Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rośliny

Rośliny

IMGW
23.05.2021 02:00 Majowa pogoda rozczaruje rolników. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Pocieszeniem na końcówkę może być fakt, że widmo przymrozków staje się coraz mniej realne. Mimo to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kilka ostrzeżeń dla szeregu regionów w Polsce. Alerty IMGWJak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do końca dnia w niedzielę 23 maja 2021 roku w kilku województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska synoptycy ocenili na 80%. Opady gradu są szczególnie szkodliwe dla młodych, wschodzących roślin, a także kwitnących drzew. Gradu i burz spodziewać się mogą mieszkańcy północno-wschodniej, centralnej i zachodniej Polski. Wszystkie obszary objęte alertami przedstawiamy na poniższej mapie przygotowanej przez IMGW: Choć sytuacja hydrologiczna w naszym kraju nieco się uspokoiła po ostatnich dniach z ulewnymi opadami deszczu, to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali kolejne ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Alerty obowiązują przez cały dzień w niedzielę 23 maja 2021 roku na rzece Brytnica i w jej zlewni, rzece Przemszy i jej zlewni, rzece Pszczynka, zlewni Mała Wisła od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy, a także rzece Soła i w jej zlewni.

ekologia warzywa
18.05.2021 02:00 Nowe dane na temat upraw ekologicznych w Polsce. Czy rolnicy się przekonują?

Według ostatnich danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych liczba producentów ekologicznych w ostatnim dniu 2020 roku wyniosła 20274 wobec 20144 producentów ekologicznych w 2019 roku. Stopniowy wzrost liczby producentów i gospodarstw ekologicznychUnia Europejska w niemal wszystkich swoich decyzjach zaznacza, że jednym z celów krótko- i długoterminowej polityki jest dbałość o zmniejszenie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na klimat. Kwestia ta obejmuje nie tylko przemysł, ale również rolnictwo. To właśnie według założeń Zielonego Ładu rolnictwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma stać się bardziej zrównoważone. Tzw. gospodarstwa ekologiczne będą musiały stanowić 25% wszystkich gospodarstw danego państwa do 2030 roku. Dane na temat aktualnej liczby gospodarstw i producentów ekologicznych przedstawiła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Na koniec roku 2019 łączna powierzchnia tego typu upraw wynosiła 507,6 tysięcy hektarów, a rok później - 509,3 tysięcy hektarów. Jak wygląda sytuacja dotycząca liczby producentów o profilu ekologicznym? Według IJHAR-S w 2019 roku było ich 20144, podczas gdy na koniec 2020 roku grono to wzrosło do 20274 producentów.Wśród nich są osoby zajmujące się produkcją rolną, dostarczaniem materiału siewnego, pszczelarze, producenci ryb, a także osoby zaangażowane w przetwórstwo i sprzedaż produktów rolno-spożywczych.

beczkowóz
18.05.2021 02:00 Mężczyzna wylewał szambo na obszarze chronionym. Niecny proceder ukrócony przez policję

Przyłapany na gorącym uczynku mężczyzna będzie się teraz tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem. Za zanieczyszczanie środowiska grozi mu nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Wylewał szambo na terenie Nadwkrzańskiego Obszaru Chronionego KrajobrazuOpisywane zdarzenie miało miejsce w sobotę 15 maja 2021 roku w okolicach Zgliczyna Kościelnego na terenie województwa mazowieckiego. Patrol Straży Rybackiej podczas swojej codziennej pracy w terenie, zauważył w pewnym momencie mężczyznę, wykonującego podejrzane czynności w okolicy rzeki Wkry. Pracownicy Straży Rybackiej, widząc zaparkowany beczkowóz, zapewne podejrzewali, że 55-latek działa na szkodę środowiska naturalnego, toteż bez chwili zwłoki postanowili powiadomić policję. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Okazało się, że opisywany mężczyzna mieszka w gminie Radzanów, a w okolicę rzeki Wkry przyjeżdża, by wylewać szambo pochodzące ze swojego domostwa. W opisywaną sobotę przybył nad rzekę beczkowozem, a przed przybyciem służb zdążył wylać ponad połowę jego objętości do rzeki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

jabłka
18.05.2021 02:00 Dyskont sprzedaje jabłka po 1,30 zł/kg. Uderzenie w sadowników?

Tak niska kwota za owoce tego gatunku wzbudza jednak wątpliwość: czy na okazyjnych cenach nie tracą najbardziej producenci jabłek? Jabłka w okazyjnej cenieW sieci sklepów Biedronka można spotkać obecnie chyba najtańsze jabłka spośród wszystkich oferowanych w popularnych dużych sklepów spożywczych. W bieżącym tygodniu próżno bowiem poszukiwać okazyjnych cen tych owoców w sklepach Carrefour czy Lidl. Na tym tle wyróżnia się Biedronka, gdzie można znaleźć jabłka w opakowaniach mieszczących 1,5 kilograma owoców sprzedawanych po 1,99 złotych.Po przeliczeniu za jeden kilogram jabłek w dyskoncie z owadem w logo zapłacimy jedyne 1,30 złotych, co możemy zobaczyć we fragmencie aktualnej gazetki promocyjnej: W oczy rzucają się również bardzo niskie ceny wieprzowiny - schabu i karkówki. Choć dla konsumenta jest to nie lada okazja, to można zadać sobie również pytanie - jak bardzo tracą na takich promocjach rolnicy?Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]Nieco drożej niż w Biedronce - bo 1,99 złotych za kilogram - zapłacimy za jabłka w sieci sklepów Kaufland, co dokumentuje przedstawiona poniżej oferta z aktualnej gazetki promocyjnej sklepu: Tak jak Biedronka jasno wskazuje w swojej ofercie, iż sprzedawane owoce tego gatunku pochodzą prosto z polskich upraw (choć wiadomo, że w obecnym czasie pochodzą raczej z polskich chłodni), to w gazetce Kauflandu nie znajdziemy informacji, jakiego pochodzenia są promocyjne jabłka.

Policja - zniszczenia
13.05.2021 02:00 Dokonał zniszczeń w gospodarstwie rolnym. Wpadł w ręce policji z jednego powodu

Zgłoszenie w sprawie wpłynęło na Komendę Powiatową Policji W Jaworze w niedzielę 9 maja bieżącego roku. Jak się okazało, w jednym gospodarstw rolnych na terenie gminy Mściwojów zniszczonych zostało ponad 800 sadzonek różnych roślin. Oficer Prasowy KPP w Jaworze asp.szt. Ewa Kluczyńska przekazała, że zgodnie ze zgłoszeniem, zniszczeń dokonano w nocy z 8 na 9 maja bieżącego roku.

policja konopie
13.05.2021 02:00 Przyjechał na cudze pole i podejrzanie się zachowywał. Rolnik zawiadomił policję

Nieproszony gość wskazywał, że chciał zrywać pokrzywę, jednakże w jego samochodzie funkcjonariusze odnaleźli kilka porcji marihuany. Nieznany mężczyzna wtargnął na pole rolnika, by sadzić konopie indyjskieZdarzenie, do którego doszło 11 maja 2021 roku w okolicy Siechnic (woj. dolnośląskie), zostało opisane na oficjalnej stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Zgodnie z informacjami, dyżurny otrzymał telefon od rolnika - gospodarz twierdził, że na jego polu grasuje nieznany mu mężczyzna. Co więcej, według relacji właściciela gruntów, przybysz miał zachowywać się w podejrzany sposób. Policjanci z komisariatu w Siechnicach pojechali na miejsce, by zbadać sprawę osobiście. Istotne, pod wskazanym adresem funkcjonariusze natknęli się na 31-letniego mężczyznę, który przybył na wieś samochodem osobowym. Gdy policjanci chcieli do niego podejść, podejrzany zaczął się oddalać. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Kiedy jednak doszło do rozmowy między stronami, 31-latek utrzymywał, że przyjechał na pole w celu zrywania pokrzywy. Upierał się przy swojej argumentacji nawet wtedy, kiedy policjanci znaleźli w pobliżu pojemnik z sadzonkami konopi indyjskich, keramzyt i nawozy.

pogoda
10.05.2021 02:00 Podobnej pogody w tym roku jeszcze nie było. IMGW wydaje ostrzeżenia

Gradobicia mogą dziwić, zwłaszcza że w wielu miejscach w kraju temperatura sięgnie nawet 28 stopni Celsjusza. Jak widać, tegoroczna chłodna wiosna niechętnie żegna się z Polską. Prognoza pogody na najbliższe dniNadchodzą pogodowe nowości, których na dłuższą metę w tym roku nie doświadczaliśmy - w pierwszej części bieżącego tygodnia (tj. od 10 maja 2021 roku) Polska pozostanie wolna od opadów deszczu. Co więcej, we wszystkich rejonach kraju temperatura znacznie wzrośnie, osiągając poziom nawet 29 stopni Celsjusza. Jest to bardzo dobra informacja dla rolników, którzy z utęsknieniem spoglądali w niebo, mając nadzieję na ustanie ulewnych deszczy. Jest jednak nieco gorsza wiadomość: opady pojawią się nad Polską w drugiej części tygodnia. Wtedy też temperatura nieco spadnie. Jak przekazują specjaliści Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad teren naszego kraju zawitało ciepłe powietrze znad Afryki - dzięki temu niskie temperatury w nocy nie będą zagrażały roślinom. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

nawóz pieniądze pole
10.05.2021 02:00 Łamiące informacje z rynku nawozów. Grupa Azoty ostrzega rolników

Szanse na spadek cen są nikłe - za ten stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. wzrosty cen gazu, fosforytów i soli potasowej, jak i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Niekorzystne prognozy na rynku nawozówRolnicy w ostatnim czasie mierzą się z wieloma problemami, których rozwiązywanie skutecznie opróżnia ich portfele. Wzrastające koszty produkcji żywności oddziałują tak naprawdę na nas wszystkich - w łańcuchu dostaw nikt bowiem nie chce zarabiać mniej, niż miało to miejsce dotychczas. Wzrasta nie tylko wartość gazu, fosforytów i soli potasowej - pewne zamieszanie wprowadza też postępująca w Polsce inflacja i osłabianie złotego względem euro. Czy zatem rolnicy mogą mieć jakąkolwiek nadzieję na to, że ceny nawozów w nadchodzących tygodniach choć trochę spadną?W 2021 roku za popularne nawozy rolnicy płacą nawet 10-20% więcej niż rok temu. Jak twierdzą specjaliści Grupy Azoty, niewiele wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Lwią część kosztów produkcji nawozów azotowych stanowi gaz ziemny - jest to od 50 do 70% ich całkowitej wartości. Jak podaje portal sadyogrody.pl, cena gazu wzrosła z około 6 euro/MWh (w maju 2020 roku) do 24 euro/MWh (w maju bieżącego roku).

imgw pogoda Polska mapa
25.04.2021 02:00 Ostrzeżenie IMGW dla całej Polski. Rolnicy muszą przygotować się na niskie temperatury

Wiadomości te mogą oznaczać spore kłopoty dla rolników, którzy będą musieli zabezpieczyć swoje uprawy przed destrukcyjnym wpływem spadkowych temperatur. Pogoda nie rozpieszcza rolnikówWszyscy dobrze znamy powiedzenie kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Mimo to rolnicy z pewnością życzą sobie nieco łaskawszej aury, która umożliwiłaby im działanie na polach bez zbędnych przeszkód. Tegoroczna wiosna psoci zarówno w kwestii dość obfitych i nieregularnych opadów, jak i relatywnie niskich temperatur. Jak przedstawia się sytuacja meteorologiczna na najbliższe dni? Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kolejne dni nie będą miłym zaskoczeniem dla rolników. Jak się bowiem okazuje, na terenie całej Polski wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Alert obowiązuje od 23 do 27 kwietnia 2021 roku. Prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych temperatur eksperci IMGW oszacowali na 85% na Śląsku i 80% w reszcie regionów naszego kraju. Dla rolników oznacza to jedno - ich rośliny mogą być zagrożone.

mapa pogoda IMGW
22.04.2021 02:00 Diametralna zmiana pogody. IMGW zapowiada arktyczne powietrze

Jest to istotna informacja dla rolników, którzy wyjeżdżają teraz w pola. Pogoda w bieżącym tygodniu nie będzie niestety łaskawa dla ich planów pracy w gospodarstwie. IMGW zapowiada załamanie pogodyNa stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy przeczytać komunikat, z którego jasno wynika, że w najbliższych dniach z pewnością nie będziemy mogli liczyć na słoneczną, ciepłą pogodę. Jak twierdzą eksperci, w połowie tygodnia nad tereny Polski napłynie zimne, arktyczne powietrze. Pogodowe zmiany były widoczne już w środę (21 kwietnia), kiedy to w niektórych częściach kraju pojawił się przelotny deszcz, a temperatura na południu Polski spadła do 10 stopni Celsjusza.W czwartek (22 kwietnia) zimny front ogarnie już cały kraj, za wyjątkiem wschodniej jego części. Będzie to początek załamania pogody, które będzie towarzyszyło nam przez dobrych kilka dni. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Co w praktyce oznaczać będzie napływ zimnego arktycznego frontu? Przyniesie on ze sobą częste opady deszczu, drastyczny spadek temperatury, a w niektórych miejscach w Polsce niewykluczone będą opady śniegu. Z jednej strony w ramach niekorzystnych wiadomości można się pocieszyć, że kolejne opady atmosferyczne oddalają widmo wiosennej suszy. Z drugiej jednak strony martwią czynniki takie jak wahająca się temperatura i przymrozki, które mogą zniszczyć dotychczasowe wysiłki gospodarzy.

gleba
21.04.2021 02:00 Stan wilgotności gleby może być zagrożony. Wystarczy jeden czynnik, by rolnicy mieli kłopoty

Jeśli ilość opadów w maju będzie mieściła się w oczekiwanej normie, rolnicy będą mogli mieć pewność, że wilgoć zgromadzona w glebie umożliwi roślinom niezakłócony wzrost. Wilgotność gleby po zimieBez gleby nie sposób wyobrazić sobie rolnictwa - zarówno tego o profilu roślinnym, jak i zwierzęcym. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki glebie możliwe jest życie. Nic zatem dziwnego, że jej stan jest kluczowy dla produkcji żywności i urodzaju danego sezonu. Tegoroczna zima była dla rolników łaskawa - na terenie Polski pojawiła się pokrywa śnieżna, która zalegała od stycznia do lutego. Z jednej strony ochroniła ona zasiewy ozime przed mrozem, a z drugiej strony - zabezpieczyła glebę przed nadmiernym parowaniem. Efekt? Wczesną wiosną mogliśmy obserwować glebę o odpowiednim poziomie wilgotności, co było (i jest) doskonałą informacją dla rolników. Niestety, po optymistycznych danych z zimy i wczesnej wiosny, pojawiają się również niepokojące dane na temat aktualnie pogarszającej się wilgotności gleby. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

Anielskie Ogrody
20.04.2021 02:00 "Warto zacząć od siebie". Anielskie Ogrody i nowy wymiar rolnictwa ekologicznego

Kamila i Bogdan Kasperscy pokazują na własnym przykładzie, w jaki sposób można uprawiać przydomowy ogród w taki sposób, by móc korzystać z efektów swojej pracy przez okrągły rok. Anielskie Ogrody - ekologia, permakultura i życie w rytmie przyrodyOgród jako miejsce rekreacji, spiżarnia, drogeria i apteka w jednym? To, co wydawało się oczywiste poprzednim pokoleniom, w dzisiejszym świecie zdaje się przeżywać renesans. Moda na ekologię nabiera nowego wymiaru w momencie, gdy możemy przyjrzeć się działalności ludzi, którzy całą swoją rzeczywistość przekształcili tak, by żyć bliżej natury. - Zaczęło się od tego, że potrzebowaliśmy zamieszkać na wsi, żeby być ze swoją rodziną. Nie planowaliśmy zakładania gospodarstwa. Ale w momencie, gdy zamieszkaliśmy z babcią i mamą, stwierdziliśmy, że po prostu w tej chwili na wsi nie rośnie jedzenie i musieliśmy sobie z tym jakoś poradzić, bo nie chcieliśmy jeździć po jedzenie do miasta. Założyliśmy najpierw ogród, później zwiększyliśmy powierzchnię tak, że powstało gospodarstwo rolne, od razu powstało gospodarstwo ekologiczne - powiedział pan Bogdan w wywiadzie dla Rolnik Inof. Państwo Kasperscy mają 8,5 hektara gruntów, jednakże żywność pozyskują z zaledwie pół hektara ziemi. Co ciekawe, z tego niewielkiego poletka są w stanie sprostać potrzebom żywieniowym od dwóch do czterech osób przez dwanaście miesięcy. Zapraszamy na wywiad z panem Bogdanem i panią Kamilą w formie video:[EMBED-7]- To jest kwestia tego, żeby sobie dobrze zaplanować, co tak naprawdę rodzina będzie jadła przez cały rok. (...) zamiast chodzenia do sklepu, chodzimy do ogrodu, ale też w międzyczasie robimy zapasy na cały rok - stwierdziła pani Kamila.Warto dodać, że w Anielskich Ogrodach dba się nie tylko o rośliny, ale także o zwierzęta. Pani Kamila wyznała: - Wiemy, że jesteśmy częścią tego ogrodu, że jesteśmy częścią natury, staramy się współżyć i rozumieć to, że są tutaj również inni mieszkańcy, że mają też swoje potrzeby. Oczywiście my chcemy zebrać plon, (...) ale to nie znaczy, że musimy zjeść wszystko. (...) Jeżeli ja posadzę pięćdziesiąt główek kapusty i wiem, że dziesięć zostawię w ogrodzie dla przyrody, (...) to robię to bez żalu, (...) bo wiem, że to będzie z korzyścią również dla nas. Dzięki takiemu podejściu państwo Kasperscy mają pewność, że w ich ogrodzie będzie zapewniona bioróżnorodność, a gleba nie ulegnie wyjałowieniu.

policja
06.04.2021 02:00 Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Nie było to jedyne odkrycie, którego dokonali funkcjonariusze - okazało się bowiem, że jeden z mężczyzn był poszukiwany do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. Hodowcy konopi indyjskich zatrzymani przez policję 6 kwietnia 2021 roku na stronie internetowej policji pojawił się komunikat o zatrzymaniu dwóch braci w wieku 34 i 38 lat. Powodem było wykrycie przez funkcjonariuszy policji prawie 50 krzewów konopi indyjskich w jednym z domów w okolicach Sochaczewa. Konopie w doniczkach znajdowały się w szafach, które zostały przekształcone na cieplarnie. Na miejscu znaleziono również sprzęt do pielęgnacji roślin. Uprawa była prowadzona w jednym z domów rodzinnych na terenie gminy Sochaczew. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące uprawy roślin, które mogły dostarczyć dużych ilości suszu do wyrobu substancji psychoaktywnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Decyzją sądu dwaj bracia zostali aresztowani. Warto dodać, że jeden z nich był wcześniej poszukiwany w związku z koniecznością odbycia zastępczej kary więzienia.

pożar
06.04.2021 02:00 Pożar tunelu foliowego i maszyn rolniczych. Dramatyczna sytuacja we wsi Osuchów

Jak podaje portal echodnia.eu, z żywiołem walczyli strażacy z Białobrzegów. Pożar w gospodarstwie w OsuchowiePożary są dramatycznymi wydarzeniami, które trwale zapisują się w pamięci ludzi, niekiedy trwale zmieniając ich życie. W Osuchowie w gminie Promna, wsi położonej na terenie województwa mazowieckiego, doszło do pożaru w Niedzielę Wielkanocną (4.04). Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze około godziny 19:00. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że ogień zajął tunele foliowe i sprzęt rolniczy. Niestety, również sadzonki roślin, które znajdowały się pod foliami, zostały kompletnie zniszczone. Zgodnie z dostępnymi informacjami, straty rolnika zostały oszacowane na około 50 tysięcy złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Nasuwa się pytanie: co było powodem kolejnego dramatu na polskiej wsi? W przypadku pożaru w Osuchowie wiadomo, że przyczyną rozprzestrzenienia ognia była najprawdopodobniej nieszczelność w piecu ogrzewającym tunel z sadzonkami.

opłacalność gospodarstw rolnych
04.04.2021 02:00 Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Jak podaje agropolska.pl, w lutym 2021 roku przedsiębiorstw z branży rolnej, które stały się niewypłacalne, było aż osiemnaście. Tak dużej skali problemu w tym sektorze nie odnotowano nigdy wcześniej. Niewypłacalność przedsiębiorstw z branży rolnejNa samym początku warto podkreślić, że niewypłacalność dotyczy nie tylko samych rolników, ale też m.in. dostawców pasz i agrochemii, producentów maszyn, a także firm skupujących produkty z gospodarstw rolnych. Mamy obecnie do czynienia z błędnym kołem - zamknięcie restauracji, hoteli, ograniczone funkcjonowanie szkół i wielu miejsc pracy sprawia, że zapotrzebowanie na żywność uległo zachwianiu. Przez to problemy przeżywają sami rolnicy, a wraz z nimi przedsiębiorcy, którzy dostarczają im środków i narzędzi do pracy w gospodarstwie. Jak podaje Monitor Sądowy i Gospodarczy, od początku 2021 roku niewypłacalność ogłosiło 316 polskich firm. Dla porównania warto dodać, że jest to aż o 75% więcej, niż w analogicznym okresie rok temu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Rekordy bite są również w liczbie niewypłacalnych przedsiębiorstw związanych z branżą rolną - tylko w lutym przybyło ich osiemnaście. Jak podaje agropolska.pl, jest to skala dotychczas niespotykana.

szparagi niemcy
01.04.2021 02:00 Nie tylko Polacy do zbioru szparagów w Niemczech. 86 tys. chętnych z Gruzji

Jak podają niemieckie służby, na pola niemieckich rolników przyjedzie 5000 pracowników z Gruzji. Sezon rusza już od 1 kwietnia. Gruzini przyjeżdżają na zbiory szparagów w NiemczechBardzo często to właśnie Polacy z chęcią wyjeżdżali (i nadal wyjeżdżają) za naszą zachodnią granicę, by na początku wiosny zarobić dodatkowe pieniądze przy zbiorze szparagów. Od wielu lat jest to zajęcie popularne zarówno wśród osób chcących podreperować domowy budżet, jak i młodych ludzi - uczniów i studentów. 2020 rok otworzył kompletnie nowy rozdział w historii prac sezonowych. Rolnicy - nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce - mieli niemałe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru owoców i warzyw. Wskutek obostrzeń epidemiologicznych wzrosły koszty utrzymania pracowników, m.in. dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych, a nierzadko i testów na obecność wirusa COVID-19. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Ze względu na rosnącą niepewność na rynku prac sezonowych, niemieccy rolnicy otworzyli się na pracowników z kolejnego kraju - Gruzji.

pogoda
01.04.2021 02:00 Nadchodzi zmiana aury. Prognoza pogody na Wielkanoc

W nocy nie zabraknie przymrozków, a w dzień - wiatru i chmur. Pogoda na WielkanocRolnicy są już obecni na polach, gdzie aktywnie działają od samego rana. W ostatnich dniach praca w wielu miejscach w Polsce przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze za sprawą ciepłego powietrza polarnego morskiego z południa Europy.Od piątku do niedzieli (2.04 - 4.04) Polska będzie znajdować się między dwoma frontami atmosferycznymi: wyżem znad Atlantyku i rosyjskim niżem. Z tego powodu na Wielkanoc nie opuszczą nas niskie - jak na kwiecień - temperatury. Jak podaje portal warzywa.pl, od początku kwietnia rolnicy będą musieli liczyć się z przymrozkami. Co więcej, niskie temperatury w nocy utrzymają się do końca weekendu - w całej Polsce temperatura będzie oscylować od -4 do zera stopni Celsjusza. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]W dzień będziemy mogli natomiast liczyć na nieco wyższe wartości na termometrach - od 4 do 12 kresek powyżej zera.

woda
31.03.2021 02:00 94% gmin w Polsce chce podwyżek cen wody. Szykują się cięższe czasy dla rolników?

Jest to zdecydowanie zła informacja przede wszystkim dla rolników, którzy korzystają z dużych ilości wody zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Prawdopodobne podwyżki cen wodyNie jest odkrywczym stwierdzenie, że w ostatnim czasie większość dostępnych produktów i usług znacznie podrożała. W obliczu dynamicznych wydarzeń gospodarczych i ekonomicznych nie zmienia się jednak jedno - niepewność finansowa, jaką przeżywają rolnicy. Choć pieniądze inwestowane w gospodarstwo są każdego roku bardzo duże, to trudno mieć stuprocentową pewność, że zjawiska atmosferyczne lub inne losowe zdarzenia nie zniszczą plonów.Z tego względu prawdopodobne podwyżki cen wody mogą okazać się sporym obciążeniem dla producentów żywności. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne przesyłają swoje propozycje cen do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Eksperci sprawdzają, czy nowe stawki odzwierciedlają faktyczne koszty dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Wedle relacji prezesa PGW Wody Polskie Przemysława Dacy, cytowanego przez portal agropolska.pl, aż 94% propozycji cenowych ze strony gmin zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki.

wiejski ogród botaniczny
30.03.2021 02:00 11-letni Marek chce założyć wiejski ogród botaniczny, by pomagać potrzebującym

W tym celu na popularnym portalu zrzutka.pl powstała zbiórka pieniędzy mająca pomóc w spełnieniu pragnień chłopca - czasu jest coraz mniej, a całkowita kwota na stworzenie ogrodu to 200 tysięcy złotych. Marek i jego marzenie o wiejskim ogrodzie botanicznymW tekście internetowej zrzutki, która prowadzona jest na rzecz urzeczywistnienia marzenia 11-letniego Marka możemy znaleźć cytat Karla Winterhaltera: Sukcesu nigdy nie osiąga się samemu. Kierowani tą maksymą Marek i jego mama postanowili poprosić o finansowe wsparcie internautów w utworzeniu pierwszego w Polsce wiejskiego ogrodu botanicznego. W opisie ogłoszenia możemy przeczytać, że chłopiec z chęcią angażuje się w akcje pomocowe dla osób niepełnosprawnych, m.in. dla dzieci cierpiących na SMA czy mieszkańców DPS.W tym celu Marek przeznacza na licytacje kwiaty ze swojego ogrodu. Pomaganie innym ludziom jest jego wielką pasją, do czego z chęcią wykorzystuje swoje umiejętności ogrodnicze. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Obecnie młody pasjonat roślin ma własny ogród, w którym spędza wolny czas. Jego marzenie jest jednak większe - Marek chciałby utworzyć wiejski ogród botaniczny otwarty dla wszystkich potrzebujących.

nawozy
28.03.2021 01:00 GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, produkcja w lutym (mdm) obniżyła się o 8,5%. Prognozuje się, że w związku z wysokim popytem, ceny nawozów będą rosnąć do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Spadek podaży nawozów azotowychNie sposób wyobrazić sobie roślinnej produkcji rolniczej bez nawozów azotowych. Są to środki, w których składzie znajduje się azot, będący głównym składnikiem pokarmowym roślin. Dzięki zastosowaniu nawozów tego typu rolnicy mogą liczyć na większe plony swoich upraw. Niestety, w ostatnim czasie rolnicy zmagają się ze stale rosnącymi cenami nawozów. W dobie kryzysu gospodarczego i rosnącej inflacji większe koszty produkcji rolniczej nie działają korzystnie na płynność finansową gospodarstw rolnych. Do tego wszystkiego dochodzą niedawno wprowadzone przepisy unijne, zgodnie z którymi nawozy azotowe określane są jako prekursory materiałów wybuchowych.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ze względu na opisywane zmiany prawne, przy zakupie nawozów azotowych rolnicy muszą teraz wypełniać oświadczenie, podając m.in. swoje dane osobiste.Jak widać, to nie koniec piętrzących się problemów związanych z nawozami azotowymi - jak podaje GUS, podaż tego produktu zmalała, co może mieć wpływ na dalszy wzrost cen. Produkcja nawozów azotowych miesiąc do miesiąca spadła o 8,5%, natomiast w okresie od stycznia do lutego obniżyła się o 0,1%, osiągając pułap 368 tysięcy ton. Jak informuje wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy (spółki zależnej Grupy Azoty) Jacek Janiszek, ceny nawozów będą wzrastać do końca pierwszego kwartału 2021 roku.