RolnikInfo.pl
agritech

unsplash.com / fot. Z. Schaeffer

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

6 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnictwo jest branżą, która przeżywa dynamiczny rozwój - wszystko to dzięki innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym, które wpływają nie tylko na jakość i ilość plonów, ale też na codzienny komfort pracy rolników. Sektor agritech oferuje producentom żywności rozmaite urządzenia, wśród których szczególnie popularne stają się drony i roboty rolnicze.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi rolnicy mogą ograniczyć swój kontakt z pestycydami, przyspieszyć pracę na polu czy podnieść efektywność nawożenia gleby.

Sektor agritech rośnie w siłę na całym świecie

Sektor agritech (zwany niekiedy również agrotech) zajmuje się rozwojem technologii stworzonych z myślą o rolnictwie. Jego celem jest bardziej efektywna i ekologiczna produkcja żywności. W skali globalnej można bez trudu zauważyć dynamiczny rozwój tej branży - w Polsce te trendy dopiero się rodzą, ale już teraz odczuwalne jest zainteresowanie rolników nowymi urządzeniami ułatwiającymi produkcję rolną.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przeprowadził badania zatytułowane Technologia w rolnictwie, z których wynika, że 54% rolników za najbardziej użyteczne w codziennej pracy uznaje technologie automatycznego prowadzenia maszyn.

72% respondentów wykazało zainteresowanie i gotowość do stosowania technologii poprawiających efektywność nawożenia. 48% ankietowanych producentów żywności odpowiedziało, że za kluczowe uznaje systemy wspomagające uprawę ziemi.

Na polach rolników na wszystkich szerokościach geograficznych coraz częściej pojawiają się drony rozpylające środki ochrony roślin, czujniki wilgotności w glebie czy łaziki pielące uprawy.

imgw

IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

CZYTAJ DALEJ

Nowa era rolnictwa

Urządzenia tworzone przez firmy z sektora agritech oferują rolnikom ogromne ułatwienia podczas codziennej pracy. Jak podaje portal sadyogrody.pl, drony rolnicze XAG są od lipca 2021 roku testowane na polach ziemniaczanych w Ekwadorze, w Andach na wysokości ponad 3 tysięcy m. n.p.m.

Drony rolnicze są tam wykorzystywane do oprysków plantacji ziemniaków - urządzenia są wyposażone w cztery dysze do rozpylania środka chemicznego, który jest umieszczony w zbiorniku o pojemności 16 litrów. Dzięki temu andyjscy rolnicy są wyręczani przez inteligentne maszyny w pracy w wyjątkowo trudnym terenie.

Choć w Polsce jest dużo mniej obszarów, na których uprawa roślin mogłaby być uznana za ekstremalnie trudną, to rolnicy z kraju nad Wisłą mogą skorzystać z dronów, które w trakcie przelotu nad polem są w stanie zebrać informacje na temat wilgotności gleby i poziomu wegetacji roślin. Dzięki temu dalsze decyzje dotyczące uprawy mogą być podejmowane dużo precyzyjniej.

Nowe firmy w branży agritech tworzą urządzenia przydatne do satelitarnego monitoringu upraw. Zauważalny jest także rozwój sztucznej inteligencji zdolnej do prognozowania jakości i ilości plonów, wykrywania chwastów, szkodników i chorób roślin.

Warto pamiętać, że choć rolnictwo jest zajęciem o bardzo starym rodowodzie, to jego misja we współczesnym świecie może być wypełniona jedynie poprzez otwartość na nowe technologie. Sektor agritech z roku na rok będzie coraz ważniejszym graczem na całym świecie - według ekspertów BIS Research globalny rynek dronów i robotów rolniczych do 2026 roku uzyska dochody na poziomie ponad 30 miliardów dolarów. Aktualnie roczny wzrost przychodów w sektorze agritech wynosi ponad 22%.

Jesteś rolnikiem? Tylko prawdziwi znawcy odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Jajko z zerem na początku kodu pochodzi od kury z chowu:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

  • Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

  • GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: ppr.pl, sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >
rolnik kombajn

Maszyny

Rolnik czyścił kombajn po pracy. Mężczyzna został okaleczony

Czytaj więcej >