Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta

Zwierzęta

asf
19.03.2022 02:38 Przełomowa zmiana w kwestii polowań zbiorowych. Nadchodzi masowy odstrzał dzików?

29 stycznia 2021 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja m.in. o ponownym dopuszczeniu do polowań zbiorowych w celu walki z ASF. Polowania zbiorowe i ASFJuż od 1 lutego wejdzie w życie szereg zmian luzujących obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Oznacza to m.in. ponowne otwarcie galerii handlowych (przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego) oraz zniesienie godzin dla seniorów. Nowości w tym wymiarze pojawią się również dla rolników i myśliwych, którzy są dwoma głównymi grupami zorientowanymi na walkę z afrykańskim pomorem świń. Od pewnego czasu - właśnie ze względów sanitarnych - zakazano polowań zbiorowych. Utrzymano jednak możliwość organizowania polowań indywidualnych. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji polowania zbiorowe wracają - i to głównie po to, by walczyć z afrykańskim pomorem świń.

rolnik
19.03.2022 02:38 Sąsiedzi zgłosili, że rolnik źle traktuje psy. Właściciel nie żałuje trzymania ich na mrozie

Mimo interwencji policji uparty rolnik twierdzi, że jego sposób traktowania psów pozostaje bez zarzutu. Rolnik trzymały psy na mrozieIstnieją psy, które nie odczuwają większych problemów z przebywaniem na mrozie dzięki grubej sierści - mimo to zwierzęta te muszą mieć pełną swobodę poruszania się i możliwość schronienia w dobrze wykonanej, ocieplanej budzie lub budynku, by nie doprowadzić do wyniszczającego wychłodzenia organizmu. Dopuścić do siebie tej myśli najwyraźniej nie chciał właściciel osiemnastu psów - rolnik z gminy Poniatowa w województwie lubelskim. 50-latek przetrzymywał psy na mrozie, na krótkim łańcuchu. Zwierzęta były przywiązane do drzew lub do stojących na podwórku maszyn rolniczych. Zgłoszenie o złym traktowaniu zwierząt pochodziło od sąsiadów, którzy z niepokojem obserwowali poczynania właściciela wobec swoich psów.

Krowa - interwencja
19.03.2022 02:38 Strażacy razem z rolnikiem pomagali krowie. Zwierzę wpadło do Warty

Jak przekazała Gazeta Lubuska, do nietypowego zdarzenia doszło około godziny 15:25 we 2 lutego bieżącego roku w rejonie wsi Korbieleweko, w gminie Skwierzyna, w województwie lubuskim.

świnie
19.03.2022 02:38 Duńskie warchlaki droższe o 38%. Polscy hodowcy nadal w dramatycznej sytuacji

Warto podkreślić, że w Danii warchlaki podrożały o 80 duńskich koron (około 48 złotych), lecz w tym samym czasie kwoty za duńskie tuczniki stoją w miejscu. Ceny świń w Danii i PRRSNie będzie przesadą stwierdzenie, że Dania jest jednym z najbardziej liczących się graczy w branży trzody chlewnej. Ostatnie notowania cen są bardziej pozytywne dla duńskich hodowców - ich prosięta i warchlaki są warte więcej. Notowania opublikowane m.in. na portalu cenyrolnicze.pl obowiązują na terenie Danii od 5 do 11 lutego 2021 roku. Ceny zostały podzielone ze względu na zwierzęta o statusie pozytywnym i negatywnym w przypadku PRRS. Dla przypomnienia: PRRS, zwany zespołem rozrodczo-oddechowym świń lub zespołem niebieskiego ucha jest wirusem, który odpowiada m.in. za słabe lub martwe prosięta w miotach. Raz przedostawszy się na fermę, pozostaje w niej aktywny, a walka z nim jest sporym wyzwaniem dla hodowców. Wirus w swojej ostrej formie widoczny jest na niewielkim odsetku świń, chociaż przebieg choroby zależny jest również od wieku zwierzęcia. Najczęściej stosowanym sposobem zapobiegania PRRS jest wysoki poziom bioasekuracji.

straż pożarna
19.03.2022 02:38 Zawalił się dach budynku, w którym były krowy. Cztery zastępy strażaków ruszyły na ratunek

Poza strażą pożarną w akcji uczestniczył Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiem. Straż pożarna na ratunek zwierzętomCałe zdarzenie miało miejsce na terenie jednego z gospodarstw rolnych w miejscowości Roszki Leśne, położonej w powiecie wysokomazowieckim na Podlasiu.Dach stodoło-obory niespodziewanie zawalił się, o czym zawiadomienie z samego rana otrzymała lokalna straż pożarna. Jak podaje informacja na profilu Komendy PSP w Wysokiem Mazowieckiem, dyżurny SK PSP zadysponował do wypadku cztery zastępy straży pożarnej. Sytuacja była poważna, ponieważ wiadomo było, iż wewnątrz stodoło-obory znajdowały się zwierzęta gospodarskie - krowy i cielęta.

ptasia grypa
19.03.2022 02:38 W którym kraju sytuacja z ptasią grypą jest najgorsza? Nie jest to wcale Polska

Ptasia grypa jest wysoce zaraźliwa i przenoszą ją m.in. stada dzikich ptaków. W przypadku potwierdzenia wirusa na fermie, wybite musi być całe stado, co powoduje gigantyczne straty dla rolników. GIW w raporcie na temat EuropyGłówny Inspektorat Weterynarii opublikował raport dotyczący występowania ptasiej grypy w krajach UE, a także w Wielkiej Brytanii i Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że najbardziej dramatyczna sytuacja ma miejsce we Francji - w ciągu czternastu dni liczba ognisk wzrosła ponad dwa razy. By ukazać skalę problemu we Francji na tle innych państw, wystarczy posłużyć się danymi dotyczącymi liczby ognisk w poszczególnych krajach: Francja - 367, Niemcy - 26, Polska - 16.Dane były zaktualizowane na dzień 4 lutego 2021 roku, dwa dni później w Polsce zlokalizowane siedemnaste ognisko HPAI. Jak widać, wirus ptasiej grypy jest w Polsce dotkliwy, lecz jest to zaledwie promil tego, z czym mają do czynienia francuscy hodowcy drobiu.Skala wirusa rośnie w bardzo szybkim tempie - powyższe dane pochodzą z początku lutego, podczas gdy pod koniec stycznia w krajach UE, Wielkiej Brytanii i Ukrainie było "zaledwie" 172 przypadki ognisk HPAI w gospodarstwach rolnych.

ASF - Polska
19.03.2022 02:38 Ponad 80 nowych przypadków. ASF w Polsce

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdzono ponad 80 nowych przypadków.

krowa
19.03.2022 02:38 Mniej antybiotyków u krów. Rozporządzenie UE wejdzie w życie za niecały rok

Nowe przepisy unijne wobec rolników zostały uchwalone 11 grudnia 2018 roku. Czy od tego czasu hodowcy przygotowali się na nieuchronne zmiany, które będą musieli wprowadzić w swoim gospodarstwie? Rolnicy będą musieli ograniczyć antybiotykiŹródłem powołania do życia nowej ustawy była chęć podnoszenia dobrostanu zwierząt gospodarskich. Władzom unijnym zależy, by żywność pochodzenia zwierzęcego była nie tylko doskonałej jakości, ale też by zwierzęta miały odpowiednie warunki do życia w gospodarstwie. Zmniejszenie ilości stosowanych antybiotyków u zwierząt ma prowadzić również do podniesienia jakości produktu otrzymywanego od bydła mlecznego. Może się to jednak okazać niemałym wyzwaniem dla hodowców, którzy zmagają się z m.in. uporczywymi zapaleniami wymion u swoich krów. Zapalenie wymienia (łac. mastitis) zostaje stwierdzone, gdy w mleku krowim liczba komórek somatycznych przekracza normę w postaci 100-200 tysięcy w jednym mililitrze płynu. W konsekwencji w wymieniu namnażają się szkodliwe bakterie, tworzy się bolesny dla zwierzęcia stan zapalny, mleka jest mniej i ma znacznie gorszą jakość. Jest to sytuacja, w której rolnicy tradycyjnie sięgają po antybiotyk. Mimo tego, że całkowity koszt terapii zapalenia wymienia nie jest niski (kosztuje około 1200 złotych), to hodowcy bydła mlecznego nie mają odpowiednich narzędzi, by czymś również skutecznym zastąpić wszechobecny antybiotyk.

niemcy
19.03.2022 02:38 Niemcy: trzymał 180 żywych kogutów w restauracji. Powód zaskakuje

Okazało się, że powodem dla tej decyzji były przygotowania do świętowania obchodów Nowego Roku przez azjatycką mniejszość, które przypadają na 12 lutego. Koguty w restauracji w NiemczechRóżnice kulturowe są elementem, który może wywołać konsternację, rozbawienie, szacunek, a czasem także interwencję policji. Trudno ustalić, jakie emocje przeżywali policjanci, którzy przybyli do jednej z azjatyckich restauracji w Hamburgu, lecz wiadomo, że okoliczni sąsiedzi nie mogli znieść piania kogutów o świcie. Całe zajście miało miejsce w restauracji w dzielnicy Fuhlsbüttel, której właścicielem jest mężczyzna pochodzenia wietnamskiego. Azjatycki kalendarz wygląda nieco inaczej niż europejski, toteż święto Nowego Roku przypada na inny dzień - tym razem na 12 lutego. Przygotowania do obchodów były rozpoczęte ze sporym wyprzedzeniem i - sądząc po liczbie zgromadzonych kogutów - miały być wydarzeniem o sporym rozmachu. Mimo to plany gospodarza restauracji zostały udaremnione przez interwencję policji.

rolnik
19.03.2022 02:38 Przez bobry rolnik stracił 114 ton siana. Sąd nie przyznał odszkodowania

Jak podaje portal swiatrolnika.info, w wyroku sąd nie zdecydował o przyznaniu odszkodowania, ponieważ uznał, że doszło tylko do utraty szansy uzyskania zysku. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że jest to widoczne uchybienie sądu.

indyk
19.03.2022 02:38 USA: agresywne indyki straszą mieszkańców miasta. Zacięta walka trwa

Indyki z miasteczka Wenham w USA są zdziczałe - 37 ptaków zostało wypuszczonych na wolność w latach 70. przez naukowców, którzy chcieli reintrodukować gatunek na tym terenie. Inwazja indyków w mieściePrzyzwyczailiśmy się już nieco do informacji o dzikach plądrujących miejskie obszary, a także o wilkach wdzierających się na prywatne posesje. Tym razem w roli agresora występują indyki.Choć wyglądają one na typowych mieszkańców wiejskiej zagrody, to kryją w sobie wielką siłę, która poraża swoim rozmachem okolicznych mieszkańców amerykańskiego miasteczka. Każdy, kto choć raz w życiu był goniony przez wściekłego indyka, doskonale zdaje sobie sprawę, że energii tego ptaka nie można po prostu zlekceważyć. W latach 70. XX wieku biolodzy z instytutu Massachusetts Division of Fisheries and Wildlife wypuścili nieopodal miasteczka Wenham na wolność 37 indyków. W przeszłości indyki występowały dziko na opisywanym obszarze tak, jak na polskiej wsi występują bażanty. Mimo to indyki zniknęły z dzikiej przestrzeni w XIX wieku, a biolodzy chcieli je tam przywrócić. Z czasem populacja indyków rozrosła się do tego stopnia, że obecnie liczy aż 35 tysięcy ptaków.Są one zwierzętami o mocnym charakterze i silnym zmyśle terytorialnym, a okolicznych mieszkańców zaczęły z czasem traktować jak intruzów.

Rolnicy. Podlasie - pomoc
19.03.2022 02:38 Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się o pomoc. Potrzebny transport

Gienek i Andrzej z Plutycz wielokrotnie w mediach społecznościowych zwracali się do swoich fanów, by okazali serce i pomogli innym, biorąc udział w internetowych zbiórkach. Tym razem jednak to rolnikom potrzebna jest pomoc i nie chodzi o belarkę, na którą zbiera w sieci Agrounia.

ASF - Polska
19.03.2022 02:38 ASF w Polsce. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 452 przypadki

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Inspekcję Weterynaryjną jedynie do piątku 12 lutego bieżącego roku potwierdzono 452 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

konie
19.03.2022 02:38 Cavaliada trwa w najlepsze. Wielkie święto jeździectwa w Poznaniu

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, które w 2021 roku odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11-14 lutego oraz 18-21 lutego. Święto miłośników koni w PoznaniuPodczas poznańskiej Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, powożeniu, WKKW i ujeżdżaniu. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej głównym celem CAVALIADY jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.Kilkadziesiąt lat temu konie były często spotykane w gospodarstwach - pełniły niezwykle ważne funkcje i umożliwiały pracę na roli. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła - konie w zagrodzie zostały zastąpione końmi mechanicznymi pojazdów najnowszych generacji, a posiadanie konia kojarzy się często z luksusem. Mimo to wiele osób na wsi nadal ma kuce lub konie - kryje się w tym wielka miłość do tych majestatycznych, urodziwych zwierząt. Wydarzenia takie jak Cavaliada przypominają, jak wielką rolę gra jeździectwo w Polsce. Co ciekawe, poza wspomnianymi dyscyplinami sportowymi podczas Cavaliady mają miejsce zawody dla dzieci na kucach zwane Cavaliada Future.

Ptasia grypa - dwa ogniska
19.03.2022 02:38 Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. i 21. ognisko ptasiej grypy

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20. i 21. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy z 10 lutego br - przekazał dzisiaj Główny Insektorat Weterynarii.

ferma
19.03.2022 02:38 W Czeremsze ma powstać kurnik na 74 tys. kur. Mieszkańcy protestują

Ferma ma przeszkadzać mieszkańcom nie tylko w codziennym życiu, ale także w prowadzeniu okolicznych gospodarstw agroturystycznych ze względu na uciążliwe zapachy i hałasy gospodarskie. Problematyczna ferma kurZazwyczaj słyszy się o konfliktach na wsi związanych z prowadzeniem działalności rolniczej przez okolicznych gospodarczy i niezadowoleniem ze strony ludności napływowej. Problemem są zapachy, czasem również hałasy o nietypowych porach. Jak się okazuje, bardzo duże niezadowolenie z powodu budowy fermy kur potrafią okazać również i sami mieszkańcy wsi. Sytuacja w miejscowości Czeremcha położonej na Podlasiu robi się coraz bardziej napięta - mieszkańcy zdecydowanie nie życzą sobie kurzej fermy w sąsiedztwie. Kurza ferma ma mieć potężne rozmiary - plany budowy podają, że ma składać się z ośmiu kurników, które w sumie pomieszczą aż 74 tysiące ptaków. Do akcji zatrzymania budowy inwestycji włączyli się nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także działacze lokalnego stowarzyszenia Zielona Czeremcha.

wieprzowina
19.03.2022 02:38 Druga z rzędu podwyżka cen wieprzowiny. Czy to początek nowej passy?

W przypadku wagi bitej ciepłej w klasie E za wieprzowinę w skupie producenci otrzymają od 4,70 do 5,55 złotych za kilogram. Trudno jednak być pewnym tego, że druga z kolei podwyżka cen zapoczątkuje nowy, trwały trend dla producentów mięsa wieprzowego. Pozytywne wieści na rynku wieprzowinyChoć producenci dalecy są od tego, by twierdzić, że sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest dobra, to na horyzoncie pojawiają się pierwsze nieśmiałe oznaki tego, że zła passa trzodziarzy może się wkrótce odmienić choć na chwilę. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl od notowania przeprowadzonego 8 lutego 2020 roku minimalna cena żywca została utrzymana. W przypadku kwoty maksymalnej odnotowano wzrost o 0,20 groszy za kilogram. Uśredniając: cena w wadze żywej na dzień 15 lutego 2929 roku wyniosła 3,90 złotych za kilogram. W stosunku do poprzedniego notowania zauważalna jest niemała podwyżka - aż 0,17 groszy za kilogram. Ukazując nieco szerszą perspektywę, warto dodać, że rok temu w tym samym czasie cena za kilogram żywca wieprzowego wynosiła średnio 5,86 złotych za kilogram. Na początku roku cena wynosiła tutaj około 3,60 złotych za kilogram tucznika.

rolnik szuka żony
19.03.2022 02:38 Biała Baśka odeszła. Paweł z "Rolnik szuka żony" przeżył trudne chwile

Paweł z "Rolnik szuka żony" nie winił za odejście swego zwierzęcego przyjaciela osób, które się nią opiekowały - czyli swojego ojca i brata. Przyznał, że wie, że jego członkowie rodziny zawsze sprawują bardzo dobrą opiekę nad krowami podczas jego nieobecności. Paweł z "Rolnik szuka żony" stracił krowęPaweł od samego początku udziału w programie Rolnik szuka żony pokazywał całym sobą i swoim życiem, że krowy to dla niego prawdziwe oczko w głowie. Paweł Bodzianny ukazał się widzom nie tylko jako kulturalny, wyważony mężczyzna, ale też hodowca krów pełen miłości do swoich zwierząt. Nie trzeba zatem zgadywać, że stratę swojej krowy Paweł przeżył bardzo mocno. Każde zwierzę jest bowiem dla hodowcy jak członek rodziny - trudno wyobrazić sobie, jak czuł się Paweł na wieść o smutnym losie Białej Baśki. Biała Baśka była wyjątkowo krową w stadzie Pawła - najpierw cierpliwie ją oswajał, ponieważ nie była zbyt przyjaźnie nastawiona do ludzi. Mimo to chyba najbardziej charakterystyczną cechą opisywanej krowy było jej unikatowe, białe umaszczenie.

pożar
19.03.2022 02:38 Obora na sto krów poszła z dymem. Gospodarze proszą o wsparcie internautów

Pożar zniszczył oborę doszczętnie, lecz na szczęście gospodarzom udało się uratować krowy. Teraz szukają funduszy, by móc uchronić swoje zwierzęta przed mrozem i śniegiem. Dramatyczny pożar obory Za każdym dramatycznym wydarzeniem kryje się osobista historia, łzy bezsilności i strach o kolejne dni. Państwo Przybyszowie z pewnością nie wyobrażali sobie sytuacji, w której na początku 2021 roku będą musieli zmagać się ze straszliwymi skutkami spalonej obory. Cała sytuacja rozegrała się w niewielkiej wsi Krawcowizna w gminie Strachówka na Mazowszu. O godzinie 13:00 zauważono niepokojące sygnały z obory, w której mieściły się krowy. Budynek o wymiarach około 40 na 15 metrów stanął w płomieniach. Na miejsce zadysponowano strażaków z OSP Równe (dwie jednostki), OSP Jadów, OSP Tłuszcz oraz JRG Wołomin (dwie jednostki). Dodatkowo sytuacja była monitorowana przez policję i pogotowie energetyczne. - Pomimo szybkiej reakcji gospodarzy i straży pożarnej udało się ocalić tylko zwierzęta , cały budynek uległ zniszczeniu, konstrukcja dachu i całe wyposażenie obory spłonęło [pis. oryg.] - pisze rodzina Przybyszów.

ptasia grypa - Puck
19.03.2022 02:38 Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę w Pucku. Zaapelowano do mieszkańców

Marek Karwacki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku potwierdził zakażenie ptasią grypą u martwych łabędzi znalezionych w okolicy Swarzewa, w województwie pomorskim. W związku z potwierdzeniem, w promieniu 10 kilometrów od Swarzewa (Puck, gmina Puck, Władysławowo, części gminy Krokowa) wydano komunikat o niezbliżaniu się do ptaków. - Nas zaniepokoił wynik, który otrzymaliśmy z laboratorium weterynarii z instytutu z Puław. U trzech łabędzi stwierdzono wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ptaki padają więc z przyczyn chorobowych, ale także umierają śmiercią naturalną, dlatego, że jest trudny okres. Jest utrudniony dostęp do pokarmu, jest wychłodzenie organizmu - przekazał Karwacki.

Inwestycja - kurniki
19.03.2022 02:38 Nie powstaną kurniki dla prawie 15 tys. kurczaków. Burmistrz zablokowała inwestycję

Jeszcze w 2017 roku miała rozpocząć się budowa kurników w Pasiece na Pojezierzu Bytowskim w woj. pomorskim. To właśnie w tym czasie inwestor złożył pierwsze wnioski w sprawie inwestycji. W dwóch kurnikach miało zostać obsadzone prawie 15 tysięcy kurczaków. Jednak już wtedy pojawiły się pierwsze problemy.

pszczelarstwo
19.03.2022 02:38 Populacja pszczoły miodnej zagrożona. Pomóc mogą tzw. inteligentne ule

Intelligent Hives (ang. inteligentne ule) jest aplikacją, która pozwala monitorować stan pasieki z dowolnego miejsca, co znacznie ułatwia odpowiednią opiekę nad pszczołami i daje możliwość szybszego reagowania na potencjalne zagrożenia. Nowa era pszczelarstwa?Cyfryzacja rolnictwa staje się faktem - coraz częściej słyszymy o niezwykłych technologicznych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze tego, w jaki sposób dotychczas myślano o uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Technologia staje się gigantycznym wsparciem dla rolników, którzy chcą inwestować w nowoczesne i efektywne rozwiązania. Jak się okazuje, technologia zorientowana na sektor rolniczy nie tylko sprawia, że praca jest wygodniejsza - może ona również przyczynić się do poprawy sytuacji gatunków zagrożonych, takich jak pszczoły miodne.Wiele osób porzuca pomysł zakładania własnej pasieki - jest to wymagający obowiązek, który nie przewiduje urlopu. Pszczoły są delikatnymi stworzeniami, a posiadanie pasieki wymaga zarówno wiedzy, jak i sporej ilości czasu. Aplikacja Intelligent Hives ma pozwolić na to, by pszczelarze - po zamontowaniu odpowiedniego urządzenia w pasiece - mogli kontrolować stan pszczół z dowolnego miejsca.

drób
19.03.2022 02:38 Brytyjczycy nie chcą polskiego drobiu. Salmonellą zatruło się już kilkaset osób

Wskutek zatrucia, które dotknęło aż kilkaset osób, brytyjskie władze zdecydowały się wycofać ze sprzedaży trzy produkty drobiowe, w skład których wchodzi mięso drobiowe z Polski. Sprawa jest wyjaśniana, lecz wiele wskazuje na to, że bakterie salmonelli znajdowały się w mięsie sprowadzanym z kraju nad Wisłą. Drób z Polski i salmonella w Wielkiej BrytaniiWskutek zatrucia salmonellą ucierpiało kilkaset osób. Jak podaje Daily Mail, drób, który trafił do Wielkiej Brytanii, był już w postaci przetworzonej i sprzedawany jako kawałki kurczaka w panierce i gotowe kotlety z piersi kurczaka. Produkty trafiły do sklepów spożywczych na terenie całej Wielkiej Brytanii. Według Daily Mail zatrucie salmonellą odnotowano u 480 osób, a trzy z nich wymagały hospitalizacji. Panierowane kawałki kurczaka, czyli tzw. nuggetsy są produktem często wybieranym przez rodziców dla swoich dzieci. Spośród całej grupy chorych na salmonellę, aż 44% jest poniżej szesnastego roku życia - podaje brytyjska strona internetowa.

pożar
19.03.2022 02:38 Małe kangurki w pożarze budynku gospodarczego. Strażacy ruszyli na ratunek

Pożar, który wybuchł w Murzynowie, miał szczęśliwe zakończenie, jednakże jest to kolejny tego typu przypadek na polskiej wsi. Pomimo zimowej pory, straż pożarna w naszym kraju codziennie mierzy się z pożarami w gospodarstwach. Kangury w pożarzeMało kto spodziewałby się, że w płonącym budynku gospodarczym na polskiej wsi znajdzie małe kangury. Strażacy zazwyczaj ewakuują bydło lub trzodę chlewną - druhowie z województwa lubuskiego prawdopodobnie nigdy nie ratowali z opresji australijskich torbaczy. Cała historia miała miejsce w zeszły wtorek, 16 lutego 2021 roku we wsi Murzynowo. O godzinie 18:10 dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego we wsi. Ochotnicza Straż Pożarna w Skwierzynie zadysponowała do zdarzenia dwa zastępy, które wsparł dodatkowy zastęp JRG z Międzyrzecza oraz zastęp OSP z Murzynowa.

stadnina
19.03.2022 02:38 Podejrzany o podpalenie stadniny zatrzymany. Z dymem poszło ponad 200 tys. złotych

Stajnia stanęła w płomieniach po północy 10 lutego 2021 roku. Jedną z poszlak w śledztwie jest fakt, że podejrzany o czyn 50-latek wcześniej groził właścicielowi koni. Gigantyczne straty w stadninie w PiotrkowicachPiotrkowice położone są w gminie Czempiń, na terenie województwa wielkopolskiego. Choć sąd nie orzekł jeszcze, czy podejrzany jest istotnie winien podpalenia stajni, to wobec 50-latka zastosowano trzymiesięczny areszt. W nocy z 9 na 10 lutego bieżącego roku w płomieniach stanęła wiata z sianem i słomą. Nie trzeba podkreślać, jak łatwo ogień rozprzestrzenił się dalej - w błyskawicznym tempie opanował 160 balotów słomy i siana, pozostawiając po nich zgliszcza. Podobny los spotkał również całą konstrukcję wiaty. Strażacy ewakuowali zagrożone konie - nadpaleniu uległa bowiem przylegająca do wiaty stajnia. Na szczęście wskutek szybkiej i zdecydowanej reakcji służb, żadne zwierzę nie doznało uszczerbku na zdrowiu w wyniku pożaru. Z pożarem walczyło 62 strażaków z 16 zastępów straży pożarnej. Właściciel wstępnie obliczył straty - sięgają one nawet 200 tysięcy złotych.

minister rolnictwa
19.03.2022 02:38 Nieoficjalne: minister rolnictwa chce zapewnić wiejskim dźwiękom i zapachom ochronę prawną

Na wsiach, poza rolnikami, mieszka coraz więcej napływowej ludności z miast. Z roku na rok narastają konflikty dotyczące hałasowania kombajnami w nocy, czy rozrzucania obornika na polu. Minister rolnictwa najprawdopodobniej ufa, że nowa ustawa położyłaby kres wielu interwencjom policji na polskiej wsi. Minister rolnictwa chce ochronić zapachy i odgłosy wsiJak często podkreślają rolnicy, wieś jest miejscem produkcji żywności, toteż nie jest możliwe, aby o każdej porze dnia i nocy było tam spokojnie i pachnąco. Wyobrażenia niektórych osób na temat wsi czasami w bolesny sposób zderzają się z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że koguty pieją wcześniej i głośniej, kombajny pracują również w nocy, a zapach chlewni roznosi się w niektóre dni po całym sąsiedztwie. Rolnicy niejednokrotnie mierzą się z interwencjami policji, gdy sąsiedzi narzekają na łamanie tzw. ciszy nocnej. Niestety, takie sytuacje uniemożliwiają rolnikom pracę w gospodarstwie. Konflikty na opisywanym tle nie są domeną tylko polskiej wsi - podobne przepychanki miały miejsce m.in. we Francji, gdzie w zdecydowany sposób postanowiono rozwiązać węzeł gordyjski dotyczący zapachów i odgłosów wsi. Zapachy i dźwięki typowe dla obszarów rolniczych objęto prawną ochroną, nadając im status dziedzictwa wsi. Efekt? Mieszkańcy, którzy nie zajmują się produkcją rolniczą nie będą mogli m.in. dzwonić po policję, gdy rolnicy będą jeździć kombajnem po polu w nocy w trakcie okresu żniw. Jak podaje Wirtualna Polska, taką samą inicjatywę ustawodawczą ma podjąć obecny minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Pożar - kurnik
19.03.2022 02:38 Pożar kurnika w Kosinach Starych. W środku znajdowało się ponad 64 tys. kurcząt

Zgodnie z pierwszymi informacjami, które pojawiły się w lokalnych mediach, na miejscu zdarzenia pojawiło się sześć zastępów straży pożarnej. Zgłoszenie wpłynęło około godziny 13.49 i jak się okazało, zapłoną kurnik.- Brak osób poszkodowanych, do zdarzenia zadysponowanych zostało 6 zastępów straży pożarnej - informowali strażacy, którzy pojawili się na miejscu.

Zwierzęta - policja
19.03.2022 02:38 Interwencja w gospodarstwie. 82-letni gospodarz i 58-latka z zarzutem znęcania się nad zwierzętami

Jeszcze 18 lutego bieżącego roku funkcjonariusze z komisariatu w Krzeszowicach zostali poinformowani przez właściciela o konflikcie z kobietą, która dzierżawi od niego gospodarstwo. Do konfliktu miało dojść ze względu na brakujące owce w stadzie. Po zgłoszeniu, w gospodarstwie interweniowała policja. Jak się okazało, zwierzęta przetrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowych. W budynku gospodarczym przeciekał dach, a podłoże było podmokłe.