Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Tusk zadecydował, minister rolnictwa odwołany. Wiadomo, kto go zastąpi
Julia Bogucka
Julia Bogucka 23.07.2025 12:56

Tusk zadecydował, minister rolnictwa odwołany. Wiadomo, kto go zastąpi

Siekierski
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

O zmianach w rządzie Donalda Tuska mówiło się już od dłuższego czasu. Po wielu tygodniach w końcu poznaliśmy szczegóły, a podczas wystąpienia wymieniono nazwiska wszystkich aktualnych ministrów. Wiadomo, co ze spekulacjami na temat modyfikacji w resorcie rolnictwa. Medialne doniesienia mówiły o dużej wymianie.

Doszło do rekonstrukcji rządu

Lipiec 2025 roku przyniósł długo zapowiadaną i szeroko komentowaną rekonstrukcję rządu Donalda Tuska. Premier zdecydował się na gruntowne zmiany w strukturze Rady Ministrów, wskazując na potrzebę "nowej energii” w obliczu nowych wyzwań politycznych. Przebudowa gabinetu to nie tylko reakcja na zmieniające się otoczenie instytucjonalne, ale również sygnał dla opinii publicznej i koalicjantów, mówiący, że rząd pozostaje w ofensywie mimo politycznych turbulencji.

Bezpośrednią przyczyną decyzji Tuska była przegrana w wyborach prezydenckich. 1 czerwca Rafał Trzaskowski, kandydat popierany przez Koalicję 15 Października, przegrał w drugiej turze z Karolem Nawrockim — kandydatem o konserwatywno-narodowych poglądach, wspieranym przez środowiska prawicowe. Wybór nowego prezydenta oznacza poważne wyzwanie dla rządu, a więc konieczność współpracy z głową państwa reprezentującą zupełnie odmienną wizję polityki.

tusk rząd rekons.jpg
Fot. Anita Walczewska/East News

Choć kilka dni po elekcji prezydenckiej Tusk uzyskał w Sejmie wotum zaufania (243 głosy "za”), sam przyznał, że potrzebna jest reorganizacja struktur rządowych.

Zmiany dotknęły zarówno personaliów, jak i sposobu organizacji pracy rządu. Premier zapowiedział likwidację zbędnych i dublujących się kompetencji między resortami. W ich miejsce pojawią się nowe mechanizmy koordynacji, mające usprawnić procesy decyzyjne i zwiększyć spójność działań państwa. Jednym z ważniejszych ruchów jest powołanie Adama Szłapki na stanowisko nowego rzecznika rządu, a więc funkcji, która ma nabrać większego znaczenia w kontekście komunikacji z opinią publiczną i mediami.

Właśnie poznaliśmy nowy skład Rady Ministrów, wiadomo, czy potwierdza on spekulacje medialne.

Były spekulacje odnośnie rekonstrukcji rządu

Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, zapowiadana od tygodni, wywołała falę spekulacji medialnych na temat możliwych zmian w składzie Rady Ministrów. Wśród nazwisk, które od kilku dni pojawiały się na giełdzie potencjalnych dymisji, wymieniano m.in. ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adrianę Porowską oraz minister ds. równości Katarzynę Kotulę. Nieoficjalne doniesienia wskazywały również, że fotel ministra sprawiedliwości może opuścić Adam Bodnar, a jego miejsce miałby zająć sędzia Waldemar Żurek.

Z kolei jednym z najczęściej komentowanych awansów miał być ten dotyczący Radosława Sikorskiego. Obecny minister spraw zagranicznych, według ustaleń TVN24, miał otrzymać również tytuł wicepremiera, co oznaczałoby istotne wzmocnienie jego pozycji w rządzie i koalicji.

rząd sejm.jpg
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Przed rekonstrukcją Rada Ministrów składała się z 19 resortów, obejmujących m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wśród resortów znajdowały się także mniej nagłaśniane, ale istotne struktury, jak Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej czy Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Obok ministrów resortowych, ważną część rządu stanowili ministrowie bez teki. Było ich siedmioro i reprezentowali różne formacje wchodzące w skład koalicji rządzącej. Wśród nich znaleźli się m.in.: Jan Grabiec (szef KPRM), Maciej Berek (Komitet Stały Rady Ministrów), Adam Szłapka (ds. Unii Europejskiej), Marcin Kierwiński, Katarzyna Kotula (ds. równości), Marzena Okła-Drewnowicz (ds. polityki senioralnej) oraz Adriana Porowska, odpowiedzialna za społeczeństwo obywatelskie i pożytek publiczny, rekomendowana przez Polskę 2050.

Wiele emocji wywoływała potencjalna zmiana na stanowisku ministra rolnictwa. Teraz wiadomo, czy spekulacje się potwierdziły.

Zobacz: Transport 32 ton cebuli z Rosji zatrzymany. Obrzydliwe znalezisko inspektorów, to miało trafić na sklepowe półki

Wiadomo, kto jest nowym ministrem rolnictwa

Od kilku tygodni media spekulowały o możliwych zmianach w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na celowniku znalazł się Czesław Siekierski, którego relacje z premierem Donaldem Tuskiem miały być według nieoficjalnych doniesień napięte. Chociaż sam minister konsekwentnie zaprzeczał pogłoskom o konflikcie, a w rozmowie z wiescirolnicze.pl zapewniał, że jego działania "zasługują na kontynuację", losy jego dalszej obecności w rządzie pozostawały niepewne. 

Nie słucham kolegów z partii, tylko robię swoje! – mówił.

Teraz już wiadomo, że plotki się potwierdziły. Donald Tusk ogłosił skład swojego gabinetu po rekonstrukcji, a nowym ministrem rolnictwa został Stefan Krajewski, dotychczasowy wiceminister i jeden z liderów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Krajewski od dawna był typowany jako naturalny następca Siekierskiego, uchodzi bowiem za sprawnego organizatora i osobę dobrze znaną w środowisku rolniczym.

Zmiany w resorcie rolnictwa to tylko część szerokiej rekonstrukcji rządu ogłoszonej przez premiera. Nowy skład Rady Ministrów obejmuje m.in.:

  • minister sprawiedliwości: Waldemar Żurek
  • minister spraw wewnętrznych i administracji: Marcin Kierwiński
  • minister koordynator służb specjalnych: Tomasz Siemoniak
  • wicepremier, minister spraw zagranicznych: Radosław Sikorski
  • ministerstwo energii: Miłosz Motyka
  • ministerstwo aktywów państwowych: Wojciech Balczun
  • minister finansów i gospodarki: Andrzej Domański
  • minister rolnictwa i rozwoju wsi: Stefan Krajewski
  • ministra zdrowia: Jolanta Sobierajska-Grenda
  • ministra kultury i dziedzictwa narodowego: Marta Cienkowska
  • minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu: Maciej Berek
  • minister sportu: Jakub Rutnicki