Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta

Zwierzęta

OSP Świercze/Facebook
19.03.2022 02:40 Rolnik zaatakowany przez byka. Mężczyzna trafił do szpitala

W Kosiorowie (woj. mazowieckie) rolnik został zaatakowany przez agresywne zwierzę. Jak powiadomili strażacy, biorący udział w akcji, mężczyzna został przewieziony do szpitala. Do zdarzenia doszło w miniony wtorek, 29 czerwca bieżącego roku w Kosiorowie. Zgłoszenie wpłynęło do Ochotniczej Straży Pożarnej Świercze po godzinie 9:00 rano. Jak wynikało ze zgłoszenia, strażacy mieli zostać wezwani do zabezpieczenia terenu i udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

LatorreArts/Pixabay
19.03.2022 02:40 Nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt. Jakie założenia?

Koalicja Obywatelska złożyła w 26 czerwca bieżącego roku do Sejmu projekt ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Jak wskazano w uzasadnieniu, celem nowelizacji jest między innymi wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, poprawa dobrostanu oraz kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Wśród zmian znalazło się między innymi:zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zapewnienie "emerytury" zwierzętom, które są wykorzystywane do celów specjalnych, zakaz trzymania psów na uwięzi,obowiązek identyfikacji psów,poszerzenie listy czynów, które uznane są, jako znęcanie się nad zwierzętami.

rosja
19.03.2022 02:40 Rosja uderzyła w polskich rolników. Embargo po kontroli online

W ostatnim czasie media obiegła niepokojąca wieść o tym, że rosyjskie władze zdecydowały o nałożeniu embarga na pasze dla zwierząt pochodzące z Polski. Jak się okazuje, decyzja zapadła po kilkudniowej kontroli, która była przeprowadzona w formie online. Co ciekawe, Rosja nałożyła to samo embargo również na inne kraje członkowskie Unii Europejskiej - Niemcy, Holandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Czechy. Polski minister rolnictwa twierdzi, że decyzja ta ma charakter polityczny. Rosja zamyka kolejne drzwiPolskich producentów pasz dla zwierząt z pewnością nie ucieszy fakt, że od 25 czerwca 2021 roku rosyjskie władze zdecydowały się nałożyć na ich produkt embargo. Przed wprowadzeniem zakazu strona rosyjska przeprowadziła kontrolę w formie online w dniach 8-16 czerwca. Po wszystkim stwierdzono ograniczenie importu polskich pasz do Rosji. Oburzenia nie kryje szef resortu rolnictwa, Grzegorz Puda. Polityk bez wahania stwierdził, że rosyjskie obostrzenia mają charakter polityczny.

cielęta
19.03.2022 02:40 Kierowca przewoził cielęta. Pracownicy WITD wykryli poważny problem

Przewóz zwierząt jest bardzo odpowiedzialnym i wymagającym zajęciem - pojazdy przeznaczone do tego typu podróży muszą bezwzględnie spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Niestety niekiedy okazuje się, że masa całkowita pojazdu ze zwierzętami jest zbyt duża - do tego typu sytuacji doszło w ostatnich dniach w Wielkopolsce. Do kontroli drogowej został zatrzymany kierowca przewożący młode byki - pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego odkryli, że całkowita masa pojazdu przekraczała dopuszczalne normy o 1,2 tony. Kontrola podczas przewozu cielątSprawa została opisana na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu. Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu służb, do zatrzymania pojazdu przewożącego młode byczki doszło w poniedziałek 21 czerwca 2021 roku. Choć kontrola miała mieć charakter rutynowy, to rzuciła światło na poważne wykroczenie - okazało się bowiem, że całkowita masa pojazdu znacznie odbiegała od przyjętych norm. Jak podają pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, w punkcie kontroli wagowej w Topólce okazało się, że pojazd ważył 4,7 tony - czyli aż o 1,2 tony więcej, niż zezwalają na to przepisy.

ebaso/Pixabay
19.03.2022 02:40 GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, w Polsce stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich. Dwa nowe przypadki potwierdzono u lisów na terenie województwa mazowieckiego. Przypadek wścieklizny numer 28 i 29 został potwierdzony na postawie badań przeprowadzonych w dniu 18 czerwca bieżącego roku.

Otwarte Klatki/Flickr
19.03.2022 02:40 Drugi przypadek koronawirusa na fermach norek. 30 tys. zwierząt zostanie zabitych

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce stwierdzone zostało drugie ognisko koronawirusa na fermie norek. Jest to pierwsze ognisko w województwie lubelskim.Drugie w 2021 roku ognisko koronawirusa na fermie norek zostało stwierdzone na postawie badań przeprowadzonych w dniu 21 czerwca bieżącego roku.

Alexas_Fotos/Pixabay
19.03.2022 02:39 GLW: Kolejne ognisko ptasiej grypy

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o kolejnym ognisku ptasiej grypy w Polsce od początku 2021 roku. Oznacza to, że do tej pory w kraju odnotowano 337 ogniska ptasiej grypy. Ognisko ptasiej grypy numer 337 potwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniu 22 czerwca bieżącego roku. Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie w miejscowości Bielanka w gminie Gorlice, powiat gorlicki, w województwie małopolskim.

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt/Facebook
19.03.2022 02:39 Odebrali psa od byłej sołtysowej. Zwierzę było na granicy śmierci

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt (DIOZ) za pośrednictwem mediów społecznościowych powiadomił o poniedziałkowej interwencji. Jak się okazało, od byłej sołtysowej Krzyżowej Agnieszki S. odebrany został ledwo żywy pies. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezesa DIOZ, niebawem do świdnickiej prokuratury wpłynie zawiadomienie o znęcaniu się nad psem. - Oddech był płytki, pies niemalże nie reagował na bodźce. Spał na trawie, przypięty łańcuchem do budy. Jego skołtuniona sierść oblepiona była fekaliami i przemoczona od moczu - powiadomiono. Przy budzie nie było wody, w garnkach znajdowały się skisłe, ugotowane kości. Natychmiast została podjęta decyzja, że należy jak najszybciej odebrać konające zwierzę. Jak przekazano w mediach społecznościowych, była sołtys krzyczała do obecnych, by "spierda*** z jej posesji".

Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe
19.03.2022 02:39 Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

W miniony czwartek 17 czerwca, Sąd Okręgowy w Legnicy uznał za winnego hodowcę drobiu z Lisowic. Mężczyzna został oskarżony o zabicie ponad 2000 kur i kogutów na fermie zarodowej kurczaków. Hodowca głodził zwierzęta. Jak powiadomiły Otwarte Klatki, po ponad dwóch lat od interwencji zapadł wyrok w sprawie hodowcy z Lisowic. Już sąd pierwszej instancji uznał, że zwierzęta zostały zabite ze szczególnym okrucieństwem, jednak hodowca odwołał się od wyroku.

wernerdetjen/Pixabay
19.03.2022 02:39 Wypadek w gospodarstwie rolnym. Obrażenia rolnika okazały się śmiertelne

Na terenie gminy Kłoczew (woj. lubelskie) doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, mężczyzna został uderzony przez krowę. Niestety, obrażenia 63-latka okazały się śmiertelne. O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w gminie Kłoczew, powiadomił starszy aspirant Radosław Żmuda z Komendy Powiatowej Policji Ryki.

bóbr
19.03.2022 02:39 Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Dzika zwierzyna, na co dzień zajęta własnymi sprawami, rzadko kiedy wchodzi w kontakt ze swoimi zwierzęcymi pobratymcami z gospodarstw. Tym razem wizyta bobra na pastwisku we wsi Żerniki nie przebiegła w spokojnej atmosferze - gryzoń okazał się być agresywny i atakował pasące się krowy. W pewnym momencie interweniować musieli strażacy - finalnie bóbr trafił do klatki. Badania wyjaśnią, czy ssak nie padł ofiarą wścieklizny. Bóbr jak wściekły rzucał się na krowyBobry w powszechnej świadomości nie przedstawiają się jako agresywne stworzenia - zajęte budowaniem żeremi nie mają bowiem powodów, by atakować inne zwierzęta. Warto również dodać, że bobry odżywiają się tylko pokarmem roślinnym. Tym bardziej dziwić mogą doniesienia, które pojawiły się na facebookowym profilu Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim - druhowie poinformowali, że w miejscowości Żerniki bóbr zaatakował krowy. Strażacy otrzymali zgłoszenie o nieproszonym gościu na pastwisku w poniedziałek 14 czerwca 2021 roku wczesnym popołudniem i bez chwili zwłoki udali się do gospodarstwa.

sylwia spurek
19.03.2022 02:39 Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

15 czerwca 2021 roku w mediach społecznościowych pojawił się wpis popularnej europosłanki Sylwii Spurek - polityczka wyraziła życzenie, by ludzie przestali traktować zwierzęta jak żywność i produkt, ale przypomnieli sobie, że są to czujące istoty. Europosłanka wyraziła tym samym chęć, by zaprzestano konsumpcji zwierząt. Sylwia Spurek znana jest ze swoich działań na rzecz zwierząt i bardzo konkretnych poglądów na temat rolnictwa. Pod jej wpisem na Twitterze pojawiły się bardzo zróżnicowane komentarze internautów. Sylwia Spurek o żywności i zwierzętachChoć zarówno weganizm, jak i wegetarianizm stają się coraz bardziej popularne we współczesnym społeczeństwie, to cały czas potrafią budzić wiele emocji w środowisku rolniczym.W przestrzeni internetowej bez trudu możemy znaleźć wypowiedzi zadeklarowanych mięsożerców, którzy na codziennie śniadanie zjadają smażony boczek, jak i osób, które twierdzą, że jedzenie zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest według nich moralne. Europosłanka Sylwia Spurek opublikowała na Twitterze wpis, który wywołał niemałe zamieszanie. Polityczka wyraziła życzenie, by ludzie przestali traktować zwierzęta jako swój pokarm: >Co ciekawe, Sylwia Spurek oznaczyła swój wpis hashtagiem #ŚwiatowyDzieńŻywności. Warto dodać, że święto to przypada dopiero 16 października. Można się domyślać, że europosłanka postanowiła otworzyć pole do dyskusji na temat żywności jeszcze przed tą datą.

obora
19.03.2022 02:39 Sąsiadów zaniepokoił odór z obory. Prawdę o krowach odkryli weterynarze

W ostatnich dniach na Podlasiu dokonano porażającego odkrycia: mieszkańcy wsi, zaniepokojeni odorem wydobywającym się z obory w okolicy, zainteresowali się krowami sąsiada. Po sprowadzeniu na miejsce służb weterynaryjnych okazało się, że w pomieszczeniu tkwi siedem ciał martwych krów i dwadzieścia innych, skrajnie zaniedbanych sztuk bydła. Makabryczne odkrycie na PodlasiuChoć wydaje się oczywistym, że hodowcy zwierząt pilnują dobrostanu swoich podopiecznych jak oka w głowie, to - jak widać - istnieją od tej reguły smutne wyjątki. W województwie podlaskim, w jednej ze wsi położonych w okolicy miejscowości Suraż, sąsiedzi przyczynili się do odkrycia porażających skutków bezmyślności właściciela zwierząt. Pierwszą niepokojącą oznaką był intensywny, brzydki zapach, wydobywający się z obory na posesji sąsiada. Mieszkańcy wsi postanowili poinformować o podejrzanym fakcie służby weterynaryjne. Niestety, przybyli na miejsce lekarze weterynarii wkroczyli do opisywanej stodoły i odkryli makabryczny widok - siedem martwych sztuk bydła, a także dwadzieścia żywych, lecz skrajnie odwodnionych, zaniedbanych krów.

policja
19.03.2022 02:39 56-latek usłyszał zarzut. W jego gospodarstwie odnaleziono martwe zwierzęta

Jak powiadomili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami gospodarstwa rolnego. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zgłoszenie w sprawie wpłynęło w minioną niedzielę 6 czerwca bieżącego roku około godziny 11:00. Jak wynikało ze zgłoszenia, na terenie gospodarstwa rolnego w gminie Dźwierzuty znajdują się skrajnie zaniedbane zwierzęta hodowlane. Co więcej, zgodnie ze zgłoszeniem, na terenie gospodarstwa od pewnego czasu nikt nie widział właściciela.

