RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zabraknie pieniędzy na zwalczanie ASF i ptasiej grypy? "Środki mogą okazać się niewystarczające"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

Zabraknie pieniędzy na zwalczanie ASF i ptasiej grypy? "Środki mogą okazać się niewystarczające"

MRiRW - budżet
BeatriceBB /Pixabay

Jeszcze w połowie marca Marcin Kulasek, Włodzimierz Czarzasty, Romuald Ajchler, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska, Arkadiusz Iwaniak, Dariusz Wieczorek skierowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi interpelację poselską w sprawie środków budżetowych przeznaczonych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych. Jak wskazali w piśmie politycy, Polska już od pierwszego kwartału bieżącego roku narażona jest na nasilone występowanie chorób zakaźnych. 

Ptasia grypa i ASF w Polsce 

Zgodnie z danymi na podstawie badań przeprowadzonych do 31 marca bieżącego roku, w Polsce Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 93 ogniska ptasiej grypy od początku 2021 roku. W momencie kierowania pisma do MRiRW w Polsce potwierdzono 32 ogniska, a jak wtedy wskazywali politycy, w porównaniu z ubiegłym rokiem, w Polsce ptasia grypa rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. 

Jednak, jak wskazano w interpelacji, problemem jest nie tylko ptasia grypa, ale i wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Stwierdzono też blisko 700 przypadków (671 info strona GIW 10.03.2021) afrykańskiego pomoru świń wśród dzików. Oznacza to, że niebawem przypadki ASF mogą zacząć pojawiać się w większej ilości w gospodarstwach hodowlanych - wskazywano w piśmie. 

Warto przypomnieć, że w Polsce potwierdza już w tym roku także pierwsze ognisko ASF wśród świń, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Rezerwy na zwalczanie chorób zakaźnych są za małe?

Jak podkreślono w interpelacji, budżet Głównego Inspektoratu Weterynarii w bieżącym roku wynosi 18,6 mln zł. Natomiast 432,3 mln zł. wynoszą rezerwy na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

- Środki te wobec dynamicznego rozwoju epidemii chorób zwierzęcych mogą okazać się niewystarczające. Dla porównania, w roku budżetowym 2019 wspomniana rezerwa celowa została wykonana w 96%. Pierwszy kwartał bieżącego roku wskazuje, że w tym roku środki te mogą okazać się niewystarczające - wskazano w interpelacji. 

Politycy w interpelacji zwrócili się do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa i rozwoju wsi z pytaniem, czy resort planuje zwiększenie rezerwy na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Zapytano się także, jaki obecnie jest stan wykorzystania rezerwy. Na ten moment nie ma jeszcze odpowiedzi z MRiRW, gdy się pojawi, poinformujemy o tym. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm.gov