RolnikInfo.pl
grzegorz puda

od lewej: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Piotr Molecki/East News

Minister rolnictwa obiecał nagrodę za walkę z HPAI. Wystarczy zrobić jedną rzecz

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ptasia grypa stała się ogromnym problemem nie tylko dla hodowców drobiu, ale też dla państwowych władz. W środę 19 maja 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, na której obecny był szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda, a także Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Weltz.

Minister rolnictwa odwołał się do odszkodowań dla hodowców, którzy musieli zutylizować ptaki, jaja i pasze ze względu na wymogi bioasekuracji. Zaznaczył, że osoby, które nie kwalifikują się do uzyskania odszkodowań, mogą liczyć na specjalną nagrodę za pomoc w szybkiej likwidacji ognisk. 

Minister rolnictwa o ptasiej grypie

Ptasia grypa w dużej mierze sparaliżowała rynek drobiu w naszym kraju. Do 17 maja 2021 roku potwierdzono w sumie 322 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dla porównania warto przytoczyć bilans z całego ubiegłego roku, kiedy to liczba ognisk HPAI wyniosła "zaledwie" 54.

Ptasia grypa rozpędza się w tempie, którego nie wytrzymują ani hodowcy drobiu, ani władze weterynaryjne i państwowe. Straty finansowe rosną z dnia na dzień, a producenci mięsa i jaj nie wiedzą, czy w najbliższej przyszłości dadzą radę utrzymać płynność finansową swoich gospodarstw.

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w powiecie żuromińskim i mławskim, gdzie próbowano znaleźć miejsca m.in. na grzebowiska martwych ptaków. Pomysł ten spotkał się z ostrym sprzeciwem lokalnych władz i mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-14]

Jak się okazuje, metoda wypróbowana przez Duńczyków zdaje się nie być najlepszym pomysłem na poradzenie sobie z milionami padłych zwierząt, głównie ze względu na ogromne ryzyko skażenia środowiska. Szczegóły dramatycznej sytuacji w Danii można znaleźć w tekście zatytułowanym Duńczycy zakopali wybite norki. Środowisku grożą poważne konsekwencje.

Część hodowców drobiu przestrzegających zasad bioasekuracji ma szansę na uzyskanie odszkodowania za ptaki, które zostały zutylizowane nakazem Inspekcji Weterynaryjnej.

Jak stwierdził szef resortu rolnictwa, te osoby, którym taka pomoc nie przysługuje, mogą liczyć na nagrodę. Warunek jest jeden: muszą aktywnie pomóc w likwidowaniu ognisk ptasiej grypy. Grzegorz Puda nie podał tutaj jednak szczegółów - nie wiadomo zatem, jaką formę miałaby mieć wspomniana nagroda i na jakich zasadach byłaby przyznawana. 

Przerażające statystyki

Liczba ptaków, które zostają poddawane ubojowi ze względu na szalejący wirus ptasiej grypy, jest tak wielka, że w pewnym momencie władzom weterynaryjnym zabrakło dwutlenku węgla potrzebnego do gazowania zwierząt.

Dane są nieubłagane: dotychczas (tj. od początku roku) zabito w Polsce 11 259 000 ptaków. Najwięcej z nich było zlokalizowanych na Mazowszu - aż 7 400 000 sztuk, w Wielkopolsce - 2 200 000 sztuk, a także na Warmii i Mazurach - 550 000 sztuk.

Warto przypomnieć, że zgodnie z aktualną wiedzą naukową wirus ptasiej grypy nie zagraża w żaden sposób zdrowiu ludzi. Mimo to zaleca się każdorazowe mycie rąk i zmianę odzieży wierzchniej po kontakcie ze zwierzętami.

W gospodarstwach podczas działań mających na celu zabezpieczanie obszaru przed dalszą transmisją wirusa ptasiej grypy dochodzi też do kolejnych dramatów - przykładem może być pożar wywołany prewencyjnym wypalaniem wytłaczanek we wsi Bieżuń, o którym pisaliśmy w tekście Zabezpieczali fermę przed ptasią grypą. Wszystko poszło z dymem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzegorz puda

Wiadomości

Grzegorz Puda skrytykował poprzedni rząd. Stanowcze słowa z mównicy sejmowej

Czytaj więcej >
trąba powietrzna pogoda

Wiadomości

Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Czytaj więcej >
kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >