RolnikInfo.pl
sady

unsplash.com / fot. Nathan Hulsey

Zakazano zbioru jabłek z sadu w stolicy. Karą ma być interwencja policji lub prokuratury

23 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Owocowe Sady Żoliborskie powstały na miejscu dawnego sadu i wiele wskazywało na to, że park, w którym znajdują się jabłonie, stanie się urozmaiceniem lokalnego miejskiego krajobrazu. Jak się jednak okazuje, osoby, które będą teraz zrywały owoce z drzew, będą w konsekwencji musiały liczyć się z interwencją policji, a nawet prokuratury.

Wcześniej zrywanie dojrzałych owoców z publicznego parku było dostępne dla wszystkich chętnych. Z czasem starsi mieszkańcy okolicy zaczęli zgłaszać na policję, że dojrzałe owoce sprawiają, że chodnik staje się śliski.

Koniec zrywania owoców

Sady Żoliborskie, obecnie mające formę publicznego parku, powstały na terenie dawnego sadu. Pamiątką po nim są charakterystyczne jabłonie, z których owoców mogła korzystać lokalna społeczność.

Niestety, zbieranie spadów i zrywanie owoców jest już niemożliwe. Druzgocącą informacją o zakazie owocobrania podzielił się ruch Owocowe Sady Żoliborskie na swoim facebookowym profilu.

W czwartek 22 lipca 2021 roku na Facebooku pojawiła się informacja, że zakazano zbierania owoców przez sąsiadów zabrania Urząd Dzielnicy. Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że lokalni urzędnicy obawiali się tego, że mieszkańcy zaczną zarabiać na owocach.

emilka

Na ranczu Emilki pojawił się nowy mężczyzna. Kozy beczały wniebogłosy

CZYTAJ DALEJ

Kością niezgody stało się rzekome zagrożenie, jakie - według seniorów mieszkających w okolicy - jest wywołane przez obecność drzew owocowych i rosnących na nich owoców.

Niepewna przyszłość sadu

Nie trzeba nikogo przekonywać, że starsze drzewa mają zbawienny wpływ na środowisko naturalne i - zwłaszcza w miastach - powinno się dbać o to, by unikać ich niepotrzebnej wycinki.

Ze względu na trwający spór dotyczący sadu nie jest pewne, co tak naprawdę stanie się z drzewami owocowymi w kolejnych latach.

Jak przekazują działacze Owocowego Sadu Żoliborskiego, w wyniku konsultacji społecznych aż 96% mieszkańców chce, by drzewa sadownicze pozostały na swoim miejscu.

Na przykładzie Owocowych Sadów Żoliborskich widać, że implementowanie rolniczych rozwiązań na terenach miejskich jest nie lada wyzwaniem - nawet w sytuacji, gdy owoce można zbierać samodzielnie za darmo.

Mieszkańcy Żoliborza z pewnością chcieliby dysponować własną przestrzenią, na której mogliby posadzić własne drzewa i zbierać owoce bez odgórnych zakazów lokalnych służb.

sadd

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

  • Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" otrzymał przesyłkę. Zawartość niemile go zaskoczyła

  • Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Dwie osoby trafiły do szpitala


Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Facebook / Owocowe Sady Żoliborskie

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wykopki ziemniaki

Uprawy

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Czytaj więcej >
niemcy

Uprawy

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Dwóch mężczyzn aresztowanych. W lesie uprawiali konopie indyjskie

Czytaj więcej >
glifosat

Uprawy

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

Czytaj więcej >
sad

Uprawy

W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Czytaj więcej >