wilk
19.03.2022 02:39 Naukowcy schwytali i uśpili wilka. Wszystko w jednym celu

Naukowcy, chcący poznać życie zwierząt, nie zawsze mają możliwość przebywania blisko nich przez całą dobę. W tym celu badacze posiłkują się nowinkami technologicznymi - tak właśnie stało się w przypadku odłowionego i chwilowo uśpionego wilka z Puszczy Świętokrzyskiej. Pracownicy fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund założyli zwierzęciu specjalną obrożę telemetryczną. Jak zapowiadają, dzięki informacjom, które rejestruje urządzenie, możliwe będzie dokładniejsze śledzenie życia wilczej watahy. Wilk z Puszczy Świętokrzyskiej otrzymał obrożęFundacja SAVE Wildlife Conservation Fund zajmuje się szeroko rozumianą ochroną fauny i flory - podejmowane przez jej pracowników działania mają prowadzić do lepszego zrozumienia i poszanowania natury. Jak podaje portal echodnia.eu, 24 maja 2021 roku pracownicy Fundacji po trzech miesiącach prób odłowili dwuletniego, ważącego 34 kilogramy samca. Po czasowym uśpieniu zwierzęcia, naukowcy mogli bez obaw założyć wilkowi specjalną obrożę telemetryczną. W jaki sposób było możliwe pochwycenie dorosłego wilka? Tutaj pracownicy Fundacji SAVE wykazali się niemałą pomysłowością: na podstawie wcześniejszych analiz wędrówek watahy, na terenie - w leśnictwie Jastrzębie - ustawiono pułapkę. Warto zaznaczyć, że pułapka nie stwarzała żadnego zagrożenia dla wilka i nie stosowano w niej nęcenia pokarmem. Zwierzę nie przebywało w potrzasku długi czas, ponieważ po zamknięciu bramki naukowcy natychmiastowo otrzymali sygnał z systemu elektronicznego o tym, że w pułapce znajduje się zwierzę. Wilk został uśpiony i - zgodnie z deklaracją leśników - po wybudzeniu został wypuszczony na wolność.

bocian
19.03.2022 02:39 W kominie utknął bocian. Na ratunek ruszyła straż pożarna

Bocian niewątpliwie jest symbolem polskiej wsi, który ma wielu swoich sympatyków zarówno na wsi, jak i w mieście. Mało kto spodziewałby się jednak tak nietypowej wizyty bociana, jaka miała miejsce pod koniec maja w niewielkiej miejscowości Szubin. Ptak wpadł do komina wentylacyjnego zakładu produkującego m.in. masę bitumiczną. By ratować bociana, na miejsce musieli przyjechać strażacy. Bocian wpadł do kominaNa oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią możemy przeczytać nietypową informację o bocianie, który utknął w kominie zakładu produkcyjnego. Do zdarzenia doszło 26 maja 2021 roku w Szubinie, na terenie Zakładu Drogowo-Produkcyjnego. Duży ptak wleciał do komina wentylacyjnego - okazało się jednak, że nie jest w stanie samodzielnie z niego wyjść. Wkrótce stało się jasnym, że zwierzak potrzebuje pilnej pomocy odpowiednich służb. Strażacy z SKKP w Nakle nad Notecią otrzymali w tej sprawie zgłoszenie po godzinie 7:00 rano. Bez chwili zwłoki udali się na miejsce, by oswobodzić przerażonego bociana. Na terenie Zakładu Drogowo-Produkcyjnego w Szubinie pojawiły się trzy zastępy JRG z Szubina. Po wstępnych oględzinach przystąpiono do niełatwej akcji uwolnienia ptaka z potrzasku.

ustawa odorowa
19.03.2022 02:39 Rolnicy oburzeni ustawą odorową. Internauta: "Wieś głosowała na PiS, to ma"

Ustawa odorowa, na temat której dyskusje pojawiają się w przestrzeni publicznej co jakiś czas, budzi niemałe emocje zarówno wśród rolników, jak i mieszkańców wsi, którzy nie zajmują się chowem i hodowlą zwierząt. Na forach internetowych nie brakuje gorzkich słów i dosadnej krytyki wobec nowej propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na jednej z facebookowych grup rolniczych pewien internauta dosadnie wypowiedział się na temat planowanych zmian: - Wieś głosowała na PiS, to ma. Może zmądrzeje - brzmiał komentarz. "Głosowali, to mają"?Propozycja ustawy autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że miejsca, w których rolnicy prowadzą chód i hodowlę zwierząt, będą musiały być oddalone od domów mieszkalnych przynajmniej o pół kilometra w linii prostej. Średniej wielkości gospodarstwo agroturystyczne będzie natomiast musiało pozostawać w oddaleniu od innych domostw o co najmniej 210 metrów. To, ile dokładnie metrów obora czy chlew będą musiały być oddalone od domów, będzie zależało od obliczeń przy zastosowaniu DJP - dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza. Może również zdarzyć się tak, że przy ugodzie sąsiadów opisywanego dystansu wcale nie trzeba będzie przestrzegać. Mimo to obowiązek oddalania się od domów mieszkalnych ze względu na zapach zwierząt jest solą w oku dla wielu rolników. Niezadowolenie, a niekiedy również oburzenie hodowcy wyrażają m.in. w przestrzeni internetowej. Na jednej z facebookowych grup poświęconych hodowli zwierząt rolnicy wyrazili swe zdanie w burzliwej dyskusji, mówiąc m.in.: >>Jeden z komentatorów skrytykował również samych rolników i ich wcześniejsze polityczne wybory, mówiąc: >

ptasia grypa - kolejne ogniska
19.03.2022 02:39 Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii. Kolejne ogniska ptasiej grypy

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił wczoraj o dwóch kolejnych ogniskach ptasiej grypy, które zostały stwierdzone w 2021 roku w Polsce. W obu gospodarstwach utrzymywano łącznie 3 218 sztuki drobiu. Oznacza to, że od początku roku potwierdzono 335 ognisk ptasiej grypy.

zakaz hodowli
19.03.2022 02:39 Estonia zakazuje hodowli zwierząt na futro. "Kiedy Polska dołączy do tego grona?"

Jak powiadomiła Marta Korzeniak Menadżerka ds. Komunikacji ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, dziś 2 czerwca bieżącego roku po godzinie 13 parlament Estonii przegłosował zakaz hodowli zwierząt na futro. - Tym historycznym krokiem pokazał, że dobrostan zwierząt jest coraz ważniejszym priorytetem w społeczeństwie. Według ostatniego sondażu aż 75% społeczeństwa Estonii nie popiera hodowli lisów i norek na futro - wskazują przedstawiciele Otwartych Klatek.

asf
19.03.2022 02:38 Przełomowa zmiana w kwestii polowań zbiorowych. Nadchodzi masowy odstrzał dzików?

29 stycznia 2021 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja m.in. o ponownym dopuszczeniu do polowań zbiorowych w celu walki z ASF. Polowania zbiorowe i ASFJuż od 1 lutego wejdzie w życie szereg zmian luzujących obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Oznacza to m.in. ponowne otwarcie galerii handlowych (przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego) oraz zniesienie godzin dla seniorów. Nowości w tym wymiarze pojawią się również dla rolników i myśliwych, którzy są dwoma głównymi grupami zorientowanymi na walkę z afrykańskim pomorem świń. Od pewnego czasu - właśnie ze względów sanitarnych - zakazano polowań zbiorowych. Utrzymano jednak możliwość organizowania polowań indywidualnych. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji polowania zbiorowe wracają - i to głównie po to, by walczyć z afrykańskim pomorem świń.

rolnik
19.03.2022 02:38 Sąsiedzi zgłosili, że rolnik źle traktuje psy. Właściciel nie żałuje trzymania ich na mrozie

Mimo interwencji policji uparty rolnik twierdzi, że jego sposób traktowania psów pozostaje bez zarzutu. Rolnik trzymały psy na mrozieIstnieją psy, które nie odczuwają większych problemów z przebywaniem na mrozie dzięki grubej sierści - mimo to zwierzęta te muszą mieć pełną swobodę poruszania się i możliwość schronienia w dobrze wykonanej, ocieplanej budzie lub budynku, by nie doprowadzić do wyniszczającego wychłodzenia organizmu. Dopuścić do siebie tej myśli najwyraźniej nie chciał właściciel osiemnastu psów - rolnik z gminy Poniatowa w województwie lubelskim. 50-latek przetrzymywał psy na mrozie, na krótkim łańcuchu. Zwierzęta były przywiązane do drzew lub do stojących na podwórku maszyn rolniczych. Zgłoszenie o złym traktowaniu zwierząt pochodziło od sąsiadów, którzy z niepokojem obserwowali poczynania właściciela wobec swoich psów.

Krowa - interwencja
19.03.2022 02:38 Strażacy razem z rolnikiem pomagali krowie. Zwierzę wpadło do Warty

Jak przekazała Gazeta Lubuska, do nietypowego zdarzenia doszło około godziny 15:25 we 2 lutego bieżącego roku w rejonie wsi Korbieleweko, w gminie Skwierzyna, w województwie lubuskim.

świnie
19.03.2022 02:38 Duńskie warchlaki droższe o 38%. Polscy hodowcy nadal w dramatycznej sytuacji

Warto podkreślić, że w Danii warchlaki podrożały o 80 duńskich koron (około 48 złotych), lecz w tym samym czasie kwoty za duńskie tuczniki stoją w miejscu. Ceny świń w Danii i PRRSNie będzie przesadą stwierdzenie, że Dania jest jednym z najbardziej liczących się graczy w branży trzody chlewnej. Ostatnie notowania cen są bardziej pozytywne dla duńskich hodowców - ich prosięta i warchlaki są warte więcej. Notowania opublikowane m.in. na portalu cenyrolnicze.pl obowiązują na terenie Danii od 5 do 11 lutego 2021 roku. Ceny zostały podzielone ze względu na zwierzęta o statusie pozytywnym i negatywnym w przypadku PRRS. Dla przypomnienia: PRRS, zwany zespołem rozrodczo-oddechowym świń lub zespołem niebieskiego ucha jest wirusem, który odpowiada m.in. za słabe lub martwe prosięta w miotach. Raz przedostawszy się na fermę, pozostaje w niej aktywny, a walka z nim jest sporym wyzwaniem dla hodowców. Wirus w swojej ostrej formie widoczny jest na niewielkim odsetku świń, chociaż przebieg choroby zależny jest również od wieku zwierzęcia. Najczęściej stosowanym sposobem zapobiegania PRRS jest wysoki poziom bioasekuracji.

straż pożarna
19.03.2022 02:38 Zawalił się dach budynku, w którym były krowy. Cztery zastępy strażaków ruszyły na ratunek

Poza strażą pożarną w akcji uczestniczył Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiem. Straż pożarna na ratunek zwierzętomCałe zdarzenie miało miejsce na terenie jednego z gospodarstw rolnych w miejscowości Roszki Leśne, położonej w powiecie wysokomazowieckim na Podlasiu.Dach stodoło-obory niespodziewanie zawalił się, o czym zawiadomienie z samego rana otrzymała lokalna straż pożarna. Jak podaje informacja na profilu Komendy PSP w Wysokiem Mazowieckiem, dyżurny SK PSP zadysponował do wypadku cztery zastępy straży pożarnej. Sytuacja była poważna, ponieważ wiadomo było, iż wewnątrz stodoło-obory znajdowały się zwierzęta gospodarskie - krowy i cielęta.

ptasia grypa
19.03.2022 02:38 W którym kraju sytuacja z ptasią grypą jest najgorsza? Nie jest to wcale Polska

Ptasia grypa jest wysoce zaraźliwa i przenoszą ją m.in. stada dzikich ptaków. W przypadku potwierdzenia wirusa na fermie, wybite musi być całe stado, co powoduje gigantyczne straty dla rolników. GIW w raporcie na temat EuropyGłówny Inspektorat Weterynarii opublikował raport dotyczący występowania ptasiej grypy w krajach UE, a także w Wielkiej Brytanii i Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że najbardziej dramatyczna sytuacja ma miejsce we Francji - w ciągu czternastu dni liczba ognisk wzrosła ponad dwa razy. By ukazać skalę problemu we Francji na tle innych państw, wystarczy posłużyć się danymi dotyczącymi liczby ognisk w poszczególnych krajach: Francja - 367, Niemcy - 26, Polska - 16.Dane były zaktualizowane na dzień 4 lutego 2021 roku, dwa dni później w Polsce zlokalizowane siedemnaste ognisko HPAI. Jak widać, wirus ptasiej grypy jest w Polsce dotkliwy, lecz jest to zaledwie promil tego, z czym mają do czynienia francuscy hodowcy drobiu.Skala wirusa rośnie w bardzo szybkim tempie - powyższe dane pochodzą z początku lutego, podczas gdy pod koniec stycznia w krajach UE, Wielkiej Brytanii i Ukrainie było "zaledwie" 172 przypadki ognisk HPAI w gospodarstwach rolnych.

ASF - Polska
19.03.2022 02:38 Ponad 80 nowych przypadków. ASF w Polsce

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdzono ponad 80 nowych przypadków.

krowa
19.03.2022 02:38 Mniej antybiotyków u krów. Rozporządzenie UE wejdzie w życie za niecały rok

Nowe przepisy unijne wobec rolników zostały uchwalone 11 grudnia 2018 roku. Czy od tego czasu hodowcy przygotowali się na nieuchronne zmiany, które będą musieli wprowadzić w swoim gospodarstwie? Rolnicy będą musieli ograniczyć antybiotykiŹródłem powołania do życia nowej ustawy była chęć podnoszenia dobrostanu zwierząt gospodarskich. Władzom unijnym zależy, by żywność pochodzenia zwierzęcego była nie tylko doskonałej jakości, ale też by zwierzęta miały odpowiednie warunki do życia w gospodarstwie. Zmniejszenie ilości stosowanych antybiotyków u zwierząt ma prowadzić również do podniesienia jakości produktu otrzymywanego od bydła mlecznego. Może się to jednak okazać niemałym wyzwaniem dla hodowców, którzy zmagają się z m.in. uporczywymi zapaleniami wymion u swoich krów. Zapalenie wymienia (łac. mastitis) zostaje stwierdzone, gdy w mleku krowim liczba komórek somatycznych przekracza normę w postaci 100-200 tysięcy w jednym mililitrze płynu. W konsekwencji w wymieniu namnażają się szkodliwe bakterie, tworzy się bolesny dla zwierzęcia stan zapalny, mleka jest mniej i ma znacznie gorszą jakość. Jest to sytuacja, w której rolnicy tradycyjnie sięgają po antybiotyk. Mimo tego, że całkowity koszt terapii zapalenia wymienia nie jest niski (kosztuje około 1200 złotych), to hodowcy bydła mlecznego nie mają odpowiednich narzędzi, by czymś również skutecznym zastąpić wszechobecny antybiotyk.

niemcy
19.03.2022 02:38 Niemcy: trzymał 180 żywych kogutów w restauracji. Powód zaskakuje

Okazało się, że powodem dla tej decyzji były przygotowania do świętowania obchodów Nowego Roku przez azjatycką mniejszość, które przypadają na 12 lutego. Koguty w restauracji w NiemczechRóżnice kulturowe są elementem, który może wywołać konsternację, rozbawienie, szacunek, a czasem także interwencję policji. Trudno ustalić, jakie emocje przeżywali policjanci, którzy przybyli do jednej z azjatyckich restauracji w Hamburgu, lecz wiadomo, że okoliczni sąsiedzi nie mogli znieść piania kogutów o świcie. Całe zajście miało miejsce w restauracji w dzielnicy Fuhlsbüttel, której właścicielem jest mężczyzna pochodzenia wietnamskiego. Azjatycki kalendarz wygląda nieco inaczej niż europejski, toteż święto Nowego Roku przypada na inny dzień - tym razem na 12 lutego. Przygotowania do obchodów były rozpoczęte ze sporym wyprzedzeniem i - sądząc po liczbie zgromadzonych kogutów - miały być wydarzeniem o sporym rozmachu. Mimo to plany gospodarza restauracji zostały udaremnione przez interwencję policji.