RolnikInfo.pl
KRUS - zasiłek opiekuńczy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak informuje dziś Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wydłużony został okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika, bądź domownika. Dodatkowe świadczenie przedłużono do 9 maja bieżącego roku, czyli zgodnie z tym, co zakładał projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców i domowników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego został wydłużony do 9 maja. Jak informowaliśmy w minioną sobotę, w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów znalazł się projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przedłużenia zasiłku opiekuńczego. Jak zakładano w projekcie, zasiłek został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. 

Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady, w których przysługuje zasiłek opiekuńczy, tj. gdy z powodu COVID-19 zamknięty został żłobek, przedszkole, bądź inna placówka edukacyjno-wychowawcza, albo w przypadku, gdy nie ma możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Brak zmian w przysługiwaniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców i domowników ubezpieczonych w KRUS oznacza także, że zasiłek nie przysługuje w przypadku, gdy drugi z rodziców ma możliwość opieki nad dzieckiem, czyli jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego, lub rodzicielskiego.

Od dziś w Polsce łagodzone są obostrzenia - dzieci wracają do szkół 

W minioną środę powiadomiono, że od dziś, 26 kwietnia złagodzone zostaną obostrzenia w 11 województwach: 

 • podlaskim, 

 • podkarpackim,

 • warmińsko-mazurskim, 

 • lubelskim, 

 • pomorskim, 

 • lubuskim, 

 • świętokrzyskim, 

 • mazowieckim, 

 • kujawsko-pomorskim, 

 • zachodniopomorskim, 

 • mazowieckim.

W wymienionych wyżej województwach dzieci częściowo powróciły do szkół, zmiany objęły uczniów 1-3 klas szkół podstawowych, którzy będą uczyć się w systemie hybrydowym. W 11 województwach otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym zostaną także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie - żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. W pozostałych województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obowiązują poprzednie obostrzenia.

Jeżeli chodzi o sytuację epidemiologiczną w Polsce, Ministerstwo Zdrowia powiadomiło dziś o kolejnych 3 451 przypadkach zarażenia koronawirusem, z czego najwięcej potwierdzono na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Powiadomiono także o śmierci 4 osób z powodu koronawirusa i śmierci 18 osób, które zmarły z powodu współistnienia koronawirusa z innym schorzeniami. Oznacza to, że od początku pandemii w Polsce stwierdzono 2 762 323 przypadków COVID-19, a zmarło 65 437 osób.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRUS, Gov.pl, Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >