Pogoda w tym roku zdecydowanie działa na niekorzyść sadowników. Wielu z nich straciło całe swe zbiory, a wszystko przez kwietniowe przymrozki i niedawne opady gradu. Straty są ogromne, a sadownicy oczekują godziwej pomocy od rządu. Apelują o tzw. wakacje kredytowe, by móc odtworzyć swoje plantacje.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała informacje o rozpoczęciu naboru wniosków na dopłaty do sprzedanego zboża. Czasu na złożenie wniosków jest bardzo mało.
Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił na posiedzeniu Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, że rząd wprowadzi program “Aktywny Rolnik”. Będzie się on wiązać z dużymi pieniędzmi dla rolników.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wprowadza rolników w zdumienie. Już kolejny raz wydłuża termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatnościowych. Nowy termin to 17 czerwca. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 484 tys. wniosków, a to dopiero 1/3 wszystkich uprawnionych rolników.
Podczas strajków rolniczych i przy okazji proponowania przez rząd wszelkiej pomocy finansowej rolnikom, często pojawiały się sugestie, że rolnictwo utrzymuje się jedynie z dopłat unijnych. Okazuje się, że to mit. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, jakie są realia.
Początek maja to dla części urzędów czas wolny od pracy. Od 1 do 3 maja nieczynne będą również stacjonarne biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz tego, rolnicy będący w pilnej potrzebie nie skorzystają także z infolinii Agencji Rolnej. Kiedy urzędy odpracują dodatkowy dzień wolny? Podpowiadamy.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że w Dzienniku Ustaw opublikowano w dniu 26 kwietnia Rozporządzenie o wysokość stawek w ekoschemacie “Dobrostan zwierząt".
Sadownicy mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa. Tak zapewniał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski. Ci, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw i wskutek wiosennych przymrozków i stracili swoje plony, mogą liczyć na wsparcie rządu. Przymrozki wielu dały się we znaki, najgorzej jednak ucierpiały drzewa owocowe.
W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej podano informacje dotyczące wysokości stawki dopłat do sprzedaży zboża dla rolników. Zapowiadane już ponad miesiąc temu dopłaty wreszcie zostały przedstawione rolnikom.
Pojawił się długo wyczekiwany projekt rozporządzenia związanego między innymi z dopłatami do zbóż dla rolników. Wbrew temu co zostało wcześniej obiecywane rolnikom przez ministra Kołodziejczaka, dopłaty będą obowiązywać do hektara, a nie do tony sprzedanego zboża.
Środa 20 marca to dzień rolniczych protestów, którzy dążą do poprawy polskiego sektora rolnictwa. Do polepszenia sytuacji rolników wszelkie starania dokłada również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas wczorajszej konferencji na Europejskim Forum Rolniczym minister rolnictwa Czesław Siekierski ogłosił, że rolnikom mogą zostać przyznane dopłaty do paliwa w kwocie 2 zł.
Nadczedł wyczekiwany czas dla rolników. Od 15 marca 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Wsparcie finansowe otrzymają aktywni zawodowo rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą i posiadają minimum 1 ha powierzchni gruntów. Do kiedy należy składać wnioski? Kiedy rolnik może spodziewać się wypłaty?
Ostatnie dwa dni składania wniosków o dopłaty do kukurydzy będą bardzo intensywne zarówno dla pracowników Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz dla rolników chcących złożyć wniosek.
Resort rolnictwa ogłosił w dniu 7 lutego 2024 roku, iż zostanie przedłużony termin składania wniosków o dopłaty, dzięki którym rolnicy mogą zakupić oraz zamontować silos w swoim gospodarstwie. Sprawdziliśmy, do kiedy można ubiegać się o dotację, a także czego będzie dotyczyła realizacja po otrzymaniu dofinansowania.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o projekcie zmian stawek ONW dla rolników posiadających zwierzęta trawożerne. Zaproponowane zmiany czekają na akceptację Komisji Europejskiej.
NSZZ Solidarność pracowników ARiMR wysyła negatywne sygnały, dotyczące wypłat z tytułu dopłat bezpośrednich za poprzedni rok. Według związkowców wypłaty nie będą realizowane w terminie, a odpowiedzialność za opóźnienia spadać ma na kierownictwo Agencji. Czy rolnicy doczekają się należnych pieniędzy?
Od nowego roku rolnicy, którzy realizują ekoschemat: Dobrostan zwierząt, będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają dopłat bezpośrednich. Sprawdziliśmy, na czym będzie polegać nowy obowiązek rolników.
Resort rolnictwa pozytywnie rozpatrzył wnioski KRIR w związku z płatnościami ONW dla rolników, którzy posiadają zwierzęta. Zmiany stawek w płatnościach, przyjął Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Teraz wystarczy czekać, aż Komisja Europejska da zielone światło.
Dopłaty bezpośrednie w rolnictwie są tematem budzącym wiele emocji. Nie tylko wśród rolników, którzy by je uzyskać, stawiani są przed coraz to nowszymi wymogami i przepisami. Dopłaty są też punktem zapalnym w relacjach społeczeństwa i rolników.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało na swojej stronie internetowej o zaplanowanych pracach technicznych związanych z Profilem Zaufanym. Zobacz w jakich dniach nie skorzystasz z tego rozwiązania.
Rusza czwarty nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od salmonellozy. Wsparcie udzielane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wnioski o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej można było składać do 15 września 2023 r. W tym czasie zarejestrowano ich ponad 28 tys. Na początku października rozpoczęła się realizacja płatności.
Wiele rolników czekało na dopłaty, aby móc kupić nawozy. Jak się teraz okazuje, coraz ciężej jest je dostać na rynku.
MRIRW ustosunkowało się do wystąpienia KRIR w sprawie prac nad rozwiązaniami w zakresie wypłat rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki.
Rozpoczęły się wypłaty środków w ramach naboru wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych. ARiMR otrzymał ponad 351 tys. takich wniosków. Pierwsze przelewy zostały wykonane, blisko 2,3 tys. beneficjentów otrzymało już pieniądze.
Dzisiaj rozpoczął się nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Dokumenty należy składać przez PUE ARiMR.
ARiMR rozwiązała umowę z dotychczasowym wykonawcą utrzymującym System Informatyczny Agencji (SIA). Powodem tej decyzji były liczne zaniedbania ze strony wykonawcy, które stwarzały ryzyko braku możliwości wypłat środków finansowych na rzecz beneficjentów.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła istotne zmiany dotyczące składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach interwencji pszczelarskich. Nowe zarządzenie wprowadza zmiany w terminach składania wniosków oraz realizacji operacji, mając na celu ułatwienie rolnikom ubiegania się o wsparcie w sektorze pszczelarskim.