RolnikInfo.pl
AGROunia - prewencyjne wybijanie drobiu

AGROunia/Facebook

"Rażące nadużycie i działanie na szkodę mieszkańców". AGROunia ws. prewencyjnego zabijania drobiu

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Za pośrednictwem mediów społecznościowych AGROunia powiadomiła o piśmie, które wczoraj skierowane zostało do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza oraz do Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w sprawie prewencyjnego wybijania ptaków.

Jak można przeczytać w piśmie AGROunia wraz z Polskim Związkiem Rolnym stanowczo sprzeciwia się prewencyjnemu zabijaniu ptaków, które wynika z decyzji zawartych w rozporządzeniu nr 16 Wojewody Mazowieckiego z dnia 26 maja 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, kozienickiego, przasnyskiego oraz siedleckiego.

- Masowe i prewencyjne wybijanie ptaków w miejscowościach wymienionych w rozporządzeniu, gdzie przypadków grypy ptaków nie ma od kilku tygodni, jest rażącym nadużyciem i działaniem na szkodę mieszkańców - wskazał w piśmie Michał Kołodziejczak. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Nie" dla wybijania drobiu bez gwarancji odszkodowań 

W piśmie zaznaczono, że zarówno AGROunia, jak i Polski Związek Rolny nie zgadzają się na zabijanie drobiu bez "zapewnienia pieniędzy dla hodowców". Jak wskazano, wypłacane hodowcom odszkodowania powinny wynosić tyle ile, wynosi wartość zabitych zwierząt, zutylizowana pasza plus obejmować rekompensatę innych kosztów, w tym takich, które hodowcy mogliby "potencjalnie" uzyskać, ale nie będą posiadali już żadnych zwierząt. Co więcej, sama wypłata odszkodowania powinna zostać uiszczona jeszcze przed zabiciem zwierząt.

- Fundacja i Związek będą namawiały hodowców, by nie pozwolili zabić hodowanych przez siebie ptaków, a w dalszej kolejności będziemy udowadniać, że rozporządzenie jest szkodliwe w wymiarze społecznym i gospodarczym - wskazał Michał Kołodziejczak w piśmie, żądając natychmiastowego wycofania rozporządzenia.

Wspominane rozporządzenie nr 16 Wojewody Mazowieckiego znaleźć można >tutaj<. 

Od początku bieżącego roku w Polsce, zgodnie z danymi przekazanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny, stwierdzono 333 ogniska ptasiej grypy. Najnowsze dane dotyczą badań przeprowadzonych do poniedziałku 24 maja 2021 roku. O kwestii odszkodowań i nowej metodzie walki z ptasią grypą w kraju zarówno Puda, jak i Welz omawiali podczas konferencji prasowej, o której więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: Facebook/AGROunia, Gov.pl, GIW

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >