Rolnicy chcieli unowocześniać swoje gospodarstwa, teraz mają problem. Mogą stracić dotacje. Ceny nawozów poszły w górę. Co jest powodem? Na Węgrzech wykryto chorobę zwierząt, której nie widziano od ponad 50 lat. Żywność może podrożeć.
Żywe kolory piwonii i ich subtelny zapach potrafią oczarować każdego, kto ma okazję podziwiać je w pełnym rozkwicie. Warto zatem zadbać o ich odpowiednie nawożenie - niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że idealny nawóz znajdzie we własnej kuchni. Ten sam środek świetnie sprawdzi się przy podlewaniu roślin takich jak hortensje, rododendrony, pomidory, ogórki, papryki, bakłażany i żurawina.
Po zimie nasze trawniki często wymagają szczególnej uwagi. Jedną z najważniejszych czynności jest pierwsze koszenie. Jeśli wykonamy je we właściwym czasie i w odpowiedni sposób, zapewnimy trawnikowi doskonałą kondycję i wygląd przez cały rok. Na to trzeba zwrócić uwagę.
W Dzień Kobiet niestety jest jeszcze za wcześnie na widok pięknych róż we własnym ogrodzie. Jest jednak sposób na to, by w sezonie cieszyć się krzewami obsypanymi kwiatami. Kluczem jest wybór odpowiedniego momentu na zadbanie o swoje róże. I domowa odżywka z niespodziewanym składnikiem.
Nieodpowiednie stosowanie i magazynowanie nawozów może skończyć się wysokimi karami finansowymi, obniżeniem dopłat unijnych, a nawet sankcjami administracyjnymi. Od 2025 roku kary te wzrosną, a nowe przepisy obejmą surowsze zasady dotyczące zarządzania nawozami. Jakie działania mogą narazić rolników na konsekwencje?
Forbes opublikował listę najbogatszych Polaków. Znajdują się w nim osoby związane z branżami spożywczą, energetyczną i rolną. Ukraina zarobiła miliardy dolarów na eksporcie produktów rolnych. Najwięcej pieniędzy przyniosła kukurydza. Napięcia handlowe rosną, rozwiązanie jest jedno. Musimy zacieśniać więzi z Ukrainą i krajami Mercosur — przekonuje unijny komisarz do spraw rolnictwa i żywności. A ty zgadzasz się z nim?
Nie każdy nawóz musi pochodzić ze sklepu. Istnieją domowe sposoby, które od wieków pomagają w uprawie roślin i poprawiają jakość gleby. Dzięki nim można wzmocnić rośliny, zwiększyć ich odporność na szkodniki i poprawić plony. Jednak niewłaściwe stosowanie tego środka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak działa i na co zwrócić uwagę?
Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla wzrostu roślin. Jego dostępność w glebie zależy od przemian chemicznych, które wpływają na efektywność nawożenia oraz ograniczenie strat wynikających z ulatniania się amoniaku i wymywania azotanów. W celu zwiększenia stabilności azotu stosuje się inhibitory nitryfikacji i ureazy. W niniejszym artykule przeanalizujemy ich działanie oraz wpływ na efektywność nawożenia.
Prowadzi biznes AgraNatura. Doświadczył tragicznego wypadku. Zbiera jego plony do dziś. W programie Pole Widzenia Łukasz Basiak zdradza nie tylko tajniki użyźniania gleby, ale opisuje z detalami moment, który wywrócił jego życie do góry nogami.
Cięte kwiaty ułożone w kolorowej kompozycji cieszą oczy, zwłaszcza w jesienno-zimowych miesiącach, kiedy to, co za oknami nie przedstawia najprzyjemniejszego widoku. Radość niestety nie jest długa, ponieważ rośliny szybko więdną. Istnieje jednak kilka niedrogich i bardzo prostych sposobów, które sprawią, że kwiaty postoją w wazonie dłużej i nie stracą na uroku.
W ostatnich dniach polski sektor rolniczy został zaskoczony informacją o wstrzymaniu sprzedaży nawozów przez Grupę Azoty. Ta sytuacja nie tylko wpływa na dostępność produktów dla rolników, ale także prowadzi do znaczących podwyżek cen na rynku.
Choć przepisy zakazujące stosowania pewnego rodzaju nawozu obowiązują już niemal cztery lata, wciąż budzą wiele pytań. Czy rolnicy faktycznie muszą obawiać się kar? I jak wygląda egzekwowanie tego prawa?
Grupa Azoty w odpowiedzi na aktualną sytuację na rynku związaną z masowym importem nawozów z Rosji i Białorusi zaczęła podejmować strategiczne działania. Przedsiębiorstwo, aby utrzymać swoją wysoką pozycję w Europie, szuka nowych możliwości rozwoju. Wygląda na to, że nie obędzie się bez wpływów Ameryki.
Od 1 lutego niektórzy rolnicy mogą stosować nawozy azotowe. IMGW przedstawiło mapę, wskazującą gdzie dozwolone jest wcześniejsze, “wiosenne” nawożenie azotem. Warunki pogodowe w ostatnich dniach zmieniły się diametralnie. Jaki to będzie miało wpływ na mapy IMGW? Wyjaśniamy.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami nawożenie pól azotami jest dozwolone w określonych terminach i przy spełnieniu kilku warunków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bazie dostępnych danych opublikował mapę regionów, które już spełniają wymagane kryteria.
Rosja i Białoruś są dziś głównymi eksporterami nawozów, które trafiają na europejski rynek. Kupują je także polscy rolnicy. Komisja Europejska chce powstrzymać zalewająca nas falę ze Wschodu. Jakie to może mieć skutki? Polskie przedsiębiorstwo chce pomóc.
Zwykle decyzje Komisji Europejskiej działają na polskich rolników jak płachta na byka. Tym razem KE podejmuje działania, których pozytywne skutki są już widoczne. Zapowiadane regulacje w sprawie importu nawozów okazały się skuteczne.
Ministerstwo Rolnictwa opublikowało projekt, który może zmienić sposób ubezpieczania upraw w Polsce. Nowe limity i zasady są już w konsultacjach. Co to oznacza dla rolników i ich finansów?
Rolnik z Podkarpacia został podwójnie ukarany za to samo przewinienie. Nie tylko musiał zapłacić spory mandat, oprócz tego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstrzymała mu dopłaty. W tej sprawie interweniował lokalny senator, który zwrócił się do ministerstwa rolnictwa. Jaka była odpowiedź resortu?
Dane dotyczące ilości importowanych z Rosji i Białorusi nawozów są alarmujące. To nie jest tylko polski problem, europejskie rynki są również zalewane towarem ze wschodu. Jeśli sytuacja się nie zmieni, może wyniknąć z tego poważne zagrożenie dla sektora rolnego oraz bezpieczeństwa żywnościowego.
Ceny nawozów potrafią być szczególnym obciążeniem dla rolników, którzy już odczuwają skutki spadku cen zbóż i rosnących kosztów produkcji. Z coraz większymi wydatkami mierzą się farmerzy na całym świecie. Ten problem dotyczy to również Polski. Co wpłynęło na zmianę cen w 2025 roku? Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
Nowa kampania dopłat bezpośrednich będzie sprzyjać rolnikom, którzy spełnią określone wymogi. Resort rolnictwa wytłumaczył, komu będą przysługiwać dodatkowe pieniądze. Wszystko w związku z pojawieniem się nowego ekoschematu, już w marcu 2025 roku.
Przy uprawie rzepaku trzeba się liczyć z dużym zapotrzebowaniem na azot i potas w newralgicznym momencie. Jeśli wówczas wystąpią braki, odbije się to na zbiorach. Dlatego konieczne jest działanie z wyprzedzeniem i nawożenie obliczone na czas powrotu do wegetacji.
W grudniu ruszyła produkcja nowego azotu granulowanego od polskiego giganta tej branży, czyli Grupy Azoty. Formuła składająca się z 3 składników ma sprawić, że rolnicy będą mogli cieszyć się znacznie większym plonowaniem. Co znajduje się w składzie nowego nawozu?
Bycie rolnikiem to nie tylko dostarczanie ludzkości płodów rolnych. To także przestrzeganie wielu zasad i terminów, których lekceważenie odbija się potem na naszym środowisku. Dlatego rolnik przechodzi szereg kontroli, które sprawdzają gospodarza pod kątem stosowania nawozów azotowych zgodnie z terminami oraz prawidłowo przechowywanego nawozu naturalnego. Kary za te przewinienia już są wysokie, a od przyszłego roku będą jeszcze wyższe.
Rosną wysoko, zacieniają i chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Tuje, to piękne i monstrualne krzewy, które wymagają od ogrodnika dwóch potencjalnie ważnych zabiegów. Pierwszy z nich to regularne nawadnianie, a kolejny to nawożenie. Właśnie teraz jest najlepszy czas na dostarczenie krzewom szeregu składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozkrzewiania się tui. Podpowiemy czym nawozić tuje w okresie letnim.
Grupa Azoty finalizuje przygotowania do sezonu 2024/2025 w obszarze Agro, zawierając 66 umów z krajową siecią dystrybucji. Na rynkach zagranicznych firma stosuje głównie umowy krótkoterminowe oraz ramowe.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na swojej stronie internetowej o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu “Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie zostanie przeprowadzone już na początku maja.