Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ministerstwo rolnictwa ws. zwiększenia środków budżetowych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

Ministerstwo rolnictwa ws. zwiększenia środków budżetowych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych

MRiRW - środki
Iberion - materiały własne

W odpowiedzi, która przyszła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka Sekretarz Stanu MRiRW przekazała, że już 28 marca został złożony wniosek na uruchomienie środków z rezerwy celowej „Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (w tym finansowanie programów zwalczania), badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt, produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach, finansowanie zadań zleconych przez Komisję Europejską oraz dofinansowanie kosztów realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnej, w tym na wypłatę wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych na podstawie art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej” na kwotę 263.550.720,70 zł.

Z tego także, jak zaznacza Gembicka, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydował o uruchomieniu środków z wyżej wymienionej rezerwy w kwocie 51.756.233,70 zł.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Środki mogą okazać się niewystarczające"

Jeszcze w połowie marca Marcin Kulasek, Włodzimierz Czarzasty, Romuald Ajchler, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska, Arkadiusz Iwaniak, Dariusz Wieczorek zwrócili się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z interpelacją poselską w sprawie środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w Polsce. Jak zauważyli politycy, już w pierwszym kwartale Polska narażona jest na nasilone występowanie chorób zakaźnych. 

Politycy w interpelacji zwrócili uwagę, że rezerwy finansowe, które zostały przeznaczone w 2021 roku na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w 432,3 mln zł, mogą okazać się niewystarczające, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Czy rząd rozważa zwiększenie powyższej rezerwy?

W interpelacji zapytano, czy rząd rozważa zwiększenie rezerwy przeznaczonej na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych w Polsce. Także i do tej kwestii odniosła się Anna Gembicka.  

- Informuję, że jej zwiększenie możliwe byłoby podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2022 - zaznaczyła sekretarz stanu MRiRW. 

Ptasia grypa i ASF w Polsce 

Do piątku 9 kwietnia bieżącego roku w Polsce potwierdzono 116 ognisk ptasiej grypy. Więcej o bieżącej sytuacji związanej z grypą ptaków, można przeczytać >tutaj<. 

Natomiast w przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) zgodnie z mapą zamieszczoną na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, potwierdzono 1086 przypadków ASF u dzików. Do tej pory w Polsce potwierdzono także jedno ognisko ASF wśród świń na fermie liczącej około 17 tysięcy świń w województwie lubuskim, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW