RolnikInfo.pl
AGROunia - odszkodowania

Jan Bielecki/East News

AGROunia nagłaśnia kolejny skandal. Tym razem kwestia ubezpieczeń rolniczych

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Kolejny dzień przynosi nagłaśnianie przez AGROunię kolejnego skandalu. Tym razem pod lupę wzięte zostały kwestie budżetu ubezpieczeń rolniczych. - To pokazuje, że rolnicy nie mogą liczyć dziś na żadną pomoc od państwa - stwierdził Michał Kołodziejczak.

- Rolnicy od początku wiosny chcą ubezpieczać swoje uprawy od licznych klęsk żywiołowych i nie mogą - przyznał w dzisiejszej transmisji w mediach społecznościowych lider AGROunii, Michał Kołodziejczak.

Jak wskazał Kołodziejczak, w budżecie państwa nie zostały przewidziane pieniądze na dopłaty do ubezpieczeń od klęsk żywiołowych (np. przymrozki, grad). W ubiegłym roku na ten cel przeznaczonych zostało 800 milionów złotych, tymczasem w tym roku suma ta została okrojona o połowę. Jednak problem jest w tym, że jak przekazał lider AGROunii ubezpieczalnie nie otrzymały jeszcze pieniędzy, a co za tym idzie, nie mogą ubezpieczać na normalnych zasadach rolników. 

- Będzie to skutkowało kolejnymi dramatycznymi sytuacjami, bo rolnicy w tej chwili nie będą ubezpieczać swoich upraw komercyjne, bo są to bardzo drogie ubezpieczenia - dodał Kołodziejczak, zwracając uwagę na to, że w innych państwach na świecie, władza pilnuje, by dopłacać do ubezpieczeń rolniczych. 

Zdaniem Kołodziejczaka zmniejszenie o połowę dopłat do ubezpieczeń rolniczych jest przykładem na to, ze rolnicy dziś nie mogą liczyć na żadną pomoc od państwa. Przeznaczenie 400 miliardów złotych na ubezpieczenia jest zdaniem lidera AGROunii niewystarczające, suma ta powinna zostać zwiększona do 1 miliarda złotych. 

Czas na wizytę u premiera i ministra 

Jak zapowiedział Michał Kołodziejczak, już jutro zamierza pojawić się zarówno u premiera, Mateusza Morawieckiego, jak i u ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy z dokumentami, w których zostanie przekazane, jak wygląda sytuacja związana z budżetem na ubezpieczenia rolnicze. 

Kwestia ubezpieczeń od wiosennych przymrozków i gradu z dopłatą z budżetu państwa została poruszona przez Posła Mirosława Maliszewskiego w zapytaniu skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wskazywał poseł, z roku na rok przybywa problemów z zawieraniem polis ubezpieczeniowych na wypadek wiosennych przymrozków i gradu z dopłatą z budżetu państwa. W odpowiedzi, która przyszła z MRiRW wskazano, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie jest żadną ze stron podczas zawierania uowy, więc nie ma wpływu na podejmowane przez ubezpieczycieli, czy zakłady ubezpieczeniowe decyzji. 

W odpowiedzi powiadomiono, że zgodnie z ustawą budżetową na rok 2021 na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz na częściowe dofinansowanie odszkodowań z tytułu ryzyka suszy wyniosą 400 mln zł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Facebook/AGROunia, Sejm.gov.pl

Podobne artykuły

sklep

Biznes

Rolnicy oszukani? Znany sklep pod lupą UOKiK, niepokojące doniesienia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Biznes

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

Czytaj więcej >
brytyjski rolnik

Biznes

Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Czytaj więcej >
bill gates

Biznes

Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Czytaj więcej >
biedronka - kapusta

Biznes

"Mimo gradobicia, jest pełnowartościowa". Biedronka odkupi kapustę od rolników

Czytaj więcej >
truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >