Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Właściciele nieruchomości muszą pamiętać o tym obowiązku. Ryzykują surowym mandatem
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 19.02.2025 11:01

Właściciele nieruchomości muszą pamiętać o tym obowiązku. Ryzykują surowym mandatem

Dom
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o obowiązku, który należy wykonywać regularnie, by uniknąć konsekwencji: a te, w przypadku niedopilnowania zobowiązań, mogą być dotkliwe. Jakich terminów pilnować?

Nieruchomość to lista obowiązków

Właściciele nieruchomości, szczególnie domów i posesji muszą dbać m.in. o utrzymanie budynku w dobrym stanie, regularnie sprawdzać stan okien, instalacji czy kominów. Oczywiście nie wolno zapominać także o uiszczaniu wszelkich niezbędnych opłat. Co więcej, domownicy powinni także umieścić w widocznym miejscu tabliczkę z numerem porządkowym nieruchomości, a także kontrolować stan chodnika położonego wzdłuż posesji. 

Wszystkie wymienione czynności regulowane są na podstawie Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. 

Dom
Fot. Getty Images Pro/Canva Teams

Jest jednak jeden obowiązek, o którym często się zapomina, a należy wykonywać go regularnie, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo, a w razie kontroli, uniknąć konsekwencji. O czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać?

Te rośliny wysiej już w lutym. W sezonie zaskoczą Cię obfitymi plonami Ubezpieczeni w KRUS mogą mieć kłopoty. Jest pilny apel policji

O tym musi pamiętać każdy właściciel posesji

Bezwzględnie należy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu przeglądów kominiarskich na terenie posiadanej nieruchomości. Wykonuje się go przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zanieczyszczone przewody kominowe mogą spowodować zagrożenie pożarowe lub doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Obowiązek regularnego przeprowadzania takiego przeglądu wynika z przepisów Prawa budowlanego. 

Zgodnie z regulacjami "Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych". Kontrola może być przeprowadzona wyłącznie przez osobę wyszkoloną, posiadającą uprawnienia mistrza kominiarskiego lub kwalifikacje budowlane w odpowiedniej specjalności. 

Jak często należy dokonywać takiego przeglądu, aby uniknąć konsekwencji? Konsekwencje za niedopatrzenie mogą być poważne, w grę wchodzi nie tylko mandat, ale również kłopoty w razie ewentualnego wypłacenia odszkodowania.

Zobacz też: Polscy hodowcy mają już dość. Domagają się działań w sprawie mięsa sprowadzanego z Niemiec

Zaniedbania będą surowo karane

Żeby uniknąć nieprzyjemności, warto wiedzieć, jak często powinno się dokonywać przeglądu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, częstotliwość przeprowadzanej kontroli powinna zależeć od tego, czy posiadamy instalację gazową, czy piec na paliwo stałe. Czyszczenie przewodów kominowych powinno się przeprowadzać niekiedy dwa lub nawet cztery razy w roku: 

  • w przypadku palenia paliwem stałym np. węglem lub drewnem — co najmniej raz na 3 miesiące
     
  • w przypadku ogrzewania gazem lub paliwem płynnym — co najmniej raz na 6 miesięcy

Odrębne przepisy nakładają również na właścicieli nieruchomości obowiązek czyszczenia kominów, który trzeba wykonywać częściej niż raz do roku. 

Kominiarz
Fot. Getty Images/Canva

Prawo przewiduje, że za brak obowiązkowego rocznego przeglądu kominiarskiego, grozi mandat do 500 zł, który zostaje nałożony przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Po przeglądzie, dane z kontroli kominiarz przekazuje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie sporządza się elektroniczny protokół. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy właściciel lub zarządca budynku dopełnił obowiązku. 

Za zaniedbanie obowiązku grozi nie tylko kara grzywny. W przypadku, gdy w domu dojdzie do wybuchu pożaru, na skutek zanieczyszczonego komina, i gdy kontrola pokaże brak dokonanego przeglądu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.