RolnikInfo.pl
koń

unsplash.com / fot. Soledad Lorieto

Małopolskie: koń uciekł z zagrody. Spacerował drogą szybkiego ruchu

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do nietypowego zdarzenia doszło w województwie małopolskim: na ruchliwej drodze krajowej numer 52 w stronę Kęt spacerował koń, budząc niemały niepokój wśród uczestników ruchu. Okazało się, że zwierzę uciekło z zagrody, której konstrukcja ogrodzenia została częściowo zniszczona.

Koń, pomimo znalezienia się w dość nietypowej lokalizacji, zachował spokój i - jakby nigdy nic - kroczył drogą w kierunku centrum miasta, zwracając na siebie uwagę wszystkich kierowców. 

Koń wybrał się na spacer drogą krajową numer 52

Zwierzęta mają swój własny świat i niepohamowaną ciekawość, czego dobitnym dowodem jest sytuacja, która miała miejsce we wtorek 11 maja 2021 roku w okolicach Kęt na terenie województwa małopolskiego.

Jak przekazuje portal oswiecim.naszemiasto.pl, po godzinie 16:00 policjanci otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonego kierowcy: na drodze krajowej numer 52 w stronę Kęt miał spacerować koń. Funkcjonariusze, świadomi potencjalnego zagrożenia zarówno dla uczestników ruchu drogowego, jak i dla zwierzęcia, bez chwili wahania udali się we wskazane miejsce. 

Tak jak przekazano w zgłoszeniu, źródłem zamieszania na drodze rzeczywiście był nieparzystokopytny spacerowicz. W momencie przybycia policji na miejsce, wraz z koniem była już jego właścicielka. Koń został bowiem znaleziony na Alei Wojska Polskiego. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Kobieta, do której należało zwierzę, przekazała funkcjonariuszom, że koń zbiegł z zagrody, ponieważ jej ogrodzenie zostało uszkodzone przez nieznanego sprawcę. Pomimo usprawiedliwienia sytuacji, policjanci pouczyli właścicielkę o jej obowiązku należytej opieki nad tak dużym zwierzęciem. 

Prawa i obowiązki

Niech rzuci kamieniem ten właściciel - jakiegokolwiek! - zwierzaka, którego pupil nigdy nie uciekł z domu lub z podwórza. Opieka nad zwierzętami wszystkich gatunków potrafi być niemałym wyzwaniem pełnym niespodzianek, również dla doświadczonych osób.

Faktem jednak jest, że kot zbiegły z mieszkania nie stanowi zagrożenia na taką skalę, jaką może wywołać obecność konia na ruchliwej drodze blisko centrum miasta. Również polskie prawo wyraźnie zaznacza szereg obowiązków właścicieli wobec swoich podopiecznych. 

W 2018 roku pojawiła się nowelizacja ustawy regulującej kary za niedopilnowanie zwierząt przez właścicieli. Choć przepisy są pokłosiem plagi pogryzień przez psy, to warto dodać, że mają zastosowanie również do opieki nad zwierzętami innych gatunków. 

Jednym z podstawowych obowiązków właściciela każdego zwierzęcia jest zapewnienie mu opieki i stosowanie podstawowych środków ostrożności przy jego chowie. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi kara nawet do 1000 złotych grzywny.

W sytuacji, gdy właściciel zaniedbuje obowiązek opieki nad pupilem w taki sposób, że zwierzę stwarza zagrożenie zdrowia i życia dla innych osób, trzeba liczyć się z karą grzywny przekraczającą 1000 złotych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: oswiecim.naszemiasto.pl, infor.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >