Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Nawóz

Nawóz

minister rolnictwa Robert Telus
03.06.2023 10:55 Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się z przedstawicielami samorządu rolniczego – prezesami izb rolniczych w czwartek 1 czerwca 2023 roku. W trakcie spotkania szef resortu odniósł się m.in. do zmian w dopłatach do nawozów, kredytów preferencyjnych oraz wsparcia dla producentów zbóż. 

minister rolnictwa Robert Telus
28.05.2023 11:00 Nowa linia kredytowa dla części rolników. Minister zapowiada

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, podał informację, że na dzień 26 maja 2023 roku około 48 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od rolników w Polsce. W ramach wprowadzonych przez resort rolnictwa nowych rozwiązań, rolnicy będą mogli skorzystać z niskooprocentowanych kredytów, które mają na celu wspieranie ich działalności.

ue
18.06.2022 02:02 Kupujesz nawozy? Od 1 lutego wchodzi nowe rozporządzenie UE

W przypadku zakupienia nawozów z azotanem amonu o stężeniu wyższym niż 16% rolnik będzie zobowiązany do wypełnienia specjalnego oświadczenia, w którym będzie musiał podać, w jakim celu potrzebna jest mu zakupiona substancja. UE a materiały wybuchowe na wsiMateriały wybuchowe to dość mocne określenie i najprawdopodobniej żaden rolnik nie myśli z ten sposób o kupowanych przez siebie nawozach. Mimo to w kwestii substancji, które potencjalnie mogą być wykorzystane w takim celu UE zdecydowała się nałożyć pewne obowiązki. Unia Europejska chce tym samym jeszcze lepiej zapobiegać nielegalnemu wytwarzaniu materiałów wybuchowych. Związek z tym mają akty terrorystyczne i inne działania na tle przestępczym. Od 1 lutego, w przypadku gdy rolnik będzie chciał zakupić nawóz z azotanem amonu o stężeniu wyższym niż 16%, będzie musiał uzupełnić oświadczenie, podając swoje dane osobiste, a także wyjaśniając, w jakim celu będzie wykorzystywał produkt. Warto podkreślić, że tego typu nawozów nie wolno sprzedawać.

nawóz
17.06.2022 02:02 Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

Ceny nawozów od pewnego czasu biją kolejne rekordy, a zaniepokojeni rolnicy nie wiedzą, czy decydować się na ich zakup już teraz, czy z nadzieją oczekiwać poprawy sytuacji. Niestety, prognozy cenowe w kwestii nawozów są mocno niepewne i nie wiadomo, w którym kierunku podążą, o czym mówi na YouTube.com Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.Pomimo trudnej sytuacji związanej z wysokimi cenami nawozów, warto podkreślić, że nie planuje się wstrzymania produkcji i dystrybucji tego typu towarów na rynek krajowy. Ceny za nawozy coraz wyższe, rolnicy załamują ręcePoza niekorzystną pogodą, kolejnym czynnikiem, który może skutecznie spędzać sen z powiek producentów żywności roślinnej, są niekontrolowane podwyżki cen nawozów. Upraw nie sposób wyobrazić sobie bez odpowiedniej dawki preparatów, które wspierają prawidłowy rozwój roślin. Z nawozów nie sposób zrezygnować, dlatego - choć rolnicy nie mogą pogodzić się z gigantycznymi podwyżkami - to z ciężkim sercem przeznaczają coraz większe pieniądze na dalsze funkcjonowanie swoich gospodarstw.Są jednak i tacy rolnicy, którzy z nadzieją oczekują na poprawę sytuacji i obniżkę astronomicznych cen. Jaka taktyka będzie w tym momencie najbezpieczniejsza? Na kanale Nawozy.eu na portalu YouTube.com głos zabrał Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.: - Wielokrotnie mówiłem (...), żeby dywersyfikować zakupy, czyli żeby dzielić je na jakieś transze. (...) Czy dzisiaj kupować? Ja powiem tak: nawet przy takich cenach - ja bym kupował, ale znów część. Czy na wiosnę stanieje? Nie odpowiem, nie mam zielonego pojęcia (...) Dziś żaden analityk nie potrafi podpowiedzieć, co będzie z ceną ropy, co będzie z ceną gazu, co będzie z wieloma innymi cenami.

