Nowy król polskich ogrodów. Bije na głowę hortensje i magnolie, a do tego pięknie pachnie

Kolorowe, pachnące jak perfumy, okazałe i różnorodne — te wyjątkowe kwiaty biją na głowę klasyczne odmiany, takie jak róże, magnolie czy hortensje. Aby nadać nietuzinkowego i oryginalnego charakteru naszemu ogrodowi, warto postawić na coś nowego. Sąsiedzi będą dopytywać, co to za wyjątkowy okaz!
Wiosna w pełni - to najlepszy czas na zaplanowanie kwiatowych rabatek
Większość z nas dokonała już pozimowego uporządkowania ogrodu. Do życia budzi się przestrzeń, w której już niebawem będziemy wypoczywać i rozkoszować się jej urokiem. Zanim to jednak nastąpi, musimy dokładnie zaplanować, jakie rośliny będziemy sadzić, aby jak najbardziej cieszyły nasze oczy i odpowiadały preferencjom i estetyce.

Coraz częściej chcemy się wyróżniać na tle innych, dlatego sięgamy po oryginalne i nietuzinkowe rozwiązania. Podobnie można postąpić z wybieraniem poszczególnych gatunków roślin. Na bok odsuńmy klasyczne hortensje, róże i magnolie — pora na powiew świeżości i ciekawości w ogrodzie! Na co warto postawić w tym sezonie?

Te kwiaty będą prawdziwym hitem w Twoim ogrodzie
Warto zwrócić szczególną uwagę na wyjątkowe jaskry azjatyckie, których niewątpliwą zaletą są pełne, wielowarstwowe płatki. Mogą one osiągać wysokość od 30 do około 45 cm, a ich kwiaty mają średnicę nawet do 10 cm. To rośliny wyjątkowo eleganckie i często wykorzystywane w bukietach ślubnych oraz dekoracjach florystycznych.

Jaskry zachwycają nie tylko wyglądem, ale również pięknie pachną. Ich zapach jest bardzo słodki, jednocześnie delikatny i przypomina nuty kwiatowe, przywodzące na myśl luksusowe perfumy. Ciepłe, letnie wieczory sprzyjają unoszeniu się intensywnej woni. Największą zaletą jaskrów azjatyckich jest ich szeroka paleta barw. Można spotkać je w odcieniach bieli, różu, czerwieni, fioletu, żółci, czy nawet zieleni. Niektóre odmiany mają płatki dwukolorowe, co nadaje im jeszcze ciekawszego sznytu.
Jak sadzić jaskry azjatyckie i jakiej pielęgnacji wymagają? Dbanie o te rośliny nie jest trudne, poradzi sobie z tym każdy ogrodnik, również ten początkujący.
Zobacz też: Tak można przygotować idealny kompost. Rośliny będą rosły jak szalone
Dzięki temu jaskry będą piękniejsze, niż kiedykolwiek
Jaskry można sadzić już pod koniec lutego pod warunkiem, że ziemia nie jest zmarznięta. Wczesne sadzenie pozwala cieszyć się piękną rośliną dłużej, przez wiele tygodni. Jaskry azjatyckie najlepiej sadzić w doniczkach lub skrzynkach w osłoniętym miejscu, a po ustąpieniu przymrozków można przenieść je do gruntu.
Intensywny wzrost i rozwój zapewni jaskrom lekka, przepuszczalna gleba. Najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi ogrodowej z dodatkiem piasku i torfu. Przed sadzeniem warto namoczyć bulwy w letniej wodzie przez kilka godzin, dzięki czemu rozpoczęcie wzrostu będzie ułatwione. Sadzimy je na głębokość około 5 cm, układając wypustkami do dołu.

Pielęgnacja jaskrów nie jest skomplikowana, jednak wymaga systematyczności. Rośliny bardzo potrzebują regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie wzrostu. Warto pamiętać, że nie można też przesadzić i przelać jaskrów, dlatego ważne jest, aby ziemia była dobrze zdrenowana. Dobrze jest także zasilać je nawozem bogatym w potas i fosfor, co sprzyja obfitemu kwitnieniu.
Co ciekawe, jaskry pojawiają się wyjątkowo często, jako motyw inspiracji dla malarzy, szczególnie w obrazach impresjonistów, którzy uwielbiają uwieczniać ich ciekawe kolory i formy.




































