Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Pieniądze

Pieniądze

mandat
19.03.2022 02:42 PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

Rolnicy mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w swoich gospodarstwach - tego typu wizyty zostały złożone producentom żywności w województwie opolskim, gdzie badano legalność zatrudnienia cudzoziemców podczas prac sezonowych. W 80 gospodarstwach pracownicy PIP poddawali weryfikacji standardy bezpieczeństwa pracowników w trakcie codziennych zajęć. Dotychczas wystawiono szesnaście mandatów, dziewięć pouczeń i jeden wniosek o karę sądową. Kontrole PIP w gospodarstwach rolnychChoć uczciwa prawa wymaga uczciwej zapłaty i klarownych warunków zatrudnienia, to proza życia pokazuje, że nie każdy pracodawca w pełni dba o swoich pracowników. To, czy rolnicy zatrudniający cudzoziemców do pracy sezonowej przestrzegają przepisów prawnych, jest aktualnie sprawdzane przez niezapowiedziane kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Jak poinformował portal sadyogrody.pl, w ostatnim czasie PIP przeprowadziła 80 tego typu kontroli w gospodarstwach rolnych. Podczas wizytacji weryfikowano legalność zatrudnienia pracowników, a także to, czy pracujący mają zapewnione odpowiednie warunki bezpieczeństwa w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Ryzyko zatrudniania w nielegalny sposób wzrasta zwłaszcza w okresach zapotrzebowania na pracowników sezonowych - wybierając model pracy na czarno pracodawcy narażają jednak swoich pracowników na istotne szkody materialne.

lasy państwowe
19.03.2022 02:42 Lasy Państwowe. Wraca plan otwarcia sieci sklepów, hoteli i restauracji

Lasy Państwowe, choć nie posiadają osobowości prawnej i nie są przedsiębiorstwem, mają w planach reaktywację dawnego pomysłu dotyczącego stworzenia sieci sklepów z żywnością. Sklepy te mają promować zdrową żywność, a także przynosić zyski finansowe. Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na swoim profilu na Twitterze, pod nazwą Dobre z lasu mają również działać hotele i bistra. Lasy Państwowe otwierają sieć sklepów, hoteli i restauracjiGazeta Puls Biznesu przekazała, że idea stworzenia sieci sklepów oferujących dziczyznę i produkty leśne pojawiła się po raz pierwszy ponad cztery lata temu. Jej autorem był urzędujący wtedy dyrektor generalny Konrad Tomaszewski. W ramach ówczesnych planów była sprzedaż dziczyzny, miodu, jagód i przetworów grzybowych w kilkunastu punktach na terenie centrów handlowych w całym kraju. Po zmianie dyrektora generalnego Lasów Państwowych pomysł ucichł; dyskusje na ten temat powróciły w momencie, gdy stanowisko to zajął p. o. obecnego dyrektora Józef Kubica. Co oznaczałaby w praktyce reaktywacja dawnego pomysłu Konrada Tomaszewskiego? Zarówno sieć sklepów pod nazwą Dobre z lasu, jak i bistra i hotele miałyby nie tylko promować Lasy Państwowe, ale przynosić wymierne zyski finansowe. Na obecną Lasy Państwowe nie podzieliły się jednak szczegółowymi prognozami na temat aspektów ekonomicznych planowanego przedsięwzięcia.

pieniądze
19.03.2022 02:41 Premie na zalesianie. Termin naboru wniosków mija 2 sierpnia

Poniedziałek 2 sierpnia 2021 roku jest ostatnim dniem, w którym posiadacze gruntów mogą składać wnioski o dodatkowe premie za zalesianie terenu. Za posadzenie drzew właściciel terenu może otrzymać od 8 307 do 12 707 złotych za hektar. Dopłaty przyznawane są osobom fizycznym, prawnym, a także ich grupom. Wnioski należy składać do biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ostatnie dni na składanie wniosku o premię za zalesianieW sytuacji, gdy posiadamy ziemię o niezbyt wysokiej klasie, nie oznacza to, że nie możemy czerpać z niej korzyści - dowodem na to stwierdzenie jest możliwość uzyskania premii za zalesianie. Pieniądze za posadzenie lasu przekazywane są rolnikom w ramach działania o nazwie Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Jakim wymaganiom muszą sprostać rolnicy, którzy chcą skorzystać z pomocy finansowej z ARiMR? Warto od razu podkreślić, że opisywana premia ma charakter jednorazowy i ma na celu pokrycie kosztów zalesiania terenu i jego ochrony. Finalna kwota premii może się różnić m.in. w zależności od tego, czy właściciel gruntu zdecyduje się na posadzenie drzew liściastych lub iglastych, a także od rodzaju ukształtowania terenu. Rolnicy mogą liczyć na dopłaty w wysokości od 8 307 do 12 707 złotych za hektar zalesionego gruntu.

asf
19.03.2022 02:41 Potwierdzono kolejne pięć ognisk ASF. Rząd składa rolnikom obietnice

Ekspansja afrykańskiego pomoru świń nie ustaje, a wirus zgarnia ogromne żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o kolejnych pięciu ogniskach ASF potwierdzonych w województwie wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i dolnośląskim. 19 lipca 2021 roku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiła założenia programu mającego wspomóc odbudowę gospodarstw rolnych po ASF. Zapowiedzi polityczne a trwająca walka z ASFAfrykański pomór świń jest wyjątkowo wymagającym przeciwnikiem i bez wątpienia trudno znaleźć sposób, by go znokautować jednym celnym ciosem. W bolesny sposób przekonują się o tym hodowcy trzody chlewnej, którzy masowo muszą likwidować swoje stada - również te, wśród których nie wykryto wirusa ASF. Nie trzeba zatem zgadywać, że atmosfera na polskiej wsi robi się coraz bardziej napięta - dobitnym dowodem na postawioną tezę są m.in. ostatnie protesty organizowane przez Agrounię. W tym samym czasie afrykański pomór świń nie słabnie i zbiera dalsze żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o potwierdzeniu kolejnych pięciu ognisk choroby w tym tygodniu. 32. ognisko ASF w tym roku zlokalizowano w stadzie liczącym dziewięć zwierząt we wsi Radomno (gm. Nowe Miasto Lubawskie) w województwie warmińsko-mazurskim. Na Podkarpaciu potwierdzono 33. ognisko wirusa - stado składająca się z dziewiętnastu świń znajduje się w Podolu (gm. Przecław). Kolejne niewielkie - liczące bowiem dwanaście świń - stado zainfekowane afrykańskim pomorem świń zostało zlokalizowane w Starym Tomyślu (gm. Nowy Tomyśl) w województwie wielkopolskim. Również 35. ognisko choroby stwierdzono w Wielkopolsce - tym razem w powiecie rawickim.W Wąsoszu na Dolnym Śląsku (gm. Wąsosz) wykryto 36. ognisko wirusa, jednakże nadal nie wiadomo, jak duże jest zainfekowane stado świń.

opłaty
19.03.2022 02:41 Wiadomo, o ile wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Kwoty uderzą w tysiące osób?

Gościem Sygnałów Dnia Programu 1 Polskiego Radia był prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. Zdradził on, że choć większość samorządów chciało podwyżki opłat za utylizację ścieków i dostarczanie wody na poziomie 20%, to w rzeczywistości kwoty te wzrosną o niecałe 8%. W praktyce będzie to oznaczało wzrost kosztów odbioru ścieków i dostarczania wody o około 80-90 groszy miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę. Wzrosty opłat za wodę i ściekiJeszcze niedawno informowaliśmy o tym, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest w trakcie ustalania wysokości taryf opłat za doprowadzanie wody i utylizację ścieków z gospodarstw domowych na kolejne trzy lata. Wiele osób - w tym rolników - bardzo obawiało się bolesnych podwyżek opłat, zwłaszcza, że informacje w tym zakresie były początkowo bezlitosne: większość samorządów chciało znacznego ich podwyższenia, sięgającego nawet 20%. Oznaczałoby to rosnące koszty produkcji żywności, co - w dalszej kolejności - wpłynęłoby albo na gorszą sytuację finansową rolników, albo na przerzucenie dodatkowych opłat na dalsze ogniwa łańcucha dostaw. Państwowe Gospodarstwo Wodne weryfikowało jednak apetyty lokalnych samorządów co do wysokości przyszłych rachunków - okazało się wkrótce, że po negocjacjach wzrosty kosztów odprowadzania ścieków i dostarczania wody będą wyższe o niecałe 8%.

dopłaty
19.03.2022 02:41 Nawet 8 tysięcy złotych dla kół gospodyń wiejskich na organizację akcji pro-szczepieniowych

Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dofinansowanie kwotą nawet 8 tysięcy złotych, jeśli zdecydują się na zorganizowanie festynu mającego na celu promocję akcji szczepień. Dodatkowo, mogą liczyć na premię nawet 100 tysięcy złotych.Według informacji przekazanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki czas trwania festynu, który będzie propagował akcję szczepień nie może być dłuższy niż 3 dni. Każde takie wydarzenie musi być zgłoszone do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Podczas wydarzenia należy zapewnić uczestnikom możliwość do przyjęcia szczepionek co najmniej przez 5 godzin każdego dnia (weryfikacją jest umowa Koła Gospodyń Wiejskich z danym punktem szczepień). Ważne jest również, aby na liście atrakcji znalazły się wydarzenia ujęte na oficjalnej liście stworzonej przez ARiMR.Wnioski o dofinansowanie należy składać do 15 września, a same wydarzenia organizować do 30 września. Należy pamiętać, że pula środków jest ograniczona, także o dofinansowaniu zdecyduje kolejność zgłoszeń.Każde Koło Gospodyń Wiejskich może otrzymać dofinansowanie nawet dla 3 odrębnych tego typu festynów. Dodatkowo, jeśli podczas wydarzenia zaszczepionych zostanie minimum 100 osób, wówczas KGW może otrzymać dodatkowe bonusy.Premia 15 złotych naliczana jest wtedy za każdą osobę zaszczepioną pierwszą dawką w wieku poniżej 60 lat oraz 30 złotych za wszystkie osoby zaszczepione pierwszą dawkę powyżej tego progu wiekowego.Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:Wypadek podczas prac polowych. Kombajn przewrócił się na dachTragedia w gospodarstwie rolnym. Nie żyje 49-latekZderzenie kombajnu i samochodu osobowego. Policjanci zwrócili się do rolnikówJeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Gazeta Wyborcza

odszkodowania
19.03.2022 02:41 Jedni dostaną 1200 zł/ha odszkodowania, drudzy 640 zł/ha. Różnice wynikają z jednego

