Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rośliny

Rośliny

Rośliny – eukariotyczne i autotroficzne organizmy, wykorzystujące energię promieniowania słonecznego za sprawą barwników asymilacyjnych (zdarzają się wśród roślin także organizmy heterotroficzne – pasożytnicze, w tym też myko-heterotroficzne, ale mają one charakter wtórny).

zasiana rzeżucha
11.03.2024 13:53 Kiedy zasiać rzeżuchę, by wyrosła na Wielkanoc? Nadchodzi czas wysiewu

Ta jednoroczna roślina pochodząca z rodziny kapustowatych, to bogate źródło witamin i minerałów. Od lat jest chętnie uprawiana, zwłaszcza przed Świętami Wielkanocnymi. Stosuje się ją jako dodatek do potraw, choć również jako afrodyzjak. Podpowiemy, jak i kiedy należy posadzić rzeżuchę, aby wyrosła na tegoroczną Wielkanoc.  

warzywa
21.02.2024 18:34 Siew nasion do gruntu w domowym ogródku – co warto wiedzieć?

Najłatwiejszym sposobem na uprawę warzyw w przydomowym ogródku jest wysiewanie ich z nasion bezpośrednio do gruntu. Jeśli Ty również masz takie plany, warto poznać kalendarz siewu i odpowiednio się do tego przygotować – to niewielki trud w porównaniu z satysfakcją, którą poczujesz po wgryzieniu się w jeszcze ciepłego, soczystego ogórka z własnej grządki!

grupa azoty
22.01.2024 21:53 Ceny nawozów mineralnych wywindują na wiosnę? Producenci nie mają złudzeń

Szeroka rzesza rolników zastanawia się, co dalej z cenami nawozów mineralnych w tym roku, czy poniosą większe koszty? A może jednak ceny polecą w dół? Zawirowania na rynkach powodują spore zamieszanie wśród ekspertów, którzy przewidywali spadki cen. Czy się mylili? Ostatnio za mocznik trzeba było jednak zapłacić więcej...  

storczyki
28.08.2023 18:05 Naturalne sposoby na obfite kwitnienie storczyków

Storczyki królują w polskich domach. Mało która domowa roślina prezentuje się tak długo, a zarazem tak dobrze, jak one. Jednak aby uzyskać kaskady kwitnących kwiatów, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Podajemy domowe sposoby na kwitnienie storczyków.

łąka
28.08.2023 17:33 Porzucone pola. Nie do wiary, co się z nimi dzieje

Nowe badania rzucają światło na los porzuconych ziem rolnych. Analizy wskazują, że choć dzika przyroda radzi sobie z wykorzystaniem tych obszarów, to w Europie opuszczone tereny bardzo często padają ofiarami agresywnych gatunków inwazyjnych, które niszczą rodzimą bioróżnorodność. 

Papryka
27.08.2023 10:00 Producenci papryki na skraju bankructwa

Od dłuższego czasu ze strony producentów papryki dochodzą alarmujące głosy wskazujące na postępujący z dnia na dzień kryzys. Ceny papryk w skupach są przerażająco niskie, a sami rolnicy obawiają się pójścia z torbami. 

Krowa
25.08.2023 08:00 Produkcja roślinna i zwierzęca zostanie rozdzielona? Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

Po wielokrotnych apelach rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wreszcie podjęło decyzję w sprawie szacowania strat suszowych. Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Robert Telus zapowiedział rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej. 

Kurczak w panierce
24.08.2023 11:28 Mięso z grzybów. Czy tak będzie wyglądała przyszłość?

Szkocka firma Enough otrzymała w ostatnim czasie dotację w wysokości 40 mln euro na rozwój pozyskiwania białka z fermentacji grzybów w celu produkowania roślinnego mięsa. To pierwsze tak ambitne rozwinięcie technologii wykorzystania białka z grzybów na całym świecie. 

Filiżanka kawy
23.08.2023 14:00 Kawa z laboratorium. Czy to możliwe?

Na całym świecie wiele start-upów opracowuje technologię umożliwiającą tworzenie kawy w warunkach laboratoryjnych. Działania te są odpowiedzią na zmiany klimatyczne, które mogą sprawić, że plantacje kawy w niedalekiej przyszłości zostaną mocno ograniczone. 

mleko migdałowe
22.08.2023 09:01 Mleko zwierzęce do lamusa? Sprzedaż mleka roślinnego bije rekordy w Polsce

2 sierpnia to dzień miłośników mleka roślinnego, które zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla mleka zwierzęcego. Dane pokazują, że sprzedaż roślinnych produktów w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki w 2022 roku, wzrastając do imponującej kwoty 782,4 milionów złotych. W minionym roku wartość sprzedaży mleka roślinnego wyniosła 387,1 miliona złotych, a tendencja wzrostowa jest stała, jak wynika z raportu NielsenIQ.