VAT
17.06.2022 02:02 Obniżka podatku VAT na kluczowe produkty do produkcji rolnej? Deklaracja MRiRW

Entuzjazm rolników może być jednak tylko częściowy - chodzi bowiem o zredukowanie 23-procentowego VAT-u jedynie na czas od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. Podatek VAT w górę i w dół Rolnicy z pewnością czują się mocno zdezorientowani ostatnimi informacjami dotyczącymi stawek podatku VAT na nawozy, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża niebędące glebą. Jeszcze przed 1 lipca 2020 roku stawka podatku wynosiła 8%, natomiast po wymienionej dacie wzrosła aż do 23%. Wielu rolników początkowo zupełnie nie zauważyło podwyżek cen - powodem był zapewne fakt, że do zmiany prawnej doszło w momencie, kiedy gospodarze myśleli o nadejściu żniw. W ostatnim czasie pojawiło się wiele krytycznych głosów w sprawie podniesionego podatku VAT - rolnicy wskazują, że rosnące ceny nawozów w realny sposób obciążają ich finanse i doprowadzają do sytuacji, w której produkcja rolna stanie się jeszcze droższa. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że rozporządzenie dotyczące czasowego obniżenia podatku VAT na opisywane produkty będzie obejmowało redukcję kwoty jedynie na określony czas: od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

nawozy
19.03.2022 02:44 Wiceminister Bartosik zapowiedział wystosowanie pisma do UOKiK ws. cen nawozów

Wiceszef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik zapowiedział, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostanie wysłane pismo z prośbą o dokładne zbadanie sytuacji cenowej na rynku nawozów sztucznych. Choć ceny nawozów są coraz wyższe, to rolnicy nie mogą liczyć w tym zakresie na dopłaty - prawo unijne zabrania bowiem wspierania zakupu środków niezbędnych do produkcji rolnej. Ryszard Bartosik o wniosku do UOKiK ws. cen nawozówJednym z najgorętszych tematów ostatnich dni w sektorze rolnictwa są drastycznie rosnące ceny nawozów sztucznych. Rolnicy zaznaczają, że coraz wyższe koszty produkcji żywności stawiają pod znakiem zapytania kwestię płynności finansowej setek gospodarstw w Polsce. Głos w sprawie wysokich cen nawozów sztucznych zabrał wiceszef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który w czwartek 14 października 2021 roku w Sejmie zapowiedział wystosowanie pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.Jak zaznaczył polityk, celem wniosku do UOKiK ma być prośba o dokładne sprawdzenie powodów, dla których opisywane produkty odnotowują tak wysokie stawki rynkowe.

agrounia
19.03.2022 02:44 Strajk Agrounii przed siedzibą spółki Anwil. Zarząd zrezygnował z rozmów

W poniedziałek 11 października 2021 roku o godzinie 11:00 rozpoczęła się pikieta rolników przed siedzibą państwowej fabryki nawozów azotowych Anwil we Włocławku. Producenci żywności pod kierownictwem Michała Kołodziejczaka z Agrounii chcieli rozmawiać z zarządem spółki na temat stale rosnących cen nawozów. Niestety, do spotkania stron nie doszło. Demonstrujący rolnicy otrzymali informację, że zarząd spółki Anwil zrezygnował z rozmów, które miały być kontynuacją dyskusji z ubiegłego tygodnia. Agrounia strajkuje pod siedzibą spółki AnwilW piątek 8 października 2021 roku o godzinie 11:00 przed Ministerstwem Aktywów Państwowych miała miejsce konferencja Agrounii, podczas której lider ruchu zapowiedział blokadę włocławskich zakładów nawozowych Anwil podlegających państwowej spółce Orlen.11 października 2021 roku rolnicy pod przewodnictwem Agrounii zebrali się przed budynkiem Anwilu we Włocławku. Niestety, producentów żywności spotkało niemałe rozczarowanie. - Mamy krótkie oświadczenie - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak. - W tamtym tygodniu przed tym zakładem było kilkunastu rolników. Umówili się na spotkanie z zarządem. To spotkanie w tamtym tygodniu odbyli. Umówili się na kontynuację rozmów dzisiaj o godzinie 11:00. Zarząd wiedział, że tu przyjadą rolnicy, że będą. Zarząd to nie są anonimowi ludzie, to są konkretne osoby, które dzisiaj nie dotrzymały umowy. My po spotkaniu tutaj o godzinie 9:00, na 11:00 szliśmy tam jako reprezentanci kilku związków rolniczych na spotkanie z zarządem. W drodze dostaliśmy informację, że nikt z zarządu nie będzie rozmawiał z rolnikami. To jest buta, to jest arogancja, to jest chamstwo, to jest poniżanie. To jest prawdziwe podejście Prawa i Sprawiedliwości do rolników.

obornik odpady
19.03.2022 02:43 Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

Wielkopolska policja na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o nielegalne przechowywanie i transportowanie potencjalnie toksycznych odpadów chemicznych. Jeden z mężczyzn miał dodawać płynne odpady chemiczne do obornika. Płynne odpady chemiczne. Policja ukróciła procederPolicja wielokrotnie informowała już o odkrywaniu nielegalnych składowisk odpadów - zarówno tych w formie stałej, jak i płynnej. Choć magazynowanie tego typu przedmiotów może być szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska, problem nie przestaje pojawiać się w różnych częściach kraju. Wielkopolska policja na swojej oficjalnej stronie internetowej przekazała informację o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy oskarżeni są nie tylko o składowanie odpadów, ale też ich nielegalny transport. Funkcjonariusze policji otrzymali pierwszą informację o możliwości popełnienia przestępstwa od Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska. Po interwencji w gminie Kaźmierz na prywatnej posesji potwierdzono obecność plastikowych pojemników i beczek wypełnionych nieznaną substancją. Właścicielem terenu, na którym przechowywane były odpady (najprawdopodobniej lakiery i farby), był 45-letni mieszkaniec gminy Kaźmierz. By uniknąć spotkania z funkcjonariuszami, ukrył się początkowo w szafie - później jednak został zabrany na komisariat.Policja wykryła również, iż miał on dodawać nieznanej substancji do obornika. W komunikacie nie przekazano, czy obornik był później używany na polach.

mrirw nawozy ceny
19.03.2022 02:43 MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

W ciągu ostatniego roku ceny nawozów wykorzystywanych do produkcji rolnej odnotowały drastyczny wzrost. Rolnicy nie ukrywają, że fakt ten negatywnie wpływa na sytuację ekonomiczną ich gospodarstw i ma niemały wpływ na rosnące koszty żywności. Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. MRiRW stwierdziło, że rosnące ceny nawozów nie są wynikiem tzw. zmowy cenowej producentów, lecz wyższymi cenami produktów wykorzystywanych do produkcji nawozów - w tym gazu ziemnego i mocznika. Ceny nawozów. MRiRW odniosło się do sprawyPieniądze, jakie płacą rolnicy za nawozy niezbędne do uprawy roślin, z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Wśród producentów żywności pojawiły się nawet podejrzenia o tzw. zmowę cenową wśród producentów nawozów. Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie analizując dane GUS stwierdził, że od października 2020 roku do maja 2021 roku rolnicy płacą za nawozy w handlu detalicznym średnio o 11,1% więcej. W przypadku nawozów azotowych wzrost cen jest jeszcze większy - sięga nawet 17,5%. Czy zatem rolnicy, mówiąc o tzw. zmowie cenowej producentów nawozów, rzeczywiście mieli rację? Do tego typu zarzutów odniosło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

nawozy
19.03.2022 02:41 Dramat na rynku nawozów. Problem dotyczy zwłaszcza jednego regionu

Nie jest tajemnicą, że nawozy stosowane do produkcji rolnej w ostatnim czasie kosztują o wiele więcej niż w niedalekiej przeszłości. Kolejnym strapieniem rolników jest obecnie bardzo niewielka dostępność produktów do nawożenia, co jest niezwykle niepokojącą sytuacją dla producentów żywności roślinnej. Na palący problem zwróciła uwagę Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wskazała, że rolnicy z okolicy mają poważne trudności z zakupieniem nawozów niezbędnych do pracy na polach. Rolnicy mają trudności z kupieniem nawozówBy uzyskać odpowiednie plony, rolnicy muszą stosować nawozy - warto dodać, że wskutek nowych wymogów unijnych lista tych specyfików jest w ostatnim czasie nieco krótsza. Nie jest to jednak największe strapienie gospodarzy, którzy produkują żywność roślinną. Okazuje się bowiem, że poza coraz wyższymi cenami zaczynają się oni zmagać z ograniczoną dostępnością nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W sprawie wypowiedziała się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wystosowała list do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza. Łódzka Izba Rolnicza przekazała, iż docierają do niej coraz częstsze informacje o tym, że rolnicy nie mają możliwości kupienia nawozów azotowych i wieloskładnikowych, co wywołuje niemały niepokój. Zarząd Izby poprosił Wiktora Szmulewicza o interwencję w tej kwestii.

wieś
19.03.2022 02:38 Rolnicy nawożą zimą pola. Sąsiedzi bez wahania dzwonią na policję

W takiej sytuacji wielu sąsiadów na obszarach wiejskich nie waha się dzwonić po policję, powołując się na ustawowe terminy rozwożenia obornika przez rolników. Zimowe konflikty na wsiProśby o interwencje w sprawie rolników rozrzucających obornik i gnojowicę na polach w okresie zimowym napływają nie tylko do policjantów, ale również do lokalnych mediów - donosi portal agropolska.pl. Portal lowicz24.eu przytacza słowa rzeczniczki prasowej Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu: - Zdarzają się ostatnio takie interwencje i każdorazowo reagujemy. Ostatnią zgłoszoną funkcjonariusze podejmowali 2 lutego około godziny 16 na terenie gminy Zduny. W takich sytuacjach najczęściej reagują sąsiedzi, którzy nie chcą, by rolnicy rozrzucali nawóz w momencie, gdy ziemia jest zmarznięta i nie jest w stanie wchłonąć nawozu. Wtedy, o ile rolnik będzie zastany przez policję przy pracy na polu, może być m.in. ukarany mandatem.

