Dzierżawa - rolnicy
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Kwietnia 2021

Można wydzierżawić grunty na potrzeby białowieskich żubrów. Wnioski do 9 kwietnia

Rolnicy, którzy posiadają grunty na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy Białowieskiej mogą je wydzierżawić. Jak można przeczytać na stronie Białowieskiego Parku Narodowego, można otrzymać pieniądze za dzierżawę na potrzeby żubrów.

- Białowieski Park Narodowy ogłasza możliwość wydzierżawienia od rolników będących osobami fizycznymi łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy Białowieskiej w celu zmniejszenie konfliktów z właścicielami upraw rolnych i zapewnienie większej ilości karmy na okres zimowy w miejscach przebywania żubrów - można przeczytać na stronie Białowieskiego Parku Narodowego.

Program dzierżawy gruntów realizowany jest w ramach programu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce", który współfinansowany jest z unijnych funduszy.

Mazowieckie: Tragiczne w skutkach zderzenie ciągnika rolniczego z motocyklemMazowieckie: Tragiczne w skutkach zderzenie ciągnika rolniczego z motocyklemCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Jakie wymagania należy spełnić?

Jak można dowiedzieć się na stronie Białowieskiego Parku Narodowego, aby przystąpić do projektu, należy spełnić cztery warunki:

  • łąka o minimalnej wielkości 0,5 ha, musi znajdować się w miejscu występowania żubrów,
  • do łąki musi być swobodny dostęp z każdej strony,
  • w odległości minimum 500 m w pobliżu łąki nie mogą się znajdować pola uprawne, ani ludzkie siedziby,
  • posiadanie prawa do dysponowania łąkami.

Każdy zainteresowany powinien złożyć podanie do 9 kwietnia bieżącego roku. Kwestionariusz można znaleźć na stronie Białowieskiego Parku Narodowego. Dokumenty złożone lub przesłane po terminie, nie będą rozpatrywane. W kwestionariuszu należy podać informacje osobowe oraz dotyczące gruntu.

- Koszt wydzierżawienia 1 ha łąk (przygotowanie łąki, zbiór i złożenie siana luzem) ok. 2 500 zł - można przeczytać na stronie Białowieskiego Parku Narodowego.

Ile żubrów żyje w Polsce?

Jak wynika z danych Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów, zgodnie ze stanem na koniec ubiegłego roku żubrów żyjących na wolności było 2115. Zwierzęta żyją w sześciu dużych populacjach:

  • Bieszczady - 707 żubrów,
  • Puszcza Augustowska - 17 żubrów,
  • Puszcza Białowieska - 715 żubrów,
  • Puszcza Borecka - 128 żubrów,
  • Puszcza Knyszyńska - 214 żubrów,
  • Zachodnia Polska - 334 żubry.

Natomiast w ośrodkach hodowli, ogrodach zoologicznych i innych zwierzyńcach żyje 201 żubrów, co z osobnikami żyjącymi na wolności daje łącznie 2316 żubrów. W porównaniu z 2019 rokiem jest ich o 50 żubrów więcej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Białowieski Park Narodowy

Następny artykuł