszania na polskim rynku w postaci wzrostu cen. A jak wygląda sytuacja z rabarbarem?
Zamiast męczyć się z regularnym koszeniem i podlewaniem, coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na rozwiązanie, które zachwyca wyglądem, a przy okazji wspiera naturę. Wystarczy kilka kroków, by przekształcić nudny trawnik w barwną oazę przyjazną dla owadów.
Dobór odpowiednich roślin ozdobnych to ważny etap tworzenia estetycznego i funkcjonalnego ogrodu. W polskich warunkach klimatycznych warto sięgać po gatunki, które dobrze znoszą zmienne temperatury, opady i okresowe susze. Dodatkowo dobrze łączyć walory dekoracyjne z łatwością uprawy. Obie te cechy przypomina roślina, która śmiało może konkurować z hortensją.
Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że w naszych ogrodach rosną okazy, które chociaż piękne, mogą stanowić poważne zagrożenie — nie tylko dla rodzimego ekosystemu, ale również dla konstrukcji znajdujących się na terenie działki. Co więcej, posiadanie takich roślin może skutkować konsekwencjami prawnymi — w tym wysokimi mandatami. Tego gatunku należy pozbyć się natychmiast.
Postrach rolników coraz bliżej? Wygląda na to, że tzw. “zimni ogrodnicy” nie każą na siebie czekać. W tym roku nawet najlepiej przygotowanych rolników może zaskoczyć zmiana pogody. Kiedy przyjdzie majowe ochłodzenie? Znamy prognozę pogody, Polacy nie będą zadowoleni. IMGW ostrzega, pogoda zepsuje nam (nie tylko) majówkę.
Roślina okazała, atrakcyjna wizualnie, oryginalna — do tego odstrasza krety i nornice. Brzmi jak marzenie każdego ogrodnika, trudne do zrealizowania. Okazuje się jednak, że jest to prostsze, niż się wydaje. Istnieje pewien wyjątkowy okaz, który łączy w sobie wszystkie te cechy. Każdy może mieć takie cudo w swoim ogrodzie.
Z pozoru prosta codzienna czynność, jaką jest podlewanie kwiatów, może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż się wydaje. Wielu z nas powiela ten sam, powszechny schemat – nie zdając sobie sprawy, że szkodzi roślinom zamiast im pomagać. Co robić, by uniknąć tej pułapki?
W niektórych miejscach w Polsce można już zauważyć kwitnące bzy. Kwiaty nie tylko przyciągają wzrok odcieniami filety i bieli, ale również wypełniają powietrze cudownym, słodkim zapachem. Z tych powodów często lądują w wazonach i ozdabiają domy. Warto zapoznać się z prostym sposobem, który sprawi, że bez utrzyma dłużej swoją świeżość.
W przydomowych ogródkach uprawiamy to, co lubimy jeść, ale również bomby witaminowe, które poprawią naszą odporność. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to warzywo jest bardzo łatwe w utrzymaniu, a dodatkowo ma świetne działanie prozdrowotne. Wykorzystasz je nie tylko w deserach i kompotach.
Naukowcy alarmują o rozpowszechnieniu się w Polsce kilku niebezpiecznych gatunków, które mogą wyraźnie wpłynąć na ekosystem, a niekiedy nawet zagrozić życiu lub zdrowiu Polaków:
Ochrona drzewek owocowych to jeden z fundamentalnych obowiązków każdego zapalonego ogrodnika, który liczy na pyszne i obfite plony w sezonie. Istnieją efektywne i łatwe sposoby, aby nie pozwolić szkodnikom opanować naszych upraw. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet początkujący.
Ta piękna roślina od lat króluje w ogrodach, ale to jej francuska odmiana zachwyca najdłużej - od wiosny aż po jesień. Piękne kolory, intensywny zapach i wyjątkowy kształt kwiatów czynią z niej żywą dekorację ogrodu, obok której trudno przejść obojętnie. Jest kilka powodów, dla których warto jest mieć ją obok domu.
Jeśli szukasz rośliny, która zachwyci każdego gościa odwiedzającego twój ogród, dicentra będzie strzałem w dziesiątkę. Jej niezwykłe kwiaty przypominające serduszka sprawiają, że trudno przejść obok niej obojętnie. Jak o nią zadbać, by cieszyć się jej pięknem przez długi czas?
Swoim wyglądem i zapachem potrafi oczarować nawet najbardziej wymagających ogrodników. Lawenda to roślina nie tylko piękna, ale i praktyczna - odstrasza komary, koi zmysły i wprowadza do ogrodu śródziemnomorski klimat. Jednak by cieszyć się jej urodą i zapachem przez długie tygodnie, trzeba wiedzieć, jak ją prawidłowo posadzić i pielęgnować.
Czym zastąpić uwielbiane pelargonie, forsycje, wisterie, hortensje czy berberysy? Jest pewna roślina, która wciąż bywa mało znana wśród ogrodników, mimo iż jej wyjątkowa uroda potrafi oczarować nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się roślinami. Coraz częściej zajmuje honorowe miejsca w sklepach ogrodniczych, zachwycając intensywnymi kolorami i subtelną formą. Choć wygląda na delikatną, przy właściwej opiece może zdobić ogród przez wiele sezonów.
Chwasty są wyjątkowym utrapieniem dla ogrodników i to nie tylko dlatego, że psują estetykę ogrodu. Mogą również konkurować z posadzonymi roślinami o składniki odżywcze zawarte w glebie i przez to osłabiać ich wzrost. Metody mechaniczne są żmudne i czasochłonne, są jednak inne, znacznie szybsze sposoby, które pomogą pozbyć się chwastów.
Surfinie już od dłuższego czasu królują na balkonach i tarasach Polaków. Kolorowe pąki wyglądają zjawiskowo, a ich kaskadowe pędy osiągają nawet 2 metry długości. Jeśli chcemy cieszyć oko tymi wyjątkowymi roślinami cały sezon, musimy o nie odpowiednio zadbać. Warto zastosować banalnie prostą domową odżywkę, dzięki której surfinie będą aż uginać się od kwiatów. Jak ją wykonać?
Szczury potrafią niezwykle uprzykrzyć życie i narobić wielu szkód. Na obszarach wiejskich te gryzonie występują zdecydowanie częściej, choć ostatnie lata pokazały, że ich populacja rośnie również w miastach. Mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt, a stosowanie chemicznych trutek może być ryzykowne. Zapobiegawczo można zasadzić kilka roślin, które będą skutecznie odstraszać te szkodniki.
Porzeczki to bezapelacyjnie jedne z ulubionych owoców Polaków — nadają się do ciast, deserów i nalewek, są też fantastycznym dodatkiem do mięsa. Ich kwaskowość idealnie przełamuje słodycz. Właśnie zaczyna się najlepszy czas, żeby zadbać o porzeczki w naszych ogrodach — samodzielnie dobierzemy naturalny, skuteczny nawóz, który zapewni obfitość plonów w sezonie.
Te zjawiskowe kwiaty po latach powróciły do polskich ogrodów i znowu zdobią je pięknymi kolorami. Przyciągają spojrzenia i wywołują zazdrość wśród sąsiadów, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. Należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację tych roślin, a przede wszystkim na termin sadzenia. Jeden mały błąd może sprawić, że kwiaty się nie przyjmą.