RolnikInfo.pl
Rolnicy - protest

Stefan Krajewski/Facebook

"Niszczycie nasze gospodarstwa, naszą przyszłość". Rolnicy przeciwko decyzji RDOŚ

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Wczoraj pod oknami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zawyły syreny, na miejscu pojawili się rolnicy z transparentami "Niszczycie nasze gospodarstwa, niszczycie naszą przyszłość", "Stop dla ekobiznesu", "Stop Ekoterrorystom". - Żądamy normalnej pracy dla nas i zostawienia w spokoju naszej własności - mówił wczoraj jeden z rolników. Chodzi o sprawę rolników z obszarów Bagna Wizna.

Rolnicy podczas protestu sprzeciwiali się decyzji, która zakazuje udrażniania rowów melioracyjnych na terenie Bagna Wizna - obszarze Natura 2000. Tomasz Gołaszewski, rolnik i doradca Podlaskiej Izby Rolniczej podczas protestu przedstawił postulat rolników, którzy chcą móc czyścić rowy i je udrażniać, tak żeby "Wody Polskie mogły przeprowadzać meliorację tych rowów". Protestujący głośno podkreślali, że chcą mieć prawo do swobodnego gospodarowania na swojej ziemi.

Wojciech Łuba z Podlaskiej Izby Rolniczej w Zambrowie zaznaczył, że decyzja wydana przez RDOŚ 27 listopada 2020 roku, mówiąca o zakazie odwadniania Bagna Wizna do 2024, nie tylko godzi w sposób użytkowania terenu przez rolników, ale także jest sprzeczna z faktyczny użytkowaniem terenu. W konsekwencji wydanego zakazu pojawia się ryzyko zalania łąk, a w konsekwencji zniszczenia ziemi. 

- Brak rowów odpowiedniej przepustowości, o odpowiednim przepływie wody, powoduje zalanie i niszczenie tych terenów - zaznaczył Gołaszewski. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Na miejscu także i policja 

Na miejscu pojawił się także Stefan Krajewski, który za pośrednictwem mediów społecznościowych pokazywał, jak funkcjonariusze policji spisywali protestujących rolników.

- Szanowni rolnicy, nie przyjmujcie, broń Boże, mandatów. Jesteście tutaj służbowo, przyjechaliście do urzędu. Kiedy prosiliście pana wojewodę podlaskiego pana Bohdana Paszkowskiego, żeby zorganizował spotkanie w trybie online - odmówił takiego spotkania, musieliście przyjechać tutaj dzisiaj. To jest państwo, które działa opresyjne i nie ma zgody. Weźcie wezwania do sądu, będziemy szukać prawników, którzy będą was bronić - zwracał się do rolników Stefan Krajowski.

>Polityk zwrócił się także do obecnych na miejscu funkcjonariuszy policji.

- Panowie, spójrzcie w oczy, dajcie spokój, hańbicie mundur tym sposobem - zaznaczył Krajewski.

Efektem protestu będą rozmowy, na które Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprosiła rolników.

- Państwa doświadczenie i wiedza będzie nam potrzebna, żeby nie zmodyfikować, a ustanowić nowy plan zadań ochronnych, czyli taką w zasadzie instrukcje użytkowania obszarów - przekazała wczoraj Beata Bezubik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. 

Sprawa, o której mowa, dotyczy obszarów Bagno Wizna Natura 2000 o powierzchni ponad 14 tys. ha, gdzie w zeszłym roku rolnicy czyścili rowy melioracyjne. Jednak, jak przekazała Beata Bezubik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, rolnicy działali bez pozwolenia. 

Warto przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku RDOŚ w Białymstoku po interwencji ekologów zakazała do 2024 roku odwadniania Bagna Wizna. Zakaz wprowadzono, gdy aktywiści z między innymi Fundacji Dzika Polska i Towarzystwa Przyrodniczego Dubelt na podstawie analizy zdjęć satelitarnych zidentyfikowali ponad 50 rowów pogłębionych. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: TVP Białystok, Poranny, Gazeta Wyborcza, Stefan Krajewski/Facebook

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >