KRUS - zasiłek opiekuńczy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 26 Kwietnia 2021

KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

Jak informuje dziś Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wydłużony został okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika, bądź domownika. Dodatkowe świadczenie przedłużono do 9 maja bieżącego roku, czyli zgodnie z tym, co zakładał projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców i domowników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego został wydłużony do 9 maja. Jak informowaliśmy w minioną sobotę, w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów znalazł się projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przedłużenia zasiłku opiekuńczego. Jak zakładano w projekcie, zasiłek został wydłużony o kolejne dwa tygodnie.

Jak informuje KRUS, nie zmieniły się zasady, w których przysługuje zasiłek opiekuńczy, tj. gdy z powodu COVID-19 zamknięty został żłobek, przedszkole, bądź inna placówka edukacyjno-wychowawcza, albo w przypadku, gdy nie ma możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Zima w Plutyczach i wielkie oczekiwania EmiliiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Brak zmian w przysługiwaniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców i domowników ubezpieczonych w KRUS oznacza także, że zasiłek nie przysługuje w przypadku, gdy drugi z rodziców ma możliwość opieki nad dzieckiem, czyli jest bezrobotny, bądź korzysta z urlopu wychowawczego, lub rodzicielskiego.

Od dziś w Polsce łagodzone są obostrzenia - dzieci wracają do szkół

W minioną środę powiadomiono, że od dziś, 26 kwietnia złagodzone zostaną obostrzenia w 11 województwach:

 • podlaskim,
 • podkarpackim,
 • warmińsko-mazurskim,
 • lubelskim,
 • pomorskim,
 • lubuskim,
 • świętokrzyskim,
 • mazowieckim,
 • kujawsko-pomorskim,
 • zachodniopomorskim,
 • mazowieckim.

W wymienionych wyżej województwach dzieci częściowo powróciły do szkół, zmiany objęły uczniów 1-3 klas szkół podstawowych, którzy będą uczyć się w systemie hybrydowym. W 11 województwach otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym zostaną także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie - żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. W pozostałych województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obowiązują poprzednie obostrzenia.

Jeżeli chodzi o sytuację epidemiologiczną w Polsce, Ministerstwo Zdrowia powiadomiło dziś o kolejnych 3 451 przypadkach zarażenia koronawirusem, z czego najwięcej potwierdzono na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Powiadomiono także o śmierci 4 osób z powodu koronawirusa i śmierci 18 osób, które zmarły z powodu współistnienia koronawirusa z innym schorzeniami. Oznacza to, że od początku pandemii w Polsce stwierdzono 2 762 323 przypadków COVID-19, a zmarło 65 437 osób.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRUS, Gov.pl, Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Następny artykuł