RolnikInfo.pl
MRiRW - środki

Iberion - materiały własne

Ministerstwo rolnictwa ws. zwiększenia środków budżetowych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odpowiedziało na interpelację poselską w sprawie środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w Polsce. Jak się okazuje MRiRW już pod koniec marca wystąpiło o uruchomienie środków z rezerwy celowej. Pojawiła się też odpowiedź na pytanie, czy rząd rozważa zwiększenie rezerwy.

W odpowiedzi, która przyszła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka Sekretarz Stanu MRiRW przekazała, że już 28 marca został złożony wniosek na uruchomienie środków z rezerwy celowej „Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (w tym finansowanie programów zwalczania), badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt, produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach, finansowanie zadań zleconych przez Komisję Europejską oraz dofinansowanie kosztów realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnej, w tym na wypłatę wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych na podstawie art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej” na kwotę 263.550.720,70 zł.

Z tego także, jak zaznacza Gembicka, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydował o uruchomieniu środków z wyżej wymienionej rezerwy w kwocie 51.756.233,70 zł.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Środki mogą okazać się niewystarczające"

Jeszcze w połowie marca Marcin Kulasek, Włodzimierz Czarzasty, Romuald Ajchler, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska, Arkadiusz Iwaniak, Dariusz Wieczorek zwrócili się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z interpelacją poselską w sprawie środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w Polsce. Jak zauważyli politycy, już w pierwszym kwartale Polska narażona jest na nasilone występowanie chorób zakaźnych. 

Politycy w interpelacji zwrócili uwagę, że rezerwy finansowe, które zostały przeznaczone w 2021 roku na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w 432,3 mln zł, mogą okazać się niewystarczające, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Czy rząd rozważa zwiększenie powyższej rezerwy?

W interpelacji zapytano, czy rząd rozważa zwiększenie rezerwy przeznaczonej na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w Polsce. Także i do tej kwestii odniosła się Anna Gembicka.  

- Informuję, że jej zwiększenie możliwe byłoby podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2022 - zaznaczyła sekretarz stanu MRiRW. 

Ptasia grypa i ASF w Polsce 

Do piątku 9 kwietnia bieżącego roku w Polsce potwierdzono 116 ognisk ptasiej grypy. Więcej o bieżącej sytuacji związanej z grypą ptaków, można przeczytać >tutaj<. 

Natomiast w przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) zgodnie z mapą zamieszczoną na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, potwierdzono 1086 przypadków ASF u dzików. Do tej pory w Polsce potwierdzono także jedno ognisko ASF wśród świń na fermie liczącej około 17 tysięcy świń w województwie lubuskim, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >