Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne

gatunki inwazyjne
unsplash.com / fot. Sveta Fedarava

W Europie od lat 60. ubiegłego wieku leśnictwo i rolnictwo poniosły straty rzędu 116,61 miliardów euro. Powód może wydawać się niektórym zaskakujący - za systematycznym ubytkiem funduszy stoją gatunki inwazyjne.

Gatunki inwazyjne są niezwykle trudne do wyplenienia - jednym z najlepszych przykładów może być w Polsce barszcz Sosnowskiego, dziki królik czy szczur wędrowny.

Plaga gatunków inwazyjnych i gigantyczne straty

Inwazyjne gatunki, nietypowe dla danego obszaru geograficznego, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla rodzimego ekosystemu i bioróżnorodności.

Warto podkreślić, że ekspansja tego typu gatunków ma katastrofalny wpływ nie tylko na florę i faunę, ale również na działalność człowieka - produkcję żywności, rolnictwo i gospodarkę rybną.

Wedle unijnych danych na walkę z gatunkami inwazyjnymi i naprawianie wyrządzonych przez nich szkód co roku przeznacza się ponad 12 miliardów euro.

Obliczono, że od lat 60. XX wieku europejskie kraje odnotowały z tego powodu w sektorze leśnictwa i rolnictwa odnotowały straty rzędu 116,61 miliardów euro.

Gatunki inwazyjne - dalsze szczegóły

Walka z gatunkami inwazyjnymi w czasach globalizacji jest niezwykle trudna i nie bez powodu przypomina syzyfową pracę. Ważne jednak, by w procesie ich eliminacji z nietypowego dla nich ekosystemu dbać o ich wczesne wykrywanie.

Jak podaje portal farmer.pl, krajami, które od lat 60. XX wieku w sposób szczególny zostały dotknięte skutkami obecności gatunków inwazyjnych są Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

W wymienionych państwach minimalne straty finansowe sięgają ponad 8,21 miliardów euro. Minimalne - ponieważ kwoty te są niezwykle trudne do oszacowania i są zazwyczaj zaniżane. Nie uwzględnia się w nich bowiem kwestii takich jak szkody ekologiczne i skutki nowych chorób.

W Polsce najpopularniejsze gatunki inwazyjne to: barszcz Sosnowskiego, nutria, piżmak, biedronka azjatycka, rdest ptasi, szczur wędrowny i dziki królik.

Warto pamiętać, że spośród około 11 tysięcy gatunków nierodzimych w Europie nie wszystkie uznawane są za gatunki inwazyjne.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl, ec.europa.eu