RolnikInfo.pl
białowieski park narodowy

unsplash.com / fot. Vadim Karnakhin

Białowieski Park Narodowy wydzierżawi 125 ha. Cel jest jeden

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Białowieski Park Narodowy bez wątpienia jest perłą w koronie polskiego dziedzictwa przyrodniczego. Słynący z ochrony żubrów Park chce wydzierżawić aż 125 hektarów łąk od prywatnych właścicieli na potrzeby rozrastających się stad tych zwierząt.

Jak podaje portal sadyogrody.pl, osoby, od których władze Parku Narodowego wydzierżawią grunty, otrzymają około 2,5 tysiąca złotych zapłaty za każdy hektar.

Białowieski Park Narodowy dba o żubry

Białowieski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obszarów w Polsce - warto podkreślić, że może poszczycić się fragmentami lasu pierwotnego, a także największą na świecie populacją żubra żyjącego na wolności.

W Białowieskim Parku Narodowym życie toczy się w wielkiej mierze wokół żubrów, a informacja, która obiegła niedawno media jest tylko potwierdzeniem, że populacja tych zwierząt będzie miała jeszcze lepsze warunki do dalszego rozwoju.

Jak informuje portal sadyogrody.pl, władze Białowieskiego Parku Narodowego zdecydowały się na wydzierżawienie 125 hektarów łąk od prywatnych właścicieli, którzy posiadają nieruchomości w okolicy. Dzięki temu żubry będą miały więcej przestrzeni do życia i żerowania.

truskawki

Nie zutylizowała niesprzedanych truskawek. Znana sieć wyrzuciła pracownicę na bruk

CZYTAJ DALEJ


Każdy właściciel, który odda w dzierżawę swoje łąki, otrzyma średnio 2,5 tysiąca złotych za każdy hektar gruntu. Jest tutaj jeden warunek: właściciel łąki będzie miał w obowiązku zebrać i pozostawić siano na zimowe potrzeby żywieniowe żubrów.

Łąki do dzierżawy

Dlaczego władze Parku Narodowego zdecydowały się na dzierżawę kolejnych obszarów w okolicy? Odpowiedź jest całkiem prosta: żubry potrzebują nowych terenów, z których będą mogły bez obaw pozyskiwać żywność w czasie zimy.

W momencie, gdy łąki nie są dzierżawione, żubry i tak wychodzą na żer - problem w tym, że tym samym przyczyniają się do znacznych szkód na terenach należących do rolników.

Program dzierżawy gruntów od właścicieli przez władze Parku możliwy jest dzięki funduszom unijnym.

Warto dodać, że żubry w Białowieskim Parku Narodowym mają się naprawdę dobrze. Zimą na przełomie 2020 i 2021 roku stwierdzono, iż żyje tam 715 żubrów - 70 z nich urodziło się w 2020 roku.

Jak można bez trudu zauważyć, dzięki wspólnym staraniom przyrodników i rolników populacja tych pięknych zwierząt stopniowo rośnie i zyskuje coraz lepsze warunki do rozwoju.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >
pogoda

Wiadomości

Pogodowy kataklizm na południu kraju. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >