Grupa Azoty finalizuje przygotowania do sezonu 2024/2025 w obszarze Agro, zawierając 66 umów z krajową siecią dystrybucji. Na rynkach zagranicznych firma stosuje głównie umowy krótkoterminowe oraz ramowe.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na swojej stronie internetowej o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu “Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie zostanie przeprowadzone już na początku maja.
Już od początku roku 2024 na rynku nawozów w kraju, dało się zauważyć relatywnie zmniejszony popyt wśród rolników. Zapotrzebowanie gwałtownie spada, a przyczyniają się do tego spadające ceny zboża i brak stabilności na rynku. Jak kształtują się ceny nawozów w marcu? Przedstawiamy oferty nawozów z Grupy Azoty oraz Agrochem Puławy.
Ciepły luty sprawia, że rolnicy coraz niecierpliwiej spoglądają na pola i myślą o zasileniu upraw nawozem azotowym. Sprawdziliśmy, gdzie kryterium wcześniejszego terminu nawożenia zostało już spełnione.
Coraz cieplejsza pogoda za oknem sprawia, że rolnicy z niecierpliwością czekają na możliwość wysiewu pierwszych nawozów azotowych. Rośliny ruszające z wegetacją potrzebują dawki wiosennej, by dać dobry plon.
Już za kilka tygodni rolnicy wyjadą na pola i zastosują pierwsze dawki nawozu azotowego na zboża ozime. Każdy, kto obserwuje rynek cen nawozów, zauważył nieznaczne zmiany w tym sektorze. Sprawdziliśmy, ile kosztuje nawóz i jaka jest dostępność tego surowca u dystrybutorów.
Z danych dotyczących importu nawozów do Polski wynika, że najwięcej mocznika sprowadzamy do kraju z Rosji. Import ze wschodu z roku na rok wzrasta. W 2023 roku ilość, jaką dostarczyli nam Rosjanie, przekracza 276 tysięcy ton. Unia Europejska nie uwzględniła w sankcjach dostaw (niektórych) produktów rolnych do krajów członkowskich.
Szeroka rzesza rolników zastanawia się, co dalej z cenami nawozów mineralnych w tym roku, czy poniosą większe koszty? A może jednak ceny polecą w dół? Zawirowania na rynkach powodują spore zamieszanie wśród ekspertów, którzy przewidywali spadki cen. Czy się mylili? Ostatnio za mocznik trzeba było jednak zapłacić więcej...
Grupa Azoty opublikowała na swojej stronie internetowej raport o grudniowej produkcji nawozów. Wbrew spekulacjom nie doszło do znaczącego zmniejszenia wolumenu produkcji. Czy wpłynie to na ceny nawozów?
Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaglądamy na rynek zbytu nawozu, zwanego potasem. Jak przedstawia się obecnie sytuacja u dystrybutorów. Przedstawimy też, co należy zrobić, aby uzyskać wysokie plony i czemu nie wolno przeholować z nawozem.
Komenda policji w Trzebnicy poinformowała o zatrzymaniu 38-letniego mężczyzny, który jest podejrzany o dokonanie kradzieży nawozu rolniczego z terenu jednej z firm mieszczących się w Trzebnicy w województwie dolnośląskim. To nie była jedyna kradzież mężczyzny, jak się okazało, jest zamieszany w inne przestępstwa popełnione na terenie powiatu.
Kryzys w dostawach nawozów w Polsce narasta, a rolnicy zmagają się z trudnościami w zdobyciu potrzebnych substancji. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zdecydował się zainterweniować, prosząc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyjaśnienia. Odpowiedź nadeszła po prawie miesiącu i rzuca światło na źródła problemu.
Europejskie ceny gazu ziemnego sięgają najwyższego poziomu od 7 miesięcy, wywołując niepokój wśród konsumentów. Spadek dostępności gazu i wydarzenia geopolityczne składają się na wzrost cen, który może wkrótce dotknąć kieszenie odbiorców.
Wedle informacji przekazanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, import nawozów w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku przyniósł pewne zmiany, które rzucają światło na trudną sytuację w krajowym sektorze nawozowym. Do Polski trafia mniej tego typu towaru, za wyjątkiem nawozów azotowych.
MRiRW przypomina o rozporządzeniu w sprawie tzw. programu azotanowego, które określa graniczne terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych i płynnych.
Wiele rolników czekało na dopłaty, aby móc kupić nawozy. Jak się teraz okazuje, coraz ciężej jest je dostać na rynku.
Rozpoczęły się wypłaty środków w ramach naboru wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych. ARiMR otrzymał ponad 351 tys. takich wniosków. Pierwsze przelewy zostały wykonane, blisko 2,3 tys. beneficjentów otrzymało już pieniądze.
Grupa Azoty S.A. podpisała umowę z thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i urządzeń dla nowo budowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu (tzw. Instalacji Neutralizacji) w Tarnowie.
Ceny nawozów azotowych w Polsce rosną, a różnice między najtańszą a najdroższą ceną tego samego produktu sięgają nawet 300 zł na tonie. Minister rolnictwa, Robert Telus, wskazuje na potrzebę zbadania przyczyn podwyżek, gdyż producenci nie podnoszą stawek. Optymistyczne wieści płyną z kolei ze światowych rynków, gdzie ceny nawozów ustabilizowały się po okresie gwałtownego wzrostu.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) reaguje na trudności rolników w uzyskaniu badań glebowych na czas. W związku z tym, przedłużony został termin sporządzenia planu nawozowego w ramach ekoschematu. Ponadto MRiRW zapewnia, że próby glebowe nie muszą pochodzić z akredytowanego laboratorium, a także obiecuje złagodzenie systemu sankcji w tej kwestii.
Blisko 350 tysięcy rolników w Polsce złożyło wnioski o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych, które zostały zakupione między 16 maja 2022 roku a 15 maja 2023 roku. Czas na składanie dokumentów zakończył się 31 lipca 2023 roku. Najwięcej wniosków od rolników wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.
Rolnicy skorzystali z okazji i licznie złożyli wnioski o dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała już blisko 310 tysięcy wniosków. Wsparcie ma pomóc producentom rolnym w zakupie nawozów mineralnych, wykluczając wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Czas na składanie dokumentów został wydłużony do 31 lipca 2023 roku.
Bieżący sezon przynosi rolnikom kolejne wyzwania związane z produkcją roślinną. Tym razem wielu gospodarzy napotyka znaczne trudności w sporządzaniu planów nawozowych w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”.
Grupa Azoty S.A. w odpowiedzi na próby politycznego wykorzystywania sytuacji spółki, wydała oświadczenie, w którym jasno przedstawia swoją opinię na temat burzliwych dyskusji co do swojej przyszłości.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, ogłosił zmianę terminu naboru wniosków o dofinansowanie nawozów mineralnych. Zamiast pierwotnie planowanej daty 14 lipca 2023 r., rolnicy będą mieli czas na złożenie wniosków do 31 lipca 2023 r. Przesunięcie terminu ma na celu umożliwienie większej liczbie producentów rolnych skorzystania z programu wsparcia. Zmiany wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
Branża nawozowa w Polsce zmaga się z kolejnym poważnym problemem. Rosyjskie nawozy wciąż mają dostawać się do Polski z powodu furtki w sankcjach Unii Europejskiej: pakowane w Polsce do innych worków, sprzedawane są jako rodzime produkty. Co więcej, polska Grupa Azoty przeżywa też wewnętrzne trudności. Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł katastrofalne wyniki finansowe, a strata netto wyniosła ponad 555 mln złotych. Przychody ze sprzedaży nawozów znacznie spadły, a produkcja w puławskich Azotach praktycznie stanęła.
Do 14 lipca 2023 roku trwa nabór wniosków o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że dotychczas wpłynęło ponad 101 tysiące wniosków o dopłaty. Najwięcej z nich pochodzi od rolników z Lubelszczyzny, Mazowsza i Wielkopolski.
Program wsparcia rolnictwa poprzez dopłaty do nawozów mineralnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich rolników. Nabór wniosków trwa do 14 lipca 2023 roku i do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała ponad 61 tysięcy podań. Największe zainteresowanie programem wykazują rolnicy z Lubelszczyzny.