Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rośliny

Rośliny

imgw pogoda Polska mapa
25.04.2021 02:00 Ostrzeżenie IMGW dla całej Polski. Rolnicy muszą przygotować się na niskie temperatury

Wiadomości te mogą oznaczać spore kłopoty dla rolników, którzy będą musieli zabezpieczyć swoje uprawy przed destrukcyjnym wpływem spadkowych temperatur. Pogoda nie rozpieszcza rolnikówWszyscy dobrze znamy powiedzenie kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Mimo to rolnicy z pewnością życzą sobie nieco łaskawszej aury, która umożliwiłaby im działanie na polach bez zbędnych przeszkód. Tegoroczna wiosna psoci zarówno w kwestii dość obfitych i nieregularnych opadów, jak i relatywnie niskich temperatur. Jak przedstawia się sytuacja meteorologiczna na najbliższe dni? Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kolejne dni nie będą miłym zaskoczeniem dla rolników. Jak się bowiem okazuje, na terenie całej Polski wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Alert obowiązuje od 23 do 27 kwietnia 2021 roku. Prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych temperatur eksperci IMGW oszacowali na 85% na Śląsku i 80% w reszcie regionów naszego kraju. Dla rolników oznacza to jedno - ich rośliny mogą być zagrożone.

mapa pogoda IMGW
22.04.2021 02:00 Diametralna zmiana pogody. IMGW zapowiada arktyczne powietrze

Jest to istotna informacja dla rolników, którzy wyjeżdżają teraz w pola. Pogoda w bieżącym tygodniu nie będzie niestety łaskawa dla ich planów pracy w gospodarstwie. IMGW zapowiada załamanie pogodyNa stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy przeczytać komunikat, z którego jasno wynika, że w najbliższych dniach z pewnością nie będziemy mogli liczyć na słoneczną, ciepłą pogodę. Jak twierdzą eksperci, w połowie tygodnia nad tereny Polski napłynie zimne, arktyczne powietrze. Pogodowe zmiany były widoczne już w środę (21 kwietnia), kiedy to w niektórych częściach kraju pojawił się przelotny deszcz, a temperatura na południu Polski spadła do 10 stopni Celsjusza.W czwartek (22 kwietnia) zimny front ogarnie już cały kraj, za wyjątkiem wschodniej jego części. Będzie to początek załamania pogody, które będzie towarzyszyło nam przez dobrych kilka dni. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Co w praktyce oznaczać będzie napływ zimnego arktycznego frontu? Przyniesie on ze sobą częste opady deszczu, drastyczny spadek temperatury, a w niektórych miejscach w Polsce niewykluczone będą opady śniegu. Z jednej strony w ramach niekorzystnych wiadomości można się pocieszyć, że kolejne opady atmosferyczne oddalają widmo wiosennej suszy. Z drugiej jednak strony martwią czynniki takie jak wahająca się temperatura i przymrozki, które mogą zniszczyć dotychczasowe wysiłki gospodarzy.

gleba
21.04.2021 02:00 Stan wilgotności gleby może być zagrożony. Wystarczy jeden czynnik, by rolnicy mieli kłopoty

Jeśli ilość opadów w maju będzie mieściła się w oczekiwanej normie, rolnicy będą mogli mieć pewność, że wilgoć zgromadzona w glebie umożliwi roślinom niezakłócony wzrost. Wilgotność gleby po zimieBez gleby nie sposób wyobrazić sobie rolnictwa - zarówno tego o profilu roślinnym, jak i zwierzęcym. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki glebie możliwe jest życie. Nic zatem dziwnego, że jej stan jest kluczowy dla produkcji żywności i urodzaju danego sezonu. Tegoroczna zima była dla rolników łaskawa - na terenie Polski pojawiła się pokrywa śnieżna, która zalegała od stycznia do lutego. Z jednej strony ochroniła ona zasiewy ozime przed mrozem, a z drugiej strony - zabezpieczyła glebę przed nadmiernym parowaniem. Efekt? Wczesną wiosną mogliśmy obserwować glebę o odpowiednim poziomie wilgotności, co było (i jest) doskonałą informacją dla rolników. Niestety, po optymistycznych danych z zimy i wczesnej wiosny, pojawiają się również niepokojące dane na temat aktualnie pogarszającej się wilgotności gleby. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

Anielskie Ogrody
20.04.2021 02:00 "Warto zacząć od siebie". Anielskie Ogrody i nowy wymiar rolnictwa ekologicznego

Kamila i Bogdan Kasperscy pokazują na własnym przykładzie, w jaki sposób można uprawiać przydomowy ogród w taki sposób, by móc korzystać z efektów swojej pracy przez okrągły rok. Anielskie Ogrody - ekologia, permakultura i życie w rytmie przyrodyOgród jako miejsce rekreacji, spiżarnia, drogeria i apteka w jednym? To, co wydawało się oczywiste poprzednim pokoleniom, w dzisiejszym świecie zdaje się przeżywać renesans. Moda na ekologię nabiera nowego wymiaru w momencie, gdy możemy przyjrzeć się działalności ludzi, którzy całą swoją rzeczywistość przekształcili tak, by żyć bliżej natury. - Zaczęło się od tego, że potrzebowaliśmy zamieszkać na wsi, żeby być ze swoją rodziną. Nie planowaliśmy zakładania gospodarstwa. Ale w momencie, gdy zamieszkaliśmy z babcią i mamą, stwierdziliśmy, że po prostu w tej chwili na wsi nie rośnie jedzenie i musieliśmy sobie z tym jakoś poradzić, bo nie chcieliśmy jeździć po jedzenie do miasta. Założyliśmy najpierw ogród, później zwiększyliśmy powierzchnię tak, że powstało gospodarstwo rolne, od razu powstało gospodarstwo ekologiczne - powiedział pan Bogdan w wywiadzie dla Rolnik Inof. Państwo Kasperscy mają 8,5 hektara gruntów, jednakże żywność pozyskują z zaledwie pół hektara ziemi. Co ciekawe, z tego niewielkiego poletka są w stanie sprostać potrzebom żywieniowym od dwóch do czterech osób przez dwanaście miesięcy. Zapraszamy na wywiad z panem Bogdanem i panią Kamilą w formie video:[EMBED-7]- To jest kwestia tego, żeby sobie dobrze zaplanować, co tak naprawdę rodzina będzie jadła przez cały rok. (...) zamiast chodzenia do sklepu, chodzimy do ogrodu, ale też w międzyczasie robimy zapasy na cały rok - stwierdziła pani Kamila.Warto dodać, że w Anielskich Ogrodach dba się nie tylko o rośliny, ale także o zwierzęta. Pani Kamila wyznała: - Wiemy, że jesteśmy częścią tego ogrodu, że jesteśmy częścią natury, staramy się współżyć i rozumieć to, że są tutaj również inni mieszkańcy, że mają też swoje potrzeby. Oczywiście my chcemy zebrać plon, (...) ale to nie znaczy, że musimy zjeść wszystko. (...) Jeżeli ja posadzę pięćdziesiąt główek kapusty i wiem, że dziesięć zostawię w ogrodzie dla przyrody, (...) to robię to bez żalu, (...) bo wiem, że to będzie z korzyścią również dla nas. Dzięki takiemu podejściu państwo Kasperscy mają pewność, że w ich ogrodzie będzie zapewniona bioróżnorodność, a gleba nie ulegnie wyjałowieniu.

policja
06.04.2021 02:00 Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Nie było to jedyne odkrycie, którego dokonali funkcjonariusze - okazało się bowiem, że jeden z mężczyzn był poszukiwany do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. Hodowcy konopi indyjskich zatrzymani przez policję 6 kwietnia 2021 roku na stronie internetowej policji pojawił się komunikat o zatrzymaniu dwóch braci w wieku 34 i 38 lat. Powodem było wykrycie przez funkcjonariuszy policji prawie 50 krzewów konopi indyjskich w jednym z domów w okolicach Sochaczewa. Konopie w doniczkach znajdowały się w szafach, które zostały przekształcone na cieplarnie. Na miejscu znaleziono również sprzęt do pielęgnacji roślin. Uprawa była prowadzona w jednym z domów rodzinnych na terenie gminy Sochaczew. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące uprawy roślin, które mogły dostarczyć dużych ilości suszu do wyrobu substancji psychoaktywnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Decyzją sądu dwaj bracia zostali aresztowani. Warto dodać, że jeden z nich był wcześniej poszukiwany w związku z koniecznością odbycia zastępczej kary więzienia.

pożar
06.04.2021 02:00 Pożar tunelu foliowego i maszyn rolniczych. Dramatyczna sytuacja we wsi Osuchów

Jak podaje portal echodnia.eu, z żywiołem walczyli strażacy z Białobrzegów. Pożar w gospodarstwie w OsuchowiePożary są dramatycznymi wydarzeniami, które trwale zapisują się w pamięci ludzi, niekiedy trwale zmieniając ich życie. W Osuchowie w gminie Promna, wsi położonej na terenie województwa mazowieckiego, doszło do pożaru w Niedzielę Wielkanocną (4.04). Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze około godziny 19:00. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że ogień zajął tunele foliowe i sprzęt rolniczy. Niestety, również sadzonki roślin, które znajdowały się pod foliami, zostały kompletnie zniszczone. Zgodnie z dostępnymi informacjami, straty rolnika zostały oszacowane na około 50 tysięcy złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Nasuwa się pytanie: co było powodem kolejnego dramatu na polskiej wsi? W przypadku pożaru w Osuchowie wiadomo, że przyczyną rozprzestrzenienia ognia była najprawdopodobniej nieszczelność w piecu ogrzewającym tunel z sadzonkami.

opłacalność gospodarstw rolnych
04.04.2021 02:00 Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Jak podaje agropolska.pl, w lutym 2021 roku przedsiębiorstw z branży rolnej, które stały się niewypłacalne, było aż osiemnaście. Tak dużej skali problemu w tym sektorze nie odnotowano nigdy wcześniej. Niewypłacalność przedsiębiorstw z branży rolnejNa samym początku warto podkreślić, że niewypłacalność dotyczy nie tylko samych rolników, ale też m.in. dostawców pasz i agrochemii, producentów maszyn, a także firm skupujących produkty z gospodarstw rolnych. Mamy obecnie do czynienia z błędnym kołem - zamknięcie restauracji, hoteli, ograniczone funkcjonowanie szkół i wielu miejsc pracy sprawia, że zapotrzebowanie na żywność uległo zachwianiu. Przez to problemy przeżywają sami rolnicy, a wraz z nimi przedsiębiorcy, którzy dostarczają im środków i narzędzi do pracy w gospodarstwie. Jak podaje Monitor Sądowy i Gospodarczy, od początku 2021 roku niewypłacalność ogłosiło 316 polskich firm. Dla porównania warto dodać, że jest to aż o 75% więcej, niż w analogicznym okresie rok temu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Rekordy bite są również w liczbie niewypłacalnych przedsiębiorstw związanych z branżą rolną - tylko w lutym przybyło ich osiemnaście. Jak podaje agropolska.pl, jest to skala dotychczas niespotykana.

szparagi niemcy
01.04.2021 02:00 Nie tylko Polacy do zbioru szparagów w Niemczech. 86 tys. chętnych z Gruzji

Jak podają niemieckie służby, na pola niemieckich rolników przyjedzie 5000 pracowników z Gruzji. Sezon rusza już od 1 kwietnia. Gruzini przyjeżdżają na zbiory szparagów w NiemczechBardzo często to właśnie Polacy z chęcią wyjeżdżali (i nadal wyjeżdżają) za naszą zachodnią granicę, by na początku wiosny zarobić dodatkowe pieniądze przy zbiorze szparagów. Od wielu lat jest to zajęcie popularne zarówno wśród osób chcących podreperować domowy budżet, jak i młodych ludzi - uczniów i studentów. 2020 rok otworzył kompletnie nowy rozdział w historii prac sezonowych. Rolnicy - nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce - mieli niemałe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru owoców i warzyw. Wskutek obostrzeń epidemiologicznych wzrosły koszty utrzymania pracowników, m.in. dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych, a nierzadko i testów na obecność wirusa COVID-19. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Ze względu na rosnącą niepewność na rynku prac sezonowych, niemieccy rolnicy otworzyli się na pracowników z kolejnego kraju - Gruzji.

pogoda
01.04.2021 02:00 Nadchodzi zmiana aury. Prognoza pogody na Wielkanoc

W nocy nie zabraknie przymrozków, a w dzień - wiatru i chmur. Pogoda na WielkanocRolnicy są już obecni na polach, gdzie aktywnie działają od samego rana. W ostatnich dniach praca w wielu miejscach w Polsce przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze za sprawą ciepłego powietrza polarnego morskiego z południa Europy.Od piątku do niedzieli (2.04 - 4.04) Polska będzie znajdować się między dwoma frontami atmosferycznymi: wyżem znad Atlantyku i rosyjskim niżem. Z tego powodu na Wielkanoc nie opuszczą nas niskie - jak na kwiecień - temperatury. Jak podaje portal warzywa.pl, od początku kwietnia rolnicy będą musieli liczyć się z przymrozkami. Co więcej, niskie temperatury w nocy utrzymają się do końca weekendu - w całej Polsce temperatura będzie oscylować od -4 do zera stopni Celsjusza. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W dzień będziemy mogli natomiast liczyć na nieco wyższe wartości na termometrach - od 4 do 12 kresek powyżej zera.

woda
31.03.2021 02:00 94% gmin w Polsce chce podwyżek cen wody. Szykują się cięższe czasy dla rolników?

Jest to zdecydowanie zła informacja przede wszystkim dla rolników, którzy korzystają z dużych ilości wody zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Prawdopodobne podwyżki cen wodyNie jest odkrywczym stwierdzenie, że w ostatnim czasie większość dostępnych produktów i usług znacznie podrożała. W obliczu dynamicznych wydarzeń gospodarczych i ekonomicznych nie zmienia się jednak jedno - niepewność finansowa, jaką przeżywają rolnicy. Choć pieniądze inwestowane w gospodarstwo są każdego roku bardzo duże, to trudno mieć stuprocentową pewność, że zjawiska atmosferyczne lub inne losowe zdarzenia nie zniszczą plonów.Z tego względu prawdopodobne podwyżki cen wody mogą okazać się sporym obciążeniem dla producentów żywności. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne przesyłają swoje propozycje cen do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Eksperci sprawdzają, czy nowe stawki odzwierciedlają faktyczne koszty dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Wedle relacji prezesa PGW Wody Polskie Przemysława Dacy, cytowanego przez portal agropolska.pl, aż 94% propozycji cenowych ze strony gmin zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki.

wiejski ogród botaniczny
30.03.2021 02:00 11-letni Marek chce założyć wiejski ogród botaniczny, by pomagać potrzebującym

W tym celu na popularnym portalu zrzutka.pl powstała zbiórka pieniędzy mająca pomóc w spełnieniu pragnień chłopca - czasu jest coraz mniej, a całkowita kwota na stworzenie ogrodu to 200 tysięcy złotych. Marek i jego marzenie o wiejskim ogrodzie botanicznymW tekście internetowej zrzutki, która prowadzona jest na rzecz urzeczywistnienia marzenia 11-letniego Marka możemy znaleźć cytat Karla Winterhaltera: Sukcesu nigdy nie osiąga się samemu. Kierowani tą maksymą Marek i jego mama postanowili poprosić o finansowe wsparcie internautów w utworzeniu pierwszego w Polsce wiejskiego ogrodu botanicznego. W opisie ogłoszenia możemy przeczytać, że chłopiec z chęcią angażuje się w akcje pomocowe dla osób niepełnosprawnych, m.in. dla dzieci cierpiących na SMA czy mieszkańców DPS.W tym celu Marek przeznacza na licytacje kwiaty ze swojego ogrodu. Pomaganie innym ludziom jest jego wielką pasją, do czego z chęcią wykorzystuje swoje umiejętności ogrodnicze. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Obecnie młody pasjonat roślin ma własny ogród, w którym spędza wolny czas. Jego marzenie jest jednak większe - Marek chciałby utworzyć wiejski ogród botaniczny otwarty dla wszystkich potrzebujących.

nawozy
28.03.2021 01:00 GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, produkcja w lutym (mdm) obniżyła się o 8,5%. Prognozuje się, że w związku z wysokim popytem, ceny nawozów będą rosnąć do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Spadek podaży nawozów azotowychNie sposób wyobrazić sobie roślinnej produkcji rolniczej bez nawozów azotowych. Są to środki, w których składzie znajduje się azot, będący głównym składnikiem pokarmowym roślin. Dzięki zastosowaniu nawozów tego typu rolnicy mogą liczyć na większe plony swoich upraw. Niestety, w ostatnim czasie rolnicy zmagają się ze stale rosnącymi cenami nawozów. W dobie kryzysu gospodarczego i rosnącej inflacji większe koszty produkcji rolniczej nie działają korzystnie na płynność finansową gospodarstw rolnych. Do tego wszystkiego dochodzą niedawno wprowadzone przepisy unijne, zgodnie z którymi nawozy azotowe określane są jako prekursory materiałów wybuchowych.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ze względu na opisywane zmiany prawne, przy zakupie nawozów azotowych rolnicy muszą teraz wypełniać oświadczenie, podając m.in. swoje dane osobiste.Jak widać, to nie koniec piętrzących się problemów związanych z nawozami azotowymi - jak podaje GUS, podaż tego produktu zmalała, co może mieć wpływ na dalszy wzrost cen. Produkcja nawozów azotowych miesiąc do miesiąca spadła o 8,5%, natomiast w okresie od stycznia do lutego obniżyła się o 0,1%, osiągając pułap 368 tysięcy ton. Jak informuje wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy (spółki zależnej Grupy Azoty) Jacek Janiszek, ceny nawozów będą wzrastać do końca pierwszego kwartału 2021 roku.