RolnikInfo.pl
gatunki inwazyjne

unsplash.com / fot. Sveta Fedarava

Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W Europie od lat 60. ubiegłego wieku leśnictwo i rolnictwo poniosły straty rzędu 116,61 miliardów euro. Powód może wydawać się niektórym zaskakujący - za systematycznym ubytkiem funduszy stoją gatunki inwazyjne.

Gatunki inwazyjne są niezwykle trudne do wyplenienia - jednym z najlepszych przykładów może być w Polsce barszcz Sosnowskiego, dziki królik czy szczur wędrowny.

Plaga gatunków inwazyjnych i gigantyczne straty

Inwazyjne gatunki, nietypowe dla danego obszaru geograficznego, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla rodzimego ekosystemu i bioróżnorodności.

Warto podkreślić, że ekspansja tego typu gatunków ma katastrofalny wpływ nie tylko na florę i faunę, ale również na działalność człowieka - produkcję żywności, rolnictwo i gospodarkę rybną.

Wedle unijnych danych na walkę z gatunkami inwazyjnymi i naprawianie wyrządzonych przez nich szkód co roku przeznacza się ponad 12 miliardów euro.

Obliczono, że od lat 60. XX wieku europejskie kraje odnotowały z tego powodu w sektorze leśnictwa i rolnictwa odnotowały straty rzędu 116,61 miliardów euro.

Gatunki inwazyjne - dalsze szczegóły

Walka z gatunkami inwazyjnymi w czasach globalizacji jest niezwykle trudna i nie bez powodu przypomina syzyfową pracę. Ważne jednak, by w procesie ich eliminacji z nietypowego dla nich ekosystemu dbać o ich wczesne wykrywanie.

Jak podaje portal farmer.pl, krajami, które od lat 60. XX wieku w sposób szczególny zostały dotknięte skutkami obecności gatunków inwazyjnych są Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

W wymienionych państwach minimalne straty finansowe sięgają ponad 8,21 miliardów euro. Minimalne - ponieważ kwoty te są niezwykle trudne do oszacowania i są zazwyczaj zaniżane. Nie uwzględnia się w nich bowiem kwestii takich jak szkody ekologiczne i skutki nowych chorób.

W Polsce najpopularniejsze gatunki inwazyjne to: barszcz Sosnowskiego, nutria, piżmak, biedronka azjatycka, rdest ptasi, szczur wędrowny i dziki królik.

Warto pamiętać, że spośród około 11 tysięcy gatunków nierodzimych w Europie nie wszystkie uznawane są za gatunki inwazyjne.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Wścieklizna atakuje kolejne gatunki. 40 przypadków choroby na Mazowszu

  • Emilia skrytykowała Agrounię. Mocna aluzja do Andrzeja i Gienka?

  • Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: farmer.pl, ec.europa.eu

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >