KRUS wprowadza zmiany w obsługiwanych przez podmiot świadczeniach dla rolników. Od marca zmiany dotkną wszystkich uprawnionych: szczegóły przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skorzystają głównie seniorzy, choć nie tylko.
Fundusze promocji produktów rolno-spożywczych funkcjonują w Polsce od 2009 roku i są podzielone na 10 odrębnych kategorii. W piątek, 21 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej tej formy wsparcia udzielanej rolnikom i przedsiębiorcom. Jest kilka ważnych zmian i nowych wytycznych, z którymi warto teraz się zapoznać.
Już niebawem ma zacząć się wypłacanie ważnych wypłat dla rolników, tymczasem wielu z nich wciąż nie wie, na jakich zasadach i komu przysługują pieniądze. Co więcej, w grę wchodzą znaczne zmiany, które realnie wpłyną na wysokość przyznanej kwoty. Część dopłat zostanie obcięta, będą też nowe wymogi i kontrole. Rolnicy są wściekli.
Rolnicy mają prawo do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych, jednak niejednokrotnie zdarza się, że są one niewysokie. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na to, aby dorobić, podejmując dodatkowe zatrudnienie. Ale to może stanowić przeszkodę w pobieraniu innego ważnego świadczenia. O czym należy wiedzieć, aby nie stracić?
Rolnicy szykują się na kolejną kampanię dopłat, ale w 2025 roku czeka ich kilka istotnych zmian. Niektóre z nich mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanych środków. Czego się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Rolnicy muszą pilnować terminu składania oświadczeń, w przeciwnym razie mogą stracić pieniądze — alarmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przywołując konieczną do zrealizowania przez każdego przedsiębiorcę praktykę. Jeśli skorzystałeś z tego narzędzia finansowego, jesteś na liście.
Od 1 lutego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje od rolników wnioski, które mogą pomóc w ubieganiu się o rekompensatę finansową. Kto może dostać dofinansowanie? Warto się pospieszyć, bo termin na złożenie wniosku kończy się stosunkowo szybko.
W poniedziałek, 3 lutego rusza nowy nabór wniosków o dofinansowania w ramach rządowego programu adresowanego w szczególności do rolników. W puli znalazły się środki w wysokości 1 mld zł. Jak mogą zdobyć pieniądze?
Nowe dofinansowanie dla rolników. Nawet 70-procentowa refundacja w zasięgu, ale nie każdy spełni warunki, by skorzystać z tego wsparcia. Kluczowe terminy, zasady i potencjalne problemy – wszystko to budzi spore zainteresowanie. Co trzeba zrobić, by nie stracić szansy na dopłatę?
Obowiązujący stan prawny wskazuje, że status bezrobotnego mogą uzyskać rolnicy, którzy posiadają m.in. nie więcej niż 2 hektary przeliczeniowe. Sytuacja ulegnie jednak zmianie. Status osoby bezrobotnej będzie mógł uzyskać również rolnik posiadający więcej niż 2 ha przeliczeniowe. Jak uzyskać korzyści i gdzie zwrócić się o dofinansowanie?
Liczba internetowych i telefonicznych oszustw rośnie, coraz lepsza jest jakość ich przygotowania, a wolni od zagrożenia nie są także rolnicy. Państwowe instytucje zwracają uwagę na trwające kampanie cyberprzestępcze wykorzystujące programy dotacji.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi debatowała nad zmianami w ekoschematach. Komisja Europejska wyraziła wstępną akceptację propozycji. Rolnicy obecni podczas posiedzenia wyrazili swoje wątpliwości. Część ustaleń może uderzyć w “aktywnego rolnika”.
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o płatności dobrostanowe za 2024 rok, muszą zapisać się na specjalne szkolenie dotyczące metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Kto i w jakim terminie musi odbyć kurs, aby otrzymać pieniądze?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy mogą kontaktować się z rolnikami. NFOŚiGW apeluje o ostrożność i instruuje jakie kroki należy podjąć, aby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk. Wystarczy zachować czujność i zastosować się do prostych wytycznych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał dodatkowe środki na dotacje oraz pożyczki dla rolników inwestujących w OZE. Kwoty, które można otrzymać są imponujące, jednak kluczowe jest załatwienie wszelkich formalności w terminie, a ten już się zbliża.
Już 3 lutego uruchomiony zostanie tegoroczny nabór wniosków w programie, po benefity którego w pierwszej edycji najliczniej sięgnęli m.in. rolnicy. W budżecie jest 1 mld zł — a możliwości ich spożytkowania całkiem sporo.
Wielkimi krokami zbliża się otwarcie naboru na program “Premia dla młodych rolników”. Przejęcie gospodarstwa po rodzicach może być opłacalną inwestycją. Żeby otrzymać wsparcie, należy spełnić szereg warunków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie realizuje swoje zobowiązania wobec rolników, ale czy dotrzymuje wcześniejszych zapowiedzi? Ostatnie dane rzucają nowe światło na postępy w wypłatach dopłat za 2024 rok.
Rolnicy w Polsce mogą liczyć na dopłaty, które pozwalają im sprawniej prowadzić biznes. Jednak aby je dostać, najczęściej trzeba spełniać różne warunki wyznaczone przez stosowne instytucje. Już teraz wiadomo, że ponad połowie z nich pieniądze przejdą koło nosa. Sprawdź, komu będą przysługiwać.
Dla rolników, którzy w 2024 roku doświadczyli zniszczeń swoich upraw, przewidziano istotne wsparcie finansowe. Program stanowi ważną pomoc w odbudowie dla gospodarstw dotkniętych skutkami powodzi i deszczu nawalnego. Rolnicy powinni jednak pamiętać, że kluczowe jest szybkie działanie, by złożyć wnioski w terminie. Czasu jest bowiem coraz mniej, a pieniądze nie są małe.
Dla polskich seniorów i rencistów związanych z KRUS, 2025 rok przyniósł nowe świadczenie, które znacznie podniesie poziom ich życia. Kwota, którą można otrzymać, znacznie przewyższa przeciętną emeryturę rolniczą, a formalności z nią związane ograniczono niemal do zera. Trzeba za to spełnić jeden warunek.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na pismo skierowane przez Małopolską Izbę Rolniczą, dotyczące konieczności zwiększenia wsparcia finansowego hodowli zachowawczej ras rodzimych zwierząt przedstawiło dokładne wytyczne. Wiadomo już, komu przysługuje dofinansowanie. Padły także konkretne kwoty.
Rolnicy starający się o dopłaty do dobrostanu zwierząt powinni zaznaczyć tę datę w kalendarzu. Do tego momentu muszą spełnić istotny warunek, w przeciwnym razie mogą stracić znaczną sumę pieniędzy, co wpłynie na kondycję gospodarstwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała oficjalne ogłoszenie w tej sprawie.
Rolnicy powinni sprawdzić swoje konta. Jak zapowiedział ostatnio wiceszef resortu rolnictwa, w piątek 10 stycznia do ponad 300 tysięcy właścicieli gospodarstw rolnych zaczną trafiać przelewy. Na co zostaną przeznaczone środki? Wyjaśniamy szczegóły.
Nowa kampania dopłat bezpośrednich będzie sprzyjać rolnikom, którzy spełnią określone wymogi. Resort rolnictwa wytłumaczył, komu będą przysługiwać dodatkowe pieniądze. Wszystko w związku z pojawieniem się nowego ekoschematu, już w marcu 2025 roku.
KRUS podnosi wysokość dodatku pielęgnacyjnego, od teraz przysługuje dodatkowe 330 złotych miesięcznie. Komu i kiedy przysługuje dopłata? Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić określone warunki i zasady.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących redefinicji pojęcia rolnika aktywnego zawodowo. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze kierowanie wsparcia unijnego do osób faktycznie zaangażowanych w działalność rolniczą.
Rolnicy hodujący trzodę chlewną, bydło, owce, kozy, konie lub drób będą mogli uzyskać wsparcie finansowe na ubezpieczenie zwierząt od chorób zakaźnych. Wnioski o dopłaty będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Jakie należy spełnić warunki?