Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Minister Siekierski z wizytą u rolników. Padły ważne słowa
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 24.02.2024 21:21

Minister Siekierski z wizytą u rolników. Padły ważne słowa

Czesław Siekierski/strajk rolników
East News/Wojciech Olkusnik East News/AFP

Z protestującymi na przejściu granicznym rolnikami, w sobotę 24 lutego spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski. Po zakończonej konferencji podano do informacji, że długie i merytoryczne rozmowy odbywały się w spokojnej atmosferze. Przedstawione zostały propozycje rozwiązania rolniczych problemów oraz zapewniono, że Zielony Ład będzie dostosowany do potrzeb rolników. 

Sobotnie spotkanie ministra z rolnikami

W sobotę, 24 lutego br. odbyło się wyczekiwane spotkanie rolników z Czesławem Siekierskim w Zosinie. Minister do spraw rolnictwa i rozwoju wsi podkreślał, iż jego wizyta ma na celu "skonkretyzowanie wszystkich postulatów i propozycji demonstrantów".

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski

Podczas długich rozmów, padła konkretna data (poniedziałek, 26 lutego br.) posiedzenia rady ministrów rolnictwa w Unii Europejskiej, na której Czesław Siekierski ma przedstawić postulaty polskich rolników. 

Wypadek w zabytkowym magazynie zbożowym. Ucierpiała 15-latka

O tym rozmawiano na spotkaniu z rolnikami

Podczas konferencji minister Siekierski powiedział, że poruszone zostały trzy najbardziej istotne powody, dla których polscy rolnicy wychodzą na ulicę. Pierwszym z nich jest nadmierne otwarcie granic ze wschodem, na co w dużej mierze miała wpływ Komisja Europejska.

To otwarcie spowodowało właściwie, że Ukraina – jeśli chodzi o rynek - jest w Unii Europejskiej i korzysta z tych wszystkich możliwości eksportowych, rozwojowych. My to rozumiemy (…), chcemy dalej pomagać, ale jednocześnie nie chcemy, żeby za to płaciła, czy ponosiła koszty głównie jedna grupa zawodowa i to z krajów granicznych - zaoponował minister Siekierski

Minister zapowiedział, że podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli, podejmie rozmowy z Komisją, w kierunku pokrycia przez UE części kosztów strat, jakich doświadczyli polscy rolnicy przez otwarcie granic z Ukrainą i niekontrolowany napływ towarów rolno-spożywczych do kraju. 

Poseł KO zaznaczył jednocześnie, że Polska w dalszym ciągu będzie wpierać okupowaną Ukrainę. Poruszony także został temat dotyczący Zielonego Ładu i narzuconych Polsce obciążeń, które nie zostały przemyślane, jeśli chodzi o środowisko i rolników. 

Rolnicy oszczędzają nawozy i środki ochrony roślin, bo to jest bardzo kosztowne. Narzucanie i instruktaż rolników - co i kiedy - jest nie na miejscu. Wiele rzeczy zostało już uproszczonych, także na nasz wniosek, jeśli chodzi o sprawy pestycydów - powiedział minister na konferencji prasowej

Minister rolnictwa o polskich zapasach zboża

Na sobotnim spotkaniu z rolnikami w Zosinie, oprócz Czesława Siekierskiego, pojawił się także wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, który zwrócił uwagę na założenia europejskiego Zielonego Ładu.

Irracjonalne pomysły chcemy wyrzucić z tego Ładu i to robimy. Będziemy się starać, aby Zielony Ład był dostosowany do potrzeb rolników - zaręczył wiceminister rolnictwa

Kolejnym bardzo ważnym aspektem rozmów z rolnikami, było poruszenie problemu, jakim jest “szacowany na koniec okresu rolniczego” około 9-milionowy zapas polskiego zboża. Szef resortu rolnictwa przedstawił propozycję rozwiązania tego problemu. 

Stąd Europa, Polska musi wyeksportować duże nadmiary żywności - podkreślił minister Siekierski