Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Zrób to, a ślimaki czmychną z ogrodu. Każdy ma w domu te odstraszacze
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.05.2025 07:28

Zrób to, a ślimaki czmychną z ogrodu. Każdy ma w domu te odstraszacze

Ślimak
Fot. busik1/Getty Images/CanvaPro

Uprawa roślin w przydomowym ogródku może przynieść ogromną satysfakcję, ale również wielkie rozczarowanie. Wszystko przez szkodniki, które atakują nasze plony, nie pozostawiając nam ani jednego listka. Ślimaki bywają trudnymi przeciwnikami, są jednak na nie skuteczne sposoby. Te domowe sztuczki wypędzą je na dobre.

To uprawiamy w swoich ogrodach

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na własne uprawy ogrodowe — zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na działkach ROD. Najczęściej Polacy sadzą warzywa (np. pomidory, ogórki, marchew, cebulę), zioła (bazylia, mięta, pietruszka) oraz owoce, takie jak truskawki, maliny czy porzeczki. Popularność domowej uprawy wynika z potrzeby zdrowego jedzenia, kontroli nad jakością produktów, ale także z relaksu i satysfakcji, jaką daje praca z roślinami.

sadzenie rośliny.jpg
Fot. EduardSV/Getty Images/CanvaPro

Do zalet ogrodnictwa należą: świeże, ekologiczne plony, oszczędność pieniędzy w sezonie oraz pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Minusy to przede wszystkim czasochłonność, zależność od pogody oraz koszty początkowe (narzędzia, sadzonki, ziemia). Mimo to, według różnych szacunków, ogrodnictwem hobbystycznym zajmuje się nawet co trzeci Polak — a pandemia COVID-19 i wzrost cen żywności tylko przyspieszyły ten trend.

Domowe uprawy mogą się spotkać z kilkoma istotnymi trudnościami, z którymi trudno sobie poradzić, szczególnie gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z ogrodnictwem. Jednym z nich jest aktywność szkodników, które tylko czekają, aby zjeść i zniszczyć nasze plony. Można sobie jednak z nimi poradzić.

Weź z kuchni i rozsyp wokół mrowiska. Mrówki natychmiast opuszczą Twój ogród Groźny gatunek zaobserwowany w Polsce. Przypomina zwykłą wronę, nie daj się zmylić

Ślimaki mogą zaszkodzić naszym ogrodom

Uprawy prowadzone przez Polaków w przydomowych ogródkach są narażone na wiele niebezpieczeństw ze strony szkodników. Niezależnie od tego, jak dobrze będziemy dbali o swoje rośliny, jedna inwazja może sprawić, że stracimy wszystko, o co się staraliśmy. Wśród najczęstszych nieproszonych gości znajdują się:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • opuchlaki,
  • turkucie podjadki,
  • pędraki,
  • ślimaki.
ślimak w trawie.jpg
Fot. rparys/Getty Images/CanvaPro

Te z pozoru niczemu niewinne mięczaki, zwłaszcza bezskorupowe, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję naszych ogrodów. Najczęściej atakują młode warzywa, sałaty, a także truskawki. Nie oszczędzą również uwielbianych przez wielu roślin ozdobnych. Ich obecność można rozpoznać po charakterystycznych, nieregularnych dziurach i śluzowatych śladach, które po sobie pozostawiają. W ciągu dnia najczęściej pozostaną niewidoczne. Wszystko ze względu na fakt, że to wtedy panują przyjaźniejsze ślimakom warunki — temperatura jest niższa, a gleba wilgotniejsza.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się młode sadzonki, które najczęściej padają ofiarą ślimaków. Dodatkowo, ze względu na uszkodzenia, pojawia się większe ryzyko wystąpienia infekcji chorobowych oraz kolejnych ataków. Gdy szkodniki te zaatakują świeżo posadzone rośliny, mogą je doszczętnie zniszczyć. W takiej sytuacji plony nie nadają się już do spożycia — jedynym wyjściem jest ich wyrzucenie, co oznacza stratę zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dla osób uprawiających rośliny na sprzedaż może to mieć poważne konsekwencje finansowe.

Istnieje jednak kilka kluczowych sposobów, które mogą pomóc w wypędzeniu ślimaków z ogrodu. Te domowe sztuczki mogą być bardzo efektywne.

Zobacz: Leśnicy ostrzegają, już pojawiły się w lasach. “Są niebezpieczne dla człowieka”

Tak wypędzisz ślimaki z ogrodu

Niektórzy, gdy zauważą w swoim ogrodzie nieproszonych gości, od razu decydują się na zakup chemicznych środków, które mają na celu ich odstraszenie, a nawet skrzywdzenie. Nie każdy chce jednak postąpić właśnie w ten sposób. Okazuje się, że istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ślimaków, które będą równie skuteczne.

Warto między innymi zająć się regularnym rozkopywaniem ziemi jeszcze zimą, aby wydobyć na wierzch jaja ślimaków. Następnie te zamarzną lub zostaną wyjedzone przez ptactwo. Kolejnym działaniem uniemożliwiającym szkodnikom skuteczne rozmnożenie się jest zmiana struktury gleby poprzez dodawanie do niej piasku, kompostu lub rozluźnianie podłoża. Ślimaki odstraszy również podlewanie ziemi wieczorami, tak, aby nie była ona zbyt wilgotna w ciągu dnia.

Innym sposobem jest posadzenie w ogrodzie roślin, które skutecznie odstraszą szkodniki z naszego ogrodu. Najskuteczniejsze w tej roli okazują się takie okazy jak:

  • lawenda,
  • rozmaryn, 
  • czosnek,
  • cebula, 
  • bazylia, 
  • mięta. 

Jeśli to nie pomoże, warto spróbować powstrzymać ślimaki za pomocą produktów, które każdy z nas ma w swoim domu. Naturalne bariery, których nie będą chciały przekroczyć szkodniki, można stworzyć ze skorupek jaj, zmielonych ziaren kawy, cynamonu czy pestek cytrusów — wydzielają one zapachy, których nie lubią ślimaki.

Kolejną możliwością jest również zastawienie na szkodniki skutecznych pułapek. W tym przypadku przydatne będą pojemniki wypełnione piwem lub drożdżami rozpuszczonymi w wodzie — gdy ślimaki do nich wejdą, nie będą mogły już wyjść.