nawozy
19.03.2022 02:37 Nawozy coraz droższe i trudniej dostępne. Prezes Grupy Azoty podał przyczyny

Jak się okazuje, źródła zmian wynikają z wielu rozmaitych czynników, do których zaliczyć można ceny gazu, amoniaku, siarki, poszczególnych płodów rolnych, czy też stawki za nawozy w innych krajach europejskich. Źródła dynamiki na rynku nawozówNa samym wstępie warto przypomnieć, iż Grupa Azoty jest jednym z liderów branży nawozowo-chemicznej na naszym kontynencie. Działa w sektorze nawozów mineralnych i tworzyw inżynieryjnych. Dzięki swojej działalności Grupa Azoty wypracowała sobie pozycję drugiego co do wielkości producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Europie. Nic zatem dziwnego, że pytania o zmieniającą się sytuację na rynku nawozów Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała właśnie do Grupy Azoty. Szybujące ceny za nawozy wprowadziły bowiem niemały niepokój w środowisku rolniczym. Prezes zarządu Grupy Azoty wskazał na wiele różnorodnych przyczyn zmiany sytuacji na rynku nawozów w Polsce. Pierwszym czynnikiem są tutaj ceny surowców, które są potrzebne do wyprodukowania danego nawozu. Są to: gaz ziemny, amoniak, sól potasowa, fosforyty i siarka. Michał Kołodziejczak MOCNO o Gienku i Andrzeju z "Rolnicy. Podlasie" KRUS i Pudzie:Kolejnym elementem są ceny nawozów na innych rynkach europejskich - duże znaczenie mają stawki w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Ukrainie czy Rosji. Niemałą rolę odgrywają tutaj dalekie kraje, takie jak Chiny, Brazylia, Indie, Egipt i Maroko. Prezes Grupy Azoty wskazał na kolejną kwestię wpływającą na rosnące ceny nawozów w Polsce, jaką są zachowania importerów na krajowym rynku. Inną przyczyną dynamiki cen są również ceny tego, co produkują sami rolnicy, tj. pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

nawóz
19.03.2022 02:37 Rolnicy protestują. Chodzi o sprzedaż nawozów azotowych i dane osobiste

Nawozy azotowe są niezwykle ważnym produktem dla rolników, toteż problem z niezadowoleniem stał się dotkliwy dla bardzo wielu osób. Jak się okazuje, rolnicy przy podawaniu ewentualnych danych, preferują okazywanie numeru swojego gospodarstwa, a nie numeru dowodu osobistego. Nawozy azotowe kością niezgodyDlaczego rolnicy przy kupowaniu nawozów azotowych w ogóle muszą podawać swoje dane? Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE (2019/1148) z 20 czerwca 2019 roku dotyczy wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. W praktyce chodzi o to, by władze mogły bez problemu znaleźć osoby, które nabywają materiały mogące posłużyć jako składnik materiału wybuchowego. Celem jest lepsze zapobieganie aktom terrorystycznym na terenie Europy. - Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji lub mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem zastosowane do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, w celu ograniczenia dostępności tych substancji lub mieszanin dla przeciętnych użytkowników, oraz w celu zapewnienia właściwego zgłaszania podejrzanych transakcji w ramach całego łańcucha dostaw - brzmi część uzasadnienia do najnowszego rozporządzenia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]W rezultacie obowiązujące od 1 lutego br. rozporządzenie zmieniło rozporządzenie nr 1907/2006 i uchyliło rozporządzenie EU nr 98/2013. Teraz rolnicy przy zakupie nawozów azotowych są zobowiązani do wypełniania specjalnego oświadczenia. Jest to nowość, która nie spotyka się z entuzjazmem rolników. Nie podoba się im, że przy kupowaniu podstawowych materiałów potrzebnych do pracy w gospodarstwie, muszą wypełniać druk z uwzględnieniem swoich wrażliwych danych.

nawozy
19.03.2022 02:37 Rolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowości

Stawia to zasadne pytanie: czy rolnicy są oszukiwani przy kupowaniu nawozów do swoich gospodarstw rolnych? Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wykazane nieprawidłowości nie musiały pochodzić z czyjejś chęci łatwego zysku, gdyż mogły również wyniknąć z nieumyślnych uchybień podczas pracy. LIR ważyła nawozyKomunikat dotyczący akcji ważenia nawozów pojawił się nie tylko na oficjalnej stronie internetowej Lubelskiej Izby Rolniczej, ale też na jej koncie w mediach społecznościowych. W informacji możemy przeczytać: - Lubelska Izba Rolnicza na wniosek Rolników przeprowadziła ważenie nawozów w workach typu Big-Bag legalizowaną wagą hakową. Ważenie odbyło się w kilku gospodarstwach, weryfikacji podano kilka rodzajów nawozów. Podczas ważenia stwierdzono odstępstwa od wagi deklarowanej na opakowaniu. [pis. oryg.]Co z uzyskaną informacją postanowiła zrobić Lubelska Izba Rolnicza? Na swojej witrynie internetowej napisała: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Prosimy Rolników o zwracanie uwagi na zawartość nawozów w opakowaniach. Informacja zostanie przekazana do odpowiednich organów. [pis. oryg.]

nawozy
19.03.2022 02:37 Kiedy rolnikom nie wolno stosować nawozów? Wyjaśniamy kluczowe kwestie

Gleby można nawozić już od 1 marca, lecz warto pamiętać, że bardzo duży wpływ ma tutaj poziom zmarznięcia gruntów. Niewłaściwe decyzje rolników mogą mieć bowiem bardzo zgubny wpływ na środowisko naturalne. Ważne informacje ws. nawozówDzięki nawozom gleba staje się żyźniejsza, a w efekcie daje dużo lepsze plony. Wie o tym chyba każdy - nie tylko zaangażowani w produkcję żywności rolnicy. Mimo to stosowanie nawozów w dowolnym momencie roku nie jest dobrym pomysłem. W sytuacji, gdy gleba jest zmarznięta, a mimo to wylewana jest na nią gnojowica czy wyrzucany obornik, nie ma możliwości, by nawóz został wchłonięty przez grunt. Efekty potrafią być porażające: jednym z głównych zagrożeń jest spływanie nawozów do lokalnych zbiorników wodnych, co powoduje eutrofizację wód. Konsekwencją eutrofizacji jest wymieranie organizmów w zbiornikach wodnych, co ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Warto zatem pamiętać, że odgórnie wyznaczone daty, w których rolnicy mogą stosować nawozy, są tak naprawdę ramami czasowymi mającymi na celu przypomnienie o potrzebie ochrony środowiska. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Wielu rolników błędnie uważa, że czasowe ograniczanie wyrzucania obornika czy wylewania gnojowicy na pole jest spowodowane nieprzyjemnymi zapachami, które mają rzekomo przeszkadzać sąsiadom niezwiązanym z rolnictwem. W rzeczywistości kwestia ta ma drugo- lub nawet trzeciorzędne znaczenie.

nawóz
17.05.2021 02:00 Po czterech latach badań PIB zapowiada nawozy nowej generacji

Instytut Ogrodnictwa prowadził opisywane badania przez cztery lata w ramach projektu Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zapowiadają nowe nawozyInstytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy - wraz z Instytutem Agrofizyki, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, a także Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. są wykonawcami projektu o nazwie Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.Badanie, przedstawiane w postaci akronimu BIO-FERTIL prowadzone jest przez profesor Instytutu Ogrodnictwa dr. hab. Lidię Sas-Paszt. Podczas okresu realizacji projektu (tj. od 1 lutego 2018 roku do 30 listopada 2021 roku) badacze pracują nad innowacyjnymi bionawozami. Co może odróżniać nowe nawozy od tych obecnych już na rynku? Według Instytutu Ogrodnictwa, badania skupiają się na tworzeniu receptury nawozów, które będą wzbogacone mikrobiologicznie różnymi szczepami bakterii i grzybów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Ich obecność ma pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin i wielkość plonów, a także na żyzność gleb. Można zatem powiedzieć, że opisywany projekt ma na celu nie tylko poprawę efektywności produkcji rolniczej, ale również zaproponowanie produktu, który będzie działał nie wbrew naturze, a wraz z nią.

Nawozy - prawo
13.05.2021 02:00 Po nawozy tylko z dowodem osobistym? Ministerstwo zabrało głos w sprawie

Mowa o przepisach, które obowiązują od 1 lutego bieżącego roku a dotyczą traktowania nawozów azotowych jako "prekursorów materiałów wybuchowych" zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady. Jak zwracał uwagę poseł, rolnicy odczuwają niepokój, gdy podczas zakupu nawozów zbierane są od nich dane, dotyczące numeru dowodu osobistego, czy informacji o tym przez kogo dokument został wydany. - Rolą rządu jest taka recepcja przepisów unijnych, która byłaby jak najmniej dolegliwa dla polskich obywateli, oraz skuteczne utrącanie prawnych absurdów jeszcze na forum europejskim. Trudno dostrzec tego rodzaju działanie w tym przypadku - zauważył poseł Krajewski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W interpelacji poselskiej Stefan Krajewski zwrócił się do ministra z pytaniem, czy prowadzone były działania na forum instytucji Unii Europejskiej, "tak, aby wprowadzone przepisy nie paraliżowały pracy rolników oraz zapewniały bezpieczeństwo ich danych", oraz czy przepisy zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2019 r. mogą być zmodyfikowane, by ułatwić życie polskim rolnikom.

nawóz pieniądze pole
10.05.2021 02:00 Łamiące informacje z rynku nawozów. Grupa Azoty ostrzega rolników

Szanse na spadek cen są nikłe - za ten stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. wzrosty cen gazu, fosforytów i soli potasowej, jak i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Niekorzystne prognozy na rynku nawozówRolnicy w ostatnim czasie mierzą się z wieloma problemami, których rozwiązywanie skutecznie opróżnia ich portfele. Wzrastające koszty produkcji żywności oddziałują tak naprawdę na nas wszystkich - w łańcuchu dostaw nikt bowiem nie chce zarabiać mniej, niż miało to miejsce dotychczas. Wzrasta nie tylko wartość gazu, fosforytów i soli potasowej - pewne zamieszanie wprowadza też postępująca w Polsce inflacja i osłabianie złotego względem euro. Czy zatem rolnicy mogą mieć jakąkolwiek nadzieję na to, że ceny nawozów w nadchodzących tygodniach choć trochę spadną?W 2021 roku za popularne nawozy rolnicy płacą nawet 10-20% więcej niż rok temu. Jak twierdzą specjaliści Grupy Azoty, niewiele wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Lwią część kosztów produkcji nawozów azotowych stanowi gaz ziemny - jest to od 50 do 70% ich całkowitej wartości. Jak podaje portal sadyogrody.pl, cena gazu wzrosła z około 6 euro/MWh (w maju 2020 roku) do 24 euro/MWh (w maju bieżącego roku).

nawóz tir wypadek policja
24.04.2021 02:00 Potężne zderzenie tirów na Podkarpaciu. Jezdnia pokryta nawozem azotowym

Co więcej, na jezdni rozsypał się ładunek przewożony w samochodzie ciężarowym w postaci nawozu azotowego. Na obecną chwilę brak informacji o skali strat.Potężne zderzenie dwóch tirów Do niebezpiecznego wypadku doszło 22 kwietnia 2021 roku na drodze krajowej numer 19. Kolizja dwóch samochodów ciężarowych miała miejsce w Domaradzu na terenie województwa podkarpackiego. Około godziny 6:00 kierowca ciągnika siodłowego marki Volvo, jadący od Krosna do Rzeszowa, na zakręcie stracił panowanie nad pojazdem. Warto dodać, że tir poruszał się z naczepą. Volvo zjechało na przeciwległy pas jezdni - jak się można domyślać, nie był on pusty. Z przeciwnego kierunku nadjeżdżał samochód ciężarowy marki DAF.Obydwa pojazdy zderzyły się, a siła kolizji okazała się być tak wielka, że nawóz azotowy przewożony przez tira marki DAF rozsypał się na całej jezdni. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Niestety, w wyniku zderzenia ucierpiał kierowca ciężarowego Volvo, który został zabrany karetką do szpitala. Na zdjęciach, które dostępne są na stronie podkarpackiej policji, możemy zaobserwować, że Volvo zjechało nie tylko na przeciwległy pas jezdni, ale zatrzymało się dopiero na chodniku. Przód pojazdu został mocno zniszczony.

Agrounia
21.04.2021 02:00 Znacznie wyższy podatek VAT dla rolników. Agrounia domaga się zmian

Jak podkreślił lider Agrounii Michał Kołodziejczak, szkodliwe substancje takie jak popularny Roundup nadal są opodatkowane na poziomie 8%. Z kolei wyższe stawki VAT za ekologiczne środki doprowadzą do tego, że zdrowa żywność będzie jeszcze droższa niż dotychczas. Agrounia przeciwko podwyższonym stawkom VAT za naturalne środki do produkcji rolnejPrzed wejściem na bazar, tuż przy Hali Mirowskiej zebrali się rolnicy i działacze Agrounii, wśród których był m.in. lider ruchu Michał Kołodziejczak, a także Filip Pawlik. Zgromadzeni prezentowali zebranym planszę, na której przedstawiono, iż szkodliwy Roundup jest opodatkowany na poziomie 8%, podczas gdy naturalne środki do produkcji rolnej są obciążone podatkiem w wysokości 23%. Niezgoda na zmianę przepisów, która dokonała się 1 lipca 2020 roku, była tematem przewodnim konferencji prasowej Agrounii w Warszawie. Miejsce symboliczne - wśród straganów z żywnością pochodzącą od mazowieckich rolników. Czy jednak producentów owoców i warzyw będzie stać na wytwarzanie prawdziwie zdrowej żywności? Jak powiedział Michał Kołodziejczak:- Polska stała się jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie środki naturalne i hummusy są na najwyższej stawce VAT-u. Dodał, iż decyzje władz doprowadzą do tego, że zdrowa, krajowa żywność dostępna będzie tylko dla ludzi najbogatszych, a zmiany uderzą w osoby o mniej zasobnych portfelach. Choć zmiana wysokości podatku VAT na ekologiczne środki została wprowadzona 1 lipca 2020 roku, mało który rolnik rzeczywiście spostrzegł tę zmianę. Jak tłumaczył lider Agrounii, dopiero teraz, gdy środki do nawożenia i ochrony roślin są kupowane w hurtowych ilościach do gospodarstw, rolnicy mogli dostrzec, że ceny stały się wyższe. Ruch rolniczy chce tymczasem nagłośnić sprawę, o której - jak powiedział Michał Kołodziejczak - nikt nie chce słyszeć.

nawóz
07.04.2021 02:00 Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz ze swoim zespołem testuje nowy nawóz na bazie odchodów owadów (łac. Hermetia Illucens). Ma być on szansą na uzyskanie nawozu, który jest jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska niż jego odpowiedniki pochodzące od bydła i trzody chlewnej. To, że nauka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rolnictwa potwierdzają przeprowadzane testy nad nawozem na bazie odchodów owadów. Niewykluczone, że nowy produkt będzie miał szansę trwale zmienić oblicze rolnictwa. Rolnictwo, ekologia i zero wasteCzym tak naprawdę jest zero waste? Jest to angielskie wyrażenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero odpadów i jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci. Warto jednak zaznaczyć, że zero waste może dotyczyć nie tylko konsumentów, ale także producentów żywności. Jeśli przyjrzymy się rolnictwu, stanie się jasnym, że jest to obszar działalności człowieka, w którym wykorzystuje się wszelkie środki do maksimum. Przykładem może być m.in. efektywne wykorzystywanie obornika w nawożeniu pól. Można zatem powiedzieć, że rolnictwo u swoich podstaw rządzi się zasadą filozofii zero waste. Jak do tego wszystkiego mają się nawozy na bazie owadzich odchodów? Coraz częściej słyszymy o tym, że owady są doskonałym źródłem białka, a ich hodowla jest mniej destrukcyjna dla środowiska naturalnego w porównaniu z hodowlą trzody chlewnej czy bydła. Choć nikt nie namawia do tego, by zmieniać swoje zwyczaje kulinarne, to faktem jest, że owady w niektórych miejscach na świecie hoduje się na dużą skalę i niewykluczone, że tego typu hodowle powstaną pewnego dnia również w Polsce. Skoro wykorzystuje się nawóz popularnych w naszym kraju zwierząt gospodarskich, co dzieje się z efektami przemiany materii insektów hodowlanych? Profesor UPP dr hab. Zuzanna Sawinska ze swoim zespołem z Katedry Agronomii bada potencjał odchodów owadów jako nawozu. Badania są prowadzone dla HiProMine w ramach projektu Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci pelletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia Illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny.

morze bałtyckie
05.04.2021 02:00 Zanieczyszczona woda z działalności rolniczej winna plagom sinic na Bałtyku? Naukowiec mówi jasno

Na potrzebę oczyszczania wód pochodzących z rolnictwa w rozmowie z PAP wskazał dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) prof. Maciej Zalewski. Rolnictwo ma wpływ na wody w BałtykuRolnicy rutynowo wykorzystują nawozy azotowe i fosforowe do poprawienia jakości gleby. Warto jednak mieć na uwadze, że rolnictwo jest ściśle związane z ekosystemem i każda decyzja gospodarza ma wpływ na jakość wody. Problemem, na który wskazał prof. Maciej Zalewski z ERCE PAN jest kwestia nieoczyszczania wód pochodzących z rolnictwa z azotu i fosforu. Naukowiec nie ma wątpliwości, że oczyszczając wody z pozostałości nawozów, można zapobiegać powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Morzu Bałtyckim. Zdaniem prof. Macieja Zalewskiego, problematyczne może stać się tutaj wkrótce rolnictwo przemysłowe, które w wielkiej mierze wykorzystuje ciężki sprzęt, którym ubija tzw. podglebie. Efektem jest upośledzona zdolność ziemi do wchłaniania wody. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Kolejną kwestią są wycinane zadrzewienia śródpolne, pomagające w utrzymaniu wilgotności gleb. Szybszy proces parowania przyczynia się m.in. do utraty materii organicznej z gleby, co zmusza rolników do jeszcze bardziej intensywnego nawożenia swoich pól.Co można zrobić, by zapobiec negatywnemu wpływowi nawozów stosowanych w rolnictwie m.in. na stan wód w Morzu Bałtyckim? Profesor Maciej Zalewski wskazuje na zastosowanie biotechnologii ekohydrologicznych. Są to rozwiązania, które wykorzystują regulujące własności ekosystemów. Przykładem mogą być wysokoefektywne strefy buforowe między polem a strumieniem. - Duże ładunki azotanów (będące aktywnym paliwem dla toksycznych zakwitów) przedostają się do wód powierzchniowych wraz z płytkimi wodami podziemnymi. Dlatego w miejscach granicznych, na styku lądu i wody, konstruujemy bariery denitryfikacyjne, które dzięki zastosowaniu odpowiednich substratów działają jak bioreaktor, zamieniając azotany na azot gazowy. Barierę stanowi rów wypełniony m.in. trocinami, węglem brunatnym, dolomitem – w zależności od gleby. To tanie rozwiązanie, a redukuje azotan o nawet 80-90% - powiedział profesor Zalewski.

gnojowica
31.03.2021 02:00 Gnojowica rozlała się na drodze pod Wrześnią. Ruch zablokowano na 1,5 godziny

Jak podaje portal epoznan.pl, utrudnienia na fragmencie drogi krajowej numer 92 trwały około 1,5 godziny. Obecnie ruch przebiega bez zakłóceń. Gnojowica wylała się na drodze pod WrześniąDo zdarzenia doszło 31 marca 2021 roku na odcinku drogi krajowej numer 92 w miejscowości Gutowo w gminie Września na terenie województwa wielkopolskiego. Do wylania płynnych nieczystości na jezdnię doszło w wyniku rozszczelnienia zbiornika z gnojowicą na rondzie. Na miejscu pojawiła się w krótkim czasie policja, która zajęła się reorganizacją ruchu drogowego. Utrudnienia trwały około 1,5 godziny, a w tym czasie ruch w okolicy odbywał się wahadłowo.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Redakcja Rolnik Info próbowała otrzymać informacje na temat zdarzenia od wielkopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednakże ze względu na zdalny tryb pracy, żaden pracownik nie odbierał telefonu.

Ministerstwo rolnictwa - ceny nawozów
30.03.2021 02:00 "Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów

W związku ze zgłaszanym problemem poseł zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, by resort zwrócił uwagę na ceny, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Co więcej, Krajewski zaproponował, by sprawa została przekazana przez MRiRW do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by dowiedzieć się, czy nie doszło do zmowy cenowej. Co na to wszystko ministerstwo rolnictwa?- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma bezpośredniego wpływu na ceny detaliczne nawozów mineralnych i innych środków do produkcji rolnej, gdyż zakłady produkcyjne określają je we własnym zakresie, kierując się zarówno rachunkiem kosztów, swoimi możliwościami produkcyjnymi, jak i aktualną sytuacją na rynku - wskazał w odpowiedzi Ryszard Bartosik sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

nawozy
28.03.2021 01:00 GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, produkcja w lutym (mdm) obniżyła się o 8,5%. Prognozuje się, że w związku z wysokim popytem, ceny nawozów będą rosnąć do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Spadek podaży nawozów azotowychNie sposób wyobrazić sobie roślinnej produkcji rolniczej bez nawozów azotowych. Są to środki, w których składzie znajduje się azot, będący głównym składnikiem pokarmowym roślin. Dzięki zastosowaniu nawozów tego typu rolnicy mogą liczyć na większe plony swoich upraw. Niestety, w ostatnim czasie rolnicy zmagają się ze stale rosnącymi cenami nawozów. W dobie kryzysu gospodarczego i rosnącej inflacji większe koszty produkcji rolniczej nie działają korzystnie na płynność finansową gospodarstw rolnych. Do tego wszystkiego dochodzą niedawno wprowadzone przepisy unijne, zgodnie z którymi nawozy azotowe określane są jako prekursory materiałów wybuchowych.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ze względu na opisywane zmiany prawne, przy zakupie nawozów azotowych rolnicy muszą teraz wypełniać oświadczenie, podając m.in. swoje dane osobiste.Jak widać, to nie koniec piętrzących się problemów związanych z nawozami azotowymi - jak podaje GUS, podaż tego produktu zmalała, co może mieć wpływ na dalszy wzrost cen. Produkcja nawozów azotowych miesiąc do miesiąca spadła o 8,5%, natomiast w okresie od stycznia do lutego obniżyła się o 0,1%, osiągając pułap 368 tysięcy ton. Jak informuje wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy (spółki zależnej Grupy Azoty) Jacek Janiszek, ceny nawozów będą wzrastać do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

  • 1
  • 2