Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Nietypowy problem przed Wielkanocą: ludzie masowo wycinają borówkę
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:34

Nietypowy problem przed Wielkanocą: ludzie masowo wycinają borówkę

Wielkanoc borówka
Facebook / Nadleśnictwo Bolesławiec, Lasy Państwowe

Uderzającym przykładem kradzieży runa leśnego jest opisana przez Nadleśnictwo Bolesławiec zorganizowana grupa, która wycinała borówki na dużą skalę po to, by sprzedać ją w Holandii.

Nielegalna wycinka borówki na Wielkanoc

Wielkanoc jest świętem symbolizującym życie - widoczne jest to szczególnie na tle budzącej się przyrody. Nic zatem dziwnego, że wiele osób poszukuje zielonych dekoracji, które umiliłyby świąteczne dni spędzone w domu.

Mimo to nie wszyscy kierują się w tym względzie szlachetnymi pobudkami. Jak podaje Nadleśnictwo Bolesławiec na swoim facebookowym profilu, lokalna Straż Leśna w zeszłym tygodniu zatrzymała na gorącym uczynku grupę osób, która wycinała borówkę czernicę.

Jak się okazało, wszystko to było motywowane celami zarobkowymi - zbieracze borówki mieli bowiem w zamiarze sprzedawać pęczki roślin w Holandii, dostając około 10 euro za sztukę.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Jak ustalili strażnicy, osobami zajmującymi się nielegalną wycinką runa leśnego byli głównie obywatele Ukrainy i Turcji.

Zbieracze borówki zostali ukarani mandatem w wysokości 1000 złotych. Co stało się ze ściętymi roślinami? Zgodnie z relacją Nadleśnictwa, zostały one przekazane osobom uczęszczającym na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bolesławcu (WTZ Bolesławiec).

Kradzież runa leśnego

Lasy Państwowe należą do Skarbu Państwa, a wynoszenie niektórych elementów pochodzących z lasu jest czynem nielegalnym. Nie wolno zatem zrywać i niszczyć roślin (np. borówki), zabronione jest także zbieranie mchu (m.in. ze względu na jego ochronę).

Jak może my przeczytać w zasadach udostępniania lasów według Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 2005 r. Nr 45, poz. 435 ze zm.) zabronione jest m.in. rozkopywanie ściółki i gruntu, niszczenie grzybów i grzybni, a także roślin.

Choć samo zbieranie grzybów i jagód jest dozwolone, to istnieją oznakowane miejsca w lesie, gdzie nie wolno tego robić. Co grozi za zlekceważenie zasad, o których mówi wspomniana ustawa? Są to przede wszystkim sankcje finansowe - wysokość grzywny (zależnie od popełnionego wykroczenia) waha się od 250 do 1000 złotych.

Ponadto osoba przyłapana na niszczeniu mienia leśnego z wysokim prawdopodobieństwem może otrzymać naganę

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: nj24.pl, Facebook / Nadleśnictwo Bolesławiec, Lasy Państwowe