Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne
W Europie od lat 60. ubiegłego wieku leśnictwo i rolnictwo poniosły straty rzędu 116,61 miliardów euro. Powód może wydawać się niektórym zaskakujący - za systematycznym ubytkiem funduszy stoją gatunki inwazyjne.
Gatunki inwazyjne są niezwykle trudne do wyplenienia - jednym z najlepszych przykładów może być w Polsce barszcz Sosnowskiego, dziki królik czy szczur wędrowny.
Plaga gatunków inwazyjnych i gigantyczne straty
Inwazyjne gatunki, nietypowe dla danego obszaru geograficznego, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla rodzimego ekosystemu i bioróżnorodności.
Warto podkreślić, że ekspansja tego typu gatunków ma katastrofalny wpływ nie tylko na florę i faunę, ale również na działalność człowieka - produkcję żywności, rolnictwo i gospodarkę rybną.
Wedle unijnych danych na walkę z gatunkami inwazyjnymi i naprawianie wyrządzonych przez nich szkód co roku przeznacza się ponad 12 miliardów euro.
Obliczono, że od lat 60. XX wieku europejskie kraje odnotowały z tego powodu w sektorze leśnictwa i rolnictwa odnotowały straty rzędu 116,61 miliardów euro.
Gatunki inwazyjne - dalsze szczegóły
Walka z gatunkami inwazyjnymi w czasach globalizacji jest niezwykle trudna i nie bez powodu przypomina syzyfową pracę. Ważne jednak, by w procesie ich eliminacji z nietypowego dla nich ekosystemu dbać o ich wczesne wykrywanie.
Jak podaje portal farmer.pl, krajami, które od lat 60. XX wieku w sposób szczególny zostały dotknięte skutkami obecności gatunków inwazyjnych są Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.
W wymienionych państwach minimalne straty finansowe sięgają ponad 8,21 miliardów euro. Minimalne - ponieważ kwoty te są niezwykle trudne do oszacowania i są zazwyczaj zaniżane. Nie uwzględnia się w nich bowiem kwestii takich jak szkody ekologiczne i skutki nowych chorób.
W Polsce najpopularniejsze gatunki inwazyjne to: barszcz Sosnowskiego, nutria, piżmak, biedronka azjatycka, rdest ptasi, szczur wędrowny i dziki królik.
Warto pamiętać, że spośród około 11 tysięcy gatunków nierodzimych w Europie nie wszystkie uznawane są za gatunki inwazyjne.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Wścieklizna atakuje kolejne gatunki. 40 przypadków choroby na Mazowszu
Emilia skrytykowała Agrounię. Mocna aluzja do Andrzeja i Gienka?
Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: farmer.pl, ec.europa.eu