None
14.08.2023 17:08 Polska staje się borówkową potęgą. Jemy i eksportujemy coraz więcej owoców

Na konferencji w Lublinie, zorganizowanej przez International Blueberry Organization zaprezentowano oficjalne dane dotyczące globalnego rynku borówki amerykańskiej. Jak się okazuje, Polska staje się coraz bardziej znaczącym producentem tych owoców. Liczymy się nie tylko w skali Europejskiej, ale również światowej. Popyt na borówki wyprodukowane w Polsce rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Kobieta wykonująca pipetowanie w laboratorium
01.08.2023 08:00 Bioroboty przyszłością badania próbek pod kątem GMO?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa udoskonala swoje metody przeprowadzania urzędowych kontroli materiału siewnego i upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych (GMO). Naukowcy do swoich szeregów werbują nowe bioroboty, które pomogą w wykonywaniu badań laboratoryjnych.

Soja
30.07.2023 19:00 Wieprzowina z soi nowym pomysłem naukowców. Czy rośliny zastąpią mięso?

Informacja o mięsie wyprodukowanym w laboratorium obiegła niedawno cały świat. Obecnie liczne start-upy przygotowują nowe rozwiązania mające walczyć ze zmianami klimatu. Jednym z nich jest brytyjska firma Moolec, która uzyskała zwierzęce białka za pośrednictwem soi. 

słoneczniki
17.07.2023 20:13 Zmiana aury. Polska podzieli się na dwie części

Nadchodzący tydzień przyniesie pewną ulgę od upałów, choć wciąż będzie bardzo ciepło. Polska podzieli się na dwie strefy, gdzie południe będzie cieplejsze, a północ wyraźnie chłodniejsza. Nie braknie również przelotnych opadów deszczu i burz.

Uprawa kukurydzy
17.07.2023 14:00 Nowe zagrożenia fitosanitarne. Raport PIORiN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała dwa nowe raporty dotyczące zagrożeń fitosanitarnych dla Polski z dnia 10 lipca 2023 r. Sprawdź, jakie nowe agrofagi mogą stanowić problem dla upraw w Polsce oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. 

Pole uprawne
01.07.2023 08:00 Znamy wyniki kontroli PIORiN pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych upraw za rok 2022

PIORiN udostępnił wyniki badań kontroli upraw pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Jak wygląda podsumowanie inspekcji? 

termometr okienny
27.06.2023 11:00 Nieoczekiwana zmiana aury. Zacznie się od niżu z Niemiec

Pogoda nad Polską niespodziewanie ulega zmianie, gdyż zatoka niżowa napływająca z Niemiec przynosi ze sobą intensywne opady deszczu i silne burze. Front deszczowo-burzowy opuści kraj we wtorek po południu, ustępując miejsca chłodniejszemu powietrzu polarnemu morskiemu. Wysokie temperatury powrócą do Polski dopiero w weekend.

słońce na niebie
22.06.2023 17:00 Gorący początek lata. IMGW prognozuje zmianę aury

W czwartek, 22 czerwca 2023 r., rozpoczyna się kalendarzowe lato, a wraz z nim nadchodzi okres nieco łagodniejszej, choć wciąż upalnej pogody. Strefa burz przemieści się nad wschodnie województwa, jednak ich siła nieco osłabnie. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadchodzący weekend przyniesie nieco ulgi od upałów.

Len
18.06.2023 15:01 Duże braki włókna lnianego w Polsce – trwają próby odbudowy branży

W Unii Europejskiej oraz Polsce możemy zaobserwować od dłuższego czasu wzrost popytu na wyroby z lnu. Branża podejmuje pierwsze kroki odbudowy produkcji włókna lnianego, jednak potrzebne są odpowiednie finansowania.

Mniszek lekarski
15.06.2023 14:04 Ekonomiczny próg szkodliwości dla chwastów – podpowiadamy, jak go oszacować

Ekonomiczny próg szkodliwości może pomóc gospodarzom w ocenie opłacalności przeprowadzenia chemicznego zabiegu zwalczającego chwasty znajdujące się na danej powierzchni upraw. W jaki sposób oszacować go dla poszczególnych upraw roślin hodowlanych?

None
27.04.2023 07:00 Dynamiczna sprzedaż produktów roślinnych: 22% wzrostu od 2020 roku

Według raportu NielsenIQ, który przedstawia wyniki sprzedaży detalicznej w 13 krajach Europy, sprzedaż produktów spożywczych pochodzenia roślinnego zwiększyła się o 6% w 2022 roku w porównaniu do roku 2021 i o 22% w stosunku do 2020 roku. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 5,7 mld EUR.

None
25.04.2023 17:05 Ochrona gleby: praktyki agrotechniczne dla zdrowia i żyzności gruntów

Gleba to podstawa, na której opiera się rolnictwo – dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej stan i chronić przed degradacją. W Polsce, gdzie rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w ostatnich latach zwiększa się świadomość konieczności ochrony gleby. W naszym tekście przedstawiamy kilka przykładów prostych praktyk agrotechnicznych, które pomagają utrzymać zdrowie i żyzność gruntów rolnych.

podlewanie roślin
17.04.2023 21:15 Nowoczesne metody nawadniania: Jak oszczędzać wodę i zwiększyć plony?

Susza to coraz częstsze zjawisko nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Sprawia to, że rolnicy muszą nierzadko walczyć o przetrwanie swoich upraw. W tym kontekście nieodzowne staje się stosowanie nowoczesnych metod nawadniania, które pozwalają zaoszczędzić wodę i zwiększyć plony. W artykule przedstawimy kilka takich rozwiązań.

miliony
19.06.2022 02:02 Usuną go z terenów wiejskich. Akcja będzie kosztować miliony złotych

Nie wszystkie elementy wiejskiego krajobrazu sprzyjają produkcji rolnej i zdrowiu - takim przykładem może być niebezpieczna roślina zwana Barszczem Sosnowskiego. Walka z tym inwazyjnym gatunkiem trwa w Polsce od lat - jak informuje portal money.pl, gmina Kępica zapowiedziała, że na usunięcie Barszczu Sosnowskiego zamierza wydać 3 miliony złotych. Gatunek ten zawiera furanokumaryny, które mogą wywołać u człowieka poważne podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a także oparzenia II i III stopnia. Miliony na walkę z Barszczem SosnowskiegoPolskie władze nie chcą mieć za grosz litości dla Barszczu Sosnowskiego, który został przywieziony do naszego kraju w latach 50-70. XX wieku ze wschodu jako roślina pastewna. Wkrótce jednak okazało się, że choć Barszcz zdaje egzamin jako pasza dla zwierząt, to jest trudny w uprawie, a jego sok ma zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia - szybko zatem porzucono uprawę tej rośliny. Pomimo tego Barszcz Sosnowskiego pozostał obecny w naszym ekosystemie nawet bez dalszej pomocy człowieka - stał się gatunkiem wysoce inwazyjnym, którego pozbycie się jest wyjątkowo trudne. Gmina Kępice walczy z plagą Barszczu Sosnowskiego przez ostatnie pięć lat i co roku dba o to, by rośliny się nie odradzały. Niestety, eliminacja tego gatunku jest bardzo droga - samorząd w Kępicach liczy się z wydatkiem rzędu 3 milionów złotych, które pozyskał na ten cel z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

barszcz
19.03.2022 02:44 Wróg, który po cichu niszczy pracę rolników. Powstała mapa do walki z zagrożeniem

W czerwcu przegłosowano uchwalenie ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Kwestia dotyczy zwierząt, roślin, grzybów i innych organizmów, które wskutek swojej ekspansji w nienaturalnym dla nich obszarze stwarzają zagrożenie dla środowiska i zaburzają jego funkcjonowanie.Kwestia ma istotny wpływ na rolnictwo - obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w uprawie roślin. Wrogiem numer jeden jest tutaj barszcz Sosnowskiego, którego interaktywną mapę można znaleźć pod adresem barszcz.edu.pl. Zapisy prawne wobec gatunków inwazyjnychZe względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze.Najpopularniejszym gatunkiem inwazyjnym w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a wśród zwierząt jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz i część żółwi.Dlaczego w polskim Sejmie podjęto uchwałę dotyczącą bezwzględnej eliminacji gatunków inwazyjnych? Jak się okazuje, wynika to z potrzeby dostosowania polskiego prawodawstwa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2015 roku.Zgodnie z nowymi zapisami prawnymi przez polską granicę nie będą już wpuszczane transporty z gatunkami, które uznawane są za inwazyjne. Te, które mimo wszystko znajdą się na terenie Polski, będą odsyłane do kraju, z którego pochodzą.

susza rolnicza
19.03.2022 02:44 Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

Wskutek potężnych zmian klimatycznych na całym świecie coraz częstszym problemem, który pojawia się w trakcie procesu produkcji żywności, jest susza rolnicza. Na podstawie badań przeprowadzonych we wszystkich 2477 gminach w Polsce wiadomo, że w naszym kraju niedobór wody jest aktualnym problemem. W bieżącym roku susza dotknęła m.in. Pojezierze Południowo- i Zachodniopomorskie, jak i Pojezierze Wielkopolskie. Raportowanie IUNG-BIP obejmuje czas od 21 lipca do 20 września 2021 roku. Susza rolnicza zagrożeniem dla upraw w PolsceDla producentów żywności roślinnej tegoroczny sezon był najeżony wieloma trudnościami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Wiosenne przymrozki, susza, późniejsze nawalne deszcze z burzami i gradem z pewnością nie wpłynęły pozytywnie na hektary upraw rolnych. Jednym z dotkliwych wyzwań zagrażających współczesnemu rolnictwu jest susza, która z roku na rok coraz częściej występuje w całej Europie. Badania pod kątem ryzyka wystąpienia suszy rolniczej przeprowadził Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Raportowanie stanu gleb we wszystkich gminach w Polsce objęło okres od 21 lipca do 20 września 2021 roku. Jak podaje portal Sadyogrody.pl średnia wartość KBW (tj. Klimatycznego Bilansu Wodnego) wyniosła 25 mm, co jest z pewnością zasługą wyjątkowo deszczowego sierpnia. Warto dodać, że na podstawie wspomnianego wskaźnika ocenia się na danym obszarze zagrożenie suszą.

dron
19.03.2022 02:44 Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Legionowie poinformowali o wykryciu trzech dużych plantacji konopi innych niż włókniste na terenie województwa mazowieckiego. Nielegalnie uprawiane rośliny zostały wykryte m.in. dzięki kamerze wideo zamontowanej w policyjnym dronie. Policjanci zatrzymali również dwóch mężczyzn w wieku 31 i 34 lat, którzy najprawdopodobniej zajmowali się produkcją marihuany. Plantacja konopi wykryta okiem policyjnego dronaWe współczesnym świecie demaskowanie nielegalnych postępków możliwe jest przy użyciu zaawansowanej technologii. Jak poinformowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji z Legionowa, w drugiej połowie września br. na Mazowszu doszło do wykrycia plantacji konopi innych niż włókniste. W komunikacie na oficjalnej stronie internetowej policji z Legionowa można przeczytać, że nielegalny proceder był tropiony od dłuższego czasu. Z wykorzystaniem policyjnego drona w powiecie legionowskim udało się namierzyć dwie duże plantacje konopi, dzięki którym wytwarzana była marihuana. Choć policja z Legionowa nie zdradza szczegółów sprawy, to wiadomo, że wskutek śledztwa zatrzymano również właścicieli wspomnianego pola - mężczyzn w wieku 31 i 34 lat.

kury
19.03.2022 02:43 Nielegalny proceder w gospodarstwie. Wszystko przez żywienie kur

Do nietypowego - i zupełnie przypadkowego - odkrycia doszło w jednym z gospodarstw rolnych na terenie województwa mazowieckiego: podczas poszukiwań zaginionej osoby policjanci zauważyli dorodne krzaki konopi indyjskich, które rosły na prywatnej posesji. Właściciele tłumaczyli, że liście roślin przeznaczają na paszę dla swoich kur. Zaskakujące odkrycie policji w gospodarstwieWe wrześniu 2021 roku policjanci z łosickiej komendy policji mieli za zadanie odnaleźć trop zaginionej osoby - z pewnością nie spodziewali się jednak odkrycia nielegalnej hodowli konopi indyjskich. Podczas eksploracji terenu w związku z zaginięciem, funkcjonariusze zajrzeli na teren jednej z okolicznych posesji w powiecie łosickim. W gospodarstwie rosły bujne rośliny, które okazały się być konopiami indyjskimi. Jak wyliczyli policjanci, na podwórku rosło dwanaście krzewów.