Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta

Zwierzęta

rolnik
19.03.2022 02:38 Przez bobry rolnik stracił 114 ton siana. Sąd nie przyznał odszkodowania

Jak podaje portal swiatrolnika.info, w wyroku sąd nie zdecydował o przyznaniu odszkodowania, ponieważ uznał, że doszło tylko do utraty szansy uzyskania zysku. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że jest to widoczne uchybienie sądu.

indyk
19.03.2022 02:38 USA: agresywne indyki straszą mieszkańców miasta. Zacięta walka trwa

Indyki z miasteczka Wenham w USA są zdziczałe - 37 ptaków zostało wypuszczonych na wolność w latach 70. przez naukowców, którzy chcieli reintrodukować gatunek na tym terenie. Inwazja indyków w mieściePrzyzwyczailiśmy się już nieco do informacji o dzikach plądrujących miejskie obszary, a także o wilkach wdzierających się na prywatne posesje. Tym razem w roli agresora występują indyki.Choć wyglądają one na typowych mieszkańców wiejskiej zagrody, to kryją w sobie wielką siłę, która poraża swoim rozmachem okolicznych mieszkańców amerykańskiego miasteczka. Każdy, kto choć raz w życiu był goniony przez wściekłego indyka, doskonale zdaje sobie sprawę, że energii tego ptaka nie można po prostu zlekceważyć. W latach 70. XX wieku biolodzy z instytutu Massachusetts Division of Fisheries and Wildlife wypuścili nieopodal miasteczka Wenham na wolność 37 indyków. W przeszłości indyki występowały dziko na opisywanym obszarze tak, jak na polskiej wsi występują bażanty. Mimo to indyki zniknęły z dzikiej przestrzeni w XIX wieku, a biolodzy chcieli je tam przywrócić. Z czasem populacja indyków rozrosła się do tego stopnia, że obecnie liczy aż 35 tysięcy ptaków.Są one zwierzętami o mocnym charakterze i silnym zmyśle terytorialnym, a okolicznych mieszkańców zaczęły z czasem traktować jak intruzów.

Rolnicy. Podlasie - pomoc
19.03.2022 02:38 Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się o pomoc. Potrzebny transport

Gienek i Andrzej z Plutycz wielokrotnie w mediach społecznościowych zwracali się do swoich fanów, by okazali serce i pomogli innym, biorąc udział w internetowych zbiórkach. Tym razem jednak to rolnikom potrzebna jest pomoc i nie chodzi o belarkę, na którą zbiera w sieci Agrounia.

ASF - Polska
19.03.2022 02:38 ASF w Polsce. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 452 przypadki

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Inspekcję Weterynaryjną jedynie do piątku 12 lutego bieżącego roku potwierdzono 452 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

konie
19.03.2022 02:38 Cavaliada trwa w najlepsze. Wielkie święto jeździectwa w Poznaniu

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, które w 2021 roku odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11-14 lutego oraz 18-21 lutego. Święto miłośników koni w PoznaniuPodczas poznańskiej Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, powożeniu, WKKW i ujeżdżaniu. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej głównym celem CAVALIADY jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.Kilkadziesiąt lat temu konie były często spotykane w gospodarstwach - pełniły niezwykle ważne funkcje i umożliwiały pracę na roli. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła - konie w zagrodzie zostały zastąpione końmi mechanicznymi pojazdów najnowszych generacji, a posiadanie konia kojarzy się często z luksusem. Mimo to wiele osób na wsi nadal ma kuce lub konie - kryje się w tym wielka miłość do tych majestatycznych, urodziwych zwierząt. Wydarzenia takie jak Cavaliada przypominają, jak wielką rolę gra jeździectwo w Polsce. Co ciekawe, poza wspomnianymi dyscyplinami sportowymi podczas Cavaliady mają miejsce zawody dla dzieci na kucach zwane Cavaliada Future.

Ptasia grypa - dwa ogniska
19.03.2022 02:38 Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. i 21. ognisko ptasiej grypy

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20. i 21. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy z 10 lutego br - przekazał dzisiaj Główny Insektorat Weterynarii.

ferma
19.03.2022 02:38 W Czeremsze ma powstać kurnik na 74 tys. kur. Mieszkańcy protestują

Ferma ma przeszkadzać mieszkańcom nie tylko w codziennym życiu, ale także w prowadzeniu okolicznych gospodarstw agroturystycznych ze względu na uciążliwe zapachy i hałasy gospodarskie. Problematyczna ferma kurZazwyczaj słyszy się o konfliktach na wsi związanych z prowadzeniem działalności rolniczej przez okolicznych gospodarczy i niezadowoleniem ze strony ludności napływowej. Problemem są zapachy, czasem również hałasy o nietypowych porach. Jak się okazuje, bardzo duże niezadowolenie z powodu budowy fermy kur potrafią okazać również i sami mieszkańcy wsi. Sytuacja w miejscowości Czeremcha położonej na Podlasiu robi się coraz bardziej napięta - mieszkańcy zdecydowanie nie życzą sobie kurzej fermy w sąsiedztwie. Kurza ferma ma mieć potężne rozmiary - plany budowy podają, że ma składać się z ośmiu kurników, które w sumie pomieszczą aż 74 tysiące ptaków. Do akcji zatrzymania budowy inwestycji włączyli się nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także działacze lokalnego stowarzyszenia Zielona Czeremcha.

wieprzowina
19.03.2022 02:38 Druga z rzędu podwyżka cen wieprzowiny. Czy to początek nowej passy?

W przypadku wagi bitej ciepłej w klasie E za wieprzowinę w skupie producenci otrzymają od 4,70 do 5,55 złotych za kilogram. Trudno jednak być pewnym tego, że druga z kolei podwyżka cen zapoczątkuje nowy, trwały trend dla producentów mięsa wieprzowego. Pozytywne wieści na rynku wieprzowinyChoć producenci dalecy są od tego, by twierdzić, że sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest dobra, to na horyzoncie pojawiają się pierwsze nieśmiałe oznaki tego, że zła passa trzodziarzy może się wkrótce odmienić choć na chwilę. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl od notowania przeprowadzonego 8 lutego 2020 roku minimalna cena żywca została utrzymana. W przypadku kwoty maksymalnej odnotowano wzrost o 0,20 groszy za kilogram. Uśredniając: cena w wadze żywej na dzień 15 lutego 2929 roku wyniosła 3,90 złotych za kilogram. W stosunku do poprzedniego notowania zauważalna jest niemała podwyżka - aż 0,17 groszy za kilogram. Ukazując nieco szerszą perspektywę, warto dodać, że rok temu w tym samym czasie cena za kilogram żywca wieprzowego wynosiła średnio 5,86 złotych za kilogram. Na początku roku cena wynosiła tutaj około 3,60 złotych za kilogram tucznika.

rolnik szuka żony
19.03.2022 02:38 Biała Baśka odeszła. Paweł z "Rolnik szuka żony" przeżył trudne chwile

Paweł z "Rolnik szuka żony" nie winił za odejście swego zwierzęcego przyjaciela osób, które się nią opiekowały - czyli swojego ojca i brata. Przyznał, że wie, że jego członkowie rodziny zawsze sprawują bardzo dobrą opiekę nad krowami podczas jego nieobecności. Paweł z "Rolnik szuka żony" stracił krowęPaweł od samego początku udziału w programie Rolnik szuka żony pokazywał całym sobą i swoim życiem, że krowy to dla niego prawdziwe oczko w głowie. Paweł Bodzianny ukazał się widzom nie tylko jako kulturalny, wyważony mężczyzna, ale też hodowca krów pełen miłości do swoich zwierząt. Nie trzeba zatem zgadywać, że stratę swojej krowy Paweł przeżył bardzo mocno. Każde zwierzę jest bowiem dla hodowcy jak członek rodziny - trudno wyobrazić sobie, jak czuł się Paweł na wieść o smutnym losie Białej Baśki. Biała Baśka była wyjątkowo krową w stadzie Pawła - najpierw cierpliwie ją oswajał, ponieważ nie była zbyt przyjaźnie nastawiona do ludzi. Mimo to chyba najbardziej charakterystyczną cechą opisywanej krowy było jej unikatowe, białe umaszczenie.

pożar
19.03.2022 02:38 Obora na sto krów poszła z dymem. Gospodarze proszą o wsparcie internautów

Pożar zniszczył oborę doszczętnie, lecz na szczęście gospodarzom udało się uratować krowy. Teraz szukają funduszy, by móc uchronić swoje zwierzęta przed mrozem i śniegiem. Dramatyczny pożar obory Za każdym dramatycznym wydarzeniem kryje się osobista historia, łzy bezsilności i strach o kolejne dni. Państwo Przybyszowie z pewnością nie wyobrażali sobie sytuacji, w której na początku 2021 roku będą musieli zmagać się ze straszliwymi skutkami spalonej obory. Cała sytuacja rozegrała się w niewielkiej wsi Krawcowizna w gminie Strachówka na Mazowszu. O godzinie 13:00 zauważono niepokojące sygnały z obory, w której mieściły się krowy. Budynek o wymiarach około 40 na 15 metrów stanął w płomieniach. Na miejsce zadysponowano strażaków z OSP Równe (dwie jednostki), OSP Jadów, OSP Tłuszcz oraz JRG Wołomin (dwie jednostki). Dodatkowo sytuacja była monitorowana przez policję i pogotowie energetyczne. - Pomimo szybkiej reakcji gospodarzy i straży pożarnej udało się ocalić tylko zwierzęta , cały budynek uległ zniszczeniu, konstrukcja dachu i całe wyposażenie obory spłonęło [pis. oryg.] - pisze rodzina Przybyszów.

ptasia grypa - Puck
19.03.2022 02:38 Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę w Pucku. Zaapelowano do mieszkańców

Marek Karwacki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku potwierdził zakażenie ptasią grypą u martwych łabędzi znalezionych w okolicy Swarzewa, w województwie pomorskim. W związku z potwierdzeniem, w promieniu 10 kilometrów od Swarzewa (Puck, gmina Puck, Władysławowo, części gminy Krokowa) wydano komunikat o niezbliżaniu się do ptaków. - Nas zaniepokoił wynik, który otrzymaliśmy z laboratorium weterynarii z instytutu z Puław. U trzech łabędzi stwierdzono wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ptaki padają więc z przyczyn chorobowych, ale także umierają śmiercią naturalną, dlatego, że jest trudny okres. Jest utrudniony dostęp do pokarmu, jest wychłodzenie organizmu - przekazał Karwacki.

Inwestycja - kurniki
19.03.2022 02:38 Nie powstaną kurniki dla prawie 15 tys. kurczaków. Burmistrz zablokowała inwestycję

Jeszcze w 2017 roku miała rozpocząć się budowa kurników w Pasiece na Pojezierzu Bytowskim w woj. pomorskim. To właśnie w tym czasie inwestor złożył pierwsze wnioski w sprawie inwestycji. W dwóch kurnikach miało zostać obsadzone prawie 15 tysięcy kurczaków. Jednak już wtedy pojawiły się pierwsze problemy.

pszczelarstwo
19.03.2022 02:38 Populacja pszczoły miodnej zagrożona. Pomóc mogą tzw. inteligentne ule

Intelligent Hives (ang. inteligentne ule) jest aplikacją, która pozwala monitorować stan pasieki z dowolnego miejsca, co znacznie ułatwia odpowiednią opiekę nad pszczołami i daje możliwość szybszego reagowania na potencjalne zagrożenia. Nowa era pszczelarstwa?Cyfryzacja rolnictwa staje się faktem - coraz częściej słyszymy o niezwykłych technologicznych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze tego, w jaki sposób dotychczas myślano o uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Technologia staje się gigantycznym wsparciem dla rolników, którzy chcą inwestować w nowoczesne i efektywne rozwiązania. Jak się okazuje, technologia zorientowana na sektor rolniczy nie tylko sprawia, że praca jest wygodniejsza - może ona również przyczynić się do poprawy sytuacji gatunków zagrożonych, takich jak pszczoły miodne.Wiele osób porzuca pomysł zakładania własnej pasieki - jest to wymagający obowiązek, który nie przewiduje urlopu. Pszczoły są delikatnymi stworzeniami, a posiadanie pasieki wymaga zarówno wiedzy, jak i sporej ilości czasu. Aplikacja Intelligent Hives ma pozwolić na to, by pszczelarze - po zamontowaniu odpowiedniego urządzenia w pasiece - mogli kontrolować stan pszczół z dowolnego miejsca.

drób
19.03.2022 02:38 Brytyjczycy nie chcą polskiego drobiu. Salmonellą zatruło się już kilkaset osób

Wskutek zatrucia, które dotknęło aż kilkaset osób, brytyjskie władze zdecydowały się wycofać ze sprzedaży trzy produkty drobiowe, w skład których wchodzi mięso drobiowe z Polski. Sprawa jest wyjaśniana, lecz wiele wskazuje na to, że bakterie salmonelli znajdowały się w mięsie sprowadzanym z kraju nad Wisłą. Drób z Polski i salmonella w Wielkiej BrytaniiWskutek zatrucia salmonellą ucierpiało kilkaset osób. Jak podaje Daily Mail, drób, który trafił do Wielkiej Brytanii, był już w postaci przetworzonej i sprzedawany jako kawałki kurczaka w panierce i gotowe kotlety z piersi kurczaka. Produkty trafiły do sklepów spożywczych na terenie całej Wielkiej Brytanii. Według Daily Mail zatrucie salmonellą odnotowano u 480 osób, a trzy z nich wymagały hospitalizacji. Panierowane kawałki kurczaka, czyli tzw. nuggetsy są produktem często wybieranym przez rodziców dla swoich dzieci. Spośród całej grupy chorych na salmonellę, aż 44% jest poniżej szesnastego roku życia - podaje brytyjska strona internetowa.

pożar
19.03.2022 02:38 Małe kangurki w pożarze budynku gospodarczego. Strażacy ruszyli na ratunek

Pożar, który wybuchł w Murzynowie, miał szczęśliwe zakończenie, jednakże jest to kolejny tego typu przypadek na polskiej wsi. Pomimo zimowej pory, straż pożarna w naszym kraju codziennie mierzy się z pożarami w gospodarstwach. Kangury w pożarzeMało kto spodziewałby się, że w płonącym budynku gospodarczym na polskiej wsi znajdzie małe kangury. Strażacy zazwyczaj ewakuują bydło lub trzodę chlewną - druhowie z województwa lubuskiego prawdopodobnie nigdy nie ratowali z opresji australijskich torbaczy. Cała historia miała miejsce w zeszły wtorek, 16 lutego 2021 roku we wsi Murzynowo. O godzinie 18:10 dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego we wsi. Ochotnicza Straż Pożarna w Skwierzynie zadysponowała do zdarzenia dwa zastępy, które wsparł dodatkowy zastęp JRG z Międzyrzecza oraz zastęp OSP z Murzynowa.

stadnina
19.03.2022 02:38 Podejrzany o podpalenie stadniny zatrzymany. Z dymem poszło ponad 200 tys. złotych

Stajnia stanęła w płomieniach po północy 10 lutego 2021 roku. Jedną z poszlak w śledztwie jest fakt, że podejrzany o czyn 50-latek wcześniej groził właścicielowi koni. Gigantyczne straty w stadninie w PiotrkowicachPiotrkowice położone są w gminie Czempiń, na terenie województwa wielkopolskiego. Choć sąd nie orzekł jeszcze, czy podejrzany jest istotnie winien podpalenia stajni, to wobec 50-latka zastosowano trzymiesięczny areszt. W nocy z 9 na 10 lutego bieżącego roku w płomieniach stanęła wiata z sianem i słomą. Nie trzeba podkreślać, jak łatwo ogień rozprzestrzenił się dalej - w błyskawicznym tempie opanował 160 balotów słomy i siana, pozostawiając po nich zgliszcza. Podobny los spotkał również całą konstrukcję wiaty. Strażacy ewakuowali zagrożone konie - nadpaleniu uległa bowiem przylegająca do wiaty stajnia. Na szczęście wskutek szybkiej i zdecydowanej reakcji służb, żadne zwierzę nie doznało uszczerbku na zdrowiu w wyniku pożaru. Z pożarem walczyło 62 strażaków z 16 zastępów straży pożarnej. Właściciel wstępnie obliczył straty - sięgają one nawet 200 tysięcy złotych.

minister rolnictwa
19.03.2022 02:38 Nieoficjalne: minister rolnictwa chce zapewnić wiejskim dźwiękom i zapachom ochronę prawną

Na wsiach, poza rolnikami, mieszka coraz więcej napływowej ludności z miast. Z roku na rok narastają konflikty dotyczące hałasowania kombajnami w nocy, czy rozrzucania obornika na polu. Minister rolnictwa najprawdopodobniej ufa, że nowa ustawa położyłaby kres wielu interwencjom policji na polskiej wsi. Minister rolnictwa chce ochronić zapachy i odgłosy wsiJak często podkreślają rolnicy, wieś jest miejscem produkcji żywności, toteż nie jest możliwe, aby o każdej porze dnia i nocy było tam spokojnie i pachnąco. Wyobrażenia niektórych osób na temat wsi czasami w bolesny sposób zderzają się z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że koguty pieją wcześniej i głośniej, kombajny pracują również w nocy, a zapach chlewni roznosi się w niektóre dni po całym sąsiedztwie. Rolnicy niejednokrotnie mierzą się z interwencjami policji, gdy sąsiedzi narzekają na łamanie tzw. ciszy nocnej. Niestety, takie sytuacje uniemożliwiają rolnikom pracę w gospodarstwie. Konflikty na opisywanym tle nie są domeną tylko polskiej wsi - podobne przepychanki miały miejsce m.in. we Francji, gdzie w zdecydowany sposób postanowiono rozwiązać węzeł gordyjski dotyczący zapachów i odgłosów wsi. Zapachy i dźwięki typowe dla obszarów rolniczych objęto prawną ochroną, nadając im status dziedzictwa wsi. Efekt? Mieszkańcy, którzy nie zajmują się produkcją rolniczą nie będą mogli m.in. dzwonić po policję, gdy rolnicy będą jeździć kombajnem po polu w nocy w trakcie okresu żniw. Jak podaje Wirtualna Polska, taką samą inicjatywę ustawodawczą ma podjąć obecny minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Pożar - kurnik
19.03.2022 02:38 Pożar kurnika w Kosinach Starych. W środku znajdowało się ponad 64 tys. kurcząt

Zgodnie z pierwszymi informacjami, które pojawiły się w lokalnych mediach, na miejscu zdarzenia pojawiło się sześć zastępów straży pożarnej. Zgłoszenie wpłynęło około godziny 13.49 i jak się okazało, zapłoną kurnik.- Brak osób poszkodowanych, do zdarzenia zadysponowanych zostało 6 zastępów straży pożarnej - informowali strażacy, którzy pojawili się na miejscu.

Zwierzęta - policja
19.03.2022 02:38 Interwencja w gospodarstwie. 82-letni gospodarz i 58-latka z zarzutem znęcania się nad zwierzętami

Jeszcze 18 lutego bieżącego roku funkcjonariusze z komisariatu w Krzeszowicach zostali poinformowani przez właściciela o konflikcie z kobietą, która dzierżawi od niego gospodarstwo. Do konfliktu miało dojść ze względu na brakujące owce w stadzie. Po zgłoszeniu, w gospodarstwie interweniowała policja. Jak się okazało, zwierzęta przetrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowych. W budynku gospodarczym przeciekał dach, a podłoże było podmokłe.

wieprzowina
19.03.2022 02:37 Na Ukrainie ceny wieprzowiny idą w górę. 20% drożej w 4 tygodnie

Ceny żywca wieprzowego na Ukrainie ukazują obecnie tę samą wzrostową tendencję, co ceny w Polsce czy w Niemczech. Warto jednak dodać, że u naszych wschodnich sąsiadów cena za kilogram wieprzowiny podrożała o 20% zaledwie w ciągu czterech tygodni. Ceny wieprzowiny na UkrainieCena żywca wieprzowego na ukraińskim rynku wzrosła z pułapu 37,40 UAH do 44,16 UAH za kilogram, co daje 20-procentową zmianę ceny. Podobnie jak w Polsce, jeszcze niedawno ukraińscy hodowcy trzody chlewnej zmagali się z dramatycznie niskimi cenami wieprzowiny. Do ustabilizowanej i dobrej sytuacji na rynku wieprzowiny jeszcze daleko, ale w Polsce kolejne notowania cen dają powody do umiarkowanego optymizmu. Podobnie ma się rzecz z mięsem wieprzowym na Ukrainie. Jak podaje farmer.pl, wedle ekspertów rosnący trend cenowy na Ukrainie ma się utrzymać przynajmniej do końca trzeciego kwartału 2021 roku. Czy można zatem powiedzieć, że w obecnym roku sytuacja hodowców trzody chlewnej w Europie kontynentalnej ulegnie diametralnej zmianie?

rolnik
19.03.2022 02:37 Tragedia we wsi Kociołek: rolnik zmarł podczas karmienia krów w oborze

Pomimo przyjazdu lekarza oraz obecności policji, we wstępnym rozeznaniu sytuacji nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny zgonu rolnika. Śmierć rolnika przy codziennej pracyTak samo jak sławny pisarz Molier zmarł na scenie podczas wystawiania sztuki teatralnej, na scenie swojego codziennego teatru życia w gospodarstwie odszedł 53-letni rolnik.Cała sytuacja miała miejsce 26 lutego 2021 roku we wsi Kociołek położonej na terenie województwa mazowieckiego. Mężczyzna wyszedł z domu, by - swoim codziennym zwyczajem - oporządzić krowy w oborze. Nie wracał przez czas dłuższy niż zwykle, toteż zaniepokojona żona poszła sprawdzić, czy nie potrzebuje on dodatkowej pomocy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:Niestety, kobieta odnalazła swojego męża leżącego na ziemi - rolnik nie dawał już żadnych oznak życia.

struś
19.03.2022 02:37 W akcji zastępy OSP, trwa pościg za strusiem. Służby są bezradne, apelują o pomoc

Sytuacja jest poważna, bo złapanie strusia jest bardzo trudne, a ptak nie ma szans na samodzielne przeżycie na wolności. Niedościgniony struśEgzotyczne ptaki, jakimi są strusie, często pojawiają się w zagrodach gospodarstw agroturystycznych w Polsce. Choć nie byłyby w stanie przeżyć na w naturze, to zwierzęta te całkiem dobrze aklimatyzują się w warunkach gospodarskich. Jak się okazuje, również wśród strusi zdarzają się jednostki nad wyraz niezależne - dowodem tego jest ptak, który uciekł z gospodarstwa agroturystycznego w Karłowicach dzień po przyjeździe do swojego nowego domu. Struś zbiegł z domostwa 3 marca br. - przeskoczył przez ogrodzenie, a obecnie znajduje się między miejscowościami Karłowice, Kałużna i Krzewie. Warto dodać, że do pogoni za strusiem - poza jego właścicielami - włączyli się m.in. druhowie lokalnej OSP.

Zwierzęta - niemcy
19.03.2022 02:37 Jechali do Niemiec załadować zwierzęta. Pojazd został wycofany z ruchu, przewoźnikowi grozi kara

Wczoraj w środę 3 marca, lubuscy inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy wraz z naczepą przystosowaną do przewozu zwierząt.

bydło
19.03.2022 02:37 Naukowcy o oleju z oregano: świetny dodatek dla zdrowia i samopoczucia bydła

Produkt ten jest dobry nie tylko dla ludzi - jak podają badania naukowców z Brazylii, olej z oregano pozytywnie wpływa na wydajność mleczną bydła, jego zachowania żywieniowe i społeczne. Olej z oregano dla bydłaBadania, o których wspomniano, przeprowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro - wykorzystano w nim olej z oregano i ekstrakty z zielonej herbaty. Celem działań było sprawdzenie, czy - i na ile - dodatki te wpływają na zdrowie krów mlecznych w okresie przejściowym. Wyniki badań pokazały, że suplementowanie pasz krów dodatkami zawierającymi olejek z oregano pozytywnie wpływają na ich wydajność mleczną. Co ciekawe, zaobserwowano, iż zwierzęta przejawiały spokojniejsze zachowanie w ciągu 24 godzin przed wycieleniem. W badaniu grupą poddaną obserwacji były 24 krowy rasy Jersey. W pierwszej grupie krowy otrzymywały jednorazowo 10 g. oleju z oregano na dobę. W drugiej grupie podawano 5 g ekstraktu z zielonej herbaty w ciągu 24 godzin. Trzeciej grupie nie podawano żadnych dodatków. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Krowy były ciężarne, a ich zachowanie było analizowane od 28 dnia przed porodem, do 21 dnia po wycieleniu. Badacze przypatrywali się parametrom takim jak zachowania żywieniowe, ogólny stan zdrowia, masa ciała i produkcja mleka.

straż pożarna
19.03.2022 02:37 Pies wpadł do studni w gospodarstwie. Strażacy wydobyli go po 3 dniach

Zgłoszenie o psie w studni wpłynęło do stanowiska kierowania KP PSP w Biłgoraju 1 marca przed południem. Straż pożarna na odsiecz MiśkowiStrażacy po raz kolejny pokazali, że liczy się dla nich każdy, kto potrzebuje pilnej pomocy. Zazwyczaj słyszymy o bohaterskich działaniach druhów podczas pożarów. Tym razem w opałach znalazł się pies - Misiek - który na co dzień mieszka w jednym z gospodarstw w gminie Goraj. Historia zwierzaka odbiła się głośnym echem nie tylko w mediach społecznościowych (np. na facebookowym portalu KP PSP Biłgoraj), ale została również przedstawiona w wydaniu Wydarzeń Polsat News czy portalu swiatzwierzat.pl. Do pomocy Miśkowi zadysponowano jednostkę OSP Goraj oraz JRG KP PSP Biłgoraj. Na profilu biłgorajskiej straży pożarnej na portalu Facebook możemy przeczytać: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Po przybyciu na miejsce OSP z Goraja stwierdzono, że studnia jest o 5 m głębsza i na jej dnie w wodzie znajduje się żywy pies. Po dojeździe zastępu PSP strażacy rozstawili trójnóg ratowniczy przy pomocy, którego jeden z ratowników zabezpieczony w sprzęt ochrony dróg oddechowych został opuszczony na dno studni. [pis. oryg.]

Pożar - konie
19.03.2022 02:37 Pożar w stajni w woj. pomorskim. Udało się uratować 12 koni

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnej w Gdańsku o dziś w niedzielę 7 marca 2021 roku około godz. 10.18. Ogień pojawił się w stajni, stającej w sąsiedztwie pałacu w miejscowości Rzucewo. Jak przekazał portal Puck Nasze Miasto, na miejscu interweniowało siedem zastępów straży pożarnej.

krowa
19.03.2022 02:37 Indie: w żołądku ciężarnej krowy znaleziono 70 kg odpadów. Skala zjawiska jest ogromna

Zarówno samica, jak i płód nie przetrwały zabiegu, podczas którego weterynarze próbowali usunąć odpady z ciała krowy. Niestety, skala zjawiska bezpańskich krów w Indiach jest zatrważająca. Bolesny los krów z IndiiKrowa, która stała się ofiarą zjedzonych przez siebie ponad 70 kilogramów odpadów, jest tak naprawdę smutnym symbolem aktualnej sytuacji zwierząt w Indiach. Z polskiego punktu widzenia określenie bezpańska krowa brzmi dość nietypowo, tymczasem w Indiach jest to codzienny element rzeczywistości. Sztuki bydła domowego, które uznawane są za słabe, są często wypuszczane na wolność (czyt. porzucane) przez hodowców. Efekt? Na ulicach Indii spaceruje w sumie około 5 milionów bezpańskich krów, które żywią się tym, co znajdą. Ich życie nie różni się praktycznie niczym od losu znanych w Polsce bezpańskich psów - na ulicy krowy żywią się resztkami, chorują i rozmnażają się. Jak podaje portal agropolska.pl, liczba porzuconych krów zwiększyła się w momencie, gdy uchwalono bardziej restrykcyjne przepisy chroniące święte dla hindusów zwierzęta. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

Ptasia grypa - sześć ognisk
19.03.2022 02:37 Główny Lekarz Weterynarii potwierdza sześć kolejnych ognisk ptasiej grypy. Do wybicia blisko 50 tys. sztuk drobiu

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 - 7 marca 2021 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu sześciu ognisk ptasiej grypy w Polsce na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i podkarpackiego.