RolnikInfo.pl
rośliny klimat

unsplash.com / fot. J. Gardner

Rośliny, które pomogą w hamowaniu zmian klimatycznych. Trwają prace badawcze

5 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Degradacja środowiska naturalnego wywołana działalnością człowieka i postępujące zmiany klimatu są smutną rzeczywistością współczesnego świata. By przeciwdziałać nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, amerykańscy badacze pracują nad zmodyfikowaniem genetycznym pewnych roślin w taki sposób, by mogły pochłaniać dużo większe ilości CO2.

Gdyby rośliny rolnicze takie jak ryż, kukurydza, pszenica, soja, bawełna i rzepak były zdolne do pochłaniania większych ilości dwutlenku węgla, w ciągu roku pozwoliłoby to na naturalne zmagazynowanie jego 18 gigaton.

Rośliny w sektorze rolnym: ratunek dla klimatu?

Organizmy roślinne pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i składują go w swoich materiałach zapasowych - również w systemie korzeniowym. Od momentu rewolucji przemysłowej ilość wytwarzanego dwutlenku węgla na świecie drastycznie wzrosła, a współcześnie jego roczna produkcja wynosi około 37 miliardów ton.

Choć o zmniejszanie śladu węglowego można dbać oddolnie (m.in. poprzez jazdę na rowerze zamiast podróży samochodem) i odgórnie (poprzez zmiany systemowe dotyczące działania wielkich firm), to naukowcy nie ustają w mnożeniu dalszych scenariuszy, dzięki którym zmiany klimatu mogą być spowolnione w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Metodą na zniwelowanie ilości dwutlenku węgla w atmosferze ma być wytworzenie roślin, które są w stanie pochłaniać więcej CO2 w porównaniu do swoich niezmodyfikowanych genetycznie odpowiedników.

Pracami nad genetycznie modyfikowanymi roślinami wykorzystywanymi w rolnictwie zajmuje się m.in. profesor Joanna Chory z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych.

imgw

IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze trzy lata

Jak już wspomniano, każdego roku na Ziemi do atmosfery trafia około 37 miliardów ton dwutlenku węgla. Rośliny i morza są w stanie wchłonąć 50% - pozostała ilość doprowadza do wzrostu temperatury na całym globie i postępujących zmian klimatycznych.

Rośliny zdolne do pochłaniania większych ilości CO2 mają charakteryzować się bardziej rozbudowanym systemem korzeniowym, w którym będzie wyższe stężenie suberyny. Zmiana materiału genetycznego poszczególnych gatunków roślin nie będzie mieć wpływu na jakość i ilość plonów.

Naukowcy obawiają się, czy nasiona nowej generacji będą cieszyły się zainteresowaniem firm nasiennych i rolników. Warto podkreślić, że dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu i większej ilości suberyny uprawiana gleba stanie się ciemniejsza, bardziej spulchniona i będzie zawierać więcej węgla.

Jak zapowiadają badacze, w ciągu najbliższych trzech lat powinniśmy się spodziewać pierwszych roślin o zmienionym biotypie.

Jesteś rolnikiem? Tylko prawdziwi znawcy odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Jajko z zerem na początku kodu pochodzi od kury z chowu:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nieszczęśliwy rozładunek ziemniaków. Rolniczka trafiła do szpitala

  • Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

  • Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: terazpole.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała

Czytaj więcej >