Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Rolniku, lepiej nie rozpędzaj się ciągnikiem. Można dużo zapłacić
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.02.2024 15:20

Rolniku, lepiej nie rozpędzaj się ciągnikiem. Można dużo zapłacić

ciągnik rolniczy
Pixabay/dendoktoor

W dzisiejszych czasach bez wątpienia każdy rolnik jest posiadaczem ciągnika rolniczego, bez którego nie wyobraża sobie prac polowych. Ale czy kierowcy maszyn rolniczych wjeżdżający na drogę publiczną, mają świadomość ograniczeń obowiązujących podczas jazdy? Zbyt szybka jazda grozi mandatem karnym.

Ograniczenie dla ciągników

Często się zdarza, że kierowcy, jadąc za ciągnikiem, tracą cierpliwość i próbują go wyprzedzić, używając przy tym niecenzuralnego słownictwa. Niestety, poruszanie się ciągnika po drodze jest uwarunkowane przepisami o ruchu drogowym. Pamiętać o tym, powinien każdy kierowca auta osobowego, ale również kierowca pojazdu rolniczego.

Obecnie nowe ciągniki mają możliwość poruszania się po drodze z maksymalną prędkością dochodzącą do 60km/h, jednakże tak wysoka prędkość jest niedozwolona, a kierowcę może czekać niemiła niespodzianka w postaci mandatu karnego. 

Prawo o ruchu drogowym, zawierające ogólne zasady poruszania się pojazdu na drodze publicznej, odnosi się również do ciągników oraz prędkości maksymalnej, z jaką mogą się poruszać. Kierowcy tych maszyn rolniczych, mogą jechać z maksymalną prędkością nieprzekraczającą 30km/h. 

Zmiany w dopłatach do silosów. Ministerstwo właśnie ogłosiło

Jakie mandaty za przekroczenie prędkości

Traktorzysta jadący niezgodnie z przepisami może być pewien, że funkcjonariusze policji nie będą wyrozumiali dla niego. Prawo należy przestrzegać i to nie podlega dyskusji podczas kontroli policyjnej. 

Według taryfikatora w 2024 roku za przekroczenie prędkości można zapłacić mandaty w wysokości:

  • za przekroczenie prędkości o 10 km/h grozi mandat karny w wysokości 50 zł oraz jeden 1 punkt karny
  • za przekroczenie prędkości od 11 km/h do 15 km/h grozi mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne
  • za przekroczenie prędkości od 16 km/h do 20 km/h grozi mandat karny w wysokości 200 zł oraz 3 punkty karne,
  • za przekroczenie prędkości od 21 km/h do 25 km/h grozi mandat karny w wysokości 300 zł oraz 5 punktów karnych,
  • za przekroczenie prędkości od 26 km/h do 30 km/h grozi mandat w wysokości 400 zł oraz 7 punktów karnych,
  • za przekroczenie prędkości od 31 km/h do 40 km/h grozi mandat karny w wysokości 800 zł oraz 9 punktów karnych (recydywiści otrzymają mandat karny w wysokości 1600 zł).

Kary za brak aktualnego OC

Kierowca maszyny rolniczej, który porusza się po drodze publicznej bez ważnej polisy ubezpieczeniowej, będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Tutaj również nie przewidziano odstępstw od obowiązujących przepisów. Nawet za jeden dzień braku ciągłości ubezpieczenie OC ciągnika właściciel może otrzymać karę finansową. Maksymalna kara to 1/3 minimalnego wynagrodzenia dla ciągników i wynosi odpowiednio:

  • 1-3 dni - 280 zł,
  • od 4 do 14 dni - 710 zł,
  • powyżej 14 dni – 1410 zł.

Aktualna polisa ubezpieczeniowa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas ewentualnej kolizji drogowej z udziałem maszyny rolniczej.