W ostatnim czasie przez część Europy przetoczyły się bardzo gwałtowne zjawiska pogodowe, które pozostawiły po sobie ogromne zniszczenia m.in. na obszarach wiejskich. Jak podaje portal sadeczanin.info, na Sądecczyźnie w tym roku nie będzie jabłek ze względu na intensywne gradobicia, które nawiedziły cały region. Rolnicy czekają teraz na odszkodowania - nie wiedzą jednak, kiedy je otrzymają. Osoby, którym udało się ubezpieczyć sady, otrzymają 1200 złotych za każdy zniszczony hektar. 640 złotych za hektar uzyskają sadownicy, którzy nie byli ubezpieczeni. Zniszczone sady na SądecczyźnieW tym sezonie rolnicy z pewnością nie zapomną dwóch rzeczy: problemów z uzyskaniem odszkodowania, a także ogromnych nawałnic, które obróciły wniwecz efekty wielu lat pracy. Wójt Łącka Jan Dziedzina w rozmowie z portalem sadeczanin.info stwierdził, że w tym roku w regionie nie ma szans na jabłka. Sady zostały kompletnie zniszczone przez grad. Jak powiedział wójt Łącka, do gminy wpłynęło 308 wniosków z prośbą o uzyskanie odszkodowania w związku z nawałnicami. Co warte podkreślenia, czterdzieści z nich dotyczy strat rolniczych w środkach trwałych. Jak tłumaczy wójt dla portalu sadeczanin.info, oznacza to, że drzewa w sadach wnioskodawców zostały kompletnie połamane i już nigdy nie zaowocują.

mięso
19.03.2022 02:41 W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Rosnące ceny żywności w handlu detalicznym widoczne są gołym okiem. Prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazują, że w drugiej połowie bieżącego roku ceny detaliczne mięsa będą dalej wzrastać. Niestety, nie oznacza to wcale, że do kieszeni rolników trafi więcej pieniędzy. Co ciekawe, ERiGŻ przewiduje, że w 2021 roku zmniejszy się spożycie mięsa w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski, osiągając pułap 79 kilogramów. Ceny detaliczne wzrosną, ale rolnicy na tym nie skorzystająZa postępujący wzrost cen w sklepach spożywczych odpowiedzialna jest m.in. inflacja, wzrosty kosztów produkcji żywności, a także droższa benzyna. Choć konsumenci zostawiają coraz więcej pieniędzy w sklepach, to na wyższych cenach produktów detalicznych rolnicy niestety w żaden sposób nie korzystają. Producenci żywności nie kryją swojego rozżalenia i otwarcie przyznają, że cały zysk z produkcji otrzymują pośrednicy. Podczas jednej z dyskusji w mediach społecznościowych na temat cen internautka stwierdziła: >Inna osoba, komentując sprawę na jednej z popularnych stron o tematyce biznesowej, stwierdziła gorzko: >Szczegóły prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Jak podaje money.pl, na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest w Polsce spadek produkcji mięsa czerwonego. Źródłem opisywanej sytuacji jest z pewnością coraz mniejsza opłacalność prowadzenia hodowli zwierząt, a także dodatkowe problemy, wśród których jest afrykański pomór świń.Odnosząc się do sytuacji na rynku detalicznym, zgodnie z danymi przekazanymi przez IERiGŻ w kwietniu 2021 roku uśrednione ceny mięsa (i wszelkich innych wyrobów mięsnych) były droższe o 4,2% wobec cen z grudnia 2020 roku. Największy wzrost cenowy obserwowalny jest w przypadku drobiu - wyniósł on aż 17,4%. W handlu detalicznym wieprzowina podrożała o 5,2%, a wołowina o 2,5%. Najmniejszy wzrost wartości rynkowej klienci odczuli w przypadku podrobów, których cena wzrosła o 2%. Poza rosnącymi cenami za wspomniane produkty, w polskim społeczeństwie zaczyna się obserwować nieco mniejsze spożycie mięsa. Czy oznacza to, że rolnicy hodujący zwierzęta znajdą się wkrótce w jeszcze trudniejszej sytuacji niż dotychczas? W wielości danych i nieprzewidywalności rynku trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie - miejmy jednak nadzieję, że bez względu na sytuację rolnikom uda się utrzymać swoje gospodarstwa w dobrej kondycji finansowej. Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptakówW bunkrze grzybiarze znaleźli jelonka. Strażacy ruszyli na ratunekKoszmarne zniszczenia na polach. Agrounia: "Rolnicy nie mogli się ubezpieczać"Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Facebook, money.pl

podatek
19.03.2022 02:40 Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Choć kosztami nowego podatku mają być obarczeni producenci, to wzrosty cen środków ochrony roślin odczują przede wszystkim rolnicy. Podatek w wysokości 1% od obrotów ma być przeznaczony na promocję rolnictwa ekologicznego. Projektowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku - dzięki niej do państwowej kieszeni trafi dodatkowe 30 milionów złotych. Nowy podatek od pestycydówŚrodki ochrony roślin są niezwykle kontrowersyjnym tematem w środowisku rolniczym i sposoby ich użycia budzą skrajne emocje. Dzięki pestycydom rolnicy mogą zabezpieczyć przyszłość swoich upraw, lecz - z drugiej strony - chemiczne preparaty mają negatywny wpływ na lokalny ekosystem. By wspierać rolnictwo ekologiczne, państwo zaproponowało wprowadzenie nowego podatku od pestycydów. Choć sama opłata ma być nałożona na producentów środków ochrony roślin, to nie ma wątpliwości, że koszty zostaną w praktyce przerzucone na producentów żywności w postaci wyższych cen produktów. Wysokość podatku od pestycydów wyniesie 1% od obrotów, co w skali roku ma przysporzyć 30 milionów złotych w państwowym budżecie.

gminy
19.03.2022 02:40 Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

Uprawa roślin i chów zwierząt wymagają wielkich nakładów finansowych - wśród nich są również opłaty za wodę czy energię elektryczną. Jak podaje portal Sadyogrody.pl, 94,5% przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce złożyło wniosek do Wód Polskich o podwyższenie opłat za ścieki i wodę. Utrzymanie obowiązujących cen postuluje tylko 3% przedsiębiorstw, a ich obniżenie - zaledwie 2,5%. Wzrosty opłat tłumaczone są m.in. rosnącymi kosztami pracy, energii, a także nowymi inwestycjami. Wody Polskie nie zawsze godzą się na podwyższanie opłat przez przedsiębiorstwa - dotychczas wydały one bowiem w tej kwestii aż 47% decyzji odmownych w stosunku do podmiotów dostarczających wodę i odprowadzających ścieki. Nieubłagane podwyżki opłat za wodęW ostatnich miesiącach wzrastające koszty życia zauważalne są nie tylko w dużych miastach, ale również w miasteczkach i na wsiach. Marzec 2021 roku otworzył trzyletni okres, w którym Wody Polskie (inaczej Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej) zatwierdzają proponowane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne opłaty za dostawy wody i odprowadzanie nieczystości, które będą obowiązywały przez kolejne trzy lata. Niestety w miażdżącej większości przedsiębiorstwa chcą podwyższyć kwoty opłat - jest to aż 94,5% podmiotów; 3% zadeklarowało chęć pozostawienia opłat na tym samym poziomie, natomiast 2,5% z nich zapowiedziało ich obniżenie. Wieści te mogą oznaczać, że rolnicy będą wydawali dużo więcej pieniędzy na produkcję rolną. Czy zmiany w opłatach za dostarczanie wody mają jednak szansę wpłynąć na płynność finansową gospodarstwa? Wody Polskie, jako regulator cen proponowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, mają czuwać nad tym, by kwoty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków nie były zawyżone. Z tego względu każdy podmiot proponujący ceny otrzymuje decyzję od Wód Polskich - w przypadku złożonych dotychczas wniosków aż 47% uzyskało odpowiedź negatywną, która zmusza przedsiębiorstwa do obniżenia deklarowanych pierwotnie cen.

portugalia
19.03.2022 02:40 Portugalia: mieszkańcy miast dostaną pieniądze za wyprowadzkę na wieś

Mieszkańcy wsi, którzy zajmują się zawodowo rolnictwem, nie kryją, że sąsiedztwo osób przybyłych z miast nie zawsze jest dla nich łatwe. Mimo to Portugalia, chcąc przeciwdziałać postępującemu wyludnianiu się terenów wiejskich, chce płacić przez trzy lata co miesiąc 100 euro pracownikom publicznej administracji, którzy wyprowadzą się z miasta na prowincję. Problem związany z wyludnianiem się wsi jest obecny również w Polsce - choć na temat zachęcania tzw. miastowych do przeprowadzki na wieś poprzez dopłaty nie ma żadnych planów, to niewykluczone, że model portugalski zainspiruje inne kraje do podobnego działania. Mieszkańcy miast dostaną pieniądze za wyprowadzkę na wieśEuropejskie społeczeństwo zmaga się z wieloma poważnymi problemami społecznymi, wśród których jest m.in. niski odsetek urodzeń, starzejące się społeczeństwo, a także odpływ mieszkańców wsi do miast. Portugalski rząd postanowił spróbować zmierzyć się z jednym z tych problemów w dość zaskakujący sposób - mieszkańcy miast (a dokładniej: zatrudnieni w sektorze administracji publicznej), którzy wyprowadzą się na wieś, przez trzy lata będą otrzymywać miesięczne płatności w wysokości 100 euro. Jest to rozwiązanie, które pojawiło się niedawno w portugalskim dzienniku ustaw. Czy zabieg ten rzeczywiście przyczyni się do zatrzymania odpływu ludności ze wsi do miast?

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Lubelskie: Poszkodowani dostaną wsparcie. Wojewoda przekazał środki

Rodziny z gmin Wilków i Łaziska w województwie lubelskim otrzymają wsparcie. Zasiłki o łącznej wysokości 476 tys. zł zostały przyznane przez wojewodę. 81 rodzin może liczyć na wsparcie po burzach, które pojawiły się nad Lubelszczyzną i doprowadziły do zniszczenia upraw i domów. Jak powiadomiła rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, już w piątek została podjęta decyzja o przyznaniu zasiłku. Na pomoc mieszkańcom gminy Wilków zostanie przekazane 426 tys. zł, a 41 tys. zł dla gminy Łaziska. Łącznie 81 rodzin może liczyć na wsparcie. Część z pieniędzy już w piątek została przekazana samorządom. Reszta wsparcia ma zostać przekazana dzisiaj.

drożyzna
19.03.2022 02:40 Szalejąca drożyzna w sklepach. Rolnicy się bogacą?

W ostatnich miesiącach konsumenci mogą obserwować w sklepach niepokojący trend, jakim są rosnące ceny produktów spożywczych. Powodem nasilającego się zjawiska jest m.in. postępująca w naszym kraju inflacja. Jak podaje Business Insider, w handlu detalicznym ceny produktów w maju wobec cen z kwietnia 2021 roku wzrosły o 5,4%. Czy to oznacza, że producenci żywności również zarabiają więcej? Bynajmniej - pomimo drożyzny w sklepach rolnicy często zmagają się z nieopłacalnością produkcji roślinnej i zwierzęcej, a większość zysku w handlu przejmują pośrednicy. Wzrosty cen w handlu detalicznymNie jest tajemnicą, że w ciągu roku ceny owoców i warzyw notują sezonowe wzrosty i spadki cen. Jeszcze niedawno wielu konsumentów ubolewało nad cenami truskawek - obecnie można je kupić nawet za 7,50 złotych za łubiankę. Opisywany przykład ma jednak charakter jednostkowy - według portalu Business Insider ceny żywności w handlu detalicznym nieubłaganie rosną. Szkopuł w tym, że coraz większe marże nie wpływają na większe zarobki rolników.Warto dodać, że maju za produkty spożywcze w sklepach mieszkańcy Polski płacili o 5,4% więcej niż w kwietniu tego samego roku. Niestety nie przekłada się to na lepszą sytuację ekonomiczną rolników, którzy nadal otrzymują niesatysfakcjonujące propozycje stawek w skupach i zmagają się z rosnącymi kosztami pracy. Efekt? Ceny w sklepach szybują, a w portfelach rolników zostaje coraz mniej pieniędzy.

dom
19.03.2022 02:39 90% właścicieli domów popełnia kluczowy błąd. Wsie czekają pożary?

W ostatnich latach coraz wyraźniej widać zwrot ku wszystkiemu, co ekologiczne - sprawa dotyczy również kwestii energetycznych. Właściciele domów jednorodzinnych na wsiach i w wielu miejscowościach coraz częściej decydują się na montowanie paneli fotowoltaicznych. Problem w tym, że - najprawdopodobniej - aż 90% ich właścicieli ma je założone w niewłaściwy sposób. Jak podaje portal gadzetomania.pl, panele fotowoltaiczne powinny być montowane w odległości dziesięciu centymetrów od dachu, podczas gdy większość dostępnych na rynku modeli przewiduje tego typu odstęp w postaci 5 centymetrów. Niestety, technika ta może przyczynić się do powstawania pożarów. Ogromna popularność paneli fotowoltaicznychWielu mieszkańców wsi i małych miast decyduje się na montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów, co ma podwójną zaletę: jest przyjazne dla środowiska, a także przynosi długoterminowe oszczędności. Jak twierdzi Krzysztof Dorynek z firmy Znshine Solar w rozmowie z portalem Onet.pl, polscy właściciele paneli fotowoltaicznych mają je jednak w znaczącej większości zamontowane w nieprawidłowy sposób, który może wywołać poważne zagrożenie. By uniknąć ryzyka przegrzania instalacji, a w dalszej konsekwencji - pożaru, panele powinny być zakładane w odległości dziesięciu centymetrów od powierzchni dachu. W Polsce odległość paneli od dachu wynosi zazwyczaj pięć centymetrów. Źle zamontowana fotowoltaika to przede wszystkim poważne ryzyko pożarów, których niestety nie brakuje na polskiej wsi. Właściciel niewłaściwie założonych paneli może mieć również problem z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, a także z realizacją zapisów gwarancyjnych w momencie awarii instalacji.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:39 Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Mężczyzna podczas zakupów w jednym z wyszkowskich supermarketów odkurzacz "pomylił" z cebulą. Teraz za oszustwo grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Wyszkowscy policjanci już postawili mu zarzuty. Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w jednym z supermarketów na terenie Wyszkowa (woj. mazowieckie). Jak przekazał w miniony czwartek kom. Damian Wroczyński z mazowieckiej policji, 37-latek podczas zakupów wziął odkurzacz o wartości 499 złotych i skierował się w stronę kas samoobsługowych.

brytyjski rolnik
19.03.2022 02:39 Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Dzięki zaawansowanym technologiom każdy z nas może znaleźć nowy sposób na to, by podreperować domowy budżet, a nawet wznieść jakość swojego codziennego życia na kompletnie nowy poziom. Co ciekawe, jeden z brytyjskich rolników postanowił połączyć handel obornikiem z pozyskiwaniem kryptowalut. Philip Hughes hoduje krowy, a z ich odchodów produkuje metan. Wyprodukowaną w ten sposób energię wykorzystuje na tzw. kopanie kryptowalut z pomocą zaawansowanego sprzętu komputerowego. Pomysłowy rolnik znalazł sposób na dodatkowy zarobekNie będzie tajemnicą jeśli powiemy, że rynek kryptowalut jest ryzykowny i mało przewidywalny - mimo to nie brakuje osób, które chcą inwestować w wirtualne złoto. Nie każdy wie, jak prawidłowo zabrać się do tego zajęcia, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że pozyskiwanie kryptowalut można świetnie połączyć z rolnictwem. Brytyjski rolnik Philip Hughes jest hodowcą krów - biznes ten od pokoleń prowadzi cała jego rodzina. W pewnym momencie mężczyzna postanowił powiązać produkcję metanu z obornika swoich zwierząt z kopaniem kryptowalut. Czym jednak jest wspomniane kopanie kryptowalut? Zgodnie z współczesnym językiem ekonomii jest to proces, w którym zaawansowane komputery przeprowadzają skomplikowane obliczenia matematyczne - w ich wyniku można (choć nie jest to gwarantowane) otrzymać kolejną monetę wybranej kryptowaluty.

paliwo
19.03.2022 02:39 Prognozy cen paliw mogą zdziwić. Podobnej sytuacji nie było od dawna

Czy kupując paliwo do produkcji rolnej gospodarze będą musieli w najbliższej przyszłości trzymać się za kieszeń? Jak przekazuje portal e-petrol.pl, ceny paliw na stacjach mogą nieznacznie wzrosnąć - nie zapowiada się jednak, by miały być to duże różnice. Uzasadnienie prognoz może być dość zaskakujące: analitycy wskazują, że ceny benzyny w hurcie są i tak na najwyższym poziomie od dwóch lat, a ceny oleju napędowego - najwyższym od stycznia 2020 roku. Prognozy cen paliwNie sposób wyobrazić sobie produkcji rolnej bez wykorzystania wielu różnorodnych maszyn - współczesne ceny płodów rolnych są zatem w ogromnej mierze uzależnione od kosztów, jakie ponoszą rolnicy podczas swojej codziennej pracy. Jak podaje portal sadyogrody.pl, na rynku hurtowym możemy obserwować rosnące ceny paliw, co niestety nie jest dobrą wiadomością ani dla rolników, ani dla właścicieli samochodów osobowych. Z jednej strony można zatem oczekiwać, że dalsze wzrosty cen na rynku hurtowym wpłyną na podwyżki paliw w sprzedaży detalicznej. Z drugiej jednak strony analitycy wskazują, że poziom cen oleju napędowego w hurcie jest najwyższy od stycznia 2020 roku, a benzyny - od 2019 roku.

IGOR STEVANOVIC/EAST NEWS
19.03.2022 02:39 Dopłaty 2021: niewiele ponad tydzień na złożenie wniosku

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i dopłaty obszarowe za 2021 r. W tym roku rolnicy mogą składać wnioski jedynie przez internet. Tegoroczny nabór wniosków trwa od 15 marca do 17 czerwca (czwartek) 2021 roku. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, muszą się liczyć z tym, że płatności zostaną pomniejszone. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w przypadku wniosków złożonych do 12 lipca 2021 r. kwota płatności zostanie pomniejszona za każdy dzień roboczy opóźnienia o 1%.

premier
19.03.2022 02:39 Premier wskazał datę ustalenia zapisów ws. wyższych dopłat do paliwa

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 czerwca 2021 roku przedstawił szereg zapowiedzi dla polskich rolników. Szef Rady Ministrów zapowiedział, że za sto dni uzgodnione zostaną wszystkie zapisy związane z większymi dopłatami do paliwa rolniczego. Wynika z tego, że rolnicy mogą oczekiwać konkretnych informacji w sprawie dopłat do paliwa stosowanego do celów rolniczych już 10 września 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki i sto dni na zmiany dla rolnikówZgodnie z założeniami Nowego Łady zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, zmianom ulegnie m.in. wysokość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Dotychczas kwota ta wynosiła 100 złotych za hektar przeliczeniowy, natomiast zgodnie z nową propozycją partii rządzącej będzie ona zwiększona do poziomu 110 złotych. Choć jest to dla rolników zmiana na plus, to w przestrzeni internetowej zapowiadane wyższe dopłaty nie zawsze budzą entuzjazm rolników - powodem jest często brak zaufania do polityków, ich decyzji i obietnic. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 czerwca 2021 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kolejnych stu dni doprowadzone zostaną do porządku wszelkie zapisy prawne umożliwiające rolnikom otrzymywanie większych dopłat na paliwo rolnicze. Sto dni od 2 czerwca mija równo 10 września 2021 roku - wtedy to premier powinien zaprezentować rolnikom efekty swojej pracy.

Rolnictwo - Holandia
19.03.2022 02:38 Mniej bankructw w rolnictwie. Holenderscy rolnicy przetrwali poprzedni rok

Zgodnie z danymi holenderskiego urzędu statystycznego w Hadze, w 2020 roku upadłość ogłosiły łącznie 2 703 firmy, co stanowi o 16% mniej niż w poprzednim roku. - Spośród nich tylko 17 dotyczyło sektora rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. W 2019 roku bankructwo w tej branży ogłosiły 23 podmioty - informuje portal TopAgrar.

gospodarstwo
19.03.2022 02:38 W gospodarstwie produkcja trwała w najlepsze. KAS oniemiała, gdy odkryła prawdę

Produkcja nielegalnego alkoholu miała miejsce w gospodarstwie w okolicy Zabłudowa na Podlasiu. Nielegalny alkohol w gospodarstwieWydarzenie opisała na swojej stronie internetowej podlaska Krajowa Administracja Skarbowa z siedzibą w Białymstoku. 4 lutego 2021 roku funkcjonariusze wkroczyli do jednego z gospodarstw nieopodal Zabłudowa. Działanie wynikało z podejrzeń dotyczących nielegalnej produkcji alkoholu. Jak przekonali się funkcjonariusze, przypuszczenia okazały się prawdą.Na miejscu znaleziono 70 litrów samodzielnie wytworzonego alkoholu. Jak podano w komunikacie KAS, zarekwirowane trunki miały moc od 50 do 90%. Co więcej, poza samym alkoholem funkcjonariusze KAS zabezpieczyli całą linię produkcyjną wraz z aparaturą służącą do wyrobu produktu.

ciągnik
19.03.2022 02:38 Koszt utrzymania ciągnika wkrótce wzrośnie? Wszystkiemu winna ropa

Będzie to oznaczało, że koszt utrzymania ciągnika będzie wyższy - wszystkiemu winna jest cena ropy naftowej, która bezustannie rośnie. Jak podaje portal e-petrol, w Londynie baryłka osiągnęła kwotę ponad 60 dolarów. Ciągniki, paliwo i coraz wyższe kosztyKto najdotkliwiej odczuje wzrosty cen ropy, a w konsekwencji paliwa napędowego? Będą to z pewnością osoby, których pojazdy posiadają silnik Diesla. Drugą grupą, która mocno odczuje zmianę cen, będą posiadacze pojazdów z instalacją gazową. Warto podkreślić, że za litr oleju napędowego i LPG trzeba będzie zapłacić średnio o 5 groszy więcej w porównaniu do kwot sprzed siedmiu dni. Nieco mniejsze podwyżki widoczne są w przypadku benzyny - są to 2 grosze więcej za litr. Ich średnia cena w Polsce to 5,01 złotych (za litr benzyny 98-oktanowej) oraz 4,69 złotych (za litr benzyny 95-oktanowej). Warto podkreślić, że benzyna 98-oktanowa przekroczyła magiczną granicę 5 złotych za litr - podobnej sytuacji nie odnotowano od marca 2020 roku.

straż graniczna
19.03.2022 02:38 Straż Graniczna wykryła nielegalny proceder. Wszystko miało miejsce w tłoczni soków pod Grójcem

Wskutek wykrycia nieprawidłowości przez Straż Graniczną problemy będą mieli nie tylko cudzoziemcy, ale też - lub może przede wszystkim - pracodawca, który w sposób świadomy zatrudnił dwie osoby do pracy na czarno. Straż Graniczna w tłoczni soków pod GrójcemNielegalne zatrudnienie dwóch obywateli Ukrainy zostało ujawnione podczas jednej z kontroli przeprowadzanych przez Straż Graniczną z Lesznowoli.Sytuacja miała miejsce w obrębie jednego z gospodarstw sadowniczych w powiecie grójeckim w województwie mazowieckim. Podczas kontroli okazało się, że na miejscu pracują nielegalnie dwie osoby: mężczyźni w wieku 50 i 57 lat. Byli oni zatrudnieni na czarno przy produkcji soków i napojów warzywno-owocowych.Niestety, brak było jakichkolwiek dokumentów, które mogłyby poświadczyć ich legalną obecność na terenie zakładu. Pracodawca nie był w stanie przedstawić żadnej pisemnej umowy o pracę ze swoimi pracownikami. Nie figurowali oni również w ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.

rolnicy
19.03.2022 02:38 Polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać ziemniaków. Supermarkety sprowadzają je z zagranicy

W dyskusję na temat sytuacji rolników opisywanego sektora włączyła się Agrounia, która wskazała przykład sklepu Dino, sprowadzającego ziemniaki z Cypru i Izraela. Polscy rolnicy mają kłopoty ze sprzedażą swoich warzywNa trudną sytuację w przypadku plantatorów ma wpływ szereg rozmaitych czynników. Niebagatelne znaczenie ma tutaj zamknięcie szkół ze stołówkami, hoteli, restauracji, czy zamrożenie działalności cateringowej.Również na rynku w Broniszach handel przeżywa gorsze chwile, a kupujących nie jest tak dużo, jak miało to miejsce jeszcze przed pandemią. Kolejnym aspektem, który nie pomaga polskim plantatorom warzyw, jest polityka dużych sieci handlowych. W ostatnim czasie Agrounia opublikowała post na swoim profilu na Facebooku, wskazując na przykład sytuacji ze sklepu Dino: - Kiedy w Polsce nie brakuje ziemniaków i nie ma najmniejszej potrzeby by przywozić je zza granicy w sklepach #dino już od kilkunastu dni dostępne są Ziemniki z CYPRU i IZRAELA [pis. oryg.]

Nowy Ład - prezentacja
19.03.2022 02:37 Polski Nowy Ład zmieni życie wszystkich rolników w Polsce. Zostało ledwie 6 dni

- Coraz większymi krokami zbliża się moment prezentacji Nowego Ładu, programu Prawa i Sprawiedliwości na nadchodzące lata - zapowiada Natalia Nitek Płażyńska w spocie PiS, który został dziś zaprezentowany.W spocie, dotyczącym Nowego Ładu, usłyszeć można także prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, przypominającego o tym, jak partia rządząca dotrzymuje danego słowa. - Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że mamy dobry plan dla Polski i potrafimy go skutecznie realizować. Dotrzymujemy słowa - podkreślił Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło także komentarza premiera Mateusza Morawieckiego, którego zdaniem, uprzednio przygotowany przez PiS, plan dla Polski musiał zostać zmieniony ze względu na sytuacje, w której się znaleźliśmy. Jak podkreślił, "życie i zdrowie jest najważniejsze". - Uratowaliśmy ponad 5 milionów miejsc pracy Polaków, przeznaczając około 200 miliardów złotych dla polskich firm - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-3]

jabłka
19.03.2022 02:37 Polski rynek jabłek przeżywa trudne chwile. Handlujący narzekają na niską jakość owoców

Polskę bez wątpienia można zaliczyć do grona krajów, które szczycą się produkcją doskonałych jabłek i stabilną pozycją na rynku owoców. Okazuje się jednak, że wraz z początkiem marca na rynku zaczęły się pojawiać pierwsze symptomy spadku sprzedaży jabłek na eksport. Polski rynek jabłek zaczyna mieć kłopoty?Średnie ceny jabłek pozostają praktycznie niezmienne, pojawiają się pierwsze informacje o spadku sprzedaży jabłek na eksport, a ponadto słychać również o niepochlebnych opiniach na temat dostępnych obecnie owoców. Czy te wszystkie kwestie oznaczają, że polski rynek jabłek czekają trudne czasy? Jakie są powody obserwowanych zmian? Wartość jabłek na jesieni ubiegłego roku była wysoka i - póki co - ceny te nadal się utrzymują. Problem w tym, że eksporterom coraz trudniej sprzedać owoce za te kwoty, co niestety może - choć nie musi - zwiastować rychły proces spadku cen jabłek. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ponadto wskazuje się, że obecne problemy ze sprzedażą jabłek mogą się pogłębiać. Jednym ze źródeł tej tendencji ma być trzecia fala koronawirusa - jej efektem jest słabsze zainteresowanie polskimi jabłkami ze strony krajów takich jak Holandia czy Belgia. Kolejnym elementem, który wywiera wpływ na aktualną sytuację, jest mniejsza przestrzeń rynkowa na importowane jabłka w Indiach. Tutaj nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że w Indiach dostępne są obecnie świeże jabłka z krajowej produkcji, które są - siłą rzeczy - tańsze, niż te sprowadzane z zagranicy. Eksperci wskazują na jeszcze jeden istotny czynnik, jakim jest ramadan w Egipcie. Kraj ten uznaje się za rynek zbytu, który zastąpił rynek rosyjski. Podczas ramadanu nie spożywa się posiłków od wschodu do zachodu słońca, toteż popyt na jabłka w kraju z większością muzułmańską drastycznie maleje.

radio
19.03.2022 02:37 Nie płacisz abonamentu za radio w maszynie rolniczej? Możesz mieć kłopoty

W sytuacji, gdy rolnik płaci abonament za radio jako osoba fizyczna, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników uiszcza jedną opłatę. Jednakże w momencie, gdy abonament opłaca się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opłaca się każdy odbiornik radiowy z osobna. Abonament za radio w maszynie rolniczejJak ma się sytuacja rolnika indywidualnego w kwestii opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego? Przepisy prawne mówią jasno: Zgodnie z art. 2 ust. 5 pkt. 1 i pkt. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową za używanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.Jednakże rolnik prowadzący działalność gospodarczą będzie w tej samej sytuacji musiał zapłacić większe kwoty, zależnie od tego, ile posiada odbiorników: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Zgodnie z art. 2 ust. 4 w/w ustawy, wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych.

polityk
19.03.2022 02:37 Rolnicy oszukani przez PiS. Kontrowersyjna wypowiedź znanego polityka

Miłosz Motyka, rzecznik PSL, powiedział ponadto, iż ówczesna premier Beata Szydło kłamała, twierdząc, że dzięki Prawu i Sprawiedliwości polscy rolnicy będą otrzymywali dopłaty na poziomie rolników z Niemiec i Francji. Szereg mocnych słówKonferencja prasowa, która odbyła się w gmachu Sejmu w poniedziałek 24 maja 2021 roku obfitowałą w wiele mocnych stwierdzeń pod adresem polityków obozu rządzącego. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - stając w obronie rolników - wypunktowali niespełnione obietnice członków PiS. Stefan Krajewski z PSL zwrócił się do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Okazuje się bowiem, że - wedle relacji posła Krajewskiego - działania komisarza są negatywnie oceniane nie tylko przez polskich, ale i europejskich rolników. O co tak naprawdę chodzi? Producenci żywności zarzucają Januszowi Wojciechowskiemu, że zbyt mocno sympatyzuje z ekologami i tym samym zaniedbuje interesy wsi, doprowadzając stopniowo do zamierania rolnictwa w całej Unii Europejskiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Poseł PSL wezwał unijnego komisarza ds. rolnictwa o pilne zajęcie się sprawami